Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Citate celebre

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#19
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 16.08.2002
In alta ordine de idei, am gasit aceleasi topicuri-fluviu ale Alinei Grigore pe alte doua forumuri, http://forum.monitorul.ro/ si http://forum.cs.tuia...ewforum.php?f=6, si in conditiile astea ii pun o intrebare preluata de pe unul din ele: este capabila sa faca o sinteza SCURTA si la obiect asupra ideilor continute?

#20
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
QED
Eu tot ce spun de la aparitia ei ?! I-a dat soarta un computer pe cap si a invatat-o copy&paste. Ma indoi ca ar fi in stare sa-si sustina punctele de vedere intr-o dezbatere.

#21
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
frate, defineshte religia intai.... sa vad ce intzelegi tu

vezi ca eu am spus religii NUMITE mai sus.. adica, creshtine, islamiste, etc

#22
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
man..nu am timp acum ca trebe sa fac ma concentrez pe o dizertatie ce trebe sa o sustin curand si creierasu mi-e in flacari...


in fine...dar per ansamblu eu nu vad religia decat ca ... lubrifiantul revelatiei :) O sa revin zilele astea cu detalii, sa ma linistesc :)

apropos de metafora ta..uite inca una...clasica :)

"A fost odata un om orb care traia pe un virf de munte, la o mie de picioare inaltime, pe un platou de o mie de picioare larg…Aici, traia in siguranta desi, daca ar fi pasit o singura data dincolo de marginea platoului, ar fi cazut si ar fi murit. In jurul trupului sau avea o curea groasa de care era agatat un cablu subtire, flexibil dar rezistent. Cablul era legat de un stilp in mijlocul platoului. Astfel, omul cu pricina era in stare sa se miste in voie de-a lungul platoului, sa isi lucreze gradina si sa isi urmeze rutinele. Fiind legat, era liber. Daca, la un moment dat, cablul ar fi fost taiat, omul ar fi prea infricosat de moarte pentru a face macar un pas. Doar fiind legat, era liber. Religia (care vine de la re - din nou, si ligo - a lega) inseamna a lega din nou, a restabili legatura cu "prima cauza". Doar prin a fi "re-legat" in acest fel, omul de stiinta sau filosoful ar putea fi liberi in orice investigatie pe care ar intreprinde. In momentul in care legatura (cu inteligenta primara) este rupta, in acel moment apare pericolul de a fi distrus in bucati cazind peste stincile ascutite ale absurdiatatii".

#23
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Menetz, te astept cu infrigurare sa termini dizertatia.
Scuze ca ma bag si eu in discutie, dar mi-ai trezit amintirile cu povestioara ta.

"A fost odata un sat in Japonia cu oameni harnici si muncitori.
Printre ei traia si unul recunoscut pentru zgircenia lui.
Dupa un timp, localnicii s-au gindit sa trimita un concetatean sa mearga la zgircit acasa si sa vada cum face el de este asa de bogat.
Ajungind omul nostru la zgircit acasa, bate la poarta si ii deschide chiar zgircitul nostru care era imbracat doar pina la briu, desi afara era o toamna tirzie, rece si gri ca multe din poeziile lui Bacovia.
- Buna vecine, sint trimis de oamenii din sat sa vedem ce mai faci.
- Multumesc, bine, pofteste in casa, te rog.
Intra omul nostru si vede ca lumina era stinsa, focul in soba nu era aprins si nu se poate abtine si il intreaba pe zgircit :
- Auzi vecine, cum se face ca afara e asa de frig, la tine nu arde focul si totusi tu esti dezbracat ? Nu ti-e frig ?
- Nu imi este, chiar ma trec toate transpiratiile, in plus fac economie la lumina.
- Cum asa ?
- Uite acolo sus in tavan, vezi bolovanul ala ?
- Da, il vad.
- Afla ca este legat doar cu o ata subtire, si cind ma gindesc ca o sa cada, ma trec toate transpiratiile.
- Multumesc pentru sfat, vecine, acum aprinde lumina sa-mi caut incaltarile sa plec.
Atunci zgircitul nostru ia un par si-l loveste pe satean in cap.
Asta incepe sa urle de durere si striga :
- Aoleoooo, vad numai stele verzi.
- Atunci fa bine si cauta la lumina lor incaltarile."

#24
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
burvi...vezi veverita schioapa de pe balcon ? Cand va termina de colorat curcubeul, atunci omul va face curmale.

Cam la asta ma gandesc eu cand iti citesc posturile. Evident, dupa ce-mi trece prin cap nuca si se izbeste de perete.

#25
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
menetz, e interesant punctul tau de vedere...

un fel de ... "if you love somebody set them free" a lui sting...

DAR

libertatea dabandita prin acceptarea unei dogme/legaturi/etc nu e libertate absoluta. cablul de care vorbeai este peretele din exemplul meu... shi reprezinta "asigurarea" de care vorbeam ... chiar daca nu e folosita... doar prin existentza ei ofera linishte.

in momentul in care eliminam cablul/peretele shi nu cadem, atunci vom fi cu adevarat liberi. pana atunci, ne balacim in scuze, mistici, superstitzii, sperantze shi crezuri.

#26
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
nu arty..cablul ne face liberi. ASTA e ideea.... cablul iti permite sa te consacri eliberarii, pe cand lipsa lui nu face decat sa te arunce in negura unor sentimente nedemne si care te trag clar inapoi. Evident, este preferata lipsa cablului fara efecte, dar foarte putini sunt aceia care-l pot substitui si nu ei conteaza statistic :) Nu cred ca e o asigurare, cat mai mult un ajutor, un mijloc de a-ti atinge obiectivul.
Eliminarea cablului fara a cadea inseamna evident eliberare, dar inseamna de asemenea si momentul incetarii nevoii de religie. In fond,  Iisus mananca la aceeasi masa cu Budha, acolo... sus :)

PS: ma...nu mai da reply ca ma simt intr-un fel obligat sa-ti raspund. Daca aman, sigur o sa uit sa revin in acest thread :)

#27
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
una dintre cele mai cool metode de a constrange... diplomatzia dusa la sublim, de mii de ani :)

fi legat de dogma noastra ca sa fi liber :) lol

#28
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Menetz, asa cum ti-am mai spus, posturile mele nu sint pentru tine, chiar daca iti sint initial adresate.
Scopul lor este sa aduca o nota in plus de culoare si sa aiba o atractie irezistibila.
O sa ajungi chiar tu sa deschizi calculatorul si sa vezi "ce a mai debitat Burvi".
Cit despre aprecierile tale la persoana mea, keep continue, ele sint izvorite din subconstientul tau si se potrivesc mult mai mult la tine.

#29
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
da burvi..sa fii convins. De altfel, daca ma uit bine, chiar si Pamantul se invarte in jurul tau. Parca si Calea Lactee are asa..o tendinta, nu ?

Nu stiu zau cand o sa intelegi ca mai mult starnesti mila si compasiune decat curiozitate si/sau interes.
Daca ma gandesc bine, chiar imi e mila de tine. E pacat de spatiul pe disc ocupat de posturile tale, caci sunt convins ca nu te ajuta... disperarea si frustarea ta sunt prea mari pentru a fi vindecate aici.

#30
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Eu ti-o spun deschis.
Ajuta foarte mult.
Am in jurul meu citiva admiratori care se bucura nespus cind vad zelul cu care imi raspunzi.
Au si ei curiozitatea sa vada pina unde esti in stare sa mergi. S-au convins ca esti ultimul user de pe forum care n-a inteles secretul lui Pollichinelle.
Tu ai luat in serios aproape orice virgula a mea, sa nu mai vorbim de nenumaratele cuvinte aruncate ca intr-un sac de vechituri.
Ai avut tu la inceput niste tresariri dar te-ai dat pe brazda si ai luat de bune tot ce am scris eu.
Intrebarea este ce ai tu de cistigat, eu de exemplu mi-am asigurat o masa si bautura pe seama ta, pentru ca nimeni din cunoscutii mei nu credea ca mai exista cineva pe forum care sa-mi cumpere marfa.
Asa ca nu-mi ramine decit sa te poftesc si pe tine, jumatete din merite iti apartin.
Sa nu te simti parasit sau abandonat, eu o sa continui sa iti intretin nevoia de ajutorare a altora, altruismul tau nemasurat.

#31
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
deh ma..asa sunt eu, mai dobitoc. In fond, niciodata nu am afirmat altceva. Cum pot eu oare sa ma compar cu tine, sa inteleg subtilitatile tale ? Tot ce spui tu esti foarte serios si imi ia mult timp sa incerc sa inteleg, cat despre raspuns, nici nu-ti imaginezi ce tare trebe sa-mi storc creierasu pentru a scoate ceva care sa poata spera sa se ridice la nivelul tau. Am luat atat de in serios persoana (?!) ta, incat noptile imi sunt presarate cu pusee de frustrare somnambula, starnite de neputinta de a cuprinde ceea ce te induri tu a transmite.

Astept cu nerabdare sa-ti raspunzi la intrebarea cu ce am eu de castigat. In fapt, chiar ma mir ca nu ti-ai raspuns inca, caci tot spuneai ca iti sunt ca o carte deschisa, toate reactiile prevazute.

PS: Ah da... si in limba romana se spune "eu o sa continuu", si NU "eu o sa continui". Si nu spune ca asta e scapare, caci nu cred.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
putin cam offtopic... burvi, imi dai un autograf? plsssss :drac:

#33
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by menetz
...se spune "eu o sa continuu", si NU "eu o sa continui". Si nu spune ca asta e scapare, caci nu cred.

eu zic ca e graba... nu scapare... daca ne gandim ca "u" e langa "i"

#34
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
nu..sorry..dar statistic vorbind, NU e o greseala. Posibil ca in cazul de fatza sa fie in afara statisticii, dar ...ma insel. Oricum nu conteaza, dar e bine de amintit poate intra in obisnuinta "continuu" (i-am stresat atat de tare pe toti amicii cu asta incat acum TOTI vorbesc corect... si precis si ei asa isi vor invatat copii, samd...pas cu pas ) :)

#35
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
continuu sa ma gandesc incontinuu la space continuuu'... :)

#36
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
eu continuu sa cred ca in continuare tu continui sa spui prostii :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate