Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Sfaturi achizitie bicicleta MTB

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1382 replies to this topic

#91
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca să înțelegi la ce e utilă o furcă cu ceva posibilități, te invit la începutul lunii octombrie la Trofeul Comitatului Hunedoara. Asigur eu participarea.

#92
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Mâine e marea evadare!

#93
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Numele corect ar fi ”marea noroială”. În cifre statistice, prima evadare are 50 km cu 50m diferență de nivel. La noi, traseul scurt are 24 km cu 1000m diferență de nivel și 4 ore timp limită iar treaseul lung are 64 km cu 2400m diferență de nivel și 6 ore timp limită. În 2015 am ieșit pe locul 13 la categoria mea de vârstă pe traseul scurt (pe care mă și ocup de marcare/amenajare din 2014). Traseele sunt buclă în buclă în sensul că cei de pe traseul lung fac aproape tot traseul scurt iar asfalt este maxim 1 km (puțin la start, puțin la sosire și încă 2 bucăți intermediare), restul fiind exclusiv poteci prin pădure.
exemplu de porțiune de traseu din tură: https://www.facebook...96820333698688/
sau https://www.facebook...96834823697239/

Edited by MembruAnonim, 21 May 2017 - 00:01.


#94
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Eu prefer sa merg pe bicicleta, nu pe lângă.
Și asfalt de buna calitate, minim 100km.

Edited by QuickSpeed, 21 May 2017 - 08:29.


#95
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avantaje și dezavantaje. Noi mai mergem și pe jos sau chiar o cărăm în spate dar scăpăm și de fumul mașinilor și de vânturile celui ce duce trena.
Avem și concurs pentru iubitorii de șosea dar a fost acum 2 săptămâni așa că te aștept peste un an. Avem pe traseu una dintre cele mai dure cățărări din țară: Căprioara:

Quote

Colul Căprioarei
10% pe o distanță de 2,6km sunt date suficiente pentru a include această urcare de lângă Deva în tabăra cățărărilor dure.
Ce este remarcabil la această ascensiune este cadrul în care este amplasată. Practic, ”Colul Căprioarei” este o potecă superbă prin pădurea de lângă Deva, însă una asfaltată, de care se pot bucura și ”șoseliștii”.
Spaniolul Sebastià Mascaró Rigo deține cel mai bun timp pe această cățărare (9min47s), urmat de Daniel Crista.
Sursa: http://www.ciclism.r...-partea-a-ii-a/

Edited by MembruAnonim, 21 May 2017 - 09:05.


#96
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
10% pe 2.5km e ceva pentru n amator. Mă uitam la italieni: 18%, puls 150. Eu urcam panta aia doar in elicopterul smurd...

Revenind la furci: daca te dai la vale, îți trebuie scule. Daca o freci prin pădure, e suficient și amortizorul cu arc. Orice este peste, înseamnă probleme de mentenanță. Rar am auzit posesori de furci șmechere sa nu se vaiete. Dar dai bănuțul (periodic) și rezolvi...

#97
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Păi frecatul prin pădure înseamnă ori la deal, unde o furcă mai bună este implicit și mai ușoară, ori la vale unde iarăș furca mai bună face diferența. În filmulețele de mai sus, marea majoritate au furci pe aer pentru că la un astfel de traseu, cei cu suspensie pe arc au aceeași senzație în închieturi ca ereticii în timpul anchetelor inchizitoriale. Spun asta din proprie experiență pentru că și eu, ca majoritatea amatorilor, am început cu o bicicletă mai de buget - genesisul pozat între stâncile din vârful semenicului având o furcă pe arc.

#98
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Corect, o furca poate fi cu un kg mai ușoară.
Cu costurile de achiziție și întreținere aferente...

#99
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Suntem pe cale să reconciliem diferendul cu furca defectă și aștept confirmarea comenzii la asta: http://sprint-bike.r...0990263634.html

#100
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
E mai kaștoaka, da' cu diferența de preț cum rămâne?

#101
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai pun eu, mai lasă ei ....
Diferențe semnificative: ax față/spate de 15/12 mm, gât conic, 2x11, altă geometrie a cadrului.

Edited by MembruAnonim, 22 May 2017 - 12:59.


#102
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Eu cu geometria o rezolv repede: 2 translații+1 rotație la sa și cu 2 translații la ghidon răstorn tot globul pământesc!

#103
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am avut ocazia să merg pe acest cadrul dar într-o altă echipare. Mi-am dat seama că este diferit dar nu știam ce anume îl face să aibă acel comportament. Acum, am verificat geometria cu dimensiunile ei și am constatat că pedalierul este ceva mai jos decât la modelul proaspăt returnat. Acest lucru coboară centrul de greutate și micșorează distanța dintre roți, fapt ce o face mai manevrabilă. Cum nu am avut timp să fac nici o cățărare mai abruptă, nu știu care din cele 2 ar fi fost avantajată dar la cea de 26 avută înainte, ieșea de sub mine pe rampele abrupte datorită mutării centrului de greutate în spatele axului roții spate.

Edited by MembruAnonim, 22 May 2017 - 15:00.


#104
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008

View PostMembruAnonim, on 22 mai 2017 - 14:36, said:

...am constatat că pedalierul este ceva mai jos decât la modelul proaspăt returnat. Acest lucru coboară centrul de greutate și micșorează distanța dintre roți, fapt ce o face mai manevrabilă. Cum nu am avut timp să fac nici o cățărare mai abruptă, nu știu care din cele 2 ar fi fost avantajată dar la cea de 26 avută înainte, ieșea de sub mine pe rampele abrupte datorită mutării centrului de greutate în spatele axului roții spate.
Asta noua e mai buna ca geometrie.
Si la 26" probabil aveai saua prea in spate,.. nu era cadrul potrivit,.. ghidonul prea sus... cine stie

#105
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Varianta b.
Încă aștept confirmarea comenzii și factura proformă dar după lansarea comenzii bicicleta a ieșit pe stoc.

#106
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Totul e bine când se termină cu bine. Confirmarea nu a mai ajuns dar vineri a venit în schimb bicicleta. Cost total: 4120 lei incluzând în el și un set de pedale spd, 2 suporți de bidon din aluminiu și un tricou personalizat focus. Ieri am făcut tura de testare și reglaje iar azi o duc la test în real life: https://www.freeride...-bike-race-2017
La aproape 2000 lei reducere, merită iertați pentru montajul unei furci defecte.
[ https://s3.postimg.org/3ri0oa5xf/20170526_181922.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 28 May 2017 - 06:24.


#107
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Limanul văzut statistic prin strava:
[ https://s1.postimg.org/scg2kmxnj/Untitled20.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#108
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Reducerile la bicicletele acestea de la Hervis sunt fictive ca de obicei, sau cat de cat reale?

Attached Files

  • Attached File  33.jpg   203.63K   32 downloads


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate