Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mesaj ciudat pe site de vanzari

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Zilele astea am pus la vanzare un telefon Lumia ieftin. Primesc urmatorul mesaj:

Quote

Buna va rog frumos mi-l dati gratuit ca nu pot sa il cumpăr nu am bani va rog din suflet am nevoie

Parea a fi o eleva de liceu, si o intreb la ce ii trebuie. Imi zice ca la scoala, sa tina legatura cu bunicii. OK, de ce smartphone, si nu un telefon simplu? Si zice ca e bun si un telefon simplu. Apoi ii zic sa imi lase un nr. de telefon si o adresa de ceva, sa pun pe fb, poate o ajutam si cu altele. Isi ia jucariile si pleaca.

Sa fie asta o noua scamatorie? Din ce am vazut, toate mesajele erau trimise prin aplicatia de mobil a site-ului.

Edited by miki07, 01 April 2016 - 10:37.


#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si ce te miri? Si aici e plin de cersetori, ba telefon, ba un pc, ba o chitara, ca-s saraci si n-au bani.

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Ma mir si eu, deh...

#4
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Omul incearca, daca gaseste fraier bine, daca nu... macar a incercat.
Probabil gaseste cate un fraier sa puna botul. Si daca a vazut ca merge o data atunci va mai incerca.

Bine ca nu te-au contactat bisnitarii aia cu iti dau X (care reprezinta sub jumatate din pretul afisat).
Dar astia apar mai mult la telefoane mai scumpe si prefera si nefolosite, sa iasa profitul mai bun.

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postvubiv, on 01 aprilie 2016 - 10:57, said:

Omul incearca, daca gaseste fraier bine, daca nu... macar a incercat.
Probabil gaseste cate un fraier sa puna botul. Si daca a vazut ca merge o data atunci va mai incerca.

Bine ca nu te-au contactat bisnitarii aia cu iti dau X (care reprezinta sub jumatate din pretul afisat).
Dar astia apar mai mult la telefoane mai scumpe si prefera si nefolosite, sa iasa profitul mai bun.

Nu, si asa l-am pus eu la juma' de pret. Si mi-l ia unul, care m-a negociat de 5 lei. Crede-ma, si eu as negocia, daca as putea. Si nu ca sa revand, ca sa ies mai ieftin.

#6
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
5 lei din cat?
Sa fim seriosi, negociaza omul, dar nu 50%... un 10% poate.

#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
140. E un bilet de tramvai.

Edited by miki07, 01 April 2016 - 11:11.


#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postvubiv, on 01 aprilie 2016 - 11:01, said:

5 lei din cat?
Sa fim seriosi, negociaza omul, dar nu 50%... un 10% poate.

Da, dar sint si oameni rupti de realitate care cred ca obectul' lor are diamante in interior.

La ala negociezi si exagerarea si il mai cobori si sub pretul de magazin, ca la magazin mai ai si garantie.

#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmiki07, on 01 aprilie 2016 - 10:36, said:

Zilele astea am pus la vanzare un telefon Lumia ieftin. Primesc urmatorul mesaj:



Parea a fi o eleva de liceu, si o intreb la ce ii trebuie. Imi zice ca la scoala, sa tina legatura cu bunicii. OK, de ce smartphone, si nu un telefon simplu? Si zice ca e bun si un telefon simplu. Apoi ii zic sa imi lase un nr. de telefon si o adresa de ceva, sa pun pe fb, poate o ajutam si cu altele. Isi ia jucariile si pleaca.

Sa fie asta o noua scamatorie? Din ce am vazut, toate mesajele erau trimise prin aplicatia de mobil a site-ului.
Ii zici ca pe grati dar in natura..

#10
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postcrisstonne, on 01 aprilie 2016 - 11:28, said:

Da, dar sint si oameni rupti de realitate care cred ca obectul' lor are diamante in interior.
La ala negociezi si exagerarea si il mai cobori si sub pretul de magazin, ca la magazin mai ai si garantie.
E adevarat si asta... am vazut unii cu telefoane folosite si pret mai mare decat la Emag/Orange/Vodafone/Telekom.
Practic vor sa incaseze pe el cat costa in magazine cand l-au luat ei... dar l-au si folosit cateva luni... Sunt curios daca gasesc nebuni sa cumpere.
Dar majoritatea au pret mai scazut la produse care sunt chiar sigilate. In principiu cam cat e TVA-ul, adica un pret corect pentru un produs nou.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da-mi-l mie sunt sarman, nici net n-am, nu-mi trebuie decat pentru studiu.

Sent from my iPhone 9

View Postvubiv, on 01 aprilie 2016 - 10:57, said:

Omul incearca, daca gaseste fraier bine, daca nu... macar a incercat.
Probabil gaseste cate un fraier sa puna botul. Si daca a vazut ca merge o data atunci va mai incerca.

Bine ca nu te-au contactat bisnitarii aia cu iti dau X (care reprezinta sub jumatate din pretul afisat).
Dar astia apar mai mult la telefoane mai scumpe si prefera si nefolosite, sa iasa profitul mai bun.
Si daca pui un S7 nou, la jumatate de pret, tot se gasesc minim doi care sa te intrebe daca mai lasi ceva sau care e ultimul pret.

Edited by gumball3000, 01 April 2016 - 12:51.


#12
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

View Postvubiv, on 01 aprilie 2016 - 12:23, said:

E adevarat si asta... am vazut unii cu telefoane folosite si pret mai mare decat la Emag/Orange/Vodafone/Telekom.
Practic vor sa incaseze pe el cat costa in magazine cand l-au luat ei... dar l-au si folosit cateva luni... Sunt curios daca gasesc nebuni sa cumpere.
Dar majoritatea au pret mai scazut la produse care sunt chiar sigilate. In principiu cam cat e TVA-ul, adica un pret corect pentru un produs nou.
Ia vezi tu daca acelea la companii nu erau si cu un abonament mare,...

#13
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu prietene, vorbesc de pretul la liber, nu de cel de la abonamente.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate