Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Legumicultura clasica vs. ecologica

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Am o presimtire ca eu sunt urmatorul ;)
Azi pregateam niste frunze de tutun din alea mici de la varf de nu se pot fuma ca te pun in kur la cata nicotina au, sa vad daca moare Colorado si am avut o discutie cu un amic referitoare la sarma de cupru in raport cu tomata
Surprinzator, mi-a argumentat exact cu ''studiul'' cu care s-a combatut si pe aici ideea, ala de 2 ani facut pe vreo 8 plante din 4 soiuri americane. Pai daca ala poate fi numit studiu eu am descoperit bosonul lui Higgs si am si domesticit vreo doi sa imi polenizeze goji

Ideea e ca maine trebuie sa copilesc rosiile plantate direct in gradina si la vreo 30-40 de fire din 4 soiuri le infing niste cupru sa fie un pic mai relevant ''studiul''
Deci ma astept la ceva docti suparati ca nu le-au recunoscut milogii de la NASA diploma si i-au trimis la solar sa imi sara in cap. Si ma simt generos zilele astea...

Deci, daca o comit, jupane, da in mine cu ce ai mai nasol, sa vad si eu cum este
Fara absolut nici o legatura cu Victor sau cavadoro, fiecare pasare pe limba ei piere
Sper sa am timp sa pun si poze

#2
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Cred ca nu sunt singura care s-a saturat de circoteca asta permanenta, si uneori gura nebunului adevar graieste si ma gandesc ca poate mai multa lume de pe aici ar prefera sa nu mai amestecam bio cu chimic, doua topice separate poate ar mai salva din cand in cand cate un laptop aruncat pe geam de nervi Posted Image  Si ar usura cautarea de solutii pentru cei care au nevoie de ele, sa nu mai fie nevoiti sa citeasca zeci de pagini la rand despre caca de rame cand ei vor o bomba atomica sau sa danseze printre molecule otravitoare cand vor soluttii parfumate cu ulei de lavanda.
Nu de alta dar aria de legumicultura a devenit un balamuc in care nu prea-ti mai vine sa intri cand n-ai fumat nimic Posted Image

#3
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Parerea mea este ca cei cu chimicale'n buzunuar se simt rau atunci cand cineva posteaza ca foloseste-Bio- si chiar le merge bine.
Este loc pentru toti, fiecare face cum doreste, nu se impune nimic.
Nici eu nu m-am suparat cand anumiti forumisti m-au catalogat, mi-au recomandat sa fac orezarie sau piscina in locul gradinii de legume si chiar am fost tras de urechi pentru unele posturi in care-mi expuneam punctul meu de vedere

Edited by vasilemet, 06 May 2016 - 16:47.


#4
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Cica...daca intra vreunul si intreaba ceva...i se arunca in bot sutele de pagini. Sutele de pagini cu ce? Am citit in diagonala ultimele 100 de posturi...in afara de cacat de rame, n am vazut nimic. Informatie pretioasa se pierde in nu mai zic ce. Vine vremea paduchilor, a plosnitelor..afide si alte dracii. Actara, Confidor Energy, Decis Mega, Eforia, Fastac pana in 25 grade si naiba le mai stie...ah.era sa uit de Hunter and co. pentru cei cu bio.  Dupa astea apar paianjenii vizibili si nu prea...tratamentele sunt pe toate gardurile...dar nu le gasesti din cauza cacatului de rame. Hai noroc.

Edited by serrifu, 06 May 2016 - 22:33.


#5
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Pai subforumul are denumirea
Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.
Atunci care este "apasarea"
Fiecare face cum doreste, nu se impune nimic.
Sa ai o alta opinie , este altceva, aici forumistii expun ceva din munca/realizarile/....

#6
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Una e sa dezvolti frumos pe un ecran si sa expui niste pareri pertinente...sustinute de niste studii dau experiente anterioare...si alta e sa bati campii in grup pe 100 de posturi. Report la orisicine o duce in extrema inutila..din partea mea, asa cu dedicatie. Bietul om care cauta ...nu intelege nimic. Se cearta 2 3 pentru cacatul de rame.

On topic! Vor incepe si tripsii in curand. In marile bazine legumicole, sunt deja de saptamani intregi. Cel mai pro pe partea de tripsi e Hunter si Boundary..iar pe alte parti nu e cel mai tare daca presiunea de gongi e mare...e plin de tratamente utile pe aici din partea unor useri care posteaza la obiect. Nu ma servesc exemplu, nu sunt nici o piatra de hotar in ceea ce fac, insa...am invatat sa tac si sa nu mai raspund la ce nu mi se pare ok. Asta fac, asa...cu aceste rezultate. Punct. Cand n ai ce vorbi, e bine sa te abtii...vorba bunicului.

#7
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
@seriffu, esti o mina de aur! Marturisesc ca eu habar n-aveam ca goanga aia  pe care la mine-n zona o cheama vaca lui Dumnezeu, e de fapt plosnita verzei...la mine e plin de ele, pana acum nici nu le starpeam ca nu mi s-a parut ca dauneaza la ceva Posted Image  Pe varza nu le-am vazut niciodata, dadeam oricum o tura de insecticid cand apareau primii purici si eram linistita, pe urma n-o mai ciupea nimic

#8
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

View Postvasilemet, on 07 mai 2016 - 10:06, said:

Metode chimice si bio.
Atunci care este "apasarea"
Fiecare face cum doreste, nu se impune nimic.

Iti spun eu care e apasarea si nu vine de la toti care produc conventional
Dar sunt unii suparati ca s-a cam aflat cum se produc legumele in mod conventional si ca ei nici macar nu consuma din acelasi lot cu care merg la piata si nu ramane decat sa incerce sa convinga ca aia e singura solutie, de parca formistii ar cumpara de la ei si se chinuie sa isi produca propriile legume doar asa de palmares

Eu nu sunt vreun guru eco-bio dar acum multi ani am fost la un solarist si intr-un bidon avea gramada de ambalaje cu toate minunile cu care tratase iar langa casa un solar de vreo 30 mp pt familie. De atunci am zis ca nu mai cumpar de la taraba, incerc sa fac eu, mici urate, deformate, cum or iesi tot sunt mai bune
Fara nici o legatura dar acelasi lucru l-am patit cu mezelurile. Daca aveti vreodata ocazia sa intrati intr-o fabrica de mezeluri in veci nu mai cumparati. Eu am intrat...

Sa nu fiu total pe langa, niste marmande penetrate chiar in ziua cand au aparut primele flori

Attached Files



#9
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Validoe...defineste conventionalul. Dupa tine ce inseamna conventional? Ce contine? Care ar fi etapele? Sper sa nu ti ajunga doua ecrane. Da mi schema ta...poate o sa devin mai productiv. Stau si ma gandesc asa...oare cata sarma de cupru ar trebui la 10 hectare de rosii...dar la 100? Ai report daca scazi sub doua ecrane...informatia tre sa fie consistenta ca sa inteleg.  Monsieur scaiba, claudia 313, daca eu aberez, rog a fi sanctionat. Bye.

#10
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Mai omule, imi dau seama ca tare prost am expus ce voiam sa spun
Mai incerc odata
Nu am nimic cu nimeni care produce in orice fel vrea, e fix treaba lui, mai ales cand sunt niste investitii implicate e total de inteles
Eu nu inteleg, ca si @vasilemet si altii, de ce trebuie sa fim luati la misto cei care nu vor (nu ca nu pot, ca ar fi mult mai simplu) sa produca pt acasa cum recomanda majoritatea

Nu pot sa iti dau schema de care zici tocmai pt ca eu nu urmaresc sa fiu mai productiv, putin imi pasa de nr de plante pe mp, de grosimea tulpinii la plantare sau cum sa grabesc aparitia primei inflorescente si sa stimulez fructificarea

Chestia cu sarma... ce sa zic, pura curiozitate pt ca timpul mi-a permis azi. Reiau ce am spus mai demult despre asta, poate e o frectie la un picior de lemn, habar nu am. Dar de ce deranjeaza ca am facut eu asta? Nu recomand, nici macar nu sugerez cuiva sa faca asta. Ma simt eu azi ca la ''mithbusters''

Incerc inca o abordare, ca poate nici cu ce am scris mai sus nu m-am facut inteles
De exemplu eu fumez. O fi bine, o fi rau, e alegerea mea si nu incerc sa te conving pe tine sa fumezi
Si tot de exemplu tu nu fumezi dar bei (te rog nu te supara, asta mi-a venit acum in cap iar ''tu'' e la modul general)
De ce tu crezi ca trebuie sa insisti ca e mai bine sa beau decat sa fumez?

Edited by validoe, 07 May 2016 - 16:55.


#11
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003
Observand ca interesul pentru avantajele/dezavantajele si necesitatea unui sistem sau altul risca sa deraieze topicurile consacrate diferitelor culturi, va propun sa mentineti in acest topic argumentele pentru un sistem sau altul si rezultatele obtinute.

In cadrul topicurilor dedicate diferitelor culturi vom incuraja descrierea rezultatelor obtinute si consolidarea cunostintelor dobandite. De ce alegem un sistem sau altul, in speta avantajele unui sistem sau altul, motivatiile si aspiratiile personale le vom dezvolta si discuta in acest topic !  ( altfel zis ca exemplu -in topicul Tomatele prezinti ce folosesti, cum, ce rezultate ai obtinut si pastrezi  dezbaterea privind motivatia, cu focus in special pe prozelitism, alegerii unui sistem  de a face agricultura pentru acest topic ).

Acestea fiind zise,  productia bio/eco/organica o tratez ca un tot unitar. In Europa s-a implementat termenul ecologic/biologic, in SUA predomina organic. Nu cred ca trebuie sa definim agricultura clasica. Pentru definirea obiectivelor agriculturii ecologice, voi folosi definitia data in regulamentul UE :

Quote

Producția ecologică urmărește atingerea următoarelor obiective generale:
(a)
stabilirea unui sistem durabil de gestionare a agriculturii, care:
(i)
respectă sistemele și ciclurile naturii și menține și ameliorează sănătatea solului, a apei, a plantelor și a animalelor și echilibrul dintre acestea;
(ii)
contribuie la un Ăźnalt nivel de biodiversitate;
(iii)
utilizează Ăźn mod responsabil energia și resursele naturale precum apa, solul, materia organică și aerul;
(iv)
respectă standarde Ăźnalte de bunăstare a animalelor și, Ăźn special, satisface nevoile comportamentale specifice speciilor;
( v )
vizează realizarea de produse de calitate superioară;
vizează producerea unei mari varietăți de produse alimentare și alte produse agricole ce răspund cererii consumatorilor pentru bunuri realizate prin folosirea unor procese ce nu dăunează mediului, sănătății umane, sănătății și bunăstării plantelor sau animalelor.

Evident definitia nu este universala si chiar va sustin in oferirea de definitii alternative nationale, internationale sau private, cele pe care le considerati a fi cat mai relevante.

Pentru cei interesati, regulamentul intreg este disponibil la http://eur-lex.europ...7R0834&from=EN.

Edited by savantu, 07 May 2016 - 19:23.


#12
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Nu ai inteles scopul postului meu din topor. Nu am nimic cu tine...pe.bune...insa stii ce ma deranjeaza? Nu e vorba de tine...ci de ultimele multe pagini de pe acest topic. Cantitatea enorma de disctutii si certuri pe acelasi domeniu incredibil de ingust.. cacat de rame, sarme infipte n tomate. Ok...si utilitatea dezbaterii pe 100 de posturi numai in circ....unde e?!? Care e logica? Fie scurt si la subiect...fie   1 2 ecrane scrise frumos, cu poze, evolutii...reactii ale plantelor la acea tehnologie. Concis am fost?!?. Ultima mea interventie. Report...n ai 2 pagini.  nici macar de telefon.  Mith busted. Tocmai s a incheiat emisiunea. scaiba...fa curat aici. Bye.

#13
OCBuzau

OCBuzau

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2016
Agricultura, in cazul de fata, legumicultura clasica, nu insemna a face agricultura ecologica ?
De unde incepe clasicul in agricultura ? Armenii faceau agricultura intensiva cu 8000 de ani in urma.

Edited by OCBuzau, 07 May 2016 - 19:10.


#14
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003

View PostOCBuzau, on 07 mai 2016 - 19:09, said:

Agricultura, in cazul de fata, legumicultura clasica, nu insemna a face agricultura ecologica ?
De unde incepe clasicul in agricultura ? Armenii faceau agricultura intensiva cu 8000 de ani in urma.
Buna observatie. Taxonomia devine importanta pentru a clarifica evolutia.

Diferenta apare la nivel de paradigma sau mai bine zic cum te pozitionezi fata de problema. Intr-o abordare istorica, evident ca agricultura clasica ar fi una pre-mecanizare, bazata in special pe forta manuala si/sau animala. In mod cert, poti sa clasifici pe generatii agricultura, 1.0; 2.0 si chiar cu pasi intermediari 2.1, etc. Nu am studii de specialitate in domeniu, asa ca ma opresc la nivelul de supozitii ( ma ancorez in management ca si comparatie ).

Privita din perspectiva functionala, ceea ce se intampla in domeniu, clasic devine activitatea majoritara, inradacinata : mecanizare, fertilizare chimica, tratament chimic. De circa 100 de ani, acest stil domina covarsitor domeniul. Am folosit termenul de clasic in acceptiunea de tipic [ conform Dex : clasic - care concentrează caracteristicile (bune sau rele ale) unui lucru, ale unei acțiuni, ale unei situații etc.; tipic, caracteristic; care este folosit în mod curent. ].

Edited by savantu, 07 May 2016 - 20:09.


#15
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Postati voi informatii mai utile atunci. Poate imi mai vad de topic...poate nu. Mi am dedicat buna parte din timpul meu liber si asa inexistent... Eu nu am incercat sa impun ca eu fac bine...dar atata timp cat n ai vazut o analiza din ce am cultivat  eu, ciocu mic si joc de glezne. Eu eram de partea celor care cauta informatii utile...si nu aberatii, certuri si asa mai departe...am zis de la bun inceput. Cati de aici au folosit ce am enuntat eu si cati si au bagat sarme in rosii? Cati si au populat gradina cu rame? Acizi humici si fulvici? Eu ii cumpar de la cei care au investit in cacat. pana una alta, joaca te tu cu cacatul de rame din gradina ta. N am nimic impotriva subiectului..decat impotriva zarvei care s a facut in jurul lui. RealitateaAzi, daca castigam ceva, nu crezi ca cei care au cumparat ce am folosit eu trebuiau sa zica distribuitorului de unde stiu despre tehnologie? Oare nu ajungea informatia aici pe forum? Din cauza celor ca si tine si din cauza presei, eu ma voi chinui mult si bine ca sa castig un colt de paine. Atata timp cat nu mi porti pantofii, nu esti in masura sa ti dai cu parerea.

Cei care ati cumparat ...v a intrebat cineva ceva?

#16
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@serrifu:
Ia-o mereu, cu calm și înțelegere.
Nu-i vina lui, se prea poate să fi fost bătut când a fost mic, probabil chiar supus la ceva perversiuni.
Asta ar putea fi o explicație pentru atitudinea-i.
Poate o fi vreun mincinos patologic, da' nu-i treaba noastră.

Asta-i structura forumului, oricine își poate face cont și poate scrie ceva.
Porcării de exemplu, dacă nu-i duce mintea mai departe.

Folosește cu încredere butonul de report, negreșit cineva va avea grijă de cel în suferință.

Și vină matale în continuare cu atât cât îți permite timpul, spre binele celor mulți care îți mulțumesc numai în gând.
Nu te împiedica-n gunoaie, nu-i nici primul și nici ultimul Posted Image

#17
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Attached File  uploadfromtaptalk1462701349947.jpg   71.35K   50 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1462701410820.jpg   108.13K   51 downloads

O salata care s a nimerit printre rasadurile de varza..plantata atunci...la inceput de martie cred. Oare rama aia o fertiliza direct la radacina cu acizi benefici intocmai unui sistem de fertilizare cu capilare?:) 550grame... iata ca ramele nu mor in solul meu..ci isi fac de cap.

#18
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Da multa mranita ai mai bagat in curte, cresc urzicile in voie.
Cu varza asta presimt ca o sa prinzi pret f bun, asa sa fie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate