Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Sfaturi achizitie bicicleta MTB

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1382 replies to this topic

#343
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Gasesti in Decathlon, daca ai in oras asa ceva, chestii mai bine echipate de banii aia, si pe care le poti proba in magazin, sau chiar lua acasa 3 zile moca, sa vezi daca iti plac sa nu.

#344
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Acel pegas e peste ce găsești la deca, mai lăsați-o cu magazinul ăsta, câteva produse merită, restul nu.

Alternativă (nouă) ar fi Origin 99 (Dhs 2895), nu are frâne pe disc ci Vbrake, dar e cu ~2kg mai ușoară.

Dar rămâi la pegas dacă greutatea nu este o problemă.

Edited by sirgoofy, 27 November 2018 - 05:30.


#345
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cu 1000 de lei găsești second bicicletă mai bună decât Pegasul ăla. Ai nevoie de ajutorul unui amic care se pricepe.

#346
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
o bicicleta asemanatoare la Dechathlon am vazut in jur de 1.750 lei deci prea mult.
un "prieten" experimentat nu am care sa ma consilieze in achizitia uneia second-hand. daca aveam nu mai ceream sfaturi aici.
Octogon 99 ar necesita ceva investitii in portbagaje... si nici nu imi place vizual (pare prea apropiata de mtb).

daca nu mai primesc alte sfaturi o sa optez pt Hoinar.

multumesc oricum.

#347
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
asta credeti ca poate fi o optiune ?

https://www.olx.ro/o...html#0e57efbbe6

sau

https://www.olx.ro/o...html#add221df14

sau

https://www.olx.ro/o...html#39192b02bb

Edited by searchman, 27 November 2018 - 18:54.


#348
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
ia hoinarul, alea cu suspensie depasesc 14kg, cu portbagaje spre 15.

Iar suspensia e mizerie la acesti bani.

#349
liwium

liwium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.01.2009
Salutare!
Urmeaza sa imi achizitionez un MTB. Bugetul e undeva pana in 2000ron. Ce ziceti de https://www.bikehous...lue-orange-2018 ? Am inaltimea de 1.86 si 90kg deci dimensiunile cadru 21" - roti 29" cred ca mi-ar fi potrivite.

Edited by liwium, 30 November 2018 - 22:56.


#350
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Acel Cube nu, echipare slaba, geometrie veche.

http://www.bikexpert...anche-comp-2018
Marimea L, adica 19"
Probabil stii de 21" de la rotile de 26, la 29-er nu trebuie asa mare, doar daca ai fi >1.90
Probeaza daca poti, dar pt 29-er te incadrezi la L

La 90kg vei simti furca moale, astea ieftine sunt gandite pt 65-70kg, dar va merge cat timp nu te dai prea agresiv.

Edited by sirgoofy, 01 December 2018 - 08:03.


#351
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
@sirgoofy nu mai indu lumea in eroare.Marimea cadrului nu e legata de dimensiunea rotii cum spui tu.Eu am 1.86  si am cadru de 21 cu roata de 29 si e buna chiar ar fi mers mai mare cadru.Depinde de cum este gandit cadrul.Am incercat de curiozitate si XL de la decathlon care mi-ar fi bun si pare mic. @liwium daca nu te deranjeaza geometria cum spunea colegul poti alege marimea 21 cum ai spus tu.

#352
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Nexus, as fi curios ce standover ai.
Asa stiu unul din ture care la ~1.72 merge pe XL, unora le place mare,.. ca in gluma cu ursul Posted Image.

Bicicletele sunt gandite pe anumite dimensiuni, se poate merge si pe marime mai mare sau mai mica decat cea recomandata e adevarat, dar nu e ideal, in special la mtb.

Edited by sirgoofy, 02 December 2018 - 13:13.


#353
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
@sirgoofy: Tu mergi cu stanoverul sau cu Effective top tube? Pe tine te intereseaza cum stai pe bicla nu cum sta ea intre picioarele tale ca doar nu o ...... Posted Image .
Asa iau si eu pentru siguranta un M si stau inghesuit pe ea ca na nu ma lovesc la locurile sensibile.
Am inseam de 88.Si standover luat in zona cea mai inalta e de 91cm.

#354
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Io de asta le recomand oamenilor care vor bicla noua sa isi ia din decathlon, pentru ca o poti imprumuta fara sa o cumperi 2-3 zile, sa te plimbi cu ea si sa vezi daca ti e comoda sau nu, indiferent de L M LBGT or whatevs.

#355
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
@Nexus
Stiu ce zici, pana acum trebuia sa iei o marime mai mare fiindca bicicletele aveau top tube scurt, ca sa stai ok trebuia sacrificata o marime, ori la seat tube ori la top tube.
I-am recomandat pe geometrie moderna, deci effective top tube e rezolvat la marimea lui, nu mai trebuie sa experimenteze cu marimi nepotrivite (de seattube).

Edited by sirgoofy, 03 December 2018 - 03:26.


#356
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Pe site-ul asta: https://www.cyclesto...s.asp?pageID=65 cât și pe site-ul de la merida (aici a fost XL nu L) am introdus dimensiunile mele(el are aceeași înălțime ca și mine) . Pe acel site unde chiar comercializează bicle gt, pentru înălțimea lui ar trebui 20 nu 19.Deci tot mic ai ales. Știu ca cineva dorea sa isi cumpere o bicla de la canyon, iar la canyon acel model avea acest standover luat la mijlocul biclei(adică fiecare și-l ia unde vrea). Eu ți l-am spus de langa furca unde nu am cum sa ajung pe acolo  deobicei. Admit ca na geometria noua și schimba unele lucruri în mai bine, dar partea cu standover nu o consider un factor asa determinant în alegerea biclei  După cum vezi și tu ai prea mic.

#357
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Stimabile, standoverul se ia la jumatatea top tube.
Daca te-ai pricepe ai stii asta, si ai stii ca daca cineva e intre marimi se recomanda marimea mai mica.
Deci tu insuti demonstrezi ca vorbesti pe langa. ;)

Poftim si o poza cu geometria biclei respective, am subliniat top tube si standover la marimea L, care imo sunt perfecte pt inaltimea respectiva.
http://tinypic.com/r/2mrfe3s/9
Compara cu geometria bicicletei tale, as paria ca top tube e la fel sau mai lung la GT marimea L decat ai tu la XL.

Poti continua discutia dar eu ma retrag, dpmdv a fost evidentiat cine e pe langa subiect.

#358
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
@sirgoofy Conform standoverul de pe poza ta mie imi este buna si cea cu xl ca am 88 inseam.Eu de asta iti zic. N-are treaba standover la alegerea biclei.Nu mai sunt bicle vechi astea cu top tube aproape drept.Fiecare fabricant are anumite dimensiuni nu e nici 21" sa zicem standard pentru 1.86m ,dar nu e nici standover cum tot dai tu.Intra si pe forumurile mai specializate din tara si ai sa vezi ca nu e scos asa de in fata standover height cum il scoti tu ca factor decisiv in luarea bicicletei.Probabil la cursiere  unde unele sunt cu top tube mult prea drept,dar multe dintre ele sunt si foarte lungi asa ca nu mai ajungi sau nu stai bine pe ea,nu cred ca te mai interseaza daca mai atingi cu ceva teava de jos.

Si da recunosc nu m-a interesat cum se masoara corect standover height pentru ca nu ala e modul in care iti alegi o bicla.Vrei sa cumperi o bicla, spui o inaltime si inseamul, hai poate si o greutate daca esti foarte greu ca sa stie lumea ce sa iti aleaga.

#359
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
din cercetarile de pe net am mai descoperit un model interesant:

https://www.afisport...862-nelson.html

nu am idee cat de dificil este sa mergi cu copilul montat pe portbagajul fata nu in spate.

#360
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Cum sunt vitezele alea in butuc? A avut cineva? Comparat cu alea clasice?

Adica, iti ajung 3 viteze, la aia ma refer?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate