Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Legumicultura clasica vs. ecologica

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Frumoasa capatana aia de salata. Mai mai ca ajunge varza.
Ce hibrid ai pus in camp Serrifu? Scuze daca ai mai spus si mi-a scapat. Sau a scapat doar un fir printre verze?

Edited by Hapygarden, 08 May 2016 - 14:42.


#20
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postclaudia313, on 07 mai 2016 - 13:30, said:

@seriffu, esti o mina de aur! Marturisesc ca eu habar n-aveam ca goanga aia  pe care la mine-n zona o cheama vaca lui Dumnezeu, e de fapt plosnita verzei.


Plosnita verzei

Vaca lui Dumnezeu

#21
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Victore, te iert daca vii sa aduni urzicile din cultura si sa le duci acasa. Platesc  transport plus mana de lucru plus ca va cintesc cu mancare buna si tuica de pruna. Solul meu din gradini si solarii e plin de urzici plus alte buruieni..nu mai stiu ce face cu ele. Cam asta e partea lui pacatoasa, separat de fertilitatea sa. Ce idrept...au fost ani in care buruienile au scapat de sub control si au facut si seminte...si uite rezultatul:).

#22
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Te-ai gandit la vreun preemergent, ca sa nu-ti mai gemineze semintelele alea? De rezerva de seminte din sol nu scapi asa usor, e cu bataie lunga, mai ales daca ai bagat mult gunoi asa cum cred c-ai facut tu.

#23
EuTm

EuTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 21.11.2013
Ce distractie o sa-ti ofere urzica aia la recoltare :-)), serrifu. Scuze, nu pot sa ma abtin :)

#24
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Attached File  uploadfromtaptalk1463313922647.jpg   104.27K   57 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1463313950792.jpg   103.52K   56 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1463313967681.jpg   133.45K   55 downloads

Eutm. Combatere biologica prin plivire. Ambele gradini sunt curate...de maine incepem recoltarea. Deci va merge ca unsa recoltarea..fata buruieni, fara nimic.

Ierbicid am folosit...dar niciodata cu mare succes. Nu cred ca e bine sa te plimbi mult pe pamantul ala dupa ce prinde crusta...iar eu chiar asta fac la plantare pt aspersie.



#25
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
* 30 mar. 2015 - Îndrumar de practici tradiționale și ecologice în legumicultura ecologică , agriculturaecologica.ro

#26
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Eugen,
Din ce se vede in ultima vreme pe forum sunt doua categorii 'antagoniste', cei care dau cu chimicale alandala in prostie si cei care tam-ne-sam dau cu 'vraji'...ambele categorii la fel de insistente, enervante si ilogice...ca daca omenirea s-ar lua dupa ei ar fi acum specie pe cale de disparitie...si agricultura adevarata...o meserie uitata.
:(

#27
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Să privim partea bună a lucrurilor: încă nu se cere legitimație la trecerea frontierei dintre tabere.

Edited by Eugen_D, 27 May 2016 - 21:53.


#28
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Noroc ca mai e si tabara de mijloc...dar astia sunt mereu atacati de pe 'flancuri'...si nu prea mai indraznesc sa glasuiasca in zarva starnita de 'talibani'!
;)

Edited by subway_guru, 27 May 2016 - 21:39.


#29
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
La ore tarzii din noapte hai sa mai filozofam un pic...
Daca stam stramb si judecam drept, ce constatam?
Omenirea se hraneste azi exclusiv datorita agriculturii superintensive...e clar!
UE, fata de excesele agriculturii superintensive da cu 'ceaiuri' si incearca sa echilibreze lucrurile pompand cu subventii aiurea in agricultura 'bio' neperformanta...nici macar suficienta pentru subzistenta...
Tampenie mai mare nici ca se poate...
Atunci cand vrei sa descurajezi ceva (superintensivul superchimizat) nu te apuci sa arunci cu banii pe fereastra in directia contrara, nu, e suficient sa bagi din greu taxe, impozite si accize, penalitati pentru poluare ca sa temperezi raul...adicatelea societatea castiga prin micsorarea profitului 'gresit', nu incearca sa faca 'rentabil' ceva ce nu e...luati ca model ce se intampla cu tutunul, cu benzina, etc.
Si nici nu te apuci sa bagi interdictii stupide gen 'prohibitie', ca astea nu fac decat sa incurajeze criminalitatea si contrabanda (ma refer aici la GMO)...
Cam asta e starea actuala...si cine zice altceva sa faca bine sa si argumenteze.
;)

Edited by subway_guru, 27 May 2016 - 23:12.


#30
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Gresesti profund.
nu ai cum sa suprataxezi mancarea facuta cu chimice pt caviti sare lumea in cap...si asa o taxezi la benzina.
nu descurajezi nimic astfel pentru ca omul trebuie sa manance.
in schimb, poti ajuta piata aia bio, desi nu prea se intampla asta, nu sunt scutiti de taxe. Normal, intai asiguri un fel de hrana, bifat, apoi daca vrei sa schimbi ceva lucrezi pe reglementari de restrangere, si asta bifat, apoi scutesti de taxe pe aia care nubau cum sa concureze, aia cu bio...aici mai e de lucrat.


Si doi, interzicerea gmo nu e aberanta, dimpotriva.

E discutie lunga, riscul poluarii prin polenizare a patrimoniului de soiuri, spre exemplu, exista. Patentele, care pot crea probleme ulterioare in acest lroces de contaminare, la fel. Urmarile pe termen lung ale tipului acela de cultura....nu le-ai studiat clar...
e de ajuns ca mancam soia aia, lasa sa o cultive altii.



#31
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postsubway_guru, on 27 mai 2016 - 21:37, said:

Noroc ca mai e si tabara de mijloc...

View Postsubway_guru, on 27 mai 2016 - 23:03, said:

UE, fata de excesele agriculturii superintensive da cu 'ceaiuri' si incearca sa echilibreze lucrurile pompand cu subventii aiurea in agricultura 'bio' neperformanta...

View Postparintele, on 28 mai 2016 - 00:41, said:

nu ai cum sa suprataxezi mancarea facuta cu chimice pt ca iti sare lumea in cap...
in schimb, poti ajuta piata aia bio, desi nu prea se intampla asta, nu sunt scutiti de taxe.
Am uitat ceva: mai sunt și echipele însărcinate sa dea certificatele de bună purtare.

Edited by Eugen_D, 28 May 2016 - 08:44.


#32
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006

View Postsubway_guru, on 27 mai 2016 - 21:37, said:

Noroc ca mai e si tabara de mijloc...dar astia sunt mereu atacati de pe 'flancuri'...si nu prea mai indraznesc sa glasuiasca in zarva starnita de 'talibani'!
Posted Image
Pt tabara radicala pro-Bayer talibani e un cuvant cam pretentios. pai talibanii au ''sange'' sa se ia si cu unii mai mari ca ei
Aici au incercat un pic cu jagarella pana si-a facut omul poza in magaoaia de solar si au batut in retragere
De menegerul nu mai zic, nu a fost nevoie sa scrie un cuvant, a pus niste poze si s-a facut liniste, ba i-au dat si like

In schimb cand apare cate unul mai mic, pe el tata, ca graurii. Pai e frumos asa?

#33
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
* Procesul de certificare în sistemul de agricultură ecologică, ecocert.ro
* Lista organismelor de inspecție și certificare ecologică din România, madr.ro (+ date de contact, agriculturae.ro)

Edited by Eugen_D, 28 May 2016 - 09:12.


#34
pedepsitul

pedepsitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.06.2014
Eugen, certificerea ecologica in UE se face de catre firme private ! ...
iar "acestea" trebe sa faca profit, nu ? Posted Image
Organismele guvernamentale, cum ar fi cel ptr "protectia consumatorului" de ce se "sesizeaza"
doar in cazul jucariilor importate din China ? ... fac 1000 de teste si analiza de laborator pe mii de jucarii
ca sa-i dea "verdictul" : apt sau nu ptr "consum" ! ...
suntem oare chiar atat de naivi incat sa credem ca nu se pot face analize la alimentele din import
(sau de ce nu si la cele din productia interna) ?
NU ! ... desi "increngatura" care exista pe piata mondiala a alimentelor, este atat de complexa incat
se pierde urma producatorului ! ... nu credeti ? ... aprofundati putin !
bafta si virtute ! :)

Edited by pedepsitul, 28 May 2016 - 10:35.


#35
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Trai-ti-ar ramele, chiar ma gandeam pe unde esti Posted Image
Uite ca ne-au facut boierii loc de joaca pinned, baga si tu ceva pe acolo ca tu cand vrei esti baiat informat si la obiect
Lasa dracu monsanto si Bayer si spune ce mai fac aia pe acolo pe la tine ca au segmentul bio mai sus ca noi

#36
pedepsitul

pedepsitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.06.2014
spaniolii fac compost (la greu) si cresc ramele de pamant ! ...
cu astea incepe (si se termina, in lipsa lor) agricultura !
yo (si ramele mele) am primit o oferta platita sa facem "fertilizarea" cu humus lichid, la o livada de 20 Ha de Prunus dulcis !
(nu stiu cum se numeste in limba romana)

Edited by pedepsitul, 28 May 2016 - 11:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate