Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

I7 4770K "delid"

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Mă refer la acel proces de îndepărtare a capacului procesorului,  urmat de alte etape care,  toate adunate,  duc  la îmbunătățirea transferului termic. (n-am știut cum să-l numesc în lb. română, așa că am preluat termenul de la "ei") ...
Este cineva de forum care a încercat așa ceva? Sunt interesat de rezultatele obținute după "delid",  în situația în care ca și sistem de răcire aveți varianta clasică,  cu radiator și nu kit de răcire cu lichid.
Vreau să mi fac o idee,  vis-a-vis de câtă eficiență are toată nebunia asta în cazul răcirii cu radiator clasic.  Și aș mai vrea să știu cât de importantă este acea resigilare cu silicon. Am văzut că unii fac resigilare,  iar alții nu.  Pur și simplu pun capacul peste pbc-ul procesorului și-l fixează pe socket.
Mulțumesc, pentru răspunsuri!

Am să pun și două  filmulețe,  să mă fac mai bine înțeles...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3MYY4JZeDF8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/erbhskSHRPc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
IHS removal cred ca ar fi termenul cel ma folosit.

#3
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Nu stiu in cazul 4770K, dar la 3770K scad temperaturile cu 10grade daca pui liquid pro sau 7-8 grade daca pui mx4 (sau ceva pasta asemanatoare).

Nu e ok sa tii procesorul fara ihs pentru ca daca strangi coolerul mai tare o sa il 'strivesti'.

De ce ai avea nevoie de delid? Faci oc sau ai temperaturi mult prea mari?

Edited by RCG, 21 March 2016 - 07:40.


#4
opreagabriel10

opreagabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 17.12.2015
De ce ar face un om intreg la cap asa ceva? Ca sa scada cu cateva grade temperatura unui prcesor strica parametrii din fabrica ai acestuia iar daca-l am in garantie sa-i pierd garantia?
Nu-i mai bine sa-i schimb sistemul de racire? sa cumpar unul performant cu care obtin exact gradele acelea

#5
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
'Om normal la cap' nu are ce cauta in discutie. Nu este o actiune pentru 'nesanatosi'.

De lipit la loc se lipeste usor si nu ai probleme la garantie (daca mai ai garantie).

Uneori faci delid pentru a scadea temperaturile a.i. sa tii procesorul cu un ventilator cu turatie mica (pentru cei care vor un pc silentios) sau atunci cand faci OC extrem si fiecare grad conteaza.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postozzyboy, on 21 martie 2016 - 06:55, said:

[B]Mă refer la acel proces de Ă®ndepărtare a capacului procesorului,  urmat de alte etape...
Cauta pe youtube canalul linustechtips si uita-te printre uploadurile recente. A facut un video exact despre asta, in care mentiona ce imbunatatiri (destul de mici) se obtin dupa operatiune, de ce e bine mai degraba doar sa inlocuiesti "lipiciul" termic cu care e lipit scutul metalic de PCB-ul procesorului, si de asemenea la ce generatii recente de procesoare Intel risti sa tai si cate-un integrat "inutil" in timpul procesului de delid. Iti recomand foarte calduros sa te interesezi exact cum e la i7 4770k, ca sa nu te alegi pe urma cu un procesor bun de aruncat la gunoi.
Eu in locul tau m-as uita mai degraba la un cooler AIO relativ ieftin sau un cooler Noctua pe aer pentru castigul ala de grade, daca nu te incadrezi in categoria celor mentionati mai sus de colegul @RCG.

Edited by Hider141, 21 March 2016 - 08:00.


#7
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007

View PostRCG, on 21 martie 2016 - 07:37, said:

Nu stiu in cazul 4770K, dar la 3770K scad temperaturile cu 10grade daca pui liquid pro sau 7-8 grade daca pui mx4 (sau ceva pasta asemanatoare).

Nu e ok sa tii procesorul fara ihs pentru ca daca strangi coolerul mai tare o sa il 'strivesti'.

De ce ai avea nevoie de delid? Faci oc sau ai temperaturi mult prea mari?

View Postopreagabriel10, on 21 martie 2016 - 07:50, said:

De ce ar face un om intreg la cap asa ceva? Ca sa scada cu cateva grade temperatura unui prcesor strica parametrii din fabrica ai acestuia iar daca-l am in garantie sa-i pierd garantia?
Nu-i mai bine sa-i schimb sistemul de racire? sa cumpar unul performant cu care obtin exact gradele acelea

Nu am zic nimic de Ă®ndepărtarea definitivă a IHS.  Am Ă®ntrebat ce rol are acea resigilare...  Cum se vede Ă®n filmulețe unul face resigilare,  celălalt nu.  Eu unul văd mai avantajoasă varianta fără resigilare.  Așa poți oricând curăța procesorul.
Da,  vreau să fac overclock și ma interesează să țin temperaturile mai jos,  Ă®nsă Ă®n același timp vreau să țin și ventilatorul mai jos...  Nu vreau să se audă ca o mașină de spălat la stoarcere. Faptul că pot obține Ă®n transfer termic excelent cu liquid pro este de mare folos Ă®n cazul unui OC mai ușor,  nu extrem,   astfel putând tine ventilatorul mai jos,  ca turație.

Edited by ozzyboy, 21 March 2016 - 08:00.


#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@ozzyboy, mai bine cumperi carcasa PC Xpressar RCS100 (http://www.tomshardw...-Case,6399.html);
sau iti faci singur un cooler cu freon home made !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OWKG4F8ANu4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Apropo, coolerul cu racire cu apa nu indeplineste cerintele tale ?
Poate cumperi unu' d-ala si scoti apa sa pui freon.
Nu stiu, zic si eu Posted Image


L.E.:
aici==>http://www.mygarage....homemade-2.html am gasit un roman care a reusit sa faca un cooler pt. procesor cu freon !
Vezi postul #26

Edited by tom_1133, 21 March 2016 - 08:27.


#9
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Da, am urmărit acum filmulețul făcut de el,  însă este un skylake...haswell stă cevaa mai prost cu transferul termic.
Cum a intuit colegul de mai sus,  mă interesează să fac overclock și să țin ventul mai silent. Soluția ideală ar fi fost să-mi iau o răcire pe lichid, însă nu-mi prea arde de alte cheltuieli acum. Aș face compromisul ăsta,  și cred că voi obține rezultatele așteptate. Ca și răcire am thermalright hr-02 macho, însă la turații mai ridicate,  >1200 începe să se audă,  iar la >2000 deja este avion.


View PostHider141, on 21 martie 2016 - 07:58, said:


Cauta pe youtube canalul linustechtips si uita-te printre uploadurile recente. A facut un video exact despre asta, in care mentiona ce imbunatatiri (destul de mici) se obtin dupa operatiune, de ce e bine mai degraba doar sa inlocuiesti "lipiciul" termic cu care e lipit scutul metalic de PCB-ul procesorului, si de asemenea la ce generatii recente de procesoare Intel risti sa tai si cate-un integrat "inutil" in timpul procesului de delid. Iti recomand foarte calduros sa te interesezi exact cum e la i7 4770k, ca sa nu te alegi pe urma cu un procesor bun de aruncat la gunoi.
Eu in locul tau m-as uita mai degraba la un cooler AIO relativ ieftin sau un cooler Noctua pe aer pentru castigul ala de grade, daca nu te incadrezi in categoria celor mentionati mai sus de colegul @RCG.

Edited by ozzyboy, 21 March 2016 - 08:42.


#10
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Noctua NH-D14 si nu te complici cu solutii lichide AIO. Loop-urile custom nu sunt fezabile. O sa te chinui 3 zile numa sa scoti bulele de aer ca sa taca pompa din gura. Altfel te capiaza de cap.

Pentru overclocker-ul junior NH-D14 e zeitate.

Le: ca sa ai un pc silent poti sa-ti pui un fan controller si sa controlezi manual turatia vent-urilor. Been there done that.

Edited by RCG, 21 March 2016 - 09:07.


#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Asa aflam ca exista doua punti termice.
Vad ca foloseste la prima punte termica un lichid precum mercurul.

http://www.coollabor...cts/liquid-pro/

Asta e musai, ori poti folosi de ex: Arctic silver 5 ?

#12
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Poți folosi orice pastă vrei...  Însă sunt diferențe evidente în favoarea "liquid pro".  Și  atenție,  liquid pro este o pastă conductoare electric,  fiind practic un metal lichid, asemănător Hg,  iar în cazul ăsta trebuie avut mare grijă la împrăștierea ei pe suprafața cpu,  cel puțin in  cazul haswell,  care pe lângă cpu,  mai are și alte piese  electronice,  condensatori sau tranzistori,  ce-or fi ăia...  Pe când celelalte paste normale nu sunt conductoare dpvd electric.  
Păi,  dacă o să mă hotărăsc,  o să merg pe combinația liquid pro și mx-4.  
Mai aștept și alte păreri,  nu mă arunc așa în drumul mare.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Procesoarele FPGA sunt etanşe şi fără IHS, au un material de umplere pe lângă pastila de siliciu, deci e OK şi fără, singura problemă e că mai fragil, atenţie la apăsare, mai ales la colţuri. La îndepărtarea IHS nu e permisă forţarea substratului pt. că se poate fisura cipul şi adio!

#14
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
mihaicozac, capacul(IHS-ul)  îl voi monta înapoi.  Nu se pune în discuție să folosesc procesorul fără capac. Curiozitatea mea este de ce unii îl resigilează cu silicon cu rezistență mare la temperatură, și alții nu. Pur și simplu doar așează acel capac peste cip, pcb...

#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Probabil unii consideră problema rezolvată după ce înlocuiesc pasta internă, alţii sunt mai prevăzători şi se gândesc în perspectivă, dacă e nevoie să-l demonteze încă o dată cândva să nu se mai chinuie.
Soluţia de compromis ar fi 4 puncte de silicon pe la colţuri, astfel IHS rămâne fixat de substrat iar la nevoie poate fi uşor îndepărttat.

#16
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Am facut si eu la un procesor Amd care se tot oprea...

Atat pe chip cat si pe IHS am pus pasta termoconductoare. (parca un MX3).
Inca merge bine de cativa ani.

LE. Adica pe scurt...

- am pus procesorul/chipul in slot, am pus pasta
- am pus pasta pe IHS, l-am asezat pe chip, coolerul si gata :)

Edited by xxvirusxx, 21 March 2016 - 12:17.


#17
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Siliconul are rolul de a atenua din strangerea cooler-ului pe procesor. De asta e usor flexibila. Plus de asta ofera un tampon intre cpu si ihs.

#18
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

View Postozzyboy, on 21 martie 2016 - 08:39, said:

Ca și răcire am thermalright hr-02 macho, însă la turații mai ridicate,  >1200 începe să se audă,  iar la >2000 deja este avion.

cum ai reusit sa duci acel cooler la peste 2000 rpm cand el maxim merge 1300 ?

in alta ordine de idei, detin si eu acel cooler in combinatie cu 4790k, care il tin OC la 4.6 Ghz. In mod uzual nu depaseste 50-55 grade iar cand ii dau talpa undeva la 75 dar foarte rar. Pe langa asta mai ai nevoie de venturi aditionale in carcasa care sa bage si sa scoata aer pentru a nu periclita buna functionare a celorlalte componente.

eu sincer nu m-as complica cu astfel de interventii... daca vrei OC major iei un noctua si aia e,, dar pe langa asta mai ai nevoie si de o placa de baza potenta si sursa buna si asta in ipostaza in care, in ambele cazuri, procesorul poate duce OC-ul pe care ti-l doresti, ori altfel tot efortul depus este in zadar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate