Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 

HiMedia Q100/Q30/Q5Pro/Q10Pro Android 7.0 Box TV

* * * * * 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1004 răspunsuri în acest subiect

#379
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.423
  • Înscris: 11.11.2014
Chiar daca am fost obisnuit cu air mouse-ul de la wetek, nu ma deranjeaza prea mult mouse-ul de pe tel himedia chiar daca numai mouse nu prea se poate numi ci mai mult un pointer ghidat prin sageti. Bine, nici nu il folosesc mai mult de 1% pt altceva ddcat ca media player. Ce ma deranjeaza este ca telecomanda nu are buton de "home" pt kodi. Adica sa ajung in ecranul principal al lui kodi in timpul vizionarii unui film fara sa dau back, back si tot asa. Home-ul de pe telecomanda duce inapoi in android. Acolo simt nevoia unui air mouse. Daca avea buton dedicat, chiar nu simteam lipsa soarecului.

Editat de The_Cult, 21 noiembrie 2016 - 11:01.


#380
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.155
  • Înscris: 11.12.2007
A durat puțin până când am descoperit cum faci să apară meniul de context (noob here): ții apăsat pe OK sau ENTER până apare meniul. Kodi/SPMC au PLAY ca acțiune implicită. Kodi are la Play opțiunea de a folosi Wrapper sau DVD Player (așa apare la mine). Când telecomanda nu mai e de ajuns, trec la tastatură, prefer să scriu repede ca pe PC.

#381
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.030
  • Înscris: 12.12.2005
Asa era si la mine la început, dar acum nu mai apare. Apăsat lung ok sau tasta de meniu arată același lucru.

#382
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.423
  • Înscris: 11.11.2014
Dap, nu merge apasatul lung pe ok. Face doar pauza la film.

#383
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.030
  • Înscris: 12.12.2005
Apeși pe film în librărie nu în timp ce rulează

#384
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.030
  • Înscris: 12.12.2005
Azi sau maine cica avem update la android 7 (final, nu beta). Oare mai ramane ceva din kodi dupa update sau iar il iau de la 0 ? Nu e mare problema, abia ma mai familiarizez cu el. Stiu ca avem backup/restore dar deocamdata prefer sa-l butonez.

#385
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.076
  • Înscris: 21.02.2007
La oricare update se reia totul de la zero
Mai ales ca e vorba de s.o a mp-ului

#386
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.155
  • Înscris: 11.12.2007
E recomandabil să o iei de la zero pentru că e mare saltul de la Lollipop la Nougat. Dacă va funcționa și HBO Go, mă consider mulțumit (mergea pe "pocnitoarea" de Beelink GT1 pe care toți o disprețuiesc).

#387
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Wolfy, nu neaparat se ia totul de la zero! Poti dace back-up si la aplicatii folosind contul google. Dar ai dreptate, e preferabil sa reinstalezi totul "pe curat"! Asa cred...

#388
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.076
  • Înscris: 21.02.2007
In cazul de fata ii dau dreptate lui TMihai20 , fiind saltul destul de mare de la android 5.1 la 7
Cat despre back-ul de regula e bun cand se face "reset factory" fiind pe aceasi versiune de s.o
Altfel e ca si cum faci backup pe win7 si apoi instalezi win10

#389
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.155
  • Înscris: 11.12.2007
Se face backup și la aplicații sistem, problema e la restabilirea datelor pentru aplicațiile sistem (aici mă refer la o aplicație gen Titanium Backup). Și eu am activat backup-ul cu contul Google, când voi face trecerea la Nougat, voi folosi același cont și sper să fie ca la oricare alt dispozitiv cu Android, să-mi ceară să fac restore la aplicațiile instalate. Nu toate aplicațiile suportă acest tip de backup în cloud (Google). În cel mai rău caz te salvează de la reinstalarea manuală a aplicațiilor. Oricum se poate face backup la directorul cu setări al lui Kodi și al lui SPMC (folosesc mai mult SPMC, mi se pare mult mai stabil).

Editat de tmihai20, 22 noiembrie 2016 - 13:31.


#390
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.182
  • Înscris: 20.12.2010
@lupull, @tmihai20, ...
Trecerea de la Android 5.1.1 la Android 7.0 necesita repartionarea partitie system de la 800MB la 1000MB acest lucru nu se poate face fara formatarea celorlalte partitii.

#391
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
fresh install cel mai bine.

#392
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 135
  • Înscris: 26.04.2006
Am cumparat azi un Himedia Q 10 pro . L-am conectat la un LG 55UH8507 ( shaorma cu de toate : 4k , 3D , 10 biti , HDR 10 , Dolby Vision , web OS 3.0 etc ).Sunt in ceatza total. Ce trebuie sa instalez pentru a viziona pe YT la rezolutie 2160p , ca la informatii video imi arata 1080p si rezolutii mai mici la un video de 4k verificat in YT din tv smart ? ce telecomanda cu air mouse pentru q10 pro imi recomandati , pentru ca cea din pachet cred ca am aruncat-o pe geam de nervi...glumesc evident cu aruncatul. Pentru moment atat cu intrebarile. mai caut si eu pentru alte nelamuriri.

Editat de Johnny_Beton, 22 noiembrie 2016 - 23:19.


#393
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.037
  • Înscris: 08.08.2002
Oficial nu ai YT 4K, dar pt.YT e bun si WebOS-ul.
Pentru detalii despre YT 4k vezi postul #32.
Air-mouse Minix A2 Lite sau daca vrei ceva mai slabut dar cu care sa poti controla si tv-ul Mele F10 Deluxe si eventual Rii Mini i25.

Editat de MD, 22 noiembrie 2016 - 23:46.


#394
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 135
  • Înscris: 26.04.2006
am facut pasii de la #32 dar rezolutia nu trece de 1440 d...
Web OS-ul e perfect pentru YT , stie toate rezolutiile , HDR 10
Pentru prima sugestie de telecomanda optez - Minix A2 , vad eu de unde. Merci MD. Sunt putin dezamagit de ce stie jucaria pentru banii astia dar poate o dresez eu. KODI e de fapt tinta dar trebuie sa mai studiez un pic

#395
magicoolje

magicoolje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 19.07.2014
Johny si eu am un 65uh8507 si webos-ul (3) just works pt youtube. E rapid si stabil. Plus ca poti da din telefon share la youtube in orice moment in care este tv-ul.Nu ai de ce sa iti bati capul cu youtube pe Himedia. Shawerma cu de toate se descurca mai bine.

#396
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 135
  • Înscris: 26.04.2006

View Postmagicoolje, on 23 noiembrie 2016 - 10:11, said:

Johny si eu am un 65uh8507 si webos-ul (3) just works pt youtube. E rapid si stabil. Plus ca poti da din telefon share la youtube in orice moment in care este tv-ul.Nu ai de ce sa iti bati capul cu youtube pe Himedia. Shawerma cu de toate se descurca mai bine.
sigur ca voi folosi web os3.0 ptr TY dar speram sa folosesc q10 ca un centru de divertisment unic pentru partea de video tv audio dar daca nu se poate... 65 inch...cineva e foarte fericit cand urmareste in 3 D si nu numai Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate