Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Teorii istorice diverse

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
gelu, glad, crapu' si menumorut... da, stiu...
pai si cum s-a perpetuat limba atunci?
pana si scrierea a fost chirilica... doar limba a ramas latinica
in enclava asta populata de orice altceva, numai de popoare romanice nu!

in ce copaci?
conifere sau foioase?

Edited by Nero-d, 01 May 2016 - 20:33.


#20
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007
Nu ma bag pe teorii cu daci si romani, ca deja exista 1000 de topicuri pe tema asta. Uite niste teorii punctuale:

a) Cred ca o armata mixta turco-chineza a ocupat pentru scurt timp orasul Ctesiphon in anul 662. Totul ca o ultima incercare de a-l repune pe tronul sasanid pe Peroz (Piruz), fiul lui Yezdegerid III. Ar fi cel mai vestic punct in care trupe chineze au ajuns inainte de epoca moderna.

b] Cred ca miscarea islamica timpurie s-a concentrat in jurul orasului Petra si doar razboaiele civile din timpul Umayyzilor si al califului ibn Zubayr au determinat mutarea Kaabei dintr-un oras ruinat intr-unul creat de la zero si numit Mecca.

c) Atlantida e o inventie platoniciana. Sigur, putem gasi pana maine similitudini cu zone din lumea greaca (Tartessos, Creta etc.) dar mania lui Platon era jocul de-a constructia de societati ideale.

d) Iisus a existat insa Pavel si contemporanii sai elenisti l-au vazut destul de repede ca o figura sapientiala, similara cu Apollonius din Tyana. Nicio evanghelie nu a fost scrisa in Ierusalim, in sanul sectei al carei sef era fratele lui Iisus, motiv pentru care acesta nu e mentionat defel de catre evanghelisti.

e) Fara Stalin, statul sovietic ar fi capotat in anii 20. Lenin si restul de tovarasi (Zinoviev, Trotski, Kamenev) erau revolutionari de profesie dar niste incapabili cand venea vorba de a conduce un stat in stare de pace. Nu cred ca ambitia lui Stalin in 1917 era de a devine seful suprem ci a fost obligat de imprejurari: inconjurat de amatori obsedati de a scrie carti si discursuri, a mostenit secretariatul si prin el a devenit reprezentantul birocratilor de rang secund, interesati in primul rand sa-si pastreze noile functii.

f) Existenta a doua entitati statale in Moldova secolului 13, aflate sub influenta ruteana, respectiv tatara.

Edited by Alexandru H., 01 May 2016 - 20:38.


#21
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

View PostNero-d, on 01 mai 2016 - 20:31, said:

in ce copaci?
conifere sau foioase?
In gulas si kurtos,se stie ca aceste produse exista pe aici inca de dinainte de Bing Bang.

Edited by Lup_Victor, 01 May 2016 - 21:13.


#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
uite teorie... contributia SUA in ww2 a fost nesemnificativa!

#23
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007

View PostNero-d, on 01 mai 2016 - 21:10, said:

uite teorie... contributia SUA in ww2 a fost nesemnificativa!

Deci sa ignoram total frontul japonez, frontul european, plus zecile de mii de tone de echipament militar si civil trimis sovieticilor dupa 1941, fara de care acestia ar fi capotat... :D

#24
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
b ) teoria cu Petra am mai vazut-o parca la Ilig si la Topper , pana la urma parte mai potrivit Petra un oras la propriu multi timp a fost centrul regatului Nabatean deci avea ceva traditii de centru zonal

e ) la asta nici nu m-am gandit , interesanta teorie si cred foarte veridica pana la urma daca il luam de exemplu pe
Trotki un revolutionar profesionist dar foarte temperamental si destul de instabil imediat Stalin apare intr o lumina mai buna, in timp ce Trotki era adeptul revolutiei internationale  Stalin era mai asezat si mai realist , concentrandu se mai mult pe organizarea a ceea ce era sigur.

#25
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View PostGamerXx, on 01 mai 2016 - 15:37, said:

Am si eu o teorie:  genetic vorbind, noi romanii suntem  o adunatura mixta de mongoli, sasi, secui, maghiari, slavi, pecenegi, gepizi, avari, cumani, vizigoti, turci, greci, bulgari, sarbi....si cine dracu a mai trecut pe aici. Tara asta a fost violata, vizitata, penetrata in toate orificiile din toate partile.

Mai nou, au venit vietnamezi, sirieni  si nigerieni. Posted Image
Deci, ce continuitate daco-romana?


Singura chestie  e ca vorbim o limba de origine latina, e cam singura mostenire latina, in rest, ca mentalitate, cultura, religie ortodoxa, educatie...suntem slavi balcanici!
Și ca să scrii tîmpenia asta a trebuit să faci facultatea de istorie? Băi, tu vezi cîți țigani sînt în Românie? Ești conștient de cîte secole sînt ei în România?  Cu ce au influențat țiganii  genetic, cultural, poporul român?
Păi, dacă țiganii stînd aici nu au influențat prea mult genetic, ce să influențeze unii care treceau și care aveau și ei neveste? P-alea cine le regula, bă deșteptule?
Unde dracu ai auzit tu de mongoli în România?
Ce tot vorbești de nigerieni, sirieni? E vreo mare influență genetică a lor pe la noi?

Tu ai citit cu atenţie rezultatele unor teste genetice ce s-au făcut pt populaţiile europene inclusiv români? Asta precis nu vi s-a predat la facultate.

View PostProiectil, on 01 mai 2016 - 15:47, said:


Continuitate = nu au fost vreodata pustiite aceste meleaguri fara nici un fel de populatie (cum spun unii ca au venit romanii, au omorat toti dacii, au plecat romanii si a ramas loc pustiu). Desigur ca suntem o amestecatura genetica, ar fi greu de contestat asta.
Tu precis nu ai citit rezulattele testelor genetice că după 5 min te ia somnul de oboseală. De dat 2 min cu presupusa logică e mult mai ușor. Sîntem urmațșii genetici ai dacilor în cea mai mare măsură, peste 80%.

View PostCristianV93, on 01 mai 2016 - 18:43, said:

Ma adresez in special adeptilor ''dacomaniei''. Cum era aia? Dacii, războinicii blonzi cu ochii albaștri. A,da?Ca am vazut ca s-a umplut tara de daci bruneti. Treziti-va fratilor. Suntem niste corcituri, rezultatul a mai multor popoare care au migrat aici si s-au cotza cotza dupa cum i-a taiat capul si organul. Purismul natiilor e o trasnaie,sa spui ca esti pur e o aberatie. Toate popoarele Europei s-au amestecat intre ele,dand nastere la alte popoare samd.
care blonzi cu ochi albaștri? Mă confunzi pe mine cu vreun elev prost din clasele primare? care dintre "adepții dacomaniei" de aici de pe forum a spus că dacii au fost blonzi cu ochi albaștri? Trzește-te tu, că scrii din închipuire. Tu îți închipui că dacă au venit unii gata începea un futai general. Acum de ce nu e așa? Se toarnă la copii cu studenții negri, cu țiganii, cu turiștii străini?

View PostSucre-Bolivar88, on 01 mai 2016 - 19:39, said:

valahii au venit mai tarziu in Transilvania secolele 12-13 , asta arata toponimia
Tu ai impresia că se mai obosește cineva să demonteze teoria asta? dacă ai fi fost deștept ți+ai fi dat seama că este total eronată și nu ai mai fi scris-o aici în fiecare zi.

#26
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostCristianV93, on 01 mai 2016 - 18:43, said:

Purismul natiilor e o trasnaie,sa spui ca esti pur e o aberatie.

Si cine a zis pe acest forum ca este pur sau de rasa pura? Te intreb, ca pari a fi din acelasi salon cu marcuzzo. Patul de la geam.

View Postmarcusdefeis, on 01 mai 2016 - 16:51, said:

bah sucre, stii sa deschizi altceva in afara de topicuri cu subiect tendentios relativ la continuitatea romana in transilvania si implicit cu trimitere la pretentiile iredentismului maghiar in zona?
DA. Mai stie sa deschida si topicuri cu secui multimilenari sau cu Antena 3 multimilenara. Oricum, ambele teme sunt tot un drac.

#27
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View Postneafloricadinobor, on 05 mai 2016 - 20:08, said:

Sîntem urmaţşii genetici ai dacilor în cea mai mare măsură, peste 80%.

Minti de ingheata apele.

#28
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostMount_Yerrmom, on 05 mai 2016 - 20:54, said:

Minti de ingheata apele.
Asa e. Yermom are dreptate. Este cat se poate de evident ca ne tragem din vitza nobila de latini, imbracati in purpura imperiala si sandale cu talpa de crocodil.

Attached Files



#29
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View PostBalamache, on 05 mai 2016 - 22:03, said:

Asa e. Yermom are dreptate. Este cat se poate de evident ca ne tragem din vitza nobila de latini, imbracati in purpura imperiala si sandale cu talpa de crocodil.

or fi inruditi cu acest bulgaroi, zona cu shopi
[ http://stara-sofia.com/momakskaval.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postalexandrumardin, on 05 mai 2016 - 23:42, said:

or fi inruditi cu acest bulgaroi, zona cu shopi
[ http://stara-sofia.com/momakskaval.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Fara indoiala. Daca-mi aduc aminte, aveau o capitala numita Vlahico-Tarnovo. Intre timp s-au slavizat. Noroc cu Balkanschprahbund, care ne arata ca odata eram rude cu mult mai apropiate decat suntem azi.
Apropo. Stii cum zicea @criztu? Cica "da-mi vin" in bulgareste se zice "dai mi vino". Foarte aproape.
In latina se zice "dare vinum". Da-n pulea!!!

#31
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View PostBalamache, on 06 mai 2016 - 00:02, said:

Cica "da-mi vin" in bulgareste se zice "dai mi vino". Foarte aproape.
In latina se zice "dare vinum". Da-n pulea!!!

Ejti haios. Sigur nu esti bulgaroi?

#32
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostMount_Yerrmom, on 06 mai 2016 - 00:37, said:

Ejti haios. Sigur nu esti bulgaroi?
Nu. Dar am succes la bulgaroaice. Asena, Milena, Boyana, Pavlina, Tsvetanka etc. Pe tine cum te cheama? Poate iese ceva!

#33
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View PostMount_Yerrmom, on 05 mai 2016 - 20:54, said:

Minti de ingheata apele.  apa.
Expresia este "minţi de îngheaţă apa", nu apele!
trebuie să arăţi în ce constă minciuna mea nu să tot repeţi ca papagalul că eu mint, că eu nu scriu corect...

View PostMount_Yerrmom, on 06 mai 2016 - 00:37, said:

Ejti haios. Sigur nu esti bulgaroi?
Scrii să te afli în treabă. Umpli forumul de nimicuri.

View PostBalamache, on 06 mai 2016 - 00:02, said:

Fara indoiala. Daca-mi aduc aminte, aveau o capitala numita Vlahico-Tarnovo. Intre timp s-au slavizat. Noroc cu Balkanschprahbund, care ne arata ca odata eram rude cu mult mai apropiate decat suntem azi.
Apropo. Stii cum zicea @criztu? Cica "da-mi vin" in bulgareste se zice "dai mi vino". Foarte aproape.
In latina se zice "dare vinum". Da-n pulea!!!
Asta spun și eu: slavizare a vlahilor. Vlahii au constituit majoritatea populației pe teritoriile de azi ale Bulgariei și Sebiei.
După ce eu scriu în zeci de postări teoria mea cu privire la schimbarea (înlocuirea ) unor limbi cu altele vine cîte un zăpăcit și scrie că...nu știe ce am scris, dacă am vreo teorie...
Sigur că expresia românească e mai apropiată de cea bulgărească decît de cea latinească. Tot apropiate sînt exprimarea numeralelor mai mari de 10, numeroase cuvinte din agricultură, creșterea animamlelor, muzica și dansul popular,  denumiri din portul popular (opincă, nojițe, cojoc), termeni sociali.
Zăpăciții tot îi trag cu coloniștii romani din care ei s-ar trage.  De ce nu dansează și nu cîntă românii ca italicii, dacă tot spun ei că cultura romană influența la greu pe autohtoni?

Edited by neafloricadinobor, 09 May 2016 - 22:38.


#34
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
teoria lui Uwe Topper un coleg si apoi rival al lui Ilig
1 islamul este la origine o secta crestina, arienii reugiati in orientul non romanau fost baza
2 Timpul dintre  conciliul care condamna erezia ariana si aparita lui Mahomed este un bufer temporar artificial

Edited by Sucre-Bolivar88, 16 May 2016 - 11:22.


#35
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View PostSucre-Bolivar88, on 16 mai 2016 - 11:22, said:

teoria lui Uwe Topper un coleg si apoi rival al lui Ilig
1 islamul este la origine o secta crestina, arienii reugiati in orientul non romanau fost baza
de fapt eu am citit teoria asta la multi.
chiar acum, citindu-l pe Vasiliev despre Imperiul Bizantin.

Mult timp, pana in evul mediu (cam pana pe la 1200)
islamul era perceput ca o secta crestina in Europa.

#36
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014

View PostGamerXx, on 01 mai 2016 - 15:55, said:

Nici eu nu cred ca romanii au exterminat toata populatia daca, dar cred ca retragerea aureliana a fost totala. Pur si simplu, niciun individ de rand sanatos la cap nu ar fi ramas  in Dacia care tindea sa devina cuibul gotilor.  De la 271, spatiul romanesc de azi  a fost locuit  pana la 1300 de diverse populatii migratoare aflate in vizita.

Abia din sec. XIV putem vorbi de Tarile Romane....

Cum sa extermine romanii pe daci? Dupa luptele purtate au convietuit multi ani impreuna si au facut si o groaza de copii impreuna.
Okay, trebuie sa luam si in considerare intrebarea, ca natii faceau parte din legiunile romane.
Sint ferm convins ca patricienii nu au mers extra in Dacia la femei.
Eu nu sint convins ca au plecat pina la ultimul. Au ramas dintre ei, bineinteles, si au format acea populatia autohtona, care s-a retras in locurile mai adapostite, paduri si munti ocupindu-se cu ciobanitul transhumanta
Romania este una dintre putinele tari din Europa unde transhumanta este in continuare practicata, insa traditia este pe cale de disparitie.
Deci intrebarea este citi au ramas? Au fost ei destui ca sa formeze o populatie de 22 Mil. de români?
Ce s-a intimplat cu dacii evacuati in urma retragerii aureliene?
Care este totusi originea si rolul Vlahilor raspinditi in toti balcanii? Stim la fel ca la un moment dat au fost peste 500.000 de vlahi care traiau in balcani. Acuma sint foarte putini.

@Mount_Yerrmom
Nu corecta pe cine va daca esti afon.
Se spune "minti de ingheata apele" nu apa.
http://dictionareonl...ingheata-apele/
http://www.ziuanews....ta-apele-448322

Edited by bluebyte, 17 May 2016 - 02:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate