Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Citate celebre

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#55
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
reprezentantzii ei... heh, cum au ajuns ei mesagerii divinitatzii ???? oare ??? a carei divinitatzi ??? lol

biserica nu este decat o corabie ce pluteshte pe frica, nesigurantza shi indoielile gloatelor... shi de ce nu a traditziei...

acum, daca biserica a intrat in traditzie.. ce o sprijinea de'a lungul veacurilor intra in traditzie... raspunsul este DA din pacate... astia suntem!

inchinatzi'va, hai, ceretzi gratzia divina.. shi ashtepatzi un inel pe care'l saruatatzi shi primitzi iertarea... vetzi fi mult mai bine... v'a iertat !

#56
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by fanariotul
Posibil raspuns pentru arty.

Eu cred ca religia este o comunitate care urmează gândurile, viața și faptele ei asa cum sunt reprezentate acestea in Biblie. Cel care le împlinește pe acestea pas cu pas, acela începe să devină din ce în ce mai mult una cu Dumnezeu.


treaba ta ce crezi, eu insa cred ca tu eshti un idealist... pana una alta, crezurile conjugate religiase au facut miliarde de victime de'a lungul veacurilor, lucu care orice ar spune oricie nu poate fi justificat nicicum....

sau mai la obiect... convinge'l matale pe Giordano de ce e bine sa moara pt ideile sale "eretice"... iar apoi du'te shi ashteapta sa se transforme'n vin butoaiele cu apa.

biblia e o carte interesanta doar prin vechimea pe care o are, contzinutul este unul derivat din decalogul lui moise shi combinat cu admiratzia netzarmuita a celor care au scris (biblia) fatza de personajul Isus care fara indoiala a fost o persoana remarcabila.

cat de serios sau nu este textul prefer sa ma abtzin a comenta pt a nu declansha un flame, este insa (asha cum am mai spus in threadul asta) INUTIL sa cred ca ceva se mai poate face in directzia asta. Alea iacta est, omenirea e in directzia asta, sunt convins ca o capela va exista shi in navele spatziale umane de peste mii de ani (daca nu disparem ca specie), so, eu, ce pot face? doar sa accept... shi that's it.

#57
beastoff

beastoff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 18.07.2003
Eu cred ca omenirea este in continuare atrasa de religie (vorbin de toate religiile, indiferent de dogmatica lor), pentru a ascunde fragilitatea ei.

Astfel incat in momentele de greutate, de cotitura, sa ceara sfatul "divinitatzii" pentru a avea impresia ca cineva, superior sau nu, dar ca exista ceva sau altcineva,  cel care ia deciziile si sa se poate scuza atunci cand vine timpul de dat socoteala pentru faptele petrecute.

#58
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
hahaha, hai sa mai bag un paradox... lol

"Da'mi doamne putere sa nu te accept"

lol

#59
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

Quote

Originally posted by arty
pana una alta, crezurile conjugate religiase au facut miliarde de victime de'a lungul veacurilor, lucu care orice ar spune oricie nu poate fi justificat nicicum....

Cum spuneam, exista doar aderenti, nu membri. Cat despre istorie.....conteaza sa inveti din greselile facute si cred ca cel putin biserica crestina a invatat din ele. Si mai cred ca nu este nimic rau in a fi idealist.

#60
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
e rau, mai ales atunci cand ideile sunt greshite.

omenirea nu invatza din gresheli, nu vad de ce related cu religia ar invatza ceva. degeaba imi spui ca sunt aderentzi... nu exista decat un tip de credincioshi, cei care cred.

#61
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
greshelile facute de biserica creshtina... heh... explica'mi o chestie daca eshti bun. de ce daca Isus cristos e unu, avem 7 biserici creshtine?

ortodoxa, catolica, protestanta, luterana, baptista etc, eh ? asta fiindca toata lumea e buna la suflet shi milostiva...

penitenciagite penitenciagite !!!!!

#62
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003

Quote

Originally posted by fanariotul
p.s. de ce nu-l indrumati pe burvi catre sectiunea bancuri ? sau la fun ?

mda... daca taceai intelept ramaneai... deci tu erai cauza...ca efectul il vazusem.

Quote

Originally posted by arty
penitenciagite penitenciagite !!!!!

Ooo .. il nostro Salvatore.. uite unde era...vii de la un "schit de minoriti"? esti dezamagit de biserica, de credinte?

#63
beastoff

beastoff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 18.07.2003
Nu cred ca este vorba de greselile facut de biserica Crestina, sau de alta biserica anume, ci sunt greselile comise in numele religiei in mod special.

CAt despre multitudinea de biserici crestine, aceste schisme se pot explica din cauza unor mici divergentze, dar pastrand fondul - religia in sine - cred eu, neschimbat

#64
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

Quote

Originally posted by BlindGirl
mda... daca taceai intelept ramaneai... deci tu erai cauza...ca efectul il vazusem.
Intelepte vorbe ! Valabile oricand....oriunde....oricui...

#65
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

Quote

Originally posted by arty
e rau, mai ales atunci cand ideile sunt greshite.  

omenirea nu invatza din gresheli, nu vad de ce related cu religia ar invatza ceva. degeaba imi spui ca sunt aderentzi... nu exista decat un tip de credincioshi, cei care cred.

Eee. hai ?! Daca si ceea ce scrie in Biblie e gresit, atunci care sunt scrierile, ideile alea "adevarate" ?
Mie chiar mi se pare ca biserica crestina a invatat multe din greselile facute in trecut; dovada este chiar diferenta vizibila astazi intre partea crestina si cea musulmana a lumii...diferenta intre a practica si a propovadui credinta.
Problema cu Giordano....de ce nu intrebi de ce nu s-a intamplat asta si in Rasarit ?
Am spus aderenti, asa cum am spus "posibil raspuns", tocmai pentru a marca faptul ca este o libera alegere a fiecaruia. daca venim cu rugaminti de genul fa Doamne sa se faca vin in loc de apa in butoiul asta, ajuta-ma Doamne sa castig la loto sau sa iau examenul maine... nu cred ca asta este menirea religiei sau a lui Dumnezeu.

#66
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

Quote

Originally posted by arty
greshelile facute de biserica creshtina... heh... explica'mi o chestie daca eshti bun. de ce daca Isus cristos e unu, avem 7 biserici creshtine?

ortodoxa, catolica, protestanta, luterana, baptista etc, eh ? asta fiindca toata lumea e buna la suflet shi milostiva...

penitenciagite penitenciagite !!!!!

Pai chiar nu ma deranjeaza ca sunt atatea, ca doar nu-mi aleg credinta in functie de cate biserici "surori" sunt !
Si aici, este o discutie intreaga, la noi esti botezat de mic, tocmai pentru ca se considera ca un om se naste "pur", viata il perverteste, pe cand la baptisti parca, esti botezat mai tarziu, pe la 14-15 ani, pentru ca se considera ca trebuie sa-ti exprimi singur dorinta de a fi crestin....Stim cu totii istoria despartirii bisericii anglicane de Roma, nu a vrut Papa sa desfaca, sa anuleze o casatorie...raspunsul la intrebarea ta este simplu: din cauza oamenilor care conduc acele biserici.
Din pacate, nu pot duce o discutie calificata in domeniu, am recunoscut ca nici Biblia nu am citit-o toata, dar mi se pare ca ideile cuprinse acolo merita toata atentia.

#67
idiot_allergy

idiot_allergy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 14.03.2008

View Postfanariotul, on Jul 29 2003, 19:34, said:

Si aici, este o discutie intreaga, la noi esti botezat de mic, tocmai pentru ca se considera ca un om se naste "pur", viata il perverteste, pe cand la baptisti parca, esti botezat mai tarziu, pe la 14-15 ani, pentru ca se considera ca trebuie sa-ti exprimi singur dorinta de a fi crestin....

E adevarat doar ca poti sa te convertesti unde iti simti chemarea, nu cred ca nu te-ar primi. De fapt chiar stiu pe cineva care a facut-o.

#68
(THX)GogolometroEAW

(THX)GogolometroEAW

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 08.07.2007
Fane crestinu'...cine ar fi crezut?

#69
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
il ultima carte:"A fi sau a avea"
o intrebare: biblia a venit prin fax din rai sau a fost scrisa de muritori?

#70
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View Posteddymutu7, on Aug 3 2008, 13:50, said:

o intrebare: biblia a venit prin fax din rai sau a fost scrisa de muritori?
E un banc sau chiar astepti un raspuns?

#71
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
poti sa-mi raspunzi atunci?

#72
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

View Posteddymutu7, on Aug 3 2008, 13:50, said:

o intrebare: biblia a venit prin fax din rai sau a fost scrisa de muritori?
Am și eu o întrebare pentru tine: tu când te vei duce în rai/iad, vei urca/coborî scările sau vei lua liftul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate