Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cel mai bun TV tunner

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004

View Postnexland, on Feb 3 2006, 02:24, said:

Eu, ce vrei sa afli?

Calitatea imaginii, calitatea capturii, daca e adevarat ca face denoise hard, daca prinde cu usurinta posturile, daca se poate selecta frecventa manual, daca poate face captura cu codec-urile instalate pe sistem, in general cum se comporta fata de tunerele celelalte. Exista un salt evident fata de tunerele pe 8, respectiv 10 biti.

Multumesc

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostTRazvan, on Feb 3 2006, 09:59, said:

Exista un salt evident fata de tunerele pe 8, respectiv 10 biti.

se pare ca ursamajor e de alta parere...

#21
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ioane, într-adevăr saltul nu e deloc evident. E chiar invizibil cu ochiul liber. Puneţi şi voi capturi făcute cu tunere pe 10 biţi şi-apoi compară-le cu cele făcute de mine cu amărâtul de Kworld (878RF Pro). Mai dau o dată linkul. Şi încă unul.
Ţineţi seama că sunt capturi realtime, cu divX, eu comprimând doar sunetul ulterior. Apoi, Burning ROM...  :kisstogether:

Edited by ursamajor, 03 February 2006 - 13:33.


#22
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

View Postursamajor, on Feb 3 2006, 07:13, said:

Hai să ne kk pe noi... Şi cât spaţiu îţi haleşte ţie acel mpeg2 la 720x576? 2 ore pe 2 DVD-uri, cred. Măcar ai avut curiozitatea să mergi la linkul dat de mine şi să descarci câteva capturi puse de mine acolo? Cât despre cei 10 biţi, ce să mai spun. Marketing curat! Am făcut captură grupa mare şi cu un Expert Leadtek, cu Connexant 883 şi n-a ieşit mai bună decât pe defunctul meu Kworld cu 878A. Da' ce să mai vorbim; unii vorbesc din practică, alţii din review-uri.  :kisstogether:

Pai hai sa o facem...:D.
Crezi prost....pe un disc intra la calitate buna pana la 2 ore, calitate mult superioara unui divx. Si apropo, ca tot veni vorba, toate tunnerele astea sunt un mare ra**t. Nu au nici o treaba cu captura.

Edited by Ankh, 03 February 2006 - 13:33.


#23
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostAnkh, on Feb 3 2006, 13:33, said:

Si apropo, ca tot veni vorba, toate tunnerele astea sunt un mare ra**t. Nu au nici o treaba cu captura.

Aici te susțin. Deja am spus mai sus că adevărata captură se face cu placa dedicată. Astea-s pentru amatori. Din păcate prețul de achiziție e mult mai mare pentru o placă dedicată. Compromisul ne face să acceptăm și tunerele ca variantă.  :kisstogether:
Nu știu cum ai să pui tu mpeg2 aici... ce te faci cu cei cu dial-up?  :naughty:
Din păcate tunerul meu s-a bulit la partea de RF, așa încât fac captură doar pe S-video și Video in. Tunerul VHS-ului pe care îl folosesc pentru captură acum (prin Video in) livrează imagine de calitate muuult inferioară celui ars.  :cursing: O să pun o mică mostră, dar calitatea e sub ceea ce putea acest amărât de Kworld.

Later edit: uite o captură în atach. Fiindcă secvența e cam scurtă priviți-o cu MediaPlayerClassic în mod Loop. Și mai interesant ar fi să o privești pe un Player cu divX sau pe TV-out, direct pe TV.  :naughty:

Attached Files


Edited by ursamajor, 03 February 2006 - 14:30.


#24
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Asa, si?

Attached Files



#25
Andrei Andrei

Andrei Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.11.2005
Nu am vrut sa mai deschid un nou topic si de aceea fac o cerere aici.

As dori sa vorbesc cu cineva care are programul chris tv full functional pe pc prin PM sau yahoo messenger.

Multumesc anticipat.  :rolleyes:

#26
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostIntel, on Feb 4 2006, 15:34, said:

Asa, si?

Pe lângă faptul că a ta captură e aproape de două ori mai mare, deşi are cu o secundă (50%) mai puţin, ca durată, e făcută pe o imagine cam statică şi întunecată. Preferam o imagine de la o reclamă, cu mişcare mai multă. Categoric ar fi ocupat muuult mai mult spaţiu şi ar fi fost interesant de văzut mpeg2-ul cum se comportă la imagini dinamice. E drept că la tine ocupă ceva loc şi sunetul.

Pe mine, care am cochetat la începuturile mele ca "tunerist" cu mpeg2, n-ai să mă convingi în veci. Poate pe alţii, da. Oricum, MPEG4 is the way!  :naughty:

P.S. Apropo, îmi arăţi şi mie diferenţa dintre 8 şi 10 biţi? Hai să fim serioşi. Cel mai mult contează calitatea semnalului la intrarea în tuner, nicidecum cei 2 biţi în plus.  :kisstogether:

Edited by ursamajor, 04 February 2006 - 19:18.


#27
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Hai sa fim seriosi, plecam de la presupunerea ca aveam aceeasi calitate la semnalul de intrare (ca realitatea e alta si s-ar putea sau mai mult ca sigur ca unii au semnaul mai bun decat altii avand in vedere calitatea CaTVului in Romania......e alta poveste)
1. Degeaba incerci sa ma convingi pe mine sau pe muuuulti altii (search pe forumul asta ca s-a mai vorbit sau pe multe alt forumuri sau reviewuri) ca un TVTuner de generatie mai veche cu un chipset care e depasit (Bt878) e mai bun decat un TVtuner cu mai multe dotari, mai nou cu un chipset de generatie mai noua (CX23882)
2. Pot sa pun cate capturi vrei si din filme si din reclame si din ce mai vrei tu dar cred ca nu-si au rostul
3. Din punct de vedere al calitatii MPEG2 este foarte bun, la fel de bun ca divxul doar ca ocupa mai mult spatiu dar ti-am expus punctul meu de vedere in legatura cu spatiul.
4. Daca ar face captura DivX hardware bineinteles ca as face captura dixv pt ca raportul calitate/dimensiune este mai bun dar mai avem de asteptat pana cand ne vom putea permite un astfel de tuner
5. Am avut si eu un tuner cu chipset Bt878 si crede-ma ca este diferenta ca de la cer la pamant intre el si actualul tvtuner asa ca du-te la cineva care are PVR2000, care in paranteza fie spus nu numai ca are altfel de chipset dar are si alte posibilitati (de ex timeshifting, mult mai muuuuulte setari etc.) si ai sa vezi diferenta. Numai cand o sa-l ai si ai sa lucrezi cu el o sa-ti dai seama de diferenta
Nu zic ca KWorld nu era bun; a fost best buy si cea mai buna solutie in raportul pret/performanta dar la vremea lui adica prin 2001.....de atunci lumea a evoluat ;)

In conluzie, iti urez sa faci sanatos capturi bune si frumoase cu tunerul tau si pboby sa citeasca si alte reviewuri ca sa se dumireasca si sa-si ia un tuner bun.

Edited by Intel, 04 February 2006 - 20:08.


#28
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostIntel, on Feb 4 2006, 20:05, said:

1. Degeaba incerci sa ma convingi pe mine sau pe muuuulti altii (search pe forumul asta ca s-a mai vorbit sau pe multe alt forumuri sau reviewuri) ca un TVTuner de generatie mai veche cu un chipset care e depasit (Bt878) e mai bun decat un TVtuner cu mai multe dotari, mai nou cu un chipset de generatie mai noua (CX23882)
5. Am avut si eu un tuner cu chipset Bt878 si crede-ma ca este diferenta ca de la cer la pamant intre el si actualul tvtuner asa ca du-te la cineva care are PVR2000, care in paranteza fie spus nu numai ca are altfel de chipset dar are si alte posibilitati (de ex timeshifting, mult mai muuuuulte setari etc.) si ai sa vezi diferenta. Numai cand o sa-l ai si ai sa lucrezi cu el o sa-ti dai seama de diferenta
Nu zic ca KWorld nu era bun; a fost best buy si cea mai buna solutie in raportul pret/performanta dar la vremea lui adica prin 2001.....de atunci lumea a evoluat ;)

In conluzie, iti urez sa faci sanatos capturi bune si frumoase cu tunerul tau si pboby sa citeasca si alte reviewuri ca sa se dumireasca si sa-si ia un tuner bun.

Tragi concluzii pripite.
Nu încerc să conving pe nimeni că defunctul meu tuner e mai bun decât altele. Doamne-fereşte! Dimpotrivă, vreau doar să demontez mitul celor 10 biţi, mitul  mpeg2 etc. Pe de altă parte nu sunt dispus să plătesc în plus doar pentru nişte softuri (băgate pe gât de producători) care aduc acele facilităţi pe care le enumeri: timeshifting (ştie şi Kworldul meu), direct DVD burning etc. pe care oricum nu le-aş folosi, atât timp cât există softuri mult mai bune şi ergonomice pentru făcut capturi.
Acum sunt în căutarea unui tuner nou, dar punctul meu de vedere e că mai bine fac un upgrade de procesor decât să dau 3,5-4 milioane pe un tuner, doar fiindcă are mpeg2 hardware. Procesorul îl pot folosi şi la alte treburi pe când tunerul...
De orientat, m-am orientat deja tot spre un Kworld (Vstream le spune acum) cu Connexant 883.  :naughty: La 1 băţ şi-un pic îţi garantez că nu e deloc mai prejos decât al tău de 3,5 beţe.  :kisstogether:

Chiar m-ar interesa să-mi explici ce "diferenţă de la cer la pământ" e între tunerul tău pe 882 faţă de cel anterior pe 878(A)? În afară de soft, mpeg2 hardvare and stuff. Vrei să-mi spui că cei 2 biţi în plus fac acea "diferenţă"? Dacă da, te înşeli amarnic. Vizualmente, să spun aşa, diferenţa e NULĂ. :D

Important este că acei ce vor să-şi cumpere un tuner, trebuie să ştie că şi un tuner ieftin, cu o implementare corectă, face treabă foarte bună. Dacă sunt dispuşi să plătească în plus pentru un soft proprietar, pentru un chip care ajută la compresia mpeg2 hardware, o pot face. Dar să ştie diferenţele; ăsta e de fapt şi scopul topicului acestuia.

Aa, era să uit, cu mpeg2 mai ai un avantaj: captura ta va putea fi văzută şi cu un Pentium2, că tot spui de tehnologii învechite. ;)

Edited by ursamajor, 04 February 2006 - 20:44.


#29
Andrei Andrei

Andrei Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.11.2005
As dori ajutor in legatura cu postul numarul #25, al acestui topic.

Multumesc.

:rolleyes:

#30
andrei640

andrei640

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.06.2005
Eu unul cred ca renumitul Mpeg2 hardware este doar o gaselnita comerciala buna doar pt. cei cu procesoare mai vechi de 3-4 anisori.Nu vad sensul pt. care ai da 2,5 mil. in plus daca orice procesor cumparat in zilele noastre poate face fata cu succes unei capturi mpeg4 la orice rezolutie.Eu unul am avut pe mana mai multe tunere si nu am vazut nici o diferenta data de cei doi biti.

#31
danilo

danilo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.03.2005
Bai oameni buni , nu mai are lumea loc de voi cu bitii vostrii
Pt 2 biti nenorociti ocupati voi forumu' ( just kiddin')

Zi-i nexland cu ATI-ul te rugam

#32
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

View Postursamajor, on Feb 4 2006, 20:20, said:

Tragi concluzii pripite.
Nu încerc să conving pe nimeni că defunctul meu tuner e mai bun decât altele. Doamne-ferește! Dimpotrivă, vreau doar să demontez mitul celor 10 biți, mitul  mpeg2 etc. Pe de altă parte nu sunt dispus să plătesc în plus doar pentru niște softuri (băgate pe gât de producători) care aduc acele facilități pe care le enumeri: timeshifting (știe și Kworldul meu), direct DVD burning etc. pe care oricum nu le-aș folosi, atât timp cât există softuri mult mai bune și ergonomice pentru făcut capturi.
Acum sunt în căutarea unui tuner nou, dar punctul meu de vedere e că mai bine fac un upgrade de procesor decât să dau 3,5-4 milioane pe un tuner, doar fiindcă are mpeg2 hardware. Procesorul îl pot folosi și la alte treburi pe când tunerul...
De orientat, m-am orientat deja tot spre un Kworld (Vstream le spune acum) cu Connexant 883.  :naughty: La 1 băț și-un pic îți garantez că nu e deloc mai prejos decât al tău de 3,5 bețe.  :kisstogether:

Chiar m-ar interesa să-mi explici ce "diferență de la cer la pământ" e între tunerul tău pe 882 față de cel anterior pe 878(A)? În afară de soft, mpeg2 hardvare and stuff. Vrei să-mi spui că cei 2 biți în plus fac acea "diferență"? Dacă da, te înșeli amarnic. Vizualmente, să spun așa, diferența e NULĂ. :D

Important este că acei ce vor să-și cumpere un tuner, trebuie să știe că și un tuner ieftin, cu o implementare corectă, face treabă foarte bună. Dacă sunt dispuși să plătească în plus pentru un soft proprietar, pentru un chip care ajută la compresia mpeg2 hardware, o pot face. Dar să știe diferențele; ăsta e de fapt și scopul topicului acestuia.

Aa, era să uit, cu mpeg2 mai ai un avantaj: captura ta va putea fi văzută și cu un Pentium2, că tot spui de tehnologii învechite. ;)

Ti-am mai zis: sa fii sanatos! Eu n-am zis nimic de 2 biti
Am zis doar ca am avut si tuner 878 si am vazut diferenta (diferenta sesizabila)
Cand o sa pui si tu mana pe un Leadtek si in special pe un PVR2000 si o sa te joci cu el, mai vorbim!
Pana atunci, bafta la capturi!

#33
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostIntel, on Feb 5 2006, 01:06, said:

Ti-am mai zis: sa fii sanatos! Eu n-am zis nimic de 2 biti
Am zis doar ca am avut si tuner 878 si am vazut diferenta (diferenta sesizabila)

Păi văd că tot asta spui! Să compar 878-ul cu 883-ul. Ce să compar? Dotările? De acord cu tine. N-ai cum să compari un tuner din 2003 cu unul din 2005. Dar despre calitatea imaginii şi a capturilor, pas! Nu e nici o diferenţă sesizabilă ochiometric şi ţi-am demonstrat practic, cu acea captură.

Până una-alta văd că sunt mai mulţi de acord cu mine în a nu irosi 2,5 milioane pentru a avea mpeg2 hardware. (Oricum mpeg2 nu "haleşte" prea mult procesor). Cum spuneam: banii ăştia i-aş da pe un procesor mai bun (de ex. cu HT) sau pe o placă video mai performantă.  :kisstogether:
Dacă, de exemplu, faci captură în draci se justifică să dai bani mai mulţi pe o placă de captură cu suport hardware de encoding, dar în nici un caz pe un răhăţiş de tuner.
Eu mi-am încheiat aserţiunea. Fiecare să aleagă ce vrea. Noi ne-am făcut datoria şi am prezentat variantele posibile.

Edited by ursamajor, 05 February 2006 - 07:46.


#34
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
uff...in sfarsit s-a spun un adevar. Daca vrei captura, toate tunnerele sunt degeaba. Vrei TV, itit cumperi tunner, vrei captura, iti cumperi placa de captura...:D

Edited by Ankh, 05 February 2006 - 10:33.


#35
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Stai linistit Ankh ca nu vor intelege si nu vor asculta niciodata.
Ex:
http://forum.softped...dpost&p=1222347
Si de atunci s-a mai umplut o pagina si se vor mai umple. O sa pateasca ca cei cu divx-playerele care intra pe site, cer informatii, apoi tot balarii isi cumpara si vin si plang ca li s-a busit dupa o luna sau ca nu pot sa-si faca update de firmware.
Inchei si eu ca si Ankh prin a va spune: luati-va ce tuner vreti dar apoi nu umpleti forumul de intrebari: de ce mi-e sistemul instabil dupa ce totul a fost in regula pana mi-am luat tunerul? De ce captura franeaza cand o fac mpeg2 la 8000Kb/s? Toate vor fi intrebari retorice.
Vreti captura? Luati-va placa de captura. Vreti TV? Luati-va TELEVIZOR in primul rand si mai apoi un tv tuner cand veti mai avea bani si veti vrea neaparat moftul asta ca sa inregistrati emisiuni de la tv. Dar si atunci sa aveti grija pe ce dati banii. cand mi-am luat TV 2000 XP Expert-ul era varf de gama si merge f bine. Dar pe piata sunt 80% tunere f proaste si 20% tunere f bune. cale de mijloc nu prea exista. Iti vei lua unul f ieftin vei avea ce ti-ai luat.
___________
The End, ca m-am plictisit de topicul asta.

#36
danilo

danilo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.03.2005
TOTUSI cum e cu PowerColor ATI550
Nexland ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate