Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

YAMAHA EQ 500

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
As vrea sa cumpăr un egalizator Yamaha pentru uz personal. Nu as vrea ceva pentru rack. Tot caut pe net...si l-am si găsit, modelul YAMAHA EQ  500. Știu, este vintage, deci il voi cumpăra la mana a doua. L-am găsit in afara cu aspect 10 din 10, si bineînțeles, funcționalitate pe măsura pentru ca aceasta primează. Acum, întrebări:
1). Unde găsesc EQ acesta in tara si...
2). Un mixer poate înlocui un EQ? Benzile mixerului si fidelitatea acestuia, pot înlocui un EQ dedicat (ma refer la mixer cu EQ integrat)?
Mulțumesc!

LE: Am pus un titlu aiurea, din neatenție. Am încercat sa-l editez (YAMAHA EQ 500), dar a fost prea târziu. Rog un moderator sa o facă. Scuze si mulțumesc!

Edited by YOUR_GOD, 27 March 2016 - 21:01.


#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Mai apare pe okazii .
Este acelasi lucru, il inlocuieste perfect .
Am avut eq pe vremea amplifulul A350 Electronica Bucuresti, m-am jucat vreo 3 luni cu el dupa care l-am vindut . Cu 2x5 canale hai ca te mai joci si iese ceva dar cind intervine 2x10 sau 2x12 canale deja mai rau faci . Trebuie sa tinem cont ca muzica iesita pe piata deja a fost egalizata de ingineri de sunet , parerea mea este ca un corector de ton bun ce are bas, medii, inalte deja este ultrasuficient daca mai ai si o statie cu bas boost e parfum, ai bas accentuat la volum mic . Un EQ intercalat intre doua scule pe care nu sti sa-l manuiesti face mai mult rau , practic ar trebui sa ai analizor spectral iar scula sa fie cu microfon ca sa poti urmari in timp real ce semnal introduci si ce scoti afara , una peste alta e mai mult scula de studiou , profesionala dar care a fost introdusa in home use datorita designului profi pe care il da turnului muzical . Sti cind iti dai seama despre ce am vrut eu sa spun mai sus ? dupa o ora de jucat cu eq-ul si dupa trecut pe direct ...efectiv spui "oau ce bine suna fara" Posted Image

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postxilo, on 27 martie 2016 - 22:32, said:

Eu folosesc doua surse. PC-ul cu placa audio dedicata si un player. Problema este ca am diferente mari de tonalitate intre cele doua, deci nu pof face mix de la una la cealalta, de aceea ma gandeam sa egalizez sunetul player-ului din EQ si al PC-ului, din placa sa care se descurca foarte bine. Am amplificator Yamaha A S701. Acum, un mixer ar fi grozav, doar ca ma intrebam daca stie sa urce inaltele, de exemplu, unde vreau eu.
Imi poti recomanda un mixer pentru home use? Sa permita conectarea a doua surse setereo si a unui microfon. daca se mai poate si o a treia sursa, bine, daca nu, doua stereo imi ajung.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Am gasit cateva Yamaha, la cam 200E. Ma intreb ce durata de viata au potentiometrele lor...

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Mixerul are cu totul alt scop si utilitate fata de un egalizator specific unui sistem HI-FI. Chiar semnalul de la iesirea unui mixer are alti parametri decat semnalul obisnuit de LINE ce iese dintr-un egalizator( ma refer in general la semnalul de LINE ce il suporta amplificatoarele).
"Mix de la una la cealalta" este o expresie pe care o folosesti complet gresit ,nu exista asa ceva. Poate exista ,de exemplu mix INTRE o sursa si alta ,si asta presupune suprapunerea intr- anumita masura a surselor. Mix=amestec/combinatie ,dupa dex.
Un mixer se foloseste la cantari live sau in studio. De exemplu ai 3 surse: o chitara ,o clapa si o voce. Primele doua sunt captate in mixer pe intrarile de line ale mixerului iar vocea prin  intrarea de microfon. Tu trebuie sa faci mix la cele 3 semnale (sa le combini) astfel incat in rezultatul final-la iesirea mixului sa obtii un sunet in care sa se auda toate 3 sursele. La aceste surse se baga prin mixer(din mixer) sau din surse externe diverse efecte/procesari ,efecte de chitara ,reverb/delay/compresie pe voce ,efect pe tot mix-ul etc.
Mixerul are de obicei pe fiecare canal potentiometre de reglaj de inalte ,joase si eventual de medii. Atentie ,aceste reglaje de obicei sunt ale unor preamplificatoare de microfon sau LINE. E posibil ca unele mixere sa aiba si un EQ general ,dar astea sunt de obicei mai scumpe.
Acuma ,ca sunet ,un mixer ieftin ,suna de banii pe care ii dai. La cantari cu PA-uri nu e asa important lucrul asta ,aacolo nu sunt prea multe finetzuri ,trebuie SPL bun ,sunetul sa umple bine spatiul respectiv ,sa fie efecte ,si cam atat. Un Behringer din seria xenyx de exemplu ,pe cat de util si bine echipat este ,pe atat de mult zgomot de fond baga ,sunetul final este cam a "doaga" ,in fine iti faci treaba cu el fara pretentii.
Un mixer cu sunet bun ,ceva de la Makie de exemplu costa cu mult mai mult.
Intr-un sistem HI-FI un egalizator il gasesc util doar la inregistrari analogice vechi de pe surse gen deck sau pick-up. In rest mai mult incurca. Vezi daca nu poti rezolva altfel problemele date de diferentele surselor de semnal ,un DAC bun pe USB eventual pt. PC.

#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
daca vrei ceva deosebit cauta Technics SH-GE90

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postedigee, on 28 martie 2016 - 08:13, said:

Stiu ca exprimarea mea nu a fost tocmai savanta. Multumesc pentru sfaturi. Stiam, da rin mare despre ce inseamna un mixer. Totusi am cautat mixere cu cel putin doua intrari stereo, gandidu-ma ca asa ceva mi-ar trebui. Ma insel?

View PostSTARTREK1, on 28 martie 2016 - 09:08, said:

daca vrei ceva deosebit cauta Technics SH-GE90
Face si mix, sau cele doua volume sunt numai pentru microfoane?

LE: Ce-mi trebuie pentru a rezolva problema diferentei de tonalitate intre doua surse diferite, redate prin acelasi amplificator, al carui EQ nu o poate acoperi.

Edited by YOUR_GOD, 28 March 2016 - 13:20.


#8
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View PostYOUR_GOD, on 28 martie 2016 - 13:25, said:

LE: Ce-mi trebuie pentru a rezolva problema diferentei de tonalitate intre doua surse diferite, redate prin acelasi amplificator, al carui EQ nu o poate acoperi.

Scoate din surse semnal digital (optic sau coaxial) si baga-l fie intr-un DAC bun, fie direct in intrarile digitale ale amplificatorului (spui ca ai Yamaha A-S701). Nu-ti va mai trebui in veci egalizator.

Daca vrei sa MIXEZI mai multe surse, nu de egalizator ai nevoie, ci de un mixer.

PS: nici nu stiu cum de te-ai gandit sa pui vechitura aia langa A-S701! Pe bune acum!

Edited by batman, 28 March 2016 - 14:19.


#9
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View PostYOUR_GOD, on 28 martie 2016 - 13:25, said:

Face si mix, sau cele doua volume sunt numai pentru microfoane?
da, pt. a face karaoke

Edited by STARTREK1, 28 March 2016 - 15:17.


#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postbatman, on 28 martie 2016 - 14:17, said:

Semnalul este optic, totuși există diferențe mari între sunetul din PC și cel din player. Un mixer ar fi cam ce-mi trebuie, ceva cu două intrări stereo. Am găsit Yamaha, pt că nu vreau sa schimb marca. Ai/aveți vreo sugestie?

View PostSTARTREK1, on 28 martie 2016 - 15:16, said:

da, pt. a face karaoke
Am sperat că sunt pentru două intrări, deși era cam clar ce rol aveau.

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostYOUR_GOD, on 28 martie 2016 - 13:25, said:

Stiu ca exprimarea mea nu a fost tocmai savanta. Multumesc pentru sfaturi. Stiam, da rin mare despre ce inseamna un mixer. Totusi am cautat mixere cu cel putin doua intrari stereo, gandidu-ma ca asa ceva mi-ar trebui. Ma insel?
......................................................................................................................

Face si mix, sau cele doua volume sunt numai pentru microfoane?
Iarasi folosesti termenul aiurea. A comuta intre surse nu inseamna a face mix.
Volume ai si pentru canalele stereo ,dar o sa vezi si singur ca sunetul va fi destul de alterat de mixer . Nu cred ca vrei asa ceva.
Problemele de tonalitate nu le rezolvi deloc cu un mixer. Un EQ bun te-ar ajuta putin. De regula un EQ se cupleaza intre iesirea de pre amp si intrare  in power amp. Putine amplificatoare au asa ceva. Daca-l pui intre sursa cu probleme de tonalitate si amplificator efectul nu e acelasi.
Solutia cu un DAC mai bun e cea mai potrivita.
Acuma vad ca ai S 701. De ce nu iesi digital din sursele cu probleme ,presupun ca e vorba de pc.

Edited by edigee, 28 March 2016 - 16:27.


#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postedigee, on 28 martie 2016 - 16:23, said:

Amplificatorul are o singura iesire optica. Mai am conectat la el un player Bluray Yamaha (Optic). Pe acesta vreau sa-l...egalizez. Nu cred ca m-ar ajuta un DAC.

LE: PC-ul are doar iesire optica sau analogica.

Edited by YOUR_GOD, 28 March 2016 - 17:17.


#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Iar faci confuzii.
Vrei sa spui ca amplificatorul are doar o intrare optica. Dar are si o intrare coaxiala digitala care e exact acelasi lucru. De ce nu conectezi PC-ul sau alta sursa acolo ca sa compari mai usor? Se poate comuta foarte usor intre intrarile digitale . Incearca si cu Yamaha pe analog prin RCA-uri daca are astfel de iesiri.
Pc-ul ar trebui sa aiba iesire digitala de tip S/PDIF sau Toslink optical.
Ba chiar un DAC te-ar ajuta foarte mult . Presupun ca la tine s-ar putea ca problema sa fie data d DAC-ul continut in amplificator ,nu intotdeauna sunt implementate foarte fericit.
Cu ce compari acel BD Yamaha de spui ca are probleme la sunet?

Edited by edigee, 28 March 2016 - 22:23.


#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Contrar a ce sustine un User in postul 2, EQ-ul profesional pe multe benzi ere rolul sau si e unul foarte important.Ca nu stie el sa umble cu el e partea a doua.De asta se face facultate pentru a deveni inginer de sunet.
Din EQ se corecteaza in special raspunsul neliniar in frecventa a boxelor si feedback-ul salii.Egalizatoarele generale de pe unele mixere sunt rudimentare in comparatie cu un EQ dedicat.
Nu amesteca scule hi-fi de camera cu Echipamente PA pentru ca va da cu virgula.A explicat bine colegul edigee ca pana si nivelel de semnal de linie sunt diferite iar standardele de fidelitate sunt cu totul altele.

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postedigee, on 28 martie 2016 - 22:18, said:

Eu ma gandeam ca este mai simplu pt amplificator sa ia sunet digital, asa cum este el si sa-l amplifice (intrare era, a fost o greseala de scriere, multumesc!), decat din digital, DAC-ul din player (BD-A1040) sa mi-l faca analogic. Dar, o sa incerc astazi, cand voi avea timp si cu RCA. Eu compar cu o placa audio Creative a carui atu, cred eu, este doar egalizatorul playerului Foobar2000.
Eu sper ca DAC-ul integrat in amplificator sa fie bun si as zice ca este, din moment ce reda sunetul din PC, perfect, desi, poate o fi si prelucrat de placa audio, care iarasi spun ca nu cred ca aduce un pls foarte mare.
Complar playerul cu placa audio dedicata.

View Postgeo123, on 29 martie 2016 - 07:42, said:

Nu amesteca scule hi-fi de camera cu Echipamente PA pentru ca va da cu virgula.A explicat bine colegul edigee ca pana si nivelel de semnal de linie sunt diferite iar standardele de fidelitate sunt cu totul altele.
Ce inseamna echipament PA?

Ca sa revin la ce spuneam mai sus, care ar fi solutia? Mixer sau EQ? Aceasta este intrebarea care ma framanta.

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
PA se refera in mod general la echipamentele de sonorizare(public address) ,alea pe care le vezi pe la spectacole outdoor si indoor ,conferinte ,etc.
Cerintele unor astfel de echipamente si proiectarea lor tine de cu totul alti parametri decat cei intalniti la sistemele HI-FI ,inclusiv aici intra caracteristicele de semnal transmis prin cabluri. Mixerele fac parte si ele din categoria echipamentelor respective. Deci nu "se pupa" cu ce ai tu prin casa.
Solutia nu e nici mixer nici EQ. In primul rand renunta la utilizarea EQ-uluidin playeryul foobar2000. Nu e niciun mare atu(si in niciun caz acel EQ nu are legatura cu placa Creative) .Dimpotriva .De fapt ala iti da timbrul gresit cu care din pacate te-ai obisnuit si .Lasa totul pe flat si fa comparatie. Diferentele nu ar trebui sa fie prea mari intre ce scoate BD playerul. Ba chiar BD playerul are trebui sa sune ceva mai bine ,nu baga foarte mare incredere intr-o placa de sunet de pc ,fie ea si destul de scumpa. Joaca-te la sunet doar cu butoanele de bas si  treble din statie.
Daca nici acum modul cum suna nu te satisface sau daca nu te poti obisnui cu sunetul atunci e posibil sa fi ales un set-up audio ce nu-i pe gustul tau. Poate cauti un sunet mai cald ,cu mai multa culoare pe medii si cu un bas mai pronuntat. Din pacate amplificatoarele Yamaha noi suna exact pe dos ,rece ,clinic si cam intepat pt. gustul meu. Repet ,nu e un capat de tara ,se mai intampla.

Edited by edigee, 29 March 2016 - 13:34.


#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postedigee, on 29 martie 2016 - 13:30, said:

Poate m-am defectat eu, dar PC-ul da niste inalte care mie imi plac. In ceea ce privește joasele si mediile, playerul Yamaha se descurca ok. Boxele pot reda mai sus, se vede cand folosesc ca sursa PC-ul. Mixerul nu este obligatoriu, doar ca ma gândeam ca un EQ m-ar ajuta sa obțin frecventele acelea înalte si din playerul Yamaha.

Reformulez: prin PC se aude fenomenal. Observ un paradox: Youtube suna mai bine prin playerul Yamaha. Deviez e la subiect. Cum fac sa obtin mai multe inalte?

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Vrei neaparat un sunet nenatural vad. Mai multe "inalte" inseamna si mai multe distorsiuni. Tzatzaiala aia pe inalte o intalneam doar la sculele analogice de prin anii '80 cand ne spargeam noi in figuri cu mag-uri si statii si boxe Unitra.
Sunetul trebuie sa fie cum l-a gandit cel ce a inregistrat/produs sursa/melodia ,albumul. Sunetul trebuie sa fie natural si cat mai transparent. Obisnuieste-te cu acest tip de sunet corect si vei avea avantajul perceperii mai multor detalii sonore din inregistrari ,a micsorarii disorsiunilor si nu in ultimul rand ,avantajul unei veti mai indelungate a tweeterelor boxelor.
Hint: Sculele audio scumpe,nu neaparat high end ,nici macar nu au reglaje de ton(bas ,treble).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate