Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Comenzi Gearbest.com - tips & tricks

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
China produce si vinde ieftin, iar  de ceva vreme trimit gratis in Romania, cu tracking number.
Nu e un topic de reclama, ci un topic de informare.
De obicei coletele ajung in 3-4 saptamanani de cand sunt predate curierului.

In primul rand, nu uitati ca vor incerca sa va pacaleasca, vedeti topicul de aici (atentie la cupoanele false de reducere).
Atentie la "opiniile despre produse".
In general sunt total inutile, dar mai ales se stie ca opiniile negative nu sunt aprobate!

1. Platiti cu Paypal.
Daca vor exista probleme, puteti cere la ei rambursarea banilor, punand la dispozitie tracking number.
Paypal va verifica acel tracking number si daca trece o perioada destul de mare, va va inapoia banii!
Am patit-o cu un colet care nu a mai ajuns in Romania.

2. Folositi pentru livrare PostNL sau Hungary Post.

Attached File  post.jpg   66.66K   257 downloads

In mod normal pachetele din China ajung in Romania si trebuiesc vamuite.
Peste o suma minima trebuie platit TVA +/- vama. Asta e o intreaga alta discutie.

Aleator, (probabil in fct de atentia lucratorilor Postei Romane), unele colete scapa si ajung direct acasa (fiind considerate ca livrate din UE).

Cand pleaca coletul din depozitul Gearbest, veti primi o poza si un "tracking number".
De obicei, "tracking number" e generat pe loc si apare in serviciile de tracking in cca 5 zile de la plecarea din depozit, deci nu va agitati imediat ce apare coletul ca fiind shipped.

Attached File  track.jpg   94.94K   243 downloads

Tracking pentru PostNL(China - Romania)
Tracking pt Posta Romana (cand ajunge in Romania)

======

Tracking pt Hungary Post (China - Ungaria)
Tracking pt Hungary Post (cand ajunge in Ungaria)
Tracking pt Posta Romana (cand ajunge in Romania)

Din experienta mea, Hungary Post merge mai rapid, dar in Romania coletul sta minim o saptamana, pana sa plece catre locatia finala.

Eu prefer sa comand de maxim 100 USD pe comanda, pentru a minimiza riscul.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am observat si eu treaba cu cuponul de reducere care odata aplicat genereaza un pret mai mare, am crezut ca-i bug, ceva.
Plus cupoanele alcelea mincionoase de 50%.
Din cauza acestor magarii m-am reorientat spre ebay si aliexpress.

Edited by gumball3000, 23 March 2016 - 12:27.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Da, in general preturile sunt imbatabile, dar trebuie sa fii atent la calitate. O sa incerc si eu psota maghiara. Eu comandam folosind PostNL.

Apropo de chestii utile eu tocmai mi-am pus in cos un stand pt Apple Watch si... o tablita cu nr de telefon, cand parchez masina aiurea.

#4
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Am aplicat un cupon la o comanda de 48$ si mi-a crescut pretul cu 10$. Le-am cerut banii inapoi si au fost de acord.
Am platit cu card de cumparaturi Raiffeisen iar banii i-am primit inapoi in maxim 7 zile.

Edited by musicallro, 23 March 2016 - 14:57.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View Postmusicallro, on 23 martie 2016 - 14:56, said:

Am aplicat un cupon la o comanda de 48$ si mi-a crescut pretul cu 10$. Le-am cerut banii inapoi si au fost de acord.
Am platit cu card de cumpraturi Raiffeisen. Banii inapoi i-am primit in maxim 7 zile.
E link in topic despre porcaria cu cupoanele. Clar nu e o "greseala".

#6
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 06.08.2015

View Postgumball3000, on 23 martie 2016 - 12:26, said:

Am observat si eu treaba cu cuponul de reducere care odata aplicat genereaza un pret mai mare, am crezut ca-i bug, ceva.
Plus cupoanele alcelea mincionoase de 50%.
Din cauza acestor magarii m-am reorientat spre ebay si aliexpress.
nu e bun,e mana chinezilor,deoarece nu sunt prosti sa aplice un pret mai mic pentru un produs.

Edited by gogosaru100, 23 March 2016 - 15:05.


#7
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Partidul a decis ca poate iese China din recesiune crescand exporturile, daca vor scadea costurile cu expedierea prin posta.
Asa ca Posta Chineza a scazut preturile si a crescut calitatea servicilor. Acum da tracking number si la colete de 2 $ si ajung in RO in 6-10 zile lucratoare. DAR tracking number-ul aparent e valabil doar intern, dupa ce a plecat din China nu mai e de gasit.
Am cumparat luna asta de 3 ori de pe ebay niste fleacuri (cabluri USB), comenzi de ~ 2, 4 si 5 $, am primit tracking number si au ajuns doua in 6 si unul in 7 zile lucratoare.
Alea doua, din HK, erau de la acelasi vanzator. L-am rugat sa le trimita in acelasi colet si mi-a raspuns ca nu merita... Ce sa intelegi de aici?!?

PS: Corectie, nu stiu cand au ajuns in RO, atunci au fost avizate!

Edited by Serpent, 23 March 2016 - 16:23.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am intrat acum pe gearbest, pt o clipa am avut impresia ca sunt pe amazon.
Copiaza chinezul tot ce prinde!

#9
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ia uite ce viteza a luat chinezul :lol:

2016-03-29 Data Received Parcel Data Received
2016-03-29 22:00 Parcel departure in OWE Shenzhen Sorting Centre Parcel Departure OWE Shenzhen Sorting Centre
2016-03-30 09:00 Parcel departure in OWE HongKong Sorting Centre Parcel Departure OWE HongKong Sorting Centre
2016-03-30 16:45 Parcel is leaving Hong Kong Airport - 932-49979576 Parcel Leaving Port Hong Kong Airport
2016-03-31 07:51 United Kingdom Departed LHR
2016-03-31 15:52 United Kingdom Received Hayes Sorting Centre
2016-03-31 16:03 Dispatched from OWE warehouse Dispatched Hayes Sorting Centre

#10
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007
Am comandat o camera dvr de pe Gearbest EU in ideea ca va ajunge relative repede. E prima mea comanda. La tracking apare ca nu a plecat in de UK si sta de saptamana trecuta:

Spoiler

Din experienta voastra imi puteti spune de ce sta asa de mult in UK?Sau se face transport din Londra spre Bucuresti doar o zi pe saptamana....?.Am mai comandat cateva maruntisuri din China si am presimtirea ca alea vor ajunge mai repede.....

#11
dawnbreaker

dawnbreaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 17.01.2015
Am luat si eu niste maruntisuri de la ei (senzori pentru Arduino/ESP2866/Raspberry, niste ESP2866 boards si inca cateva chestii de DIY). Au plecat in 5 plicuri. Un colet e in Polonia de pe 11 (plecat din 1 de la ei) iar restul sunt in UK, ajunse acolo incepand cu 8 pana astazi, 15. Niciunul nu a ajuns la posta maghiara pana acum. Mai am o comanda de pe Fasttech expediata cu Singapore Post, sunt curios cat face fata de cele de pe Gearbest.

Dupa ce am citit pe Reddit si pe diverse forumuri nu as comanda chestii foarte valoroase de la ei, sunt destule povesti despre produse livrate gresit (sau posibil voit gresit), probleme cu returul etc. Sfatul de a plati doar cu PayPal este foarte bun, puteti inainta o disputa in termen de 180 de zile de la data efectuarii tranzactiei in caz de probleme. Daca nu aveti succes cu PayPal se poate incerca si la banca. Oricum ar fi, eu as pleca din start cu idea ca este riscant sa cumperi ceva de valoare mai mare de la ei, as fi pregatit pentru eventuale probleme si nu as cumpara ceva care sa coste atat de mult incat sa-mi afecteze bugetul daca nu vine/e stricat/e altceva decat am comandat. Pentru chestii importante prefer sa dau ceva mai multi bani si sa iau de pe Amazon, din Europa.

#12
dawnbreaker

dawnbreaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 17.01.2015
Azi au venit la gramada prin postas doua comenzi de pe Gearbest cu doua de la Fasttech, asta desi cele de la Fasttech au ajuns cu o zi mai devreme in Romania conform tracking.

Cele de la Gearbest trimise cu One World Express din CH in HK si apoi in UK + Magyar Posta + Posta Romana au facut in total cam 16 zile de la dispatch. Cele doua de la Fasttech trimise cu Singapore Post din HK + Posta Romana au facut cam 14 zile.

Restul de trei comenzi de la Gearbest vad ca au ajuns la Magyar Posta si au fost trimise in Romania. Una dintre ele, cea care din HK s-a dus in Polonia are cam 20 de zile iar celelalte doua care au luat-o prin UK au cam 10 zile de cand au fost trimise din China. Estimez cam luni-marti pentru livrare ceea ce ar face prima comanda sa aiba 24-25 de zile iar celelalte doua 14-15 zile de tranzit.

#13
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Comandat un XiaoMi Redmi 3 16GB ROM 4G de pe gearbest la pretul final de 138 de Euro pe data de 01 Aprilie.Optat ptr tracking number si livrare prin HungaryPost.Primit coletul acasa de catre postas, fara nicio taxa suplimentara.
Spoiler

Edited by Adm, 17 May 2016 - 12:27.


#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Am incercat sa fac si eu o comanda acum (~80 USD), dar din pacate nu mai exista decat optiunea "Belgium Airmail Registered".
WTF...

Au baterie cu incarcator portabil pt Apple Watch!
http://goo.gl/TxaTK9

[ http://gloimg.gearbest.com/gb/pdm-product-pic/Electronic/2016/02/23/goods-img/1456699501951118860.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Am incercat acum pe o camera (mini 0806), imi apar toate variantele:

Attached File  gearbest.png   40.4K   90 downloads

Poate depinde de produsul comandat.

#16
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Salut,
la mine a fost asa:
- pe 05.05 - am dat comanda la depozitul EU cu termen de livrare 7-15 zile lucratoare prin Hungary Post
- pe 12.05 - Parcel received in OWE London warehouse
- pe 23.05 - de abia acum apare Item sent abroad
- pe 30.05 - in sfarsit Arrived in the destination country
- pe 02.06 - Item delivered
Pana sa vad Item sent abroad, deoarece mai stiu persoane care au primit in mai putin de 10 zile, am cautat sa vad daca sa imi iau gandul de la colet.  Am gasit pe unul din Suedia care zicea ca a plasat comanda pe 27.04 si tot asa avea din 12.05 Parcel received in OWE London warehouse.
Eu cred ca de fapt nici nu au toate produsele pe stoc in depozitul din EU (chiar daca pe site zic ca ar fi) si le aduc la diverse intervale in containere, dupa care mai dureaza pana ti-l trimit efectiv.
Deci nu puneti baza in acele cateva zile pe care le afiseaza ei pe site. Ramane doar faptul nu se platesc taxe.
Aa, si sa nu uit, factorul postal al "preaiubitei" noastre Posta Romana nu a catadicsit (conform "bunei" lor traditii) nici macar sa lase avizul in cutia postala. Noroc ca tracking number a mers si pe intern.

#17
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007
Se pare ca nu mai exista optiunea pentru hungary post :(

#18
eddien

eddien

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.03.2014

View Postprimuministru, on 22 aprilie 2016 - 11:05, said:

Comandat un XiaoMi Redmi 3 16GB ROM 4G de pe gearbest la pretul final de 138 de Euro pe data de 01 Aprilie.Optat ptr tracking number si livrare prin HungaryPost.Primit coletul acasa de catre postas, fara nicio taxa suplimentara.

Primuministru mi-a dat sperante.. :)

Am luat si eu un Redmi3 Pro, cu Hungary Post..  in 13 Iulie.

Deocamdata astept... de 7 zile a plecat din UK.

Spoiler


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate