Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Motocositoare - topic dedicat, (partea a-II-a)

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
7458 replies to this topic

#7291
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Daca ai rabdare sa cauti le vei gasi la pret similar cu Alpinul ala.

Edited by adip1962, 28 July 2023 - 08:22.


#7292
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,099
  • Înscris: 17.03.2005

 dem3ntor, on 28 iulie 2023 - 07:36, said:

Salut!
Caut o motocoasa pentru un teren de 1600mp, acum plin cu buruieni mari, chiar si de 2metri .... iar pe viitor pentru intretinere.
Ma uit dupa una in 4timpi, sa scap de problema combinarii benzinei ...
https://beta.dedeman...-9-cp/p/7059491
sau
https://www.emag.ro/...reviews-section

Ce parere aveti?

Nu scapi de problema benzinei... Nu a amestecarii, de aia scapi dwr e aproape irelevanta problema cu benzina e ca se învecheste, depune prin canalele subțiri ale carburatorului șamd...
Ca e sau nu amestecata e irelevant și nu amestecat ul e problema, as zice ca dimpotrivă, în 4t e nevoie sa stai mereu atent pt ca uleiul se consuma și trebuie completat.. Și e mai "greu" sa stai atent decât sa faci mereu amestec proaspăt și corect.


În rest, părerea mea e sa nu iei chinezărie dacă ai cum sa iei ceva mai bun puțin.
Banii tot aia sunt dacă ii socotești după 2, hai 3 sezoane. Sigur dacă nu mai mulți la chinezărie.
Avantajul cu chinezăriile e ca nu ii dai pe toți odată. Dezavantajul e ca riști sa nu vrea ea când ai tu nevoie, lucru care poate fi important pt tine.
Dacă ești priceput la motoare și îți place mirosul de ulei si benzina, nu e problema... dacă nu le ai... chinezăria nu prea e o opțiune bună.

Ce as mai spune.... Eu am 4-5000 mp și de vreo 5 ani ma descurc bine cu un stil 170 parca ii zice.. Ala nițel mai mare decât fs155-urile alea cele mai des întâlnite, sincer nu țin minte cifre și asta spune multe despre cât îmi plac sculele astea cu motor sau cât le bibilesc.
L-am luat tocmai pt ca mai apar uneori și balarii mai mari prin anumite zone și trebuie ceva mai zdravăn nițel.


Dacă îți permiți, uită-te și la modelul asta sau la orice mai cu nume.... Putere e sub chinezoaice și preț dublu dar nu îți bați capul..
Dacă banii trebuie pt mukte altele înainte sa stea degeaba într-o scula mai buna, se poate și cu "rulis"

#7293
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 29.03.2010
Am luat eu o chinezărie de la Dedeman acu 2 luni.

Avea recenzii bune. În 6 săptămâni a fost de 3 ori în service. Până la urmă, cu amenințările că merg la ANPC mi-au dat banii înapoi.

E loterie la ele, unele sunt făcute bine și țin, altele sunt ca a mea. A 3-a oară când am cosit cu ea efectiv am văzut că mi-a zburat în față bucata carcasei de plastic care acoperea filtrul de aer

#7294
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
AI mare grija ce-ti doresti!
In plus, se poate si cu "rulis", dar depinde de motor...
Hai sa-ti explic cazul meu. Am o Makita EM6300U luata printr-o conjuctura care se intalneste o data in viata cu... 400 lei acum 5 sau 6 ani. Noua, evident. In ultimii 3 ani, pe fondul "fudulirii" taranimii, nu mai vrea nimeni fanul. Ca nu mai au animale. Asa ca coseam de 6 ori pe an, cu fir sa maruntesc totul, ultima oara in septembrie dupa 15 - data de la care, teoretic, iarba nu ar mai trebui sa cresca (mare vrajeala!). Ceva peste 3000 mp... Makita in cauza are vreo 4,5 kg, dar sa sti ca sigur, nu intineresti. Si uite asa, parca si alea 5 kg devin cateodata grele, iar curtea nu mai era cosita intr-o zi ci in 2, poate chiar 3, functie de chef. Pentru ca uneori depinde numai de chef. In plus, cum de 3 ani, iarba taiata ramanea pe loc, toata vegetatia s-a indesit si firul nu mai face fata la taierea lunara.
Asa ca m-am gandit sa-mi usurez viata. Si-am dat vreo 2000 lei pe un Ruris - masina de tuns iarba autotractata - dar cu motor Honda. In mintea mea ma gandeam ca acolo unde ivegetatie e prea deasa colectez si dau jos unde este mai rara...  Nu am facut asta niciodata... In 50 m sacul e plin trebuie golit aproape ca nici ala nu e usor. Daca am chef de munca - sincer, am chef de orice altceva - termin curtea in 6 ore. Ma cam alearga masina aia, dar cica face bine la fitness. Hai poate inca o ora sa-mi ia cositul pe langa garduri, pavele borduri etc, pe care le fac cu Makita. 7 ore, numai ca...
Sti ce-am observat? 2 lucruri:
- Ca tot 3 zile imi ia totul! Daca... am chef!
- Ca am ajuns sa cosesc saptamanal peluza din fata casei (cam 1000 mp liberi) ca nevasta vrea asa... ca un gazon.
In concluzie, saptamanal cosesc o peluza si in rest cam la 2-3 saptamani cu ploile astea, restul!
Adica, e mai rau ca inainte!

Edited by adip1962, 28 July 2023 - 11:41.


#7295
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 08.09.2019
Si totusi de ce colectezi iarba si nu o mulcesti, daca tot zici ca cosesti asa de des?

#7296
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011
Salutare!

Am vazut ca s-a mai discutat pe forum despre Vari F-550 dar sa zica cineva ca l-a si cumparat, n-am vazut.

Asadar, are cineva acest model?

Am momentan 6500mp de livada si curte pe care trebuie sa-i intretin, e si in panta o parte, putin denivelat.
Am doua motocoase de umar dar n-am ce face cu iarba si mi se pare ca dureaza si destul de mult s-o cosesc (pana apuc sa termin de cosit cei 6500mp creste iar :)) ) de aceea m-am gandit ca Vari F-550 ar fi potrivit pentru mine (ca as cosi mai repede si ar toca si iarba).

Ceva similar (si mai ales in in jurul sumei de 7000 RON) nu am gasit.

#7297
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,094
  • Înscris: 24.02.2011
Eu aș cumpăra o motosapă și o cositoare rotativă totul la jumătate de preț față de jucăria aia. Dacă nu lași iarba mai înaltă de genunchi nu trebuie adunată. 56 cm lățime tăiere este hilar, nu reduci timpul de cosire față de motocoasă. 90 cm e minimul acceptabil pentru suprafața aia.

Edited by sandel1, 08 August 2023 - 19:57.


#7298
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.05.2017
Buna seara! Recomandati mi va rog o motocoasă pt 1000 mp. Preț în jur de 1000 de lei. Până n prezent am avut un bc300 de la Brico și numai probleme am avut cu ea.
Am văzut la Brico erbauer pe acumulatori. Am gama lor de scule și am 3 acumulatori de 4 ah. Oare e suficient pt 1000 mp?

Edited by legeamist, 08 August 2023 - 20:00.


#7299
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 30.04.2017
la banii astia fs-55 e best-buy

#7300
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.05.2017

View PostPowerup, on 08 august 2023 - 21:38, said:

la banii astia fs-55 e best-buy
Face față cu 1 cp și la material mai lemnos?

#7301
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 30.04.2017
Balarii taie, pentru defrisari nu e recomandata

#7302
madalinp

madalinp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.07.2020
https://www.stihl.ro.../FS-70-C-E.aspx

cu asta am taiat si lastaris, stuf si ierburi mai lemnoase.

#7303
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pentru defrisari se foloseste o drujba...

#7304
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.05.2017
Nu am de defrișat. E iarba in mare, doar că acazio al dai și de buruianul ăla lemnos...

#7305
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Merge si acolo. Folosesti disc.

#7306
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011

View Postsandel1, on 08 august 2023 - 19:55, said:

Eu aș cumpăra o motosapă și o cositoare rotativă totul la jumătate de preț față de jucăria aia. Dacă nu lași iarba mai înaltă de genunchi nu trebuie adunată. 56 cm lățime tăiere este hilar, nu reduci timpul de cosire față de motocoasă. 90 cm e minimul acceptabil pentru suprafața aia.

Motosapa am, RURIS 1001KSD, exisa si cositoare rotativa pentru ea (in jur de 2500 lei costa) dar e mare si greu manevrabila.

Cositoare rotativa daca iau separat, una mai ok e 5000 lei si are latime de taiere de 60cm. . .

#7307
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,094
  • Înscris: 24.02.2011
Nu știu de ce spui că e greu manevrabilă, că eu pot cosi cu ea și cu o mână. Chiar așa și fac când trec pe lângă pomi și nu vreau să mă aplec pe sub crengi.
Acum am văzut că-i pe motorină. Ouch! Nu are diferențial?
Nu recomand să iei cu un singur taler pentru că nu ai spor. O să te țină 3-4 zile până termini de cosit.

#7308
livyuc

livyuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.02.2009
Salut,
Am de cativa ani o Makita EM 2600 si sunt foarte multumit ,dar puterea ei fiind mica (1,2CP) asa ca am comandat o motocositoare Pandora 3* (4 CP) necesara pentru unele portiuni unde predomina lastarisul.As vrea sa aflu unele pareri despre acest model si poate era bine sa intreb inainte de a da comanda dar era o oferta buna.
Mentionez ca suprafata de lucru este undeva la 1500 metri.
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate