Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Analogicul in ziua de azi

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Stiu ca receiverele mai noi sunt mai destepte insa sunt multi abonati cu abonament terminat ce merg "in gol" cum s-ar zice si nu au receivere noi,n-am auzit ca UPC/RDS sa upgradeze infrastructura clientului de la ei (exceptand oferta ci),nici pe partea de tv nici pe cea de internet nici pe cea de telefonie.

#38
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postqueron, on 26 aprilie 2016 - 16:08, said:

@maximg : cred ca ai probleme. putin cam mari..
Am probleme cu cei care inghesuie internetul cu intrebari ciudate , dar vadit cu un aer de superioritate ....
Vad ca nu ti-a iesit ... In sinea ta , abia asteptai apa la moara , sa ne spui ce echipament sf ai !
Analogicul va dispare numai cind se va da un termen , un anunt , adica dupa o lunga perioada pregatitoare , nu peste noapte si nu ca vor aia care sufera de 4K sau smart ....

#39
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
În Franța deja e pa analogicul.
S-a oprit transmisia din 21.04.2015.
http://bossendorf.pa...-fr,120528.html

Probabil la un moment dat se va opri şi în România.

#40
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
Pe cablu nu se renunță încă aproape nicăieri Posted Image Anumiți operatori ca UPC au renunțat deja (sau vor renunța până la sfârșitul anului 2017 și evident în doar câteva țări) la analogic dar la restul încă nu se știe când.

Edited by Kalman2007, 26 April 2016 - 20:32.


#41
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
UPC-ul care are infrastructura bazata pe cablu coaxial macar are motiv de renuntat la analogic, fiindca acesta ocupa latime de banda, dar RDS&RCS chiar nu prea are cum renunta la semnalul video analog, fiindca nu... are asa ceva pe fibra, semnalul analog la RDS e "confectionat" de mediaconvertorul de la capatul fibrei optice.

#42
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 24.05.2014
Analogicul nu va dispărea prea curând(cel putin 10 ani de acum încolo).Un nr.de 40-50 canale pe analogic sunt de ajuns!Abia se mai eliberează frecvente ptr.posturi noi pe digital!Abia astept ziua in care digitalul sa contina un nr.de 200-250 posturi tv organizate pe pachete(sa fie o grila cat mai variată de posturi-sa ai de unde alege).

#43
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Pe UPC o sa fie eliminat analogicul 100% pana la sfarsitul lui 2017. In Bucuresti de exemplu, mai sunt 3 frecvente libere: C31,C34,C57. In rest totul e ocupat de internet/digital/analog sau chiar DVB-T1 pe C54 si C59.

Pentru gigabit sunt nevoie de 8 downstreamuri in plus, deci trebuie sa iasa 8 posturi analogice...

Bine, totul e valabil daca raman pe coaxial, daca trec pe fibra (sanse foarte slabe), atunci analogicul ramane mult si bine.

Edited by queron, 28 April 2016 - 19:12.


#44
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pana anul trecut cand tot pe aici  se discuta de analogic si digital tv , eu unul eram foc si para  contra ideii asteia si ma enervam rau de tot considerand asta un moft costisitor . Traiam linistit cu Panasonicul  CRT de pe timpuri , era ok . Trecand intr-o doara la o alta specie , ingrijorat ca s-or scumpi doamne fere cand se va trece definitiv doar la digital  televizoarele imi luai cu doamna Han altceva  mai  actual , un TV  full hd !  Pana atunci am mers o bucata cu vechiul TV . La trecerea la digital , Panasonicul se vedea de-a dreptul infect ! Da rau de tot desi pana atunci mergea oglinda ! Asa am vazut imensa deosebire dintre Tv cablu analogic si Tv cablu digital ! E incomparabil vere ! Iar acele canale in rezolutie Hd , sunt bestiale ! Claritate si imagini super faine ! De vis ! Posted Image

Edited by megafanro, 05 January 2017 - 02:33.


#45
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Ca sa vezi cat de slab e analogicul, te poti uita pe un televizor Full HD pe analogic, sa vezi ce oribil se vede. Intre digital si analogic pe televizoare vechi nu e mare diferenta (daca nu ai purici pe analogic), dar diferenta de posturi e enorma.

Edited by megafanro, 05 January 2017 - 02:34.


#46
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Asta am si vazut . Initial am mers pe analogic pana am luat legatura cu  dic star sa fac trecerea . Naspa rau mergea !

Edited by megafanro, 05 January 2017 - 02:34.


#47
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postqueron, on 28 aprilie 2016 - 20:21, said:

Ca sa vezi cat de slab e analogicul, te poti uita pe un televizor Full HD pe analogic, sa vezi ce oribil se vede. Intre digital si analogic pe televizoare vechi nu e mare diferenta (daca nu ai purici pe analogic), dar diferenta de posturi e enorma.

Si pe digital se vede urat pe fhd daca nu e la rezolutie mare postul.

Edited by megafanro, 05 January 2017 - 02:34.


#48
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016

View Postxeleron, on 28 aprilie 2016 - 21:00, said:

Si pe digital se vede urat pe fhd daca nu e la rezolutie mare postul.
Da, asa e, dar aici depinde de post, de exemplu Antena 1 sau TNT se vad praf, dar Digi 24 SD sau Prima TV, se vad foarte ok.

#49
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Eu cred că nu este încă momentul să aruncăm la gunoi analogicul, să îi mai dăm încă vreo 5 ani de trăit, suficient cât să se ardă majoritatea televizoarelor cu tub cinescopic și o parte din LCD-urile care nu aveau suport pentru semnal digital..

#50
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
C.R.T.-urile bune rezistă mult. Şi sunt unele mai noi de 1997   :)

#51
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
La locul de munca am un CRT Philips de prin 2001-2002, conectat la cablu analogic de la Akta. Culorile se vad impecabil si acum, dar din pacate nu are setare pentru formatul imaginii si toate posturile care emit 16:9 le reda alungite. In plus nu mai sunt obisnuit cu diagonala de 54 cm, cand acasa am ditamai magaoaia de 116 cm :lol:

#52
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu are setare de 16:9? Probabil o fi vreun model tare simplu. Eu la un "Sony" din 2000 am şi unele canale le afişează nativ aşa. Sunt curios dacă modele din 1997-1998 au aşa ceva.

#53
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
N-are, ca m-am uitat in amanuntime. In schimb in alta parte avem un Panasonic de prin 2005 care are setare 16:9. Si Watson-ul meu luat in 2003 avea.

#54
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
sunt o multime de localitati in estul tarii in care nu a ajuns digitalul ..si aici ma refer pentru cei fara antena satelit.
sunt multe foarte multe societati de cablu in 2017 care ofera DOAR analogic de cele mai muilte ori cu purici cu tot.asa ca degeaba avem lcd daca ne uitam la analogic cu purici .
un exemplu..Orasul lui Banel Nicolitta. orasul faurei jud braila in care nu exista nicio firma care sa ofere digital pe cablu sau iptv.
exista akta, mega tv  si cam atat pe cablu dar doar analogic cu super purici ..telekom e pe adsl fara iptv !...si uite asa doar satelitul e salvarea pentru cine are vedere...
analogic inca mai exista peste tot in Romania..problema majora este ca nu exista alternative.. chiar in orase.. cablu digital sau iptv ??? nu ai sa vezi ....e ceva ce doar visezi ..asa ca mai bine ramai pe tv cu tub ca se vede mai bine..mai dispar din purici :)))

Edited by djmaxx, 06 January 2017 - 01:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate