Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Sfaturi achizitie bicicleta MTB

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1382 replies to this topic

#55
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Din cele de sus prima mi se pare mai echilibrata http://www.crossbike...su-5416061.html

Edited by Nexus11, 29 April 2017 - 10:03.


#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvladcosmin, on 29 aprilie 2017 - 08:05, said:

Sa dai 5000 de lei pe o bicicleta cu frane Tektro Auriga?Mi se pare o mare prostie, sunt cam cele mai proaste frane hidraulice de pe piata.
Frânele tektro nu sunt chiar așa slabe pe cât lași să se înțeleagă. Am mers cu astfel de frâne (inițial auriga comp și actual hdc300) de 5 ani de când merg pe mtb și nu am avut niciodată probleme, nici măcar nu a fost nevoie de aerisire. E posibil să fi contat și faptul că nu le-am lovit atunci când am făcut câte o tumbă dar nici pe următoarele nu mi-am propus să le încerc rezistența la impact. În plus, prețul relativ mic al unor frâne deore sau slx e nesemnificativ în comparație cu plusul dat de furcă.
Între timp, se pare că hervisul are o reducere substanțială la focusuri așa că o să văd ce pot să cumpăr.

Edited by MembruAnonim, 29 April 2017 - 11:50.


#57
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Eu am Tektro Auriga pe Rockrider 560, o mare mizerie, vechile Tektro mecanice de pe vechea bicicleta si de pe Rockrider 520 sunt net superioare.

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
M-am hotărât să o cumpăr pe asta: http://www.darbike.r...tt-2017-500mm-l
Oricât de proaste ar fi frânele, cel puțin în perioada de garanție tot trebuie să meargă. Și chiar dacă nu merg, am găsit-o la un preț care compensează diferența dintre furci și rămân bani și de un upgrade la frâne.

Edited by MembruAnonim, 29 April 2017 - 14:48.


#59
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
La 1000 euro, eu as lua asta:
https://www.canyon.c...yon-al-6-9.html

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce nu ai fi ales un canyon cu furcă fox? Poate părea redundantă menționarea acestei furci dar dacă iei în considerare că valorează cam jumătate din prețul bicicletei ...
Am ales-o într-un final pe cealaltă pentru reducerea substanțială la care am găsit-o
[ https://s14.postimg.org/5c7ixk4fl/20170429_131408.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
TheAdamclisi

TheAdamclisi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.12.2015
Salut,

As dori sa imi cumpar o bicicleta ce poate fi folosita si pentru off-road. Mentionez ca nu stiu suficient despre biciclete sa pot alege una potrivita pentru mine, si nu imi pot da seama daca raportul calitate pret este ok. Din acest motiv apelez la bunavointa si cunostintele voastre legate de pasiunea pentru ciclism. Doresc sa o folosesc atat in oras, pe drumuri asfaltate cat si dupa cum am mentionat mai sus, off-road. As indrazni sa spun ca sunt entuziast, nu chiar amator, insa nu sunt dornic de performanta, doresc sa folosesc bicicleta pentru relaxare, transport pe distante medii si pentru a ma ajuta sa imi imbunatatesc forma fizica.

Am 1.72 si 68kg iar bugetul meu este undeva intre 1000-2000 Ron. Prefer o bicicleta noua, si am inteles ca rotile de 29" sunt mai eficiente.

Momentan nu am nici un model anume in minte deoarece nu ma pricep, si probabil as alege ceva nepotrivit.
Va rog cine se pricepe sa imi dea cateva sugestii. De asemenea nu stiu ce magazine sunt mai bune, am vazut ca sugestii e-mag, decathlon sau hevis. Daca exista altele, va rog sa imi recomandati.

Multumesc!

#62
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
ce intelegi prin off-road: drum forestier, noroi, down-hill etc.?

#63
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostTheAdamclisi, on 02 mai 2017 - 13:58, said:

Salut,

As dori sa imi cumpar o bicicleta ce poate fi folosita si pentru off-road. Mentionez ca nu stiu suficient despre biciclete sa pot alege una potrivita pentru mine, si nu imi pot da seama daca raportul calitate pret este ok. Din acest motiv apelez la bunavointa si cunostintele voastre legate de pasiunea pentru ciclism. Doresc sa o folosesc atat in oras, pe drumuri asfaltate cat si dupa cum am mentionat mai sus, off-road. As indrazni sa spun ca sunt entuziast, nu chiar amator, insa nu sunt dornic de performanta, doresc sa folosesc bicicleta pentru relaxare, transport pe distante medii si pentru a ma ajuta sa imi imbunatatesc forma fizica.

Am 1.72 si 68kg iar bugetul meu este undeva intre 1000-2000 Ron. Prefer o bicicleta noua, si am inteles ca rotile de 29" sunt mai eficiente.

Momentan nu am nici un model anume in minte deoarece nu ma pricep, si probabil as alege ceva nepotrivit.
Va rog cine se pricepe sa imi dea cateva sugestii. De asemenea nu stiu ce magazine sunt mai bune, am vazut ca sugestii e-mag, decathlon sau hevis. Daca exista altele, va rog sa imi recomandati.

Multumesc!
Poti sa te uiti si la producatorul Devron, au catalog pe site. Altfel, la Decathlon te poti uita pe site, insa trebuie sa stii ce vrei, MTB, Trekking, Cross, etc...fiecare tip de bicicleta are diferente.

Edited by d-ardeleanu, 02 May 2017 - 14:32.


#64
TheAdamclisi

TheAdamclisi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.12.2015

View PostQuickSpeed, on 02 mai 2017 - 14:02, said:

ce intelegi prin off-road: drum forestier, noroi, down-hill etc.?
Drum forestier si carari neamenajate, inclusiv deal, noroi mai putin (adica voi evita dar nu se stie niciodata).

#65
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Asfalt, noroi, deal, cărări neamenajate...
Până acum ai nevoie de 4 biciclete!

#66
TheAdamclisi

TheAdamclisi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.12.2015

View Postd-ardeleanu, on 02 mai 2017 - 14:27, said:

Poti sa te uiti si la producatorul Devron, au catalog pe site. Altfel, la Decathlon te poti uita pe site, insa trebuie sa stii ce vrei, MTB, Trekking, Cross, etc...fiecare tip de bicicleta are diferente.
Pai MTB, pentru ca doresc sa merg si off-road.

#67
TheAdamclisi

TheAdamclisi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.12.2015

View PostQuickSpeed, on 02 mai 2017 - 15:08, said:

Asfalt, noroi, deal, cărări neamenajate...
Până acum ai nevoie de 4 biciclete!
Repet, am spus si in prima postare, nu ma pricep la biciclete atat de bine, am inteles ca MTB sunt potrivite mai multor tipuri de drumuri.
Ca sa fiu mai clar la ce fel de drumuri/carari ma refer, din pacate nu se pot posta imagini, asa ca am pus link daca vrei sa te uiti.
https://static3.depo...ellow-hills.jpg
https://www.colourbo...g-mountains.jpg
http://il9.picdn.net...310/thumb/1.jpg
http://imgc.allposte...y-australia.jpg
https://www.walldevi...yside-field.jpg
Pe noroi nu voi merge decat daca ma prinde ploaia pe drum, adica voi evita.

#68
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Drag/devron/b'twin etc. cu suspensie față.
Vezi și tu care este mai frumos colorata.

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
TheAdamclisi, în bugetul tău, Decatlonul are cele mai bune rapoarte calitate/preț. Hervis a avut săptămâna asta o reducere substanțială la biciclete, așa că eu am cumpărat-o pe cea postată mai sus.

#70
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Focusul tau costă 3500lei la marosbike, neredus.
Sa-l stăpânești sănătos!

#71
TheAdamclisi

TheAdamclisi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.12.2015

View PostMembruAnonim, on 02 mai 2017 - 18:08, said:

TheAdamclisi, în bugetul tău, Decatlonul are cele mai bune rapoarte calitate/preț. Hervis a avut săptămâna asta o reducere substanțială la biciclete, așa că eu am cumpărat-o pe cea postată mai sus.

View PostQuickSpeed, on 02 mai 2017 - 15:38, said:

Drag/devron/b'twin etc. cu suspensie față.
Vezi și tu care este mai frumos colorata.

Multumesc pentru sfaturi!

#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostQuickSpeed, on 02 mai 2017 - 18:19, said:

Focusul tau costă 3500lei la marosbike, neredus.
Sa-l stăpânești sănătos!
adică 4499
Chiar dacă ar fi fost 3500 așa cum susții tu (ar fi interesant un linck cu prețul), tot încape în diferența de rămas bani un set de spd-uri și bidon cu suport.

Edited by MembruAnonim, 02 May 2017 - 21:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate