Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cerere de sfaturi pentru afacere. Multumesc!

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Atat doar ca regula nu se aplica atunci cand oferi ceva nou, de exemplu. Nu cred ca Motorola/Google a testat piata inainte de a dezvolta Androidul. :)

#20
2stubborn2die

2stubborn2die

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2010
Asa este. Researchul e necesar si foarte important. dar sunt si de acord cu faptul ca daca oferi ceva inovativ / de calitate într-un mod profi :)

LE: exista business fara riscuri? Daca da, sign me up.

Edited by 2stubborn2die, 30 April 2016 - 19:37.


#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
In tarile cu adevarat capitaliste, este ok sa incerci si sa esuezi. Faliment, inchis, urmatoarea idee. Altfel nu ai cum evolua/inova.
La noi este fix invers - facem o afacere doar daca ea "merge" in alta parte. Chiar si in aceste conditii, atunci cand nu merge afacerea, ne suparam ca lui Gigi ii merge si noua nu si incepem cu diverse. De aici si numarul "ridicat" de inovatori de la noi... vreo 2 mai mici. :)

View Post2stubborn2die, on 30 aprilie 2016 - 19:36, said:

LE: exista business fara riscuri? Daca da, sign me up.
Pune-o de o religie ceva... sau dezvolta ceva legat de chestia asta. N-ai cum sa dai gres!

#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Gizas ! .....si tu vrei sa oferi ceva inovativ ...de calitate ...fara sa ai vreo idee ....intrebandu-ne pe noi pe softpedia . Voi chiar  existati ?  Posted Image

#23
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
De la idee la afacere e un drum pe care nu toti il cunosc. Initiatorul nu a cerut idei, ci a cerut modalitati de implementare a ideilor. Eu zic ca e ceva diferenta...

#24
2stubborn2die

2stubborn2die

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2010

View PostJurasikMan, on 30 aprilie 2016 - 19:43, said:

Gizas ! .....si tu vrei sa oferi ceva inovativ ...de calitate ...fara sa ai vreo idee ....intrebandu-ne pe noi pe softpedia . Voi chiar  existati ?  Posted Image
Salut, am recitit textul de la tine, însă nu am reușit sa găsesc aportul tau la discutie.

Dexterash, sistemul românesc nu încurajează neaparat înființarea unei afaceri proprii (vezi si mesajele unora de mai devreme), multi prefera confortul dat de un job corporatist (in cel mai bun caz) si se multumesc cu mirajul unei poziții care plătește destul incat sa permită un credit de prima casa, unul pentru masina si unul pentru noul iPhone.

Da, e posibil sa eșueze ideile mele. Dar e cu siguranta un eșec de la inceput sa nu incerc sa le aplic.

#25
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Post2stubborn2die, on 30 aprilie 2016 - 20:25, said:

sistemul românesc
Nu sistemul este problema. Sau nu este cea mai mare problema.

Sfat: gandeste-te ca o buna parte din clientii seriosi nu [prea] mai sunt prin Ro.
Sfat2: o buna parte dintre antreprenorii care au mai ramas pleca de la ideea de a trece peste granitele locale. Multi considera ca nici macar nu mai merita sa te chinui pentru Ro.

Edited by dexterash, 30 April 2016 - 20:50.


#26
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Post2stubborn2die, on 30 aprilie 2016 - 20:25, said:

Salut, am recitit textul de la tine, însă nu am reușit sa găsesc aportul tau la discutie.


Salut ! Eu tot incerc sa inteleg sensul intrebarii tale . Ceri "sfaturi pentru afaceri "  - asa scrie in titlul postului . Sustii ideea ca trebuie sa vii cu ceva inovativ , dar ne intrebi pe noi . Pai hai cu ideea inovatoare si intreaba-ne daca ni se pare cu adevarat inovatoare ....nu ne cere noua sa fim inovativi pentru afacerea ta . Pana acum , tot recitind posturile tale , nu am reusot sa identific nimic inovativ . Esti a mia persoana care cere pe softpedia idei de afaceri . Ai sa primesti exact ce au primit si predecesorii tai . Bascalie , pareri neavizate , raspunsuri off-topic , sfaturi de la oameni care nu au facut afaceri in viata lor , etc. am cunoscut o multime de oameni care au aceeasi conceptie despre afaceri ca si tine. Toti  au sfarsit ca si angajati . Niciunul nu a facut vreo afacere cu profit , pentru simplul motiv ca nu se puteau adapta la o realitate de pe o piata foarte concurentiala ci cautau " inovatia " care sa-i scoata din gloata. Ei bine , inovatia aia este exceptia care confirma regula , nicidecum regula.
Aportul meu este unul tehnic , clar exprimat , concis . Cauta desfacere la un produs( pe care doresti sa il vinzi , indiferent ca este produs fizic sau serviciu  ) , pentru ca de vandut vor toti sa vanda dar nu au cui. Din pacate , formatia ta de " neinitiat in afaceri " nu iti permite sa procesezi corect aceasta informatie . Tu vrei ceva inovativ intr-un domeniu la care nu te pricepi absolut deloc ( agricultura ) si in alt domeniu in care concurenta este acerba .
Bafta ! Nu vei reusi , pentru ca nu ai capabilitatea sa discerni informatiile cu aplicabilitate fata de banalitatile forumistice care iti canta in struna . Probabil ca nu ai vadut nimic in viata ta .

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015
Consultanta faci daca ai peste 25 de ani in domeniu, altfel, care prost ti-ar da bani penru asa ceva?

#28
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Sau daca esti super-specializat (poate chiar implicat) pe o chestie care a aparut acum 2-3-4 ani si este cautata. Deci nici vorba de a fi prost cel care plateste. Ba mai mult, poate ai un proiect in care ai nevoie de om pentru 1-2-3 luni + scolit pe unul "proaspat".

Edited by dexterash, 30 April 2016 - 23:47.


#29
2stubborn2die

2stubborn2die

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2010

View PostJurasikMan, on 30 aprilie 2016 - 23:04, said:



Salut ! Eu tot incerc sa inteleg sensul intrebarii tale . Ceri "sfaturi pentru afaceri "  - asa scrie in titlul postului . Sustii ideea ca trebuie sa vii cu ceva inovativ , dar ne intrebi pe noi . Pai hai cu ideea inovatoare si intreaba-ne daca ni se pare cu adevarat inovatoare ....nu ne cere noua sa fim inovativi pentru afacerea ta . Pana acum , tot recitind posturile tale , nu am reusot sa identific nimic inovativ . Esti a mia persoana care cere pe softpedia idei de afaceri . Ai sa primesti exact ce au primit si predecesorii tai . Bascalie , pareri neavizate , raspunsuri off-topic , sfaturi de la oameni care nu au facut afaceri in viata lor , etc. am cunoscut o multime de oameni care au aceeasi conceptie despre afaceri ca si tine. Toti  au sfarsit ca si angajati . Niciunul nu a facut vreo afacere cu profit , pentru simplul motiv ca nu se puteau adapta la o realitate de pe o piata foarte concurentiala ci cautau " inovatia " care sa-i scoata din gloata. Ei bine , inovatia aia este exceptia care confirma regula , nicidecum regula.
Aportul meu este unul tehnic , clar exprimat , concis . Cauta desfacere la un produs( pe care doresti sa il vinzi , indiferent ca este produs fizic sau serviciu  ) , pentru ca de vandut vor toti sa vanda dar nu au cui. Din pacate , formatia ta de " neinitiat in afaceri " nu iti permite sa procesezi corect aceasta informatie . Tu vrei ceva inovativ intr-un domeniu la care nu te pricepi absolut deloc ( agricultura ) si in alt domeniu in care concurenta este acerba .
Bafta ! Nu vei reusi , pentru ca nu ai capabilitatea sa discerni informatiile cu aplicabilitate fata de banalitatile forumistice care iti canta in struna . Probabil ca nu ai vadut nimic in viata ta .

Da-mi te rog quote cu propoziția in care iti ceream idei de afaceri. Pana atunci, retine ca eu sunt 'neinitiat' doar in domeniul deschiderii unui PFA/SRL. Cu restul ma descurc. Negativismul tau ma surprinde si nu prea... As fi curios sa stiu cu ce te ocupi.

Multumesc pentru motivatie :)

#30
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Citeste-ti  propriul titlu Posted Image . Aici se opreste interventia mea. Succes in afaceri !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate