Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cel mai bun TV tunner

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
pboby

pboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 23.01.2004
Vă rog să mă ajutați!
Aș vrea să-mi cumpăr un TV TUNNER dar nu știu care este cel mai bun.
Aș vrea să pot viziona posturile tv transmise prin cablu la o calitate mai bună.
Am și o cameră video de 8mm analogică de pe care aș vrea să fac captură video, m-ar interesa un model care să aibă și o calitate bună la capturare video.
Aștept sugestii,
Mulțumesc

#2
floaka

floaka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 30.12.2003
acum aproape 2 ani de zile am avut si eu aceiasi dilema. aveam o camera video de 8mm analogica, pe sistem ntsc, si am zis sa impusc 2 iepuri deodata. am intrebat pe altii si am primit urmatoarele raspunsuri:
daca vrei un tunner tv f bun - ia un tunner tv
daca vrei sa faci captura de pe camera video ia o placa de captura.
ideea este ca tunnerul nu-ti face o captura extraordinara, dar cred ca la nivel de amator, poti sa scoti o imagine acceptabila - asta inseamna sa ai si un calculator bun (ca sa nu te prinda anul viitor) si sa stii sa lucrezi si cu codecurile.
alegerea mea (repet acum aproape 2 ani) a fost leadtek winfast tv2000xp, era vre-o 3  200 000 lei. atunci am considerat ca e o alegere buna. daca azi ar trebui sa mai aleg din nou, cred ca tot leadtek as alege si tot varianta mea. pvr-ul este mai scump, si mai bun dar cred ca pentru ce-ti trebuie e suficient 2000xp-ul.
eu sunt foarte multumit de tunner, au avut ei ceva probleme cu driverele mai demult, dar acum se pare ca in mare si le-au rezolvat. sincer mai imi crapa sistemul din cand in cand din cauza lui..dar asta destul de rar - deh...asta-i viata!
concluzie : pt leadtek as opta. vezi preturi si caracteristici si hotaraste-te singur la un model.
http://www.leadtek.c...ex.asp?lineid=6
asteapta si alte pareri... si sfaturi doar de la cei care sunt in masura sa le dea.

ps: nu uita : foarte important! orice tunner ti-ai cumpara sa fie STEREO.

Edited by floaka, 30 January 2006 - 14:42.


#3
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Cauta un tuner cu chipset ATI Theatre 550 Pro. O sa te impresioneze calitatea capturii(in MPEG-2) pe care o poti obtine cu acest dispozitiv.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu lua Leadtek. Mie nu-mi place.

#5
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
WinFast PVR2000 - cea mai bun raport calitate pret (aprox 350 RON) - stie captura MPEG2 care, dupa mine, e de baza; calitate foarte buna a posturilor TV receptionate (oricum, orice tuner ai lua, daca ai calitatea slaba de la operatorul de CaTV degeaba iti iei nu stu ce tuner)

#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostIntel, on Jan 30 2006, 23:16, said:

WinFast PVR2000 - cea mai bun raport calitate pret (aprox 350 RON) - stie captura MPEG2 care, dupa mine, e de baza.

Da' MPEG4 ce-are?  :huh: Cu un sistem bun faci divX live.  :naughty:

#7
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

View Postursamajor, on Feb 2 2006, 16:49, said:

Da' MPEG4 ce-are?  :huh: Cu un sistem bun faci divX live.  :naughty:

Poate nu m-ai inteles!
Stie sa faca captura MPEG2 HARDWARE ;) ceea ce nu face celelalte tunere :D (intradevar, n-am precizat dar cred ca era de la sine inteles ca hardware, ca MPEG2  sau MPEG4 software face orice tuner)

Edited by Intel, 02 February 2006 - 16:57.


#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostIntel, on Feb 2 2006, 16:55, said:

Poate nu m-ai inteles!

M-am gândit eu că la asta te refereai... dar prea lăudai MPEG2.  :naughty: Chiar şi aşa, MPEG2 ocupă foarte mult spaţiu, deci nu văd avantajul. În fine, fiecare cu gusturile lui. Cu un Kworld făceam captură 768/720x576 cu divX, cu un Duron la 2 GHz. Nici nu se compară cu MPEG2. Link. E drept, pentru cei ce fac capturi în timp ce lucrează pe PC e bun acel MPEG2 hardware. Dar poţi micşora rezoluţia şi te duce procesorul şi cu MPEG4.  :naughty:
Până la urmă cel mai bun tuner tot procesorul rămâne! :D

Later edit: atenţie mare la împământare, pentru posesorii de tunere! Eu am păţit-o. De-aia am scris că "făceam captură cu Kworld". Dobitocii n-au pus condensatorii ăia de separare galvanică la modulul RF şi mi s-a bulit. Noroc că merge captura pe S-video şi Video in. Acum folosesc tunerul unui vechi aparat VHS pentru captură.

Edited by ursamajor, 02 February 2006 - 18:57.


#9
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

View Postursamajor, on Feb 2 2006, 18:27, said:

M-am gândit eu că la asta te refereai... dar prea lăudai MPEG2.  :naughty:
Laudam captura hardware nu MPEG2-ul.

La HDDurile cu sute de GB din ziua de azi, la DVDurile de 12 mii/buc, la DVDwriterele de 150 RON......chir nu conteaza ca o captura MPEG2 are o dimensiune mai mare ;)
Fa tu o captura software de 3 ore cu procesorul de 2GHz si zi-mi ca n-o sa ai la un moment dat nici cel mai mic decalaj intre sunet si imagine, zi-mi ca mai poti sa faci ceva pe calculator si compara cu captura hardware. Dupa ce faci captura hardware crede-ma ca nu-ti mai doresti sa auzi de cea software ;)

#10
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostIntel, on Feb 2 2006, 20:49, said:

Laudam captura hardware nu MPEG2-ul.

Fa tu o captura software de 3 ore cu procesorul de 2GHz si zi-mi ca n-o sa ai la un moment dat nici cel mai mic decalaj intre sunet si imagine, zi-mi ca mai poti sa faci ceva pe calculator si compara cu captura hardware. Dupa ce faci captura hardware crede-ma ca nu-ti mai doresti sa auzi de cea software ;)

Am făcut captură de mai bine de 2 ore (film pe TV), la rezoluţia maximă permisă (768x576) şi n-am avut nici cea mai mică desincronizare de sunet şi nici dropped frames. Vezi aici. Am capturat sunetul necomprimat. Ulterior am făcut DOAR compresia sunetului. E greşeală frecventă asta, a captura comprimat sunetul.

Calitativ nici nu se poate compara MPEG2 cu MPEG4  :naughty:  . N-aş face pentru nimic în lume captură MPEG2 în condiţiile existenţei MPEG4. În rest argumentele tale sunt corecte. Însă prefer să înghesui 4 filme divX pe un DVD, la rezoluţie PAL (720x576) decât unul singur, codat MPEG2, la rezoluţie la jumătate.  :naughty:
Poate când plăcile de captură cu MPEG4 hardware la preţuri decente vor apărea, voi fi interesat.
Şi-apoi pot sta fără PC 2-3 ore cât durează un film/meci/concert etc. doar pentru a face o captură demnă de stimă şi mândrie. :D

Edited by ursamajor, 02 February 2006 - 21:19.


#11
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
720x576 mpeg2 e rezolutie la jumatate? Probabil ca se vede si mai prost ca unul din cele 4 buc. mpeg4 puse pe un DVD... :D

#12
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Sa nu mai punem in calcul chipsetul KWorld-ului cu chipsetul PVR2000
Sa fim seriosi!
Dar ma rog, fiecare sa-si ia ce vrea si sa faca cum vrea
Insa la dotarile pe care le are, PVR2000 la 320 RON cat costa......e cel mai bun TVTuner la ora actuala la raportul calitate/pret
Si nu o spun numai eu ;)

#13
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Eu am vazut si PVR200 si nu l-am vazut cu nimic mai breaz decat TV 2000 XP Expert-ul pe care il am eu. Iar diferenta de pret este apreciabila. Cu toata codarea lui pe 10 biti e totusi cu 50% mai scump PVR200-ul.
Un TV 2000 XP Expert este 200 RON. Sigur, e ceva mai bunicel, dar nu cu 50% care este diferenta de pret.
_______________________________
Totusi, pentru captura eu recomand o placa analogica de captura in locul tunerului TV. Se stie ca TV-tunerele sunt cele mai hulite si mai controversate componente hardware. Oricat de mult au evoluat, tot vor ridica diferite probleme. Iar atunci cand un tuner merge prost si e pe cale de a se defecta iti trage si sistemul dupa el si stai si te intrebi de ce ti se restarteaza calculatorul, de ce ingheata, de ce...

#14
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

View Postdaddy, on Feb 2 2006, 23:38, said:

Eu am vazut si PVR200 si nu l-am vazut cu nimic mai breaz decat TV 2000 XP Expert-ul pe care il am eu. Iar diferenta de pret este apreciabila. Cu toata codarea lui pe 10 biti e totusi cu 50% mai scump PVR200-ul.
Un TV 2000 XP Expert este 200 RON. Sigur, e ceva mai bunicel, dar nu cu 50% care este diferenta de pret.

Tocmai din cauza posibilitatii de captura cu compresie MPEG2 hardware
TV 2000 XP Expertul tau nu stie asta
De aici se trage diferenta de pret ;)

#15
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004
S-a vorbit mai devreme de tunere cu chipset ATI Theatre 550 Pro. Are cineva asa ceva?

#16
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Eu, ce vrei sa afli?

#17
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostAnkh, on Feb 2 2006, 21:54, said:

720x576 mpeg2 e rezolutie la jumatate? Probabil ca se vede si mai prost ca unul din cele 4 buc. mpeg4 puse pe un DVD... :D

Hai să ne kk pe noi... Și cât spațiu îți halește ție acel mpeg2 la 720x576? 2 ore pe 2 DVD-uri, cred. Măcar ai avut curiozitatea să mergi la linkul dat de mine și să descarci câteva capturi puse de mine acolo? Cât despre cei 10 biți, ce să mai spun. Marketing curat! Am făcut captură grupa mare și cu un Expert Leadtek, cu Connexant 883 și n-a ieșit mai bună decât pe defunctul meu Kworld cu 878A. Da' ce să mai vorbim; unii vorbesc din practică, alții din review-uri.  :kisstogether:

#18
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Să nu mai spun că aș prefera să iau un tuner cu 100-150 lei mai ieftin, bani pe care să-i bag în altă componentă mai importantă din PC (procesor, placă video etc.) Adevărații împătimiți de captură nu-și iau tunere, ci plăci dedicate. ;) Aia-i cu totul altceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate