Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Camera IP prin router si modem 3g

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 10.04.2006
Pai solutia adiacenta de la synology este un fel de vpn, deci nu stiu daca castig mare lucru, posibil sa fie ceva avand in vedere ca se va face in reteaua lor.

#20
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 21.08.2003
Nu am inteles sincer ce ai vrut  sa zici. Ia toata povestea ca o provocare, daca eu un utilizator normal am reusit inseamna ca nu e chiar "rocket sience". Am intrat pe acest theard direct din "subiecte noi" de sus dar am vazut apoi ca s-a mai discutat acest subiect pe arie, mai citeste si pe acolo, sigur te vei dumiriri dar mai intai trebuie sa te linistesti, uita tot ce ai facut pana acum pentru ca daca persisiti vei repeta greseala, o iei de la inceput:

Voi exemplifca pe routerul meu de experimente, tp link1043 v2 dar va trebui sa adaptezi aceste operatiuni pe ce ai tu, sigur le ai dar altfel asezate sau denumite, dar de avut  sigur le ai.


>Fa un back-up la tot ce ai acum in router si salveaza-l undeva, daca totul merge bine nu-ti va mai trebui vreodata.

Attached File  1.jpg   119.73K   45 downloads

> pentru a fi sigur-sigur poti reseta routerul din buton sau interfata, apoi refaci doar conexiunea de la isp (wan prin 3g in cazul nostru) se verifica sa mearga internetul si eventaul poti sa-i dai iar un backu-up pentru ca in caz de reluare sa salvezi macar un pas.

>Scrie pe hartie toate macurile dispozitivelor din casa, telefoane, tablete, camere, tot ce ai pentru a le da ip fix in router, daca esti cu adevarat purist le poti seta apoi si pe fiecare in parte dar merg foarte bine daca-s lasate pe dhcp, doar ele dispozitivele, astfel incat in router vor primi aceeasi adresa mereu.

Attached File  2.jpg   160.81K   44 downloads

> De preferat le setezi cate unul odata si dai restart dupa fiecare.

> Obligatoriu  ip-urile fixe care le-ai ales trebuie sa fie in afara seriei serverului dhcp din router, adica ptr dhcp (musafiri sau dispozitive noi in retea) lasi doar cateva, eu am lasat 9 ip-uri pentru cine stie ce ocazii speciale dar la fel de bine poti sa-l dezactivezi de tot daca vrei, in acest caz nimeni nu se va mai putea concta (in afara de ce ai setat cu ip fix).
Dupa cum se vede, ip-urile mele fixe de mai sus sunt complet diferite de cele care care ar putea fi alocate de serverul dhcp.

Attached File  3.jpg   199.07K   45 downloads

>Unele routere permit aceasta manevra altele (mai vechi) nu, de exemplu pe alt router (am o stiva) se vede ce se intampla daca incerc sa aloc 192.168.10.150 dar cu dhcp  setat de la 192.168.10.2 la 192.168.10.100, teoretic ar trebui sa mearga dar in realitate nu vrea.
Attached File  4.jpg   127.53K   45 downloads Attached File  5.jpg   68.04K   44 downloads

>Acum urmeaza partea grea, deschidera porturilor de care ziceam mai devreme, in realitate se numeste port forwarding si este un pas esential pentru accesarea ip cam sau dvr din exteriorul Lan, pentru ca ele comunica prin alt port decat uzualul 80 pentru http care este deschis permanent oriunde oricand.
Acest port forwading se poate face prin doua metode:

Uno: calea usoara : activarea Upnp peste tot unde vedeti, in acest caz camera va transmite routerului ce port sa deschida si toata treaba e rezolvata.... teoretic ar trebui sa mearga dar cateodata (des) mai da rateuri, din motive cunoscute de initiati si neimpartasite noua utilizatorilor normali.

Secundo: calea macho: setare manuala, recomandarea initiatilor si a mea desi sunt utilizator:

Din motive de securitate (porturile default ale brandurilor sunt cunoscute de cine nu trebuie) recomand schimbarea porturilor cu care vin dispozitivele din fabrica iar din motive practice eu le-am alocat portul format din ultimile cifre ale ip-ului fix intern cu care le-am potcovit mai devreme...adica ptr  ip camera cu ip intern 192.168.1.200 i-am alocat portul 200, si tot asa pentru fiecare ip sau dvr dar nu si  ptr telefoane tablete, smart tv, nu e nevoie, alea merg cu portul 80 deschis default.  Tineti minte portul pentru fiecare, trebuie tastat dupa ":" in  adresa pentru a o accesa, seta , viziona.
Attached File  6.jpg   128.01K   44 downloads
Mai sunt dispozitive care nu permit asa ceva, se vede ultimul in poza, vin blocate pe un anumit port (cateodata chiar din 4 cifre deci imposibil de alocat ip fix), sau mai este o situatie cand portul dorit este deja ocupat default de vreo aplicatie, de exemplu 3389 este remote desktop, se pot schimba bineinteles dar trebuie tinut cont cand e nevoie, e o bataie de cap in plus.

Cum se face concret port forwading: in functie de fiecare router in parte se adauga "regula noua" sa zicem:
Attached File  7.jpg   124.54K   43 downloads
Acum ar trebui sa avem posibilitatea de a comunica roterului ce port si ce protocol sa foloseasca cand incercam sa accesam din exterior un anumit ip intern. In exemplu, vreau sa intru pe ip 192.168.1.243 care stiu ca este o camera ( eu i l-am dat mai devreme) pe portul 8888 care de asemena tot eu i l-am schimbat.
Attached File  8.jpg   227.09K   41 downloads Attached File  9.jpg   244.57K   42 downloads
Recomand activare atat a protocolui udp cat si tcp. Mai jos sunt deja preprogramate de fabricant alte protocoale , se lasa asa daca nu stii exact ce-s cu ele:
Attached File  11.jpg   298.25K   35 downloads

Save, restart router, restart tot...si acum e timpul pentru prima proba tehnologica, acel ip intern este vizibil din extern numai si numai  prin intermediul acelui port, ori cu softul oferit de fabricantul acelui dispozitiv ori prin accesare directa (dar trebuie stiut adresa completa de stream ,save, config etc).
Sper ca nu am zapacit mai rau situatia, e usor de zis putin mai greu de facut dar cu atentie si incercari repetate trebuie  neaparat sa mearga. Daca totul e ok se face inca un back-up final atat la router cat si la camere, care se pastreaza ca ochii din cap in google drive, in caz de ceva se incarca se restarteaza si situatia se poate rezolva in 3 minute, experienta personala.

Edited by cristian_sen, 06 May 2016 - 17:01.


#21
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Tu ce cauti pe router cand vrei sa accesezi un stick din extern?
In alta ordine de idei ce ai fumat? Da-ne si noua.
Ai dat vreodata un ping in DDNS de la RDS sa vezi ce IP arata?

Edited by diZy, 06 May 2016 - 17:09.


#22
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 cristian_sen, on 06 mai 2016 - 16:51, said:

Nu am inteles sincer ce ai vrut  sa zici. Ia toata povestea ca o provocare, daca eu un utilizator normal am reusit inseamna ca nu e chiar "rocket sience". Am intrat pe acest theard direct din "subiecte noi" de sus dar am vazut apoi ca s-a mai discutat acest subiect pe arie, mai citeste si pe acolo, sigur te vei dumiriri dar mai intai trebuie sa te linistesti, uita tot ce ai facut pana acum pentru ca daca persisiti vei repeta greseala, o iei de la inceput:

Voi exemplifca pe routerul meu de experimente, tp link1043 v2 dar va trebui sa adaptezi aceste operatiuni pe ce ai tu, sigur le ai dar altfel asezate sau denumite, dar de avut  sigur le ai.



Deci ai cautat niste poze pe net,nici macar nu sunt toate cu interfata aceluiasi router si vii sa ne prezinti cum se face port forwarding.
Bravo,un lucru excelent dar ce legatura are cu imposibilitatea accesarii camerei printr-o coneciune folosind un stick 3G?
Toti iti spun ca nu se poate,dar tu sustii sus si tare ca esti singurul care a reusit asta.
Daca tot ai reusit ajuta-l te rog si pe initiatorul topicului sa ii functioneze si lui,desi el a facut tot ce putea el face si nu functioneaza,poate tu ai degete magice cand tastezi si faci ip-urile private safie publice.
Mai documenteaza-te putin si apoi vino si fa pe desteptul aici!

Succes la citit!

Edited by crissty, 07 May 2016 - 07:31.


#23
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 10.04.2006
@cristian_sen, se pare ca tu nu ai inteles problema. Lucrurile pe care le-ai explicat mai sus le-am facut si rasfacut de cand ma joc cu routere sunt simple NAT-uri, necesare, dar utile odata ce poti ajunge din exterior pana in router.

#24
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,286
  • Înscris: 24.11.2002
@cristian_sen e bun ce ai aratat tu, doar ca trebuie facut acelasi lucru si pe routerul operatorului de telefonie mobila. Si acolo nu cred ca stii user si parola sa te loghezi si arata un pic diferit interfata ;)

#25
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 21.08.2003
Raspunsurile voastre ma intristeaza iar tonul unora dintre ele ma enerveaza, am o replica pe masura pentru fiecare in parte dar nu e cazul aici in aceasta dicutie. Eu am vrut doar sa ajut, daca-s luat la trombon trombon veti primi.  Am zis sa intorc intr-un fel serviciul care l-am primit cand am avut exact aceeasi problema de nu-i dadeam de cap neam, la fel incercasem absolut tot  ba chiar l-am luat la propiu de rever pe directorul local rds pentru ca eram convins ca-s porturile blocate de ei ...dar intr-un final s-a rezolvat, era la mine in router problema. De aceea am inceput "sa caut" in router prima data, pentru ca 99% acolo e rezolvarea. Ar f i trebuit sa mentionez ca toate operatiunile se fac dupa setarea numelui dns in rds. Faptul ca voi sunteti convinsi ca o camera ip poate fi accesata dincolo de stick numai printr-un servicu international dns sau cloud propietar (care e cam acelasi lucru) dar in nici un caz prin propiul servici dns oferit de rds ar fi trebuit sa-mi dea de gandit cu cine vorbesc. Nu va mai bateti capul cu intrebari de genul "ce ip are stickul ", nu conteaza asta, e chiar irelevant, odata ce eu intru pe camera cu adresa nume go.ro: port/etc.htm., serverul rds face magia, chiar daca sunt doua routere diferite in doua locatii diferite, trebuie doar ca porturile sa nu se incalece unul cu altul. In rest am mai cautat pe net si am mai gasit o poza, cineva are un dvr (cu 16 camere) si alte 4 camere ip (in realitate are  8) plus doua routere (in realitate are o stiva de 4-5 buc, sunt bune, nu au nimic, functioneaza dar sunt depasite tehnic):

Attached File  07.05.2016 184630.jpg   348.7K   44 downloads

Edited by cristian_sen, 07 May 2016 - 18:12.


#26
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Si nume.go.ro ce IP are mai inteligentule?

#27
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 10.04.2006
@cristian_sen, cateva posturi mai sus se discuta faptul ca NU se poate asocia unei conexiuni mobile un alias de ".go.ro", pentru ca RDS nu ofera acest serviciu DECAT conexiunilor fixe. Aceasta informatie trebuie sa o iei cu rol de "SE DA"/ipoteza.
Tu se pare ca poti sa rezolvi problema doar ignorand total ipoteza.

Nu intelegi ca NU poti activa dyndns in contul de digicare pentru o conexiune 3G? Tocmai pentru ca NU poti face asta, CONTEAZA CE IP are stick-ul si mai ales de CARE.

Am scris cu CAPS tocmai ca sa te rog sa urmaresti cu calm ideea si sa insisti pe acele aspecte.

Edited by onobeka, 08 May 2016 - 07:32.


#28
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 21.08.2003
Nu te supara dar ai o obsesie cu ip stick-ului, aceasta informatie este absolut inutila si iti abate atentie de la ce trebuie, iti incarci memoria degeaba cu o informatie relevanta doar pentru o cultura generala redundanta...are un ip ciudat ca orice echipament gsm si e mai mereu altul, odata cei ai numele .go .ro nu trebuie sa stii altceva, stai fara grija serverul dns rds (nu ai nici un dyndns la rds) iti face rutare catre toate conexiunile atasate contului oricare ar fi ele, greu de crezut dar adevarat, nu trebuie decat sa ai  la randul tau porturi unice alocate si rutate corect. Tu ar cam trebui sa zici asa: "bai c...aisa, daca iti plac asa mult printscreenuri-le  fa cateva la setarile tale sa le incerc si eu!" ...cam asta ar fi spiritul normal al discutiei.

Attached File  1 (1).jpg   192.05K   36 downloads Attached File  1 (2).jpg   184.32K   34 downloads Attached File  1 (3).jpg   158.74K   32 downloads

Attached File  1 (4).jpg   109.82K   33 downloads Attached File  1 (5).jpg   90.53K   32 downloads Attached File  1(6).jpg   129.58K   40 downloads

Dar pana la urma ce anume nu iti merge, iti da eroare camera "not feed" sau offline ori se conecteaza si nu face nimic, nici un fel de transfer? Ca daca e pe stick o sa ai ecran negru pana isi face buffering poate chiar juma' de minut...viteza e oribila, pana si pe 640x480 e nevoie de juma de mega' upload cat de cat stabil, stickul rds la liber daca merge cu 56 kilo e bine...tu pune ip-uri fixe, da-le liber in ruotere,  pune dns-urile de rds in camera pentru a merge notificarea pe mail si ...cam asta e tot, poti incerca la rds la relatii poate ai noroc si iti trimite un tehnician dezghetat. Sa speram ca in curand scrii aici de bine.

 diZy, on 07 mai 2016 - 19:23, said:

Si nume.go.ro ce IP are mai inteligentule?
In sfarsit cineva imi recunoaste valorea, sunt un intelegent corect, si  greu de crezut dar unii au mai multe abonamente cu asemenea utilitati atat pe pefe scat si pe peje...daca citeai cu atentie mai inainte am zis clar ca am optiunea dns blocata in contul firmei, de fapt pana la discutia de fata nici nu stiam ca au implementat-o, prima si ultima data cand am verificat nu exista deloc-deloc, acum a aparut dar blocata, probabil in timp o sa-i dea drumul desi pentru mine personal e inutila pentru ca am acelasi ip de ani de zile si ar fi o mare bataie de cap sa-l schimb doar ca sa am litere in loc de cifre. Deci nici daca as fi vrut sa mint nu as fi putut-o face pe tema asta ...mkey?
Dupa cum se vede sunt rutere modele diferite cu ip diferite (unul se termina cu 3 altul cu 5). Hfappy?

Attached File  2 (2).jpg   210.27K   39 downloads

Edited by cristian_sen, 09 May 2016 - 10:44.


#29
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 10.04.2006

 cristian_sen, on 09 mai 2016 - 10:24, said:

Nu te supara dar ai o obsesie cu ip stick-ului, aceasta informatie este absolut inutila si iti abate atentie de la ce trebuie, iti incarci memoria degeaba cu o informatie relevanta doar pentru o cultura generala redundanta...are un ip ciudat ca orice echipament gsm si e mai mereu altul, odata cei ai numele .go .ro nu trebuie sa stii altceva

Tu ai reusit sa aloci unei conexiuni mobile un domeniu .go.ro? Te rog raspunde cu DA sau NU.

#30
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Evident nu, el a reusit sa se faulteze singur. Mai si zice ca e cu gura mare la ISP si problema era la el. Iti dai seama cat il duce capul. Insistam degeaba cu el.

#31
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 10.04.2006
Sa lasam omul sa inteleaga de fapt care este problema. De aceea o luam in pasi marunti.

#32
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 16.08.2008
Incerc si eu o explicatie poate intelege pana la urma omul de ce nu merge pe 3g:

La conexiunea 3g modemul (sau telefonul) nu primeste un IP public ci unul privat (10.x.x.x). Modemul (sau telefonul) iese pe internet printr-un gateway al providerului (RDS). Doar acel gateway are IP public. Prin acel gateway pot iesi simultan multe device-uri...
Pun si un exemplu:

[ https://i.imgur.com/ID7qbUl.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
IP este ip-ul modemului 3g... este un ip intern in reteaua RDS
External IP este ip-ul public al gateway-ului RDS.

Cand vrei sa te conectezi de afara (din internet) vezi doar ip-ul public al gateway-ului... dar gateway-ul nu stie tu cu cine vrei sa comunici de fapt pt. ca tine in spate mii de device-uri (telefoane/modemuri 3g). Daca ai avea acces la gateway-ul RDS ai putea configura forwarding catre modemul tau ... DAR NU AI.

La fiberlink este diferit ... aici routerul tau primeste IP public, iar device-urile de dupa router (din casa) IP privat (192.168.x.x). Routerul fiind al tau ai acces la configuratia lui si poti seta ce fowarding vrei.
De aceea poti sa ai DynamicDNS doar la fiberlink.

Problema cu 3g modemul se va rezolva cand toata reteaua va fi trecuta la iPv6.

Edited by Nexxus2, 09 May 2016 - 12:54.


#33
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 21.08.2003
Tare va mai plac ip-urile astea, inca putin si va insurati cu ele ...

 onobeka, on 09 mai 2016 - 10:50, said:

Tu ai reusit sa aloci unei conexiuni mobile un domeniu .go.ro? Te rog raspunde cu DA sau NU.
Nu ai cum sa aloci nume go doar pentru conexiunea mobila asa cum nu poti  sa aloci nume go doar pentru conexiunea fibra...aloci acel nume pentru tot contul rds cu toate conexiunile atasate in el, interogarea din extern se face pe baza porturilor.

 diZy, on 09 mai 2016 - 11:19, said:

Evident nu, el a reusit sa se faulteze singur. Mai si zice ca e cu gura mare la ISP si problema era la el. Iti dai seama cat il duce capul. Insistam degeaba cu el.
De aia nu avem noi lucruri frumoase, ca ne  intereseaza orice altceva in afara de discutie...ce si cate modeumri avem si etc pentru ca daca citeai atent am avut frictiuni cu rds doar pentru ca, la fel ca voi, eram convins ca nu se poate...ba se poate, daca merge cu dns extern va merge si mai bine cu dns national, exact asa mi s-a spus dar adevarul e ca la viteza stickului e ca si cum nu ar exista. Oricum ai fost porcusor la treaba asta colegule, nici macar unul de rasa, dar cel putin ai aratat ca ai muschi pe net, brava la tine.

 onobeka, on 09 mai 2016 - 11:34, said:

Sa lasam omul sa inteleaga de fapt care este problema. De aceea o luam in pasi marunti.
Unu  din pasi marunti e sa configurezi ruterul si camera acasa unde ai fibra, faci probe tehnologice apoi cu stick-ul poate ai semnal mai bun gsm decat unde intentionezi sa instalezi sistemul.
Alt pas marunt e sa soliciti in scris, neaparat in scris(email) de la rds, un raspuns clar ca serviciul lor dns nu se aplica si conexiunii gsm din contul tau. Nu telefonic ci scris de la un tehnician nu de la call center, roboteii de acolo daca le ceri altceva decat ce au in lista se spala imediat pe maini ca nu se poate, la mine a trebuit directorul sa delege pe unul mai dezghetat care a rezolvat problema. Cere in scris cu nume si prenume de la expeditor.

#34
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,164
  • Înscris: 10.04.2006

 cristian_sen, on 09 mai 2016 - 15:34, said:

Nu ai cum sa aloci nume go doar pentru conexiunea mobila asa cum nu poti  sa aloci nume go doar pentru conexiunea fibra...aloci acel nume pentru tot contul rds cu toate conexiunile atasate in el, interogarea din extern se face pe baza porturilor.

Daca ai fi avut dreptate, eu unul nu mai apucam sa scriu pe acest topic. Din pacate te inseli, alocarea de nume go.ro nu este pentru tot contul ci pentru fiecare conexiune in parte iar pentru cele mobile nu se poate face. Pentru conexiunile fixe, nu exista alocare de porturi ci de adrese. Ne plac IP-urile pentru ca ele sunt baza conexiunilor ... IP Posted Image.

Edited by onobeka, 10 May 2016 - 14:59.


#35
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 16.12.2003
@cristian_sen

Salut,
Am si eu o problema:

Am un router R1 (ip fix de la rds, sau DDNS RDS, la alegere ce vrei tu)
La R1 nu am acces deloc, este proprietatea altcuiva. Am doar un fir care vine din portul LAN1 al lui.

In R 1 sunt legate ( pe portul Lan 1 si Lan2) doua routere: R2 si R3. (R2 si R3 sunt in aceeași clasa de ip-uri pe interfața wan si in clase diferite le LAN) Nu am acces nici in aceste doua routere.
Din R2 (port Lan 1) pleaca un cablu catre routerul R4, routerul meu. Acesta primeste pe WAN adresa 10.10.10.124 de la R2. EU in reteaua interna am plaja de ip-uri 192.168.1.1-254.
Pe 192.168.1.100 am o camera ip. Din reteaua interna o vad fara probleme, insa nu reusesc s-o fac sa se vada de afara.
De la proprietarul routerului R1 am primit adresa ip / ddns-ul rds setate in R1.
Totusi nu reusesc sa vad camera din internet.
Port forwardingul in routerul R4 e facut exact cum ai explicat tu si, intr-o configuratie in oglinda, testat intr-o retea cu R1 si camera direct cuplata la R1.
Cum sa fac sa o pot urmari de pe internet in configuratia mea.

Atasez si o schema cu configuratia, in cazul in care nu am fost foarte clar.
Attached File  2016-05-11.png   6.23K   5 downloads

#36
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 16.08.2008
Trebuie facut port forwarding in R1 -> R2 dupa aceea din R2 -> R4 si intr-un final din R4 -> Cam (asta ai facut deja)
Este extrem de complicat Posted Image dar poate @cristian_sen iti da o solutie miraculoasa

Edited by Nexxus2, 11 May 2016 - 14:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate