Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cel mai bun TV tunner

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

 danilo, on Feb 5 2006, 11:14, said:

TOTUSI cum e cu PowerColor ATI550
Nexland ?
E o scula reusita, in ceea ce priveste captura in MPEG-2, asta a fost si motivul pentru care am achizitionat asa ceva. Din pacate, la ATI problema este ca fac hardware bun dar sustinerea software este mai putin reusita. Eu am cumparat acest tuner anul trecut, in vara(dupa indelungi cautari) si numai acum vreo trei saptamani cei de la ATI au reusit sa ofere spre download prima versiune de MultiMediaCenter(respectiv 9.13) care suporta acest device. Ca sa nu mai bat campii pot sa va spun ca, spre deosebire de cele doua ATI All In Wonder pe care le posed(8500 DV si 9800 PRO) captura MPEG-2 facuta cu 550 PRO este vizibil mai buna; culori vii, imaginea este mult mai definita si, intr-adevar, ai posibilitatea sa setezi optiunea de captura(VBR sau CBR) fie Hardware(grad de ocupare al procesorului 11-15%), fie Software(procesor 45-60%). Ca tuner TV nu l-am incercat, l-am luat strict pentru a muta continutul de pe VHS in computer pentru a-l transfera ulterior pe DVD. Calitatea este identica cu rezultatul obtinut cu un DVD Recorder Panasonic(al unui prieten) si "aspectul" materialului pe care-l obtinea era motiv de frustrare pentru mine...pana acum.  :)    Am multi clienti care-mi aduc vechile lor VHS-uri pentru a le transfera pe DVD(cat se poate de rapid) si, desi am doua sisteme, nu prea m-am descurcat pana n-am gasit solutia optima(pentru mine): captura MPEG-2 cu un bitrate variabil care sa-mi permita sa pun 1h30' pe un disc(8000 kbs maxim cu 6000 average la captura HW si 6500 average la captura SW), editare rapida(fade in, fade out, coloana sonora, cateva tranzitii si titluri) cu Womble MPEG Video Wizard(nu face render decat strict pe portiunile editate) si authoring cu Sony DVD Architect. Mai nou, a aparut Womble MPEG Video Wizard DVD, care ofera posibilitatea de export si authoring direct din timeline, cu sunet Dolby stereo sau 5.1(are encoder incorporat). Pentru detalii suplimentare(privind ATI Theatre 550 PRO) cautati review-uri pe Net ca sunt destule!  ;)

Edited by nexland, 05 February 2006 - 19:27.


#38
Andrei Andrei

Andrei Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.11.2005
Ajutor la Post-ul #29. Multumesc.

#39
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Poate va satisface asta:
http://www.tronix.ro...der-p-2335.html
:)

Orice parere a-ti avea: 12biti (ATI 550) mai bun ca 10biti = 9biti (Philips 713x) mai bun ca 8 biti (878).

Mpeg hardware iese sigur bine in comparatie cu software unde totul e posibil (negativ).

Mpeg4 e acceptat ca transmisie TV din lipsa de resurse!

Mpeg2 e DVD :) adica ala care-l cumperi ca altfel ti-ar da DivX.

Personal n-as lua Leadtek-ul acum cand a aparut ATI la acelasi pret- e cu o clasa hardware in fata. Totusi partea de soft e dezastruoasa ;( so...

#40
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
da, kitzu, dar la citi bani... :(

#41
danilo

danilo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.03.2005
Multumesc nexland
Review-uri ca review-uri dar voiam sa stiu de la tine ce si cum cu ATI550
Detalii despre softurile amintite de tine ? ( pana ajung sa cumpar scula )

Apropo , stie cineva unde gasim in Bucuresti PowerColor ATI Theater 550 ?

#42
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

 danilo, on Feb 8 2006, 22:07, said:

...Apropo , stie cineva unde gasim in Bucuresti PowerColor ATI Theater 550 ?
Incearca aici.

#43
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
Ia uitati aici TUNNERE TV:
http://pvrhw.goldfish.org/bttv/

#44
danilo

danilo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.03.2005
WOW !!!

10X zildan !

#45
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006
am si eu pvr2000 de la leadtek si fac capturi zilnic .  parerea mea e ca e fara discutii cel mai bun tunner de pe piata la ora actuala . Stie captura Hardware MPEG-II. Usurinta in utilizare . Drivere OK . Tunerul vine insoti la achizitionare de numai putin de patru CD-uri,acestea "ascunzand" un total de opt aplicatii, pretul total al acestora daca se cumparau separat,atingand destul de usor suma de 250$.Chipsetul Conexant Broadcast Decoder CX23880-19 conduce la o imagine foarte buna a capturii si a celei live. Pe locul 2 ar fi tot de la Leadtek WinFast TV2000XP Expert care poate arata ca poate dezvolta o captura de calitate.Nu iti dai seama ca te uiti la o inregistrare. De la KWorld un tuner simplu dar puternic este V-Stream Studio TV Terminato .Interesanta este aplicatia cu care vine insotit tunerul , "Quick TV", utilizatorul poate pune "pauza" unui show live, pentru ca apoi sa vizioneze secventele pierdute.
  ;)

#46
kpki

kpki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.09.2005
Sunt fan al chipseturilor Philips. Am avut un Genius cu 7134 si era o bijuterie. Dupa ce mama natura a trasnit in el mi-am luat altul cu 7135 la care au gresit inlocuind mdulul de receptie analog cu un chip. Insa Philips ramane philips si nu stiu d c nu se mai face :(

#47
sosoclauss

sosoclauss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.07.2006
despre tunerele Pinnacle ce parere aveti? nu specific un model anume, sa o luam per general.

Edited by sosoclauss, 13 July 2006 - 07:24.


#48
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006

 sosoclauss, on Jul 13 2006, 08:00, said:

despre tunerele Pinnacle ce parere aveti? nu specific un model anume, sa o luam per general.
parerea mea e ca e doar renumele...Pinnacle

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate