Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Ghid achizitie imobil Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Salut.

Anul viitor trebuie sa ma mut in Capitala. M-am gandit sa-mi cumpar o garsoniera (in rate) si as avea nevoie de niste sfaturi.

Vreau intr-un bloc nou, nu departe de centru (cum e Metalurgiei Park), ci cat mai aproape de centru (cum e 19th Residence).

Este vreun motiv pentru care ar trebui sa aleg un bloc comunist in detrimentul unuia nou? In cel nou am finisajele deja facute, anvelopare, casa scarii nu e jegoasa ca in blocurile comuniste etc.

Am inteles ca unele blocuri nu sunt legate la reteaua de apa a orasului, ci au put propriu, presupun ca asta se aplica zonelor periferice.

Din cate vad, in Sectorul 6 se construieste cel mai mult.

Stiti vreun bloc cu un dezvoltator serios in constructie?

Ce alte lucruri ar mai trebui luate in calcul?

Multumesc.

#2
THEBADASS

THEBADASS

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 146
  • Înscris: 18.01.2016
Pai daca nu ai masina trebuie sa iei in calcul gurile de metrou si toata ruta ratb. Daca ai masina tot trebuie sa le iei in calcul :)) uneori in capitala nu prea poti merge cu masina...

#3
filipokk

filipokk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.08.2015

 Villefort, on 02 mai 2016 - 13:04, said:

Vreau intr-un bloc nou, nu departe de centru (cum e Metalurgiei Park), ci cat mai aproape de centru (cum e 19th Residence).

Este vreun motiv pentru care ar trebui sa aleg un bloc comunist in detrimentul unuia nou? In cel nou am finisajele deja facute, anvelopare, casa scarii nu e jegoasa ca in blocurile comuniste etc.

Există multe blocuri „comuniste” anvelopate și cu casa scării curată și apartamente renovate, chiar dacă poate nu-s la ultimele standarde. Avantajul lor e și că au crescut deja copaci și nu mai arată ca un deșert urban.

 Villefort, on 02 mai 2016 - 13:04, said:

Ce alte lucruri ar mai trebui luate in calcul?


Dacă iei garsonieră, presupun că e pentru dormit și cam atâta. Deci preferabil să nu aibă geam la bulevard, la șantier sau la service-ul auto. Aș adăuga ventilare naturală ok (geam la baie, cameră cu geam care se deschide).

Ar mai trebui luată în considerare evoluția potențială a zonei în materie de urbanism. Cartierele pre-89 n-or să se schimbe cine știe ce, însă în zone gen Semănătoarea sau Saligny e mai greu de estimat cum vor arăta peste 15 ani.

#4
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 THEBADASS, on 02 mai 2016 - 13:14, said:

Pai daca nu ai masina trebuie sa iei in calcul gurile de metrou si toata ruta ratb. Daca ai masina tot trebuie sa le iei in calcul Posted Image) uneori in capitala nu prea poti merge cu masina...

Intr-adevar. + centru comercial in apropiere. La 19th mi-a placut ca are mega image la parter.

 filipokk, on 02 mai 2016 - 13:18, said:

Există multe blocuri „comuniste” anvelopate și cu casa scării curată și apartamente renovate, chiar dacă poate nu-s la ultimele standarde. Avantajul lor e și că au crescut deja copaci și nu mai arată ca un deșert urban.

Da, actualmente locuiesc in unul de acesta, insa nu stiu ce sa zic de rezistenta la cutremur. La astea noi vad ca se precizeaza ca rezista la cutremure de ~8.5 grade Richter.

 filipokk, on 02 mai 2016 - 13:18, said:

Dacă iei garsonieră, presupun că e pentru dormit și cam atâta. Deci preferabil să nu aibă geam la bulevard, la șantier sau la service-ul auto. Aș adăuga ventilare naturală ok (geam la baie, cameră cu geam care se deschide).
Ar mai trebui luată în considerare evoluția potențială a zonei în materie de urbanism. Cartierele pre-89 n-or să se schimbe cine știe ce, însă în zone gen Semănătoarea sau Saligny e mai greu de estimat cum vor arăta peste 15 ani.

Multumesc de ponturi.

#5
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Nu cu referire la cazu special Bukale, da asa in general...n-ar fi mai sanatos sa vezi prima data, daca ceea ce ai tu de gind sa faci pe-acolo functioneaza? Poate observi ca nu-ti place, nu-ti convine, sau sau sau. In timpu asta mai si inveti cum merge piata, mai primesti vreun pont de la viitoarele cunostinte. Zic si io

#6
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 potae, on 02 mai 2016 - 13:35, said:

Mai stati si pe la voi pe acasa ca plang ogoarele. Suntem sufocati dreacu' de atatia provinciali si cazanele lor de masini...

Attached File  iWKad22r.jpg   80.5K   4 downloads

 vata_pa_batz, on 02 mai 2016 - 13:36, said:

Nu cu referire la cazu special Bukale, da asa in general...n-ar fi mai sanatos sa vezi prima data, daca ceea ce ai tu de gind sa faci pe-acolo functioneaza? Poate observi ca nu-ti place, nu-ti convine, sau sau sau. In timpu asta mai si inveti cum merge piata, mai primesti vreun pont de la viitoarele cunostinte. Zic si io

Treaba-i ca si batuta in cuie, n-are ce sa nu-mi convina.

#7
filipokk

filipokk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.08.2015

 potae, on 02 mai 2016 - 13:35, said:

Mai stati si pe la voi pe acasa ca plang ogoarele. Suntem sufocati dreacu' de atatia provinciali si cazanele lor de masini...
Plot twist: villefort vine după 3 ani la HQ din Londra să fie șef la tine la firmă.

#8
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Am auzit pe la munca din ce in ce mai multe plangeri in legatura cu blocurile noi (in toate zonele):

- baga fier beton gros pentru a face pozele de pus pe site (uite - avem fundatie solida) dar dupa ce fac pozele il scot si baga fier beton subtire mai economic
- fierul beton este vechi-ruginit - toarna betonul peste rugina
- se aude tot de la vecini, o colega are aproape criza de nervi cand povesteste "nu-i suport sa-i aud cand deschid si cand inchid usa" si tot felul de alte zgomote (sex,baie,stiri antena 3)
- am fost intr-un bloc din acesta nou - anghel saligny , am batut in peretele de pe scara - suna a gol. La fel si cel din camere .... parca bateam intr-o usa de lemn goala pe dinauntru. Iti dai seama ca daca 2 insi se iau la bataie pe scara si se imbrancesc pot trece prin perete in sufrageria ta?

Si tot felul de astfel de povesti horror.

Slava cerului ca stau intr-un bloc comunist vechi (proprietar) - ma gandesc serios sa vand si sa ma orientez spre casa.

Edited by Proiectil, 02 May 2016 - 14:06.


#9
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Orice ai face sa nu iei intr-un bloc cu pereți din rigips!

#10
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 Proiectil, on 02 mai 2016 - 14:05, said:

Am auzit pe la munca din ce in ce mai multe plangeri in legatura cu blocurile noi (in toate zonele):

- baga fier beton gros pentru a face pozele de pus pe site (uite - avem fundatie solida) dar dupa ce fac pozele il scot si baga fier beton subtire mai economic
- fierul beton este vechi-ruginit - toarna betonul peste rugina
- se aude tot de la vecini, o colega are aproape criza de nervi cand povesteste "nu-i suport sa-i aud cand deschid si cand inchid usa" si tot felul de alte zgomote (sex,baie,stiri antena 3)
- am fost intr-un bloc din acesta nou - anghel saligny , am batut in peretele de pe scara - suna a gol. La fel si cel din camere .... parca bateam intr-o usa de lemn goala pe dinauntru. Iti dai seama ca daca 2 insi se iau la bataie pe scara si se imbrancesc pot trece prin perete in sufrageria ta?

Si tot felul de astfel de povesti horror.

Slava cerului ca stau intr-un bloc comunist vechi (proprietar) - ma gandesc serios sa vand si sa ma orientez spre casa.

Am auzit si eu povesti de astea, macar pot sa fac o vizionare înainte si vad cum e construit. Cat de cat am cunoștințe. Mulțumesc.

 Marius19891989, on 02 mai 2016 - 14:56, said:

Orice ai face sa nu iei intr-un bloc cu pereți din rigips!

Evident. :)

#11
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Am observat ca unele imobile n-au geamuri la baie. Pai ce pusca mea fac dupa ce fac un dus? Unde se duce abureala? In casa, sa fac loc mucegaiului. Ce sa mai zic de mirosuri...

#12
Jibraill

Jibraill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 16.06.2010

 Villefort, on 03 mai 2016 - 11:24, said:

Am observat ca unele imobile n-au geamuri la baie. Pai ce pusca mea fac dupa ce fac un dus? Unde se duce abureala? In casa, sa fac loc mucegaiului. Ce sa mai zic de mirosuri...

Au aerisiri cu ventilator :) in 5 minute e dus tot aburul din baie :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate