Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

eMAG preia magazinul online PC Garage

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#37
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 YOUR_GOD, on 15 aprilie 2016 - 16:37, said:

EBay și Amazon încă există. Gândiți mare.

Cel mai fain e cand trebuie sa returnezi ceva ce nu-ti place la ebay si/sau amazon. Sa vezi atunci distractie si bani de retur. Cand o sa avem ebay.ro sau amazon.ro da, dar pana atunci cu rezerve. Am cumparat niste discuri de pe amazon si au venit cu carcasa praf. Erau bagate intr-un plic obisnuit, nici macar cu bule. Le-am trimis mail si au spus sa le returnez. Returul (plus timpul pierdut) costa cat discurile in sine.

#38
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 Nenea Zap, on 15 aprilie 2016 - 18:23, said:

Eu am comandat produse de black friday de la ambele magazine:
De la garaj le aveam a doua zi, sambata.
De la emag le aveam dupa o saptamana.

Plus la produsele sub 100 ron, comand de la garaj ca au transportul gratuit.
Am comandat odata un adaptor la 6 ron. Transport gratuit Posted Image


Idem, si mie mi-a venit comanda de la garaj a II-a zi si aia de la eMag a II-a saptamana :lol:

Cel mai ieftin produs comandat e un cablu pe la 17 lei :)

#39
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Când un magazin are cel mult 100 de comenzi în ziua de Black Friday, e normal ca acestea să fie livrare a doua zi...

 lex404, on 15 aprilie 2016 - 19:05, said:

si un search foarte misto
eMag-ul a preluat și Flanco, acum ceva timp, iar flanco.ro a rămas neschimbat.

#40
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 gumball3000, on 15 aprilie 2016 - 17:57, said:

Asa, si? Din Singapore cumperi cu 1$ cu plata la curier, la usa?
Da!
Am dat comandat de pe dx in valoare de 6$. Produsele mi-au fost aduse de posta romana la poarta.
Singurul dezavantaj e ca dureaza...am asteptat aproximativ o luna jumatate pentru doua baterii. Daca le vroiam in maxim 9 zile trebuia sa dau 50$ pe transport...sau undeva in jurul acelei sume.

#41
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 Ion_de_la_Raion, on 15 aprilie 2016 - 19:06, said:

Am returnat produse de cateva ori, de fiecare data fara probleme. Nu mi s-au imputat motive idioate gen zgariat sau alte alea. nu am primit produse la mana a doua vandute ca noi, cum mi-a dat emag telefon zgariat cu garantie de Quickmobile.

Cele doua site-uri lucreaz ala nivel mondial, iar nivelul de securitate este cu o mie de ani peste emag sau orice alt site de vanzari, romanesc.

Ultimul produs returnat: o husa pentru telefon cu transport gratuit (a ajuns in 5 zile). Am primit banii "ca semn de buna credinta", inainte ca produsul sa ajunga inapoi. Am beneficiat de reduceri pentru fidelitate, bonusuri, chestii pe care nu le-am vazut niciodata de la emag, site caruia i-am platit o suma considerabila de bani. Ma rog, nu le-am oferit banii, dar am cumparat de la dansii. Nimeni nu mi-a facut vreo oferta personalizata. Pentru mine ca si cumparator online, faptul ca emag se intinde peste PC Garage reprezinta un minus, numai ca (nu stiu cum se face, dar cuvantul zilei de astazi a fost gandeste mare), m-am uitat si mai departe.

Nu am niciun motiv sa pun emag intr-un con de umbra. Nu sunt rai. Doar ca altii sunt mai buni.

 ndor, on 15 aprilie 2016 - 16:56, said:

Este alegerea lor. De teama sau din precautie, se tem sa faca astfel de tranzactii in afara tarii. Eu le recomand sa incerce. Initial cu produse ieftine [atentie la transport gratuit-produsele ajung in vama (termen idiot cand de fapt vama ar trebui sa existe numai la intrarea in tara) si pentru primire trebuie platit TVA-ul si facut drum pana acolo..la vama], apoi, daca sunt multumiti, cu tot ce-si doresc. Eu cumpar de toate din afara. Acum astept un produs de 1,8 Pound si free shipping. La noi era 60 lei.

#42
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

 123321, on 15 aprilie 2016 - 19:12, said:

Când un magazin are cel mult 100 de comenzi în ziua de Black Friday, e normal ca acestea să fie livrare a doua zi...


eMag-ul a preluat și Flanco, acum ceva timp, iar flanco.ro a rămas neschimbat.
Poate vizual...problema e de preturi...

#43
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
E trist. E nevoie sa mai intre 1-2 jucatori seriosi.

 Ion_de_la_Raion, on 15 aprilie 2016 - 19:06, said:


Cel mai fain e cand trebuie sa returnezi ceva ce nu-ti place la ebay si/sau amazon. Sa vezi atunci distractie si bani de retur. Cand o sa avem ebay.ro sau amazon.ro da, dar pana atunci cu rezerve. Am cumparat niste discuri de pe amazon si au venit cu carcasa praf. Erau bagate intr-un plic obisnuit, nici macar cu bule. Le-am trimis mail si au spus sa le returnez. Returul (plus timpul pierdut) costa cat discurile in sine.
Returul este din contul vanzatorului daca produsul ajunge defect/nu este ca cel prezentat.

#44
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 M0D3, on 15 aprilie 2016 - 16:34, said:

Nu-i bine.
Emag mai elimina un competitor, vor fi tot mai putine optiuni in piata.
e foarte bine, nu mai stai pe ganduri...ai mai putine optiuni, oricum diferentele sunt ceva de...seminte

#45
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008

 radudd, on 15 aprilie 2016 - 17:51, said:

Ce ma intrereseaza si pana in prezent este de tot rahatul economic autohton, este ca NICIUNUL dintre astia doi agenti economici nu este in stare sa livreze GRATUIT oriunde in RO (indiferent de suma platita) un produs.
Cand vor ajunge precum chinezul sa iti trimita produs/e in valoarea de 1 USD, gratuit din Singapore pana-n RO, atunci ma intereseaza.
Posta chineza este subventionata masiv pentru a stimula exporturile. Aveai impresia ca sellerul renunta la multi bani pentru free shipping?

Nu stiu daca singapore post e subventionat sau daca userul ti-a vandut produsul prin posta chineza.

Edited by red_dog4ever, 15 April 2016 - 23:32.


#46
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cati bani a incasat Ghenea?

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 nicu131, on 15 aprilie 2016 - 16:30, said:

Raman cam putine magazine de IT.
Se consolideaza :)

#48
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Eu zic sa fiți cu ochii pe garaj :De
Poate avem o surpriza la un produs cu preț surpriza :)

#49
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Poate c-o să crească șansele de-a se onora și comenzile date la prețuri greșite pe pcgarage.ro
Până acum, acele șanse, au fost de 0%.

#50
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Important e sa nu fie absorbit, adica sa-si pastreze ceva diferente in oferte ca pana acum... acu vreo 2-3 ani am luat de la garaj niste casti CAL care nu prea se gaseau in alta parte(la acea vreme)... si am observat ca au oferta ceva mai variata la anumite produse IT, preturi ceva mai bune... ar fi pacat sa dispara aspectul asta... acu' zic ceva de jocuri, dar segmentul ala e foarte de nisa pt. romania... mai ales ca multe pot fi cumparate online...

#51
darkzone

darkzone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 22.09.2004

 don_dannielo, on 16 aprilie 2016 - 05:35, said:

Cati bani a incasat Ghenea?
Greu de spus. Dar, luînd în considerare că în 2009 cifra de afaceri a fost ~30 milioane lei iar în 2015 de ~130 milioane lei, ne putem face o idee despre valoarea tranzacției. Mai mult, conform datelor de la finanțe, valoarea tranzacției din 2009 cînd s-a vîndut PC Garage către FIT Distribution s-ar fi situat undeva puțin sub 1 milion de euro (pe radio șanț s-a vehiculat suma de 800.000), din care aproximativ 600.000 reprezentau datorii către furnizori (detalii aici). Dacă valoarea companiei a crescut de 4-5 ori de atunci, cu un calcul simplu putem vorbi acum de cel puțin 4 milioane de euro, nu?

Edited by darkzone, 16 April 2016 - 07:32.


#52
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

 MrReason, on 16 aprilie 2016 - 07:17, said:

acu' zic ceva de jocuri, dar segmentul ala e foarte de nisa pt. romania... mai ales ca multe pot fi cumparate online...
Generația nouă s-a schimbat, se mulțumește cu jocurile gratuite compatibile cu telefoanele mobile și tabletele.
Pentru PC sunt sute de jocuri free pe steam sau pe site-uri dedicate.

#53
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Pe dracu! Se multumesc doar cu joace free :lol:? Torrentu la putere! Tot free sunt si alea :))).

#54
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 andreic, on 16 aprilie 2016 - 07:04, said:

Se consolideaza Posted Image
In carti scrie ca asta e de fapt creare de oligopol, nu consolidare. In mod normal ar trebui ca institutia statului numita Consiliul Concurentei sa nu dea aviz favorabil acestei tranzactii. Daca PCG s-ar vinde unui alt competitor mai mic da, nici o problema.

Edited by biogood, 16 April 2016 - 07:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate