Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Se poate obtine scutire de impozit in tara asta? Nu-mi convine sa mai fiu furat.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#19
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016
https://capitalismpe...-sclav-la-stat/

#20
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Daca lucrezi pe minim inseamna ca lucrezi la un patrolache, ii spui lui patrolache sa te ia la negru si o sa ii sclipeasca ochii ca va scapa de plata darilor catre stat si te va plati la negru acelasi salariu, dar macar vei fi multumit ca nu va ajunge la stat nimic, apoi mai tarziu o sa zbieri ca vrei spital, gradinita, scoala, liceu, facultate, ca vrei strazi, ca vrei asistenta sociala, ca vrei pensii.

Edited by vubiv, 02 May 2016 - 16:47.


#21
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:33, said:

Calculeaza singur:
http://www.calculato...alcs2&suma=1250

Salariul minim pe economie e de 1250 lei. 325  lei se duc la impozit (deci, am gresit, nu 200 lei, ci chiar mai MULT)

Imi ramane 925 lei...pardon, 800 avand in vedere ca 100 lei se duc pe transport spre serviciu.



Oricum, indiferent cat de mic sau mare e salariul, eu tot nu as accepta sa le platesc impozit. Culmea e ca nici nu mi se da scris, vreo semnatura, vreun contract serios prin care sa mi se garanteze pensia , asigurarile de sanatate si ajutorul de somaj,  sau sa mi se spuna  unde naiba ajung banii aia impozitati.  Serios, oricum nu o sa am parte de ele....asa ca mai bine renunt de tot la pensie, la asigurari, la ajutor de somaj etc.

Păi normal că nu ţi se dă o hârtie, ar fi absurd.

#22
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016

View PostDaco_Get, on 02 mai 2016 - 16:45, said:

Din momentul in care iesi pe strada din casa te folosesti de "serviciile satutului". Cit costa serviciile astea si care este raportul calitate/pret este alta treaba.
Daca vrei sa te lipsesti de orice fel de serviciu din partea statului trebuie sa te muti din orice ...stat...nu numai din Romania.
Impozitul ala se duce doar pe asigurari de sanatate, pe pensie si pe ajutor de somaj.
Poate am exagerat eu, in fine, dar oricum ar fi, pot sa ma lipsesc de astea trei si sa ma bucur de salariul full.

Tu ca angajator, la ce rost mai pacalesti angajatul ca ia 1250 lei salariu brut si nu-i spui ca de fapt ia 950  net?

#23
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e foarte usor sa beneficiezi de scutire de impozit!!!
trebuie doar sa dovedesti ca esti retard!... ceea ce in cazut tau n-ar trebui sa fie prea greu!

Edited by Nero-d, 02 May 2016 - 16:53.


#24
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:47, said:

Impozitul ala se duce doar pe asigurari de sanatate, pe pensie si pe ajutor de somaj.
Poate am exagerat eu, in fine, dar oricum ar fi, pot sa ma lipsesc de astea trei si sa ma bucur de salariul full.



Atunci iti faci un PFA si te angajezi ca atare. Angajatorul nu mai are nici o obligatie fata de tine iar tu platesti ce vrea muschiul tau,daca vrea.

Edited by Daco_Get, 02 May 2016 - 16:52.


#25
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Dar nu trebuia să se măreacă salariul minim?

#26
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016

View Postvubiv, on 02 mai 2016 - 16:45, said:

Daca lucrezi pe minim inseamna ca lucrezi la un patrolache, ii spui lui patrolache sa te ia la negru si o sa ii sclipeasca ochii ca va scapa de plata darilor catre stat si te va plati la negru acelasi salariu, dar macar vei fi multumit ca nu va ajunge la stat nimic, apoi mai tarziu o sa zbieri ca vrei spital, gradinita, scoala, liceu, facultate, ca vrei strazi, ca vrei asistenta sociala, ca vrei pensii.
Omule, intelege ca chit ca platesti impozit, tu nu o sa mai primesti asistenta sociala  si pensii niciodata.  La ce vremuri vin, casa de pensii probabil ca se va desfiinta in cativa zeci de ani,sistemul sanitar , invatamantul si multe alte institutii se vor privatiza...iar daca ajungi la batranete fara sa fi facut economii sau sa fi platit asigurari private toata viata, esti mort.

Daca se desfiinteaza statul bugetar,  nimeni nu-ti va mai inapoia banii aia pe care tu i-ai platit la impozit.  Nu o sa-i mai primesti niciodata inapoi.  Voi nu intelegeti la ce jaf suntem supusi.

#27
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:47, said:


Tu ca angajator, la ce rost mai pacalesti angajatul ca ia 1250 lei salariu brut si nu-i spui ca de fapt ia 950  net?
Asta e intrebare ,contemplare ,redundanta sau ce ?

#28
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016

View PostNero-d, on 02 mai 2016 - 16:49, said:

e foarte usor sa benewficiezi de scutire de impozit!!!
trebuie doar sa dovedesti ca esti retard!... ceea ce in cazut tau n-ar trebui sa fie prea greu!
Sa inteleg ca iti convine sa te lasi jefuit. Asa, plateste, plateste dragu mamii la stat , Dragnea si alti parlamentari se mandresc cu astfel de cetateni romani  ca tine care isi fac datoria de a se lasa furati si le umple buzunarele.  TIPIC! Majoritatea romanilor isi merita soarta.
De aia nu-mi pasa de binele comun si nu vreau sa protestez si sa ma solidarizez cu gramada de romani ....nu mai zic nimic ca am totusi bun simt fata de majoritatea.  

View PostDaco_Get, on 02 mai 2016 - 16:51, said:

Asta e intrebare ,contemplare ,redundanta sau ce ?
Pai, iti spune salariul brut ca sa para suma mai mare......ca daca iti spune 950 lei in mana, ai mai veni la interviu?

View PostVelaxa, on 02 mai 2016 - 16:50, said:

Dar nu trebuia să se măreacă salariul minim?
Indiferent ce salariu as avea, 1250, 2000, 5000 ....nu conteaza, eu nu mai vreau sa legitimez hotii din parlament care imi ofera servicii de rahat si nici pensia  pe care ar trebui s-o primesc din 2070 incolo nu-mi garanteaza
Mai bine ma lipsesc de asigurari, pensie si ajutor de somaj, serios, si imi fac eu economii si imi platesc asigurari private cu salariul full lunar.

Edited by GamerXx, 02 May 2016 - 16:56.


#29
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:47, said:

Impozitul ala se duce doar pe asigurari de sanatate, pe pensie si pe ajutor de somaj.
Alea sunt contributii, nu impozit.

#30
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:55, said:

Indiferent ce salariu as avea, 1250, 2000, 5000 ....nu conteaza, eu nu mai vreau

Fa-te P.F.A. si nu mai plati nimic . Acu te-ai linistit ? Ti-am mai dat o data solutia!

Edited by Daco_Get, 02 May 2016 - 16:57.


#31
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016

View Postvubiv, on 02 mai 2016 - 16:55, said:

Alea sunt contributii, nu impozit.
Pai, teoretic, pentru asta ti-e impozitat salariul.
In practica, in Romanistan insa.....ciu ciu

#32
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016

View PostDaco_Get, on 02 mai 2016 - 16:57, said:

Fa-te P.F.A. si nu mai plati nimic . Acu te-ai linistit ? Ti-am mai dat o data solutia!
N-am studii economice si nici competente corespunzatoare acestui domeniu.

Eu vreau sa obtin scutire de impozit indiferent unde lucrez.

Edited by althea, 06 May 2016 - 07:40.
editare raspunsuri la mesaje ascunse


#33
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Uite cum se gasesc adepti de daramat sistemul

#34
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016

View PostEgalul, on 02 mai 2016 - 17:06, said:

Uite cum se gasesc adepti de daramat sistemul
Nu-mi pasa, din partea mea sa existe acest sistem daca sunt asa de multi fraieri dispusi sa se lase jefuiti.

Dar uite ca eu nu vreau sa ma las jefuit de impozitele lor. Renunt la pensie, asistenta sociala si la ajutor de somaj  in schimbul unui salariu full, neciopartit de impozite.

#35
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 17:03, said:

Draga aparator al statului roman si al sistemului mafiot politic romanesc, in primul rand, statul ma fraiereste pe mine. Eu nu fraieresc pe niciun semen (apoi, am precizat clar ca nu-mi pasa de binele comun, ca sunt individualist), vreau doar sa-mi primesc salariu fix ala pentru care muncesc o luna, indiferent ca-i minim sau mediu. Vreau sa-l primesc full, aia 1250 lei in mana!........
N-am studii economice si nici competente corespunzatoare acestui domeniu.
Cred ca se poate !
Vrei toti banii " jos " ??? OK ....dar exista o conditie !
Lunar vei primi factura cota/parte , pe cheltuielile facute de stat ...in educatie , sanatate , ce vrei tu .... Daca te tine , putem experimenta
Nu trebuie studii economice , doar putina inteligenta !

#36
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 17:08, said:

Nu-mi pasa, din partea mea sa existe acest sistem daca sunt asa de multi fraieri dispusi sa se lase jefuiti.

Dar uite ca eu nu vreau sa ma las jefuit de impozitele lor. Renunt la pensie, asistenta sociala si la ajutor de somaj  in schimbul unui salariu full, neciopartit de impozite.

Si daca ai nevoie de o operatie ce te costa cateva zeci de mii de euro ce te faci individualistule? De unde scoti banii? Si la stat, asigurat, tot tre sa dai spaga, altfel nu te baga in sala de operatii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate