Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

I7 4770K "delid"

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Eu zic că am un sistem capabil și aranjat pentru un OC mediu...  
Placa de bază este ASRock Z97 Extreme4 și are 3 profile predefinite de OC,  4.0, 4.2, 4.4... Probabil profilele astea se activează automat în funcție de tipul procesorului montat pe ea.
Așa,  cum spuneam,  odată cu alegerea unui profil OC,  se setează automat și viteza CPU FAN1.  Iar la mine indiferent de ce profil OC aleg,  ventul se setează pe maxim 2200rpm.

Am făcut în seara asta un stability test cu AIDA64  și profilul presetat la 4.4GHz, timp de 1h5min.  Din poză reiese că nu stau deloc bine la răcire.  Deși am pus mâna direct pe pipe-uri și nu mi s-au părut sa aibă mai mult de 40-50°. Pur și simplu erau un pic călduțe. Pasta pusă pe procesor este artic Silver5 și am pus un strop pe centrul procesorului.  În mers normal nu-mi depășește 25°-30° cu o turație de max 700rpm. Ceea ce ma face să cred că transferul termic între  cpu și radiator pare să fie ok,  însă cum am zis și mai sus,  mi s-a părut dubios,  în timpul stresului sa am 80-90°,  iar eu la mână să simt un pic călduț. Asta ar însemna că nu se face corect transferul termic.
În cazul ăsta mă ajută mult delid-ul ăsta....

Attached Files



#20
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Noapte lungă...  :))
Am făcut câteva modificări în bios pentru OCing și pot spune că s-a putut și mai bn.  Adică am mers pe profilul lor de OCing la 4.4GHz și am setat turația pe silent la OC 4.4, am scăzut tensiunile la vcore și vcache cu 0.1V(față de 1.3V și 1.27V) și l-am lăsat peste noapte 5h și puțin în stres test și a fost bine. Temperatura max 80° cu ventul la 670rpm...

#21
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@ozzyboy, parerea mea e sa faci ce a facut asta aici

View Posttom_1133, on 21 martie 2016 - 08:17, said:

....iti faci singur un cooler cu freon home made !
aici==>http://www.mygarage....homemade-2.html am gasit un roman care a reusit sa faca un cooler pt. procesor cu freon !
Vezi postul #26
Doar ca tu vei face radiatorul la o freza direct in bloc masiv de cupru Posted Image

#22
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
F tare tipul,  bravo lui.  Eu nu sunt atât de pasionat. Merg pe varianta clasică :D

#23
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Eu n-aş pune silicon decât foarte puţin sau deloc. Orice adaos sub marginile IHS îl ridică, şi odată cu asta se măreşte şi spaţiul dintre pastila procesorului şi IHS, iar asta duce la îngroşarea stratului de pastă şi înrăutăţirea transferului termic. Eventual aş lua 2-3 zecimi din "buza" IHS, ca să coboare suficient.

#24
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Așa e...  Plus că oferă avantajul unei întrețineri oricând,  deși dacă o faci corect din prima nu ai nevoie de așa ceva ani de zile.
Probabil cei care le resigilează o fac contra cost,  iar beneficiarului să nu-i dai bătăi de cap, alegi să le aduci la starea lor ca din fabricație.
Când o să m-apuc de treabă nu mai resigileaz nimic.

Edited by ozzyboy, 22 March 2016 - 10:26.


#25
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

View PostHider141, on 21 martie 2016 - 07:58, said:

Cauta pe youtube canalul linustechtips si uita-te printre uploadurile recente. A facut un video exact despre asta, in care mentiona ce imbunatatiri (destul de mici) se obtin dupa operatiune, de ce e bine mai degraba doar sa inlocuiesti "lipiciul" termic cu care e lipit scutul metalic de PCB-ul procesorului, si de asemenea la ce generatii recente de procesoare Intel risti sa tai si cate-un integrat "inutil" in timpul procesului de delid. Iti recomand foarte calduros sa te interesezi exact cum e la i7 4770k, ca sa nu te alegi pe urma cu un procesor bun de aruncat la gunoi.
Eu in locul tau m-as uita mai degraba la un cooler AIO relativ ieftin sau un cooler Noctua pe aer pentru castigul ala de grade, daca nu te incadrezi in categoria celor mentionati mai sus de colegul @RCG.
Te contrazic , el nu a facut cum trebuie acolo , cei care fac delid majoritatea folosesc coollaboratory liquid ultra , sau(ca in cazul meu) ruleaza fara acel capac , in asa fel te scapi nu de 2 s-au 3 grade , eu unul am trecut de la 90c in full load la 4.4ghz 1.375v la 76c max stress cu prime95 , in timp ce stock nu trece de 40c in max test , mentionez ca am un g3258 nu i7 , eu am facut delid la al meu pentru ca daca da coltu cumpar altul ca e ieftin dar la un i7 in nici un caz nu as face delid , doar un pic sa gresesti si poti sa tai un traseu pe placa la procesor si e R.I.P

View Postxxvirusxx, on 21 martie 2016 - 12:15, said:

Am facut si eu la un procesor Amd care se tot oprea...

Atat pe chip cat si pe IHS am pus pasta termoconductoare. (parca un MX3).
Inca merge bine de cativa ani.

LE. Adica pe scurt...

- am pus procesorul/chipul in slot, am pus pasta
- am pus pasta pe IHS, l-am asezat pe chip, coolerul si gata Posted Image
Asa de curiozitate ce procesor AMD , ca din cate stiu eu la AMD procesoarele folosesc ceva asemenator cu fludorul intre capat si cpu die , deci e lipit cum trebuie din start , s-au mai bine zis sudat, deci nu are probleme de genul intel

#26
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Am reusit sa fac delidul in cursul zilei de astazi... Mai mult, m-am gandit sa pregatesc si un clip pentru cei carora le face placere sa riste...Voi reveni zilele astea si cu obeservatiile, referitoare la OC si temperaturi.
Vizionare placuta!! Posted Image



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bTPqPGXppow?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
foarte meserias tutorialul, ceva rezultate in urma delidului ?

#28
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Sa ne arati si noua temperaturile dupa aceasta operatie.

#29
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postmikaell, on 01 aprilie 2016 - 15:04, said:

foarte meserias tutorialul, ceva rezultate in urma delidului ?

1-2 grade in minus poate

#30
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pe bune ? atunci nu merita atata osteneala pt. 1-2 grade C. in minus !
Mai bine faci un cooler cu freon home made iar temperaturile procesorului vor fi:

Quote

vara...in jur de -11 grade, iar iarna...cam -15 grade C depinzand de incarcarea procesorului.....
daca procesorul e 100% load atunci temperaturile sunt de -7*C vara si -10*C iarna

Asa sustine tipu' care si-a facut racire cu freon la procesor (postul #26)==>http://www.mygarage....homemade-2.html

#31
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Nu ai fost atent Alea 1-2 grade sunt aruncate de un user ce nici macar n-a participat la discutii, ci doar s-a trezit sa lase si el un raspuns fara argumentatii solide.
Deocamdata nu am primit datele testelor de la initiator.

Cat despre racire cu freon, asta merita numai:
1) daca nu stii pe ce sa arunci banii, asa ca-i bagi intr-un asemenea sistem:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4d0B0Dli-1g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau
2) daca urmaresti depasirea unui record mondial

Edited by Hider141, 02 April 2016 - 13:02.


#32
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Da, in clipul lui Linus e o carcasa cu racire cu freon ce se poate cumpara din comert.
Se poate observa asemanarea racirii carcasei din clip si ce a facut romanul nostru in link-ul de mai sus !

Chestia e ca racirea procesorului cu freon are un avantaj cat si un dezavntaj.

Avantajul este ca poti sa faci OC masiv fara problele de stabilitate;
mai ale ca temperatura procesorului e la minus 0 grade C !
Si dezavantjul este ca racirea cu freon a procesorului creste caldura emanata de PC cat si consumul la factura electrica;
dar, hei ! nimanui nu-i sta procesorul la -10, maxim -7 grade C in full load.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Totusi, sunt curios cat a castigat @initiatorul in urma acestui delid !
Eu zic ca 4-5, hai maxim 6 grade C tot a castigat.
Zic eu  Posted Image

Din ce am inteles, cica trebuie pusa pasta iar dupa un anumit timp, motiv pt. care se lipeste capacul la procesor doar in colturi pt. a fi usor de dat jos dat viitoare.

#33
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postantrax_beta23, on 22 martie 2016 - 18:27, said:

Asa de curiozitate ce procesor AMD ,

Athlon 64 X2 4800+ sk Am2

#34
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostHider141, on 02 aprilie 2016 - 13:01, said:

Nu ai fost atent Alea 1-2 grade sunt aruncate de un user ce nici macar n-a participat la discutii, ci doar s-a trezit sa lase si el un raspuns fara argumentatii solide.
Deocamdata nu am primit datele testelor de la initiator.
M-am uitat si eu pe alte filmulete pe youtube si nu sunt mai mult de 1-hai 4grade in minus, bine cu un cooler normal nu freon si alte chestii.
Posibil sa nu mai fi revenit ca i s-a stricat procesoruPosted Image

Edited by zzhunt, 02 April 2016 - 14:02.


#35
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@zzhunt

Daca nu a iesit fum din el la OC, sigur nu s-a stricat.
Procesorul Amd, specificat putin mai sus functioneaza si acum...si sunt vreo ....6-7 ani parca...de cand i-am facut operatie.

#36
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postzzhunt, on 02 aprilie 2016 - 14:01, said:

M-am uitat si eu pe alte filmulete pe youtube si nu sunt mai mult de 1-hai 4grade in minus, bine cu un cooler normal nu freon si alte chestii.
Pai adauga peste cele 4 grade C inca vreo 2-3 grade in minus cu o pasta termoconductoare de calitate;
daca tragi linie, in urma unui delid combinat cu o pasta de calitate pusa sub cooler vorbim de o scadere a temperaturii cu vreo 6-7 grade C.

Pana la urma merita sa faci delid, daca ai noroc si nu-ti defectezi procesorul in urma operatiei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate