Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

HiMedia Q100/Q30/Q5Pro/Q10Pro Android 7.0 Box TV

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1004 replies to this topic

#235
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
Saxonia HDMI to HDMI Connector CEC-less Adapter Jack ~ 58 RON cu transport standard.

 DORIN1979, on 19 septembrie 2016 - 18:06, said:

Cred ca o sa sacrific un pin de la cablu HDMI

Edited by cristianstoica, 20 September 2016 - 09:26.


#236
DORIN1979

DORIN1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.10.2007

 cristianstoica, on 20 septembrie 2016 - 09:25, said:

Nu mai bine sacrific un cablu HDMI de 20lei sa vad daca merge!?

#237
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai vezi ca si soft trebuie sa activezi/dezactivezi aceasta functie
Nu faci nimic , daca doar "stirbesti" un cablu hdmi de un pin
Pin-ul in cauza nu face decat sa trimita sau nu , semnalul in cauza
Daca tu ai lipsa acel semnal , strici un cablu hdmi de pomana si care ti-ar fi de folos la conectarea altor device-uri care au intr-adevar si aceasta functie/trimit-primesc semnalul in cauza

#238
DORIN1979

DORIN1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.10.2007
Pai trebuie sa gasesc o solutie pt ca am un Smart tv LG , reciver DENON  si un PS4 si au inceput sa o ia razna toate . Tv-ul nu mai trimite automat sunet prin ARC la reciver , dupa ce sting riceiverul nu mai se comuta automat sunetul pe tv, PS4 nu se mai aprinde automat cand selectez HDMI-ul pe care este cuplat, inainte cand stingeam ps4 se stingea si tv-ul acum au luato razna toate .

#239
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Da-le ''reset'' pe rand la fiecare si vezi de unde apare situatia respectiva
Tv-ul are posibilitatea de a ''scana'' device-urile cu aceasta functie ?
Asta se intampla din cauza ca fiecare producator isi personalizeaza aceasta functie si uneori provoaca mai multa ''durere de cap'' decat multumiri/sa ajute
Eventual nu activa aceasta functie la toate device-urile , iar când numai te folosesti de PS4 nu il inchide tu , lasa-l sa se inchida singur dupa un anumit timp

Edited by CristianAdrian, 23 September 2016 - 12:47.


#240
DORIN1979

DORIN1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.10.2007
La mine e clar ca playerul Himedia e vinovatul . Toate mergeau f bine pana am conectat jucaria asta noua.

#241
johnursache

johnursache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.07.2008
Va rog sa-mi spuneti ce setari aplicati pentru audio trueHD in playback himediaplayer. Am incercat toate variantele posibile. Nu am sunet nici pe q5 quad nici pe q5pro.
In kodi rulat de pe ambele playere am sunet pe tv pentru acest codec.

Edited by johnursache, 22 September 2016 - 19:42.


#242
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 johnursache, on 22 septembrie 2016 - 19:42, said:

Va rog sa-mi spuneti ce setari aplicati pentru audio trueHD in playback himediaplayer. Am incercat toate variantele posibile. Nu am sunet nici pe q5 quad nici pe q5pro.
In kodi rulat de pe ambele playere am sunet pe tv pentru acest codec.
Setezi pe raw, si de restul se ocupa receiverul daca stie (pe HDMI).
Setarile le faci din android.

Edited by adiatric, 22 September 2016 - 20:02.


#243
johnursache

johnursache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.07.2008

 adiatric, on 22 septembrie 2016 - 20:02, said:


Setezi pe raw, si de restul se ocupa receiverul daca stie (pe HDMI).
Setarile le faci din android.
Nu am receiver. Ma gandeam ca playerul trebuie sa decodeze sunetul si sa-l trimita catre tv intr-un format acceptat.
Asa cum am spus, cand rulez filmul care are o singura pista audio truehd din kodi, am sunet pe tv.

#244
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
Settings->Playback->HDMI Output-LPCM. Asta-i tot. Se va ocupa HiMedia de decodarea stream-ului audio de-acum încolo...

Băieți, poate că nu ar strica să explorați mai întâi toate setările, să vă dați seama cam ce impact poate avea fiecare dintre acești parametri atunci când sunt modificați, și abia la final să cereți ajutor. Pe forum timpul de așteptare este mare, informațiile pot fi uneori și malițioase așa că...

Have fun!

#245
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
Q10/Q5 Pro + HiMediaVideoPlayer nu decodeaza TrueHD din container mkv in PCM, dar decodeaza TrueHD din BD ISO/BDMV in PCM.

 johnursache, on 22 septembrie 2016 - 19:42, said:

Va rog sa-mi spuneti ce setari aplicati pentru audio trueHD in playback himediaplayer. Am incercat toate variantele posibile. Nu am sunet nici pe q5 quad nici pe q5pro.
In kodi rulat de pe ambele playere am sunet pe tv pentru acest codec.

 koji, on 23 septembrie 2016 - 21:04, said:

Settings->Playback->HDMI Output-LPCM. Asta-i tot. Se va ocupa HiMedia de decodarea stream-ului audio de-acum încolo...

Băieți, poate că nu ar strica să explorați mai întâi toate setările, să vă dați seama cam ce impact poate avea fiecare dintre acești parametri atunci când sunt modificați, și abia la final să cereți ajutor. Pe forum timpul de așteptare este mare, informațiile pot fi uneori și malițioase așa că...

Have fun!

Edited by cristianstoica, 23 September 2016 - 21:26.


#246
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
Scuze, ai dreptate cristianstoica, am uitat să fac această mențiune...

Cu toate acestea, nu cred că cine a encodat materialul la care face referire johnursache a uitat să lase și bitstream-ul Dolby AC3 2.0 192Kbps sau 5.1 448Kbps/640Kbps care acompaniază stream-ul TrueHD, iar acesta (Dolby AC3-ul), poate fi decodat de HiMedia.

Oricum, în solicitare nu a dat nici un soi de detalii referitoare la fișier, fie ca era vorba de un container mkv fie imagine ISO sau orice altceva.

Posibilă rezolvare (în cazul lui...), să apese butonul 9 de pe telecomandă în timpul rulării fișierului. Dacă există stream-ul audio AC3, acel buton va face minuni...

Un sfârșit de săptămână fantastic să aveți!

#247
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Adriatic , dupa cate citesc se pare ca nici mp-urile astea de la HM nu stau mai bine pe partea de audio
Asta vis-a-vis de ce ai scris pe celalalt tread comparativ cu Zildoo X9S
Trebuie inteles odata pt totdeauna ca nu exista mp "best of" indiferent de firma si ma refer de firme consacrate , nu de cele care auzi prima oara de ele
Vrei ceva mult mai devirsificat , exista solutia mp-urilor complementare : android + dedicat
Ce nu poate. reda unul , va reda celalalt si invers

#248
johnursache

johnursache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.07.2008

 koji, on 23 septembrie 2016 - 22:08, said:

Scuze, ai dreptate cristianstoica, am uitat să fac această mențiune...

Cu toate acestea, nu cred că cine a encodat materialul la care face referire johnursache a uitat să lase și bitstream-ul Dolby AC3 2.0 192Kbps sau 5.1 448Kbps/640Kbps care acompaniază stream-ul TrueHD, iar acesta (Dolby AC3-ul), poate fi decodat de HiMedia.

Oricum, Ă®n solicitare nu a dat nici un soi de detalii referitoare la fișier, fie ca era vorba de un container mkv fie imagine ISO sau orice altceva.

Posibilă rezolvare (Ă®n cazul lui...), să apese butonul 9 de pe telecomandă Ă®n timpul rulării fișierului. Dacă există stream-ul audio AC3, acel buton va face minuni...

Un sfârșit de săptămână fantastic să aveți!
Salutare! Asa cum am spus filmul are o singura pista audio, respectiv truehd. Ma descurc la nivel mediu cu setari, configurari minipc (stiu sa selectez piste audio, subtitrari, etc). Nu reuseam sa inteleg care-i treaba .cu acest codec. Se pare ca in mkv, asa cum spune CS, nu "mere" decondig-ul. Nu-i mare bai, pot rula din kodi.
Toate cele bune!

Edited by johnursache, 24 September 2016 - 16:45.


#249
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 12.07.2010
Bună seara,mi-am luat şi eu un Q5 Pro cu speranţa de a face Sony-ul smart, mă pricep mai puţin, oare e net-ul de la Telekom prin ADSL de vină? YT e în regulă dar îl am şi pe un BD, aş fi dorit să văd filme online dar merg sacadat cu multe întreruperi, meciurile pe stream aproape deloc, în altă locaţie le văd cu Samsungul smart, nu ştiu eu să setez aparatul, parcă îmi pare rău că l-am luat, un sfat vă rog, dacă se poate!

#250
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Probabil conexiunea ta adsl nu face fata bitrate-ului unui stream hd. Pe speedtest ce viteze ai?

#251
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 12.07.2010
Download 5,27 Mbps; Upload 0,82 Mbps
A venit cu un pliant minuscul în engleză, l-am „descifrat” cu lupa, nici măcar un A4 cu instrucţiuni în română. M-a încântat navigarea pe web, altfel aveam destule şi la BD.

#252
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 Sidorin, on 25 septembrie 2016 - 09:44, said:

Download 5,27 Mbps; Upload 0,82 Mbps
A venit cu un pliant minuscul în engleză, l-am „descifrat” cu lupa, nici măcar un A4 cu instrucţiuni în română. M-a încântat navigarea pe web, altfel aveam destule şi la BD.

Probabil ai ADSL, daca aveai VDSL sigur mergea.
Eu il folosesc pe VDSL si nu am nici o problema, inclusiv stream-urile 4k.

Incearca un spedtest pe http://www.dslreports.com/speedtest cu optiunea DSL.

Exemplu:

[ http://www.dslreports.com/speedtest/5115228.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adiatric, 25 September 2016 - 18:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate