Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

eMAG preia magazinul online PC Garage

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,032
  • Înscris: 07.11.2006

 dorin_2k, on 15 aprilie 2016 - 16:51, said:

Mai aveam un voucher si acum l-am folosit si pe ala.
Unde e concurenta e mai bine pt clienti.

Da,ai dreptate.Concurenta inseamna calitate si preturi bune pentru cumparatorul final.Asta in teorie.Dar cumparatorul final TREBUIE sa fie cel care este intotdeauna pacalit.Ca asa-i in t....scuze,capitalism.
Practic,toti vanzatorii sunt niste nemernici.
Pentru ca daca urmaresti preturile practicate,vei constata niste "ciudatenii".Adica produsul "x" de la firma "x" este azi scump dar peste cateva zile este foarte ieftin la alte firme.Si tot asa.Preturile se  rotesc cu o precizie matematica.Azi e ieftin la un magazin.maine la altul.Cei care au rabdare sa caute pot confirma asta.
Daca PCG au fost "inghititi" de Emag,este foarte rau,cel putin asta este parerea mea.De ce?Macar pe  forumul PCG,foarte activ de altfel,existau informatii utile.Emag-ul a avut candva un forum performant,pe care l-au "omorat" .Daca si forumul "garajului" moare, conform practicii,eu sper sa nu se intample asta,inseamna ca am terminat pentru o buna perioada cu diverse sfaturi pertinente pentru ceea ce inseamna un calculator (PC).Pentru ca forumul PCGarage a fost,poate gresesc,
singurul forum activ unde s-au discutat probleme actuale despre achizitii,tutoriale,preferinte,etc.in materie de calculatoare.
Datorita forumului PCGarage, multi si-au cumparat calculatorul sau "gadget-ul"personal.

 _-AppleS-_, on 15 aprilie 2016 - 17:29, said:

Oricum nu cumpar de la niciunul din astea doua.

Si atunci ce rost are ca sa postezi pe o arie care nu are tangenta cu tine?
De ce nu te abtii?



Iti place ca sa fii bagat in seama?

Edited by adisz, 15 April 2016 - 17:50.


#20
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Stirea zilei de azi vine din partea eMAG, compania detinuta de Iulian Stanciu si Naspers. Aceasta a cumparat magazinul online PCGarage.
Acesta va fi ajutat strategic din partea eMAG cu scopul de a intra pe piete noi.
Marius Ghenea a spus „Această tranzacție reprezintă trecerea PC Garage într-o etapă superioară din punctul de vedere al dezvoltării business-ului, în România și regional. În plus, este o recunoaștere atât a valorii echipei PC Garage, condusă excelent de colegul și asociatul meu Traian Cristea, cât și a modelului de business specializat al companiei, o construcție solidă și pe termen lung, începută în 2005 de antreprenorul fondator, Gabi Vasile și continuată de Traian și colegii noștri de echipă începând din 2009”
Compania PC Garage va fi, in continuare, condusa de Traian Cristea ca director general, iar echipa, brandul, comunitatea si platforma vor fi pastrate.
Iulian Stanciu sustine ca „Având în vedere creșterea industriei de jocuri peste tot în lume și poziționarea foarte bună a PC Garage în această zonă, vom investi în dezvoltarea regională și creșterea gamei de produse și servicii”. Asadar compania se va axa mai mult pe partea de gaming.
Inca nu se stie valoarea tranzactiei.

#21
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Nu ma intereseaza cine pe cine preia, cine pe cine conduce, cine moare si cine traieste intr-o forma sau alta dpdv economic.
Ce ma intrereseaza si pana in prezent este de tot rahatul economic autohton, este ca NICIUNUL dintre astia doi agenti economici nu este in stare sa livreze GRATUIT oriunde in RO (indiferent de suma platita) un produs.
Cand vor ajunge precum chinezul sa iti trimita produs/e in valoarea de 1 USD, gratuit din Singapore pana-n RO, atunci ma intereseaza.
Pana atunci, sa-i ia negura timpului pe toti!

Consider ca am dreptul sa nu fiu conditionat de a cumpara de nu stiu ce suma pentru a beneficia de livrare gratuita. Sa conditionezi in acest mod clientul este penibil in comparatie cu cat de tare te umfli in pene. Cum naiba sa pretinzi cca. 6 USD pentru o livrare loco (sunt magazine online in RO care au acest tarif pentru livrare cu plata ramburs)? Cum?!

Edited by radudd, 15 April 2016 - 17:57.


#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
PCGarage livreaza gratuit oriunde in RO, indiferent de valoarea comenzii.
Apoi sa nu mai comparam mere cu pere, produsul ala din Singapore nu-l primesti direct la usa.

Nici macar amazon nu livreaza gratuit orice.
Si pe eMag sunt categorii de produse cu preturi mici ce beneficiaza de transport gratuit.
Nu-si face nimeni atat pomana, sa vand un produs cu 3 lei si sa-l livreze cu costuri de 10 lei.

Invatati sa folositi cardul, nicaieri in lumea civilizata/comunista nu-ti livreaza nimic cu plata ramburs, apoi mai discutam de livrare gratuita.

Edited by gumball3000, 15 April 2016 - 17:56.


#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 gerbil, on 15 aprilie 2016 - 17:41, said:

Nu toata lumea are carduri.
Si cine-i impiedica sa-si faca ? Adica dai niste bani frumosi pe electronice dar n-ai de un card !

#24
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Emag isi tot mareste suma de la care transportul e gratuit.

 gumball3000, on 15 aprilie 2016 - 17:52, said:

PCGarage livreaza gratuit oriunde in RO, indiferent de valoarea comenzii.
Cu conditia sa fie platita cu cardul. La curier cu ramburs costa 12 lei.

#25
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Asa, si? Din Singapore cumperi cu 1$ cu plata la curier, la usa?

Edited by gumball3000, 15 April 2016 - 17:58.


#26
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu stiu cu Singapore.
Eu am specificat sa nu traiasca cineva cu impresia ca la PC Garage e transportul gratuit in orice conditii.
Nu este, doar la plata cu cardul e gratuit.

#27
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
La plata cu cardul si la plata prin transfer bancar, mai pe scurt la plata in avans.

#28
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

 gumball3000, on 15 aprilie 2016 - 17:52, said:

Apoi sa nu mai comparam mere cu pere, produsul ala din Singapore nu-l primesti direct la usa.

Produsul din Singapore vine fix la usa (poarta, sediu, etc.) plata fiind facuta electronic.

#29
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 30.01.2003
De la PCG am luat un TV de 2600 de lei (plata online) și m-au pus să plătesc 6 lei la transport că era mai greu decât cele 5kg incluse gratuit. Jalnici.
Cel puțin ei trimiteau pachetele repede, a doua zi, față de emag la care durează până la o săptămână mai nou.

#30
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 radudd, on 15 aprilie 2016 - 17:51, said:

Nu ma intereseaza cine pe cine preia, cine pe cine conduce, cine moare si cine traieste intr-o forma sau alta dpdv economic.
Ce ma intrereseaza si pana in prezent este de tot rahatul economic autohton, este ca NICIUNUL dintre astia doi agenti economici nu este in stare sa livreze GRATUIT oriunde in RO (indiferent de suma platita) un produs.
Cand vor ajunge precum chinezul sa iti trimita produs/e in valoarea de 1 USD, gratuit din Singapore pana-n RO, atunci ma intereseaza.
Pana atunci, sa-i ia negura timpului pe toti!

Consider ca am dreptul sa nu fiu conditionat de a cumpara de nu stiu ce suma pentru a beneficia de livrare gratuita. Sa conditionezi in acest mod clientul este penibil in comparatie cu cat de tare te umfli in pene. Cum naiba sa pretinzi cca. 6 USD pentru o livrare loco (sunt magazine online in RO care au acest tarif pentru livrare cu plata ramburs)? Cum?!

CORECT

emag aveau un prag de 99lei, cand a fost BF si am facut comanda au ridicat la 150, iar acuma este 200lei comanda minima parca pentru a avea transport gratuit. De atunci nu mai comand de la ei. Daca e ceva la reducere, eram dispus sa mai iau ceva de care nu am neaparata nevoie si sa fie 100lei ca sa am transport gratuit, dar asa cu un prag de minim 200lei... sa si le tina lor toate produsele.

#31
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Eu am comandat produse de black friday de la ambele magazine:
De la garaj le aveam a doua zi, sambata.
De la emag le aveam dupa o saptamana.

Plus la produsele sub 100 ron, comand de la garaj ca au transportul gratuit.
Am comandat odata un adaptor la 6 ron. Transport gratuit :D

#32
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Emag inainte de pragul ala de 100 de lei au avut un prag de 80 lei, care a tinut cel mai mult.
In ultimele 9 luni s-a dublat pragul.

Edited by vubiv, 15 April 2016 - 18:27.


#33
eTicHelp

eTicHelp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.04.2016

 biogood, on 15 aprilie 2016 - 17:23, said:

PC Garage s-a mai vandut odata, de la fondator (Gabriel Vasile) la Marius Ghenea. Se pare ca PCG nu prea e o afacere de succes, daca se tot schimba in cautare de finantatori. Perioada Vasile mi se pare cea in care PC Garage a mers cel mai bine.
eMag s-a lanast cma in acelasi timp cu pcg. Doar ca eMag a inceput vanda de toate, in timp ce pcg a ramas la IT.

#34
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
În curând se va posta zilnic aici.

#35
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 radudd, on 15 aprilie 2016 - 18:04, said:

Produsul din Singapore vine fix la usa (poarta, sediu, etc.) plata fiind facuta electronic.
Serios? Nu vine la vama?

#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Mie imi place garajul ca au transport gratuit si un search foarte misto :(

Am comandat un card de 32 saptamana asta


RIP Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate