Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Prima Casa (Sfaturi pentru alegerea apartamentului potrivit)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
1988GEO

1988GEO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.03.2016
Buna ziua!


De curand am depus si eu actele pentru achizitionarea unui apartament prin programul Prima Casa!


Pana acum am tot rasfoit internetul si am verificat sute...poate chiar mii de oferte , lucru care m-a cam zapacit de cap. Am gasit foarte tentante( in raport suprafata/pret) , oferte de apartamente cu 2-3 camere fie la mansarda cu scara interioara la etajele 4+5 in zona Aparatorii Patriei... fie in Bucurestii Noi la demisol.

As vrea sa stiu daca sunt pe aici posesori de astfel de apartamente si daca acum dupa ce au cumparat deja asa ceva...ar achizitiona acelasi imobil. Si sa stiu de ce DA sau de ce NU ?!?!


Multumesc!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
ai incercat sa dai un search pe google dupa "incendiu mansarda"? credeam ca au vazut toti stirea asta.

#3
1988GEO

1988GEO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.03.2016

 _Smiley_, on 26 martie 2016 - 10:24, said:

ai incercat sa dai un search pe google dupa "incendiu mansarda"? credeam ca au vazut toti stirea asta.
Am vazut si eu acele incendii... dar sa fim seriosi... Multe stiri sunt pentru a "manipula" impresia cetatenilor. Tocmai de asta am si postat aici... as vrea parerea cuiva care locuieste...sau cunoaste pe cineva care locuieste in acele tipuri de apartamente.

Eu sunt sigur ca plusuri si minusuri sunt in orice alte blocuri/apartamente. Ma gandesc ca exista oameni ce traiesc in acele mansarde si poate nu sunt toate atat de prost facute... Mai ales daca au fost construite de la inceput ca si bloc cu mansarda. Nu au fost mansardate ulterior.

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Pai tinand cont de cum au fost facute mare parte din acele mansarde nu cred ca sunt manipulari, chiar si un vant mai puternic te poate lasa fara casa...

#5
1988GEO

1988GEO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.03.2016

 LensFlare, on 26 martie 2016 - 10:33, said:

Pai tinand cont de cum au fost facute mare parte din acele mansarde nu cred ca sunt manipulari, chiar si un vant mai puternic te poate lasa fara casa...
Am citit si eu foarte multe despre mansarde si demisol... dar am postat aici in speranta ca poate printr-o minune este cineva care locuieste in ele... Am gasit un apartament super ok si la demisol in Bucurestii Noi... la 8 minute de metrou Jiului... intr un bloc nou, 2014... dar la fel si cu demisolul... imi este frica ca ma indatorez la banca si dupa aceea mor de nervi :))

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Bai Geo,de ce oare-s mai ieftine mansardele si demisolurile?Raspundeti tie la ? asta.

#7
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014
Am mai vazut intrebari de genul acesta. Din pacate foarte putine raspunsuri cu subiect si predicat. Toti (majoritatea) va dati cu parerea fara sa fi stat deloc intr-o asemenea casa. Omul intreaba pe cineva care si-a cumparat o mansarda si ar mai cumpara sau nu , cu plusuri sau minusuri. Fratele meu locuieste intr-o mansarda in Cluj. El e foarte multumit de raportul calitate pret. A cumparat cu 15 % mai ieftin decit la etaj intermediar.Eu n-am vrut mansarda, dar fiecare ne facem socotelile in nume propriu.

#8
1988GEO

1988GEO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.03.2016

 MikeSpike, on 26 martie 2016 - 11:04, said:

Bai Geo,de ce oare-s mai ieftine mansardele si demisolurile?Raspundeti tie la ? asta.
Sunt constient ca sunt niste minusuri...dar as fi interesat exact care ar fi acelea, pentru a lua decizia daca pot sau nu sa le suport. De asemenea MikeSpike sunt sigur ca lucuri negative putem gasi in orice tip de locuinta... cunosc cazuri care au dat peste 100.000 euro si tot au nemultumiri...


 pistay, on 26 martie 2016 - 11:59, said:

Am mai vazut intrebari de genul acesta. Din pacate foarte putine raspunsuri cu subiect si predicat. Toti (majoritatea) va dati cu parerea fara sa fi stat deloc intr-o asemenea casa. Omul intreaba pe cineva care si-a cumparat o mansarda si ar mai cumpara sau nu , cu plusuri sau minusuri. Fratele meu locuieste intr-o mansarda in Cluj. El e foarte multumit de raportul calitate pret. A cumparat cu 15 % mai ieftin decit la etaj intermediar.Eu n-am vrut mansarda, dar fiecare ne facem socotelile in nume propriu.
Exact Pistay, la asta ma refeream. Poti sa imi spui daca stii de la fratele tau care ar fi principalele minusuri care il deranjeaza pe el. Uite de exemplu eu am gasit mansarda la etajul 4+5 fara lift. Dar este un minus cu care pot trai :))

#9
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Mansardele si/sau demisolurile sunt solutii temporare. Daca ai "dooj-de-ani" nu te deranjeaza ca e prea cald vara si prea frig iarna, ca urci 5 etaje cu sacosele de carrefour sau cu carutul in spate. Dar ratele astea nu-s asa temporare. Adica daca esti nascut in '88, acum ai 28 de ani. Faci rate pe 30 de ani, termini la 58. Crezi ca la 58 iti mai place sa bagi 5 etaje de 2 ori pe zi?
Sa zicem ca totusi suporti treaba asta. Cat crezi tu ca o sa mai iei pe apartamentul ala peste 30 de ani. Cu alte cuvinte, de ce crezi tu ca se dau "asa de ieftin" alea ? Pentru ca se-mbulzeste lumea sa le cumpere ? Aici n-am mai pus la socoteala riscurile mentionate mai sus, faptul ca daca ti se duce dracu' acoperisul, e doar responsabilitatea ta, etc.

Parerea mea e ca suntem prea rupti-n dos ca sa ne luam lucruri ieftine. O casa nu e o pasta de dinti s-o schimbi daca nu-ti place. Da un ban in plus si mergi pe calea batuta sau reduci pretentiile si-ti iei ceva mai mic sau mai departe.

#10
1988GEO

1988GEO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.03.2016

 lyanna, on 26 martie 2016 - 12:58, said:

Mansardele si/sau demisolurile sunt solutii temporare. Daca ai "dooj-de-ani" nu te deranjeaza ca e prea cald vara si prea frig iarna, ca urci 5 etaje cu sacosele de carrefour sau cu carutul in spate. Dar ratele astea nu-s asa temporare. Adica daca esti nascut in '88, acum ai 28 de ani. Faci rate pe 30 de ani, termini la 58. Crezi ca la 58 iti mai place sa bagi 5 etaje de 2 ori pe zi?
Sa zicem ca totusi suporti treaba asta. Cat crezi tu ca o sa mai iei pe apartamentul ala peste 30 de ani. Cu alte cuvinte, de ce crezi tu ca se dau "asa de ieftin" alea ? Pentru ca se-mbulzeste lumea sa le cumpere ? Aici n-am mai pus la socoteala riscurile mentionate mai sus, faptul ca daca ti se duce dracu' acoperisul, e doar responsabilitatea ta, etc.

Parerea mea e ca suntem prea rupti-n dos ca sa ne luam lucruri ieftine. O casa nu e o pasta de dinti s-o schimbi daca nu-ti place. Da un ban in plus si mergi pe calea batuta sau reduci pretentiile si-ti iei ceva mai mic sau mai departe.
Sunt f constient ca este o decizie f importanta...din acest motiv si intreb oameni care poate locuiesc sau au habar sa imi ofere un sfat. Daca eram atat de naiv ...probabil ca as fi cumparat fara sa stau pe ganduri. Doar ca incerc sa ma documentez pe cat posibil pentru a lua decizia cu inima impacata .

#11
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014
Este foarte usor sa propui cuiva <mai pune ceva bani si cumpara la etaj intermediar>. Doar ca nu toti detin suficient de multi bani ptr asta.(si poate nu mai pot astepta inca 2-3-5 ani) Acele apartamente au neajunsuri( cald vara, multe scari de urcat, fara acoperis pe balcon),dar au avantajul ca sunt ieftine. Fiecare ap.are cumparatorul potrivit, si fiecare cumparator are ap potrivit.(cumpararea unui ap este un lucru foarte subiectiv).

#12
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Ambele variante sunt proaste! In Aparatori s-a construit cu presiune maxima pe pret din partea investitorilor, iar de la clanul Onoriu, care controleaza tot ce se construieste in Bucurestii Noi si Chitila nu poti achizitiona decat o teapa, eventual si cu o bataie promisa daca ai nemultumiri! Prin natura muncii, am de-a face cu minunatele dezvoltari imobiliare din ultimii ani, majoritatea facute astfel incat sa imprieteneasca pretul acceptat de programul Prima Teapa cu profitul de minim 25% al investitorului analfabet! Problemele de structura si hidroizolatie sunt generalizate, utilitatile si infrastructura sunt subdimensionate... Asteapta pana iti poti permite un apartament intr-un bloc mai vechi, unde bubele au iesit deja la suprafata. Parerea mea...

#13
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
la apartament nou ceri sa-ti dea proiectele de interioare sa vezi ce si cum, macar atat
nu stiu daca te va lasa sa desfaci o priza, tabloul electric etc...

#14
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
In primul rand, chiar esti dispus sa faci experimente pe niste rate pe f multi ani?

Pareri antidemisol? Pai de unde sa incep, intimitate 0, faruri de la masini sau gaze de esapament daca parcheaza cu spatele la geamul tau, iarna sa te rogi sa nu ninga prea mult, posibil sa ai multe vietuitoare care intra pe geam daca stai cu el deschis...

In loc sa iei la demisol mai bine cauti o zona putin mai modesta decat aparatorii patriei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate