Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Motosapa -partea a-III-a

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
9250 replies to this topic

#3619
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Spiridusulverde, eu am cca 500 mp, respectiv 5 ari si i-am arat, frezat, cum vrei sa ii zici, pentru ca i-am lucrat cu frezele, in cateva ore, vre- 3-4. Asta insemnanand 3 treceri cu frezele. Am un progarden 1100A. Adancimea? 20 minim, 30 maxim, deci o medie de 25cm.

#3620
spiridusulverde

spiridusulverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 20.11.2011
Am nevoie de recomandări scule cu care ați lucrat sa știu cam la ce sa mă uit momentan nu am idee ce model,marca sa cumpăr și mai ales când ar fi momentul oportun pentru aceasta achizitie

Bine înțeles să fie din bugetul meu degeaba văd scule de 4 5 mii de lei. ��

#3621
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Daca vrei ceva reduceri asteapta black friday, craciunul, anul nou, pe site-urile de profil. Numa inregistreaza preturile de pe acum a utilajelor  ce le doresti sa le poti compara cu cele de atunci. Multe site-uri umfla preturile inainte  ca mai apoi sa aiba de unde sa scada.
Ca exemplu, ma uitam azi pe Emag la niste cauciucuri de iarna Dunlop, aveau pret scazut de la 14xx la 8xx, in conditiile in care aceleasi anvelope pe site-urile de comparare pret, pretul pleca de undeva de la 6xx.

#3622
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Eu as cumpara intr-o perioada moarta pentru vanzatori. Ianuarie de exemplu, ca atunci am si cumparat motosapa. Nu ca m-as fi gandit la asta, doar ca atunci mi s-a pus pata sa iau motosapa.

Am BSR 500 new, e bun la freza, face parte din gama universal-chinezeasca WM500 (motosapele identice cu asta poarta la noi in tara in denumire ori numarul 500 ori 750), adica motosapa de vreo 6-7cp (fiecare declara puterea dupa bunul plac, probabil), transmisie cu curele si lant, doua viteze inainte, una inapoi. Mai e si WM900 aproape identica, doar ca are carcasa transmisiei din fonta in loc de aluminiu, deci e un pic mai grea.
La plug... in 2016 am scos cartofii cu ea, cu plug de arat, nu cu plug de scos cartofi, cu roti metalice umplute cu beton. Anul asta n-a mai mers pentru ca bilonasem serios si ramanea suspendata, avand roti de diametru mic.
La remorca e foarte ok.

Cam atat.
A! pretul corect pentru asa ceva e 1300-1500 lei doar cu freze, fara roti.

Black Friday e un mare rahat, slabe sanse sa prinzi ceva la pret bun.

#3623
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
Ma refeream strict la calitatea proasta de benzina si cata mizerie se poste depune in carburator

#3624
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Da, si Domnul Primar stie, el e fan Ruris! :D
Din pacate asta este calitatea benzinei, poate te ajuta si rezervorul propriu.
Bine ca ai filtrul acela, chiar ajuta la mizerii.

#3625
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
https://www.olx.ro/o...Zm1.html...daca vrea cineva

L-am montat ptr ca odata se infundase carburatorul

Eu cu al meu ruris 751ks am facut 930mp cu 1trecere in 1h si 40minute..teren nearat dar fara iarba...proprietarul a avut salcami pe el si alti copaci dar au fost scosi si arat acum 1an...

Eu cu al meu ruris 751ks am facut 930mp cu 1trecere in 1h si 40minute..teren nearat dar fara iarba...proprietarul a avut salcami pe el si alti copaci dar au fost scosi si arat acum 1an...

#3626
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
900 mp in timpul asta nu se cheamă frezat, ci prășit sau spart crusta. Pentru o frezare că la carte peste 25 cm in teren mediu 900 mp o singura trecere trebuie macar 3 ore. Dacă nu mai mult. Din păcate am văzut multă lume care învață de pe tub, iar acolo nu chiar toate clipurile sunt ceea ce trebuie. O plimbare ușoară cu motocapra nu intotdeauna see cheamă frezat.

#3627
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
De aia`i bun motocultorul cu freza tractata, e plimbare usoara!

Grig

P.S. Cu motocapra nici o plimbare nu`i usoara! Posted Image

Edited by Ion_Bumbu, 24 October 2017 - 21:29.


#3628
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Adevărat îi.cu adîncimea frezatului la freza tractată sînt oarece nelămuriri..

#3629
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Or fi, si?

#3630
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Vroiam doar să precizez că motosapele au si oarece avantaje de exemplu adîncimea de frezare si viteza de înaintare.sau merg cu două cutite si unu în urmă dă pământul afară si după cîteva treceri îmi iese un șant pentru o conductă,sau merg cu trei cutite si intru printre două rînduri de ardei.deci fiecare are avantaje si dezavantaje.

#3631
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
La al meu cutitele au 25cm, este o foto pe topic.
Cit intra, mai mult decit suficient pentru o gradina, nu cultiv porumb.
Singura problema la mine este latimea mare, 90cm si nu merge sa lucrez printre trandafirii sotiei.
Acolo simt lipsa unei motosape, in rest doar un mare plus la freza tractata.

#3632
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
90 este perfect pentru brazdele de cultură.

#3633
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La trandafiri ia o motosapa electrica. La maruntisuri cred ca merge, asa cat sa nu dai cu sapa manuala. Mai e si ieftina.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KkYMiY9Bl9Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3634
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai nu vezi ca trebuie sapat inainte?!

#3635
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Merge si fara sapat. Zgarie putin printre trandafiri sa creada doamna ca a sapat :D
Eu o vad utila aia la sapat printre randuri unde te invarti greu cu una pe benzina si esti nevoit sa dai cu sapa. Cat o sapa manuala tot face.

#3636
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu merge bre ca este usoara si nu intra,da in nisip sa te joci e buna.
inca nu s a inventat ceva sa faca ce face sapa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate