Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

I7 4770K "delid"

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010

View Postzzhunt, on 01 aprilie 2016 - 21:02, said:

1-2 grade in minus poate

2 grade ? pai nici n-are sens sa te obosesti.. toata operatiunea merita daca se invarte in jurul a 8-10 grade, ori altfel totul e degeaba.

Totusi il asteptam pe initiator cu niste rezultate si teste in urma delidului, sunt 4 zile de cand e disparut, sper sa nu-i fi crapat cpu-ul!!

#38
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

View Postmikaell, on 03 aprilie 2016 - 14:50, said:

2 grade ? pai nici n-are sens sa te obosesti.. toata operatiunea merita daca se invarte in jurul a 8-10 grade, ori altfel totul e degeaba.

Totusi il asteptam pe initiator cu niste rezultate si teste in urma delidului, sunt 4 zile de cand e disparut, sper sa nu-i fi crapat cpu-ul!!
Sa speram ca nu , e foarte usor sa il strici , eu de exemplu la pentium g3258 am reusit sa dau jos vopseaua si am crezut ca am taiat un traseu electric , dar am avut noroc doar am dat jos vopseaua de pe el , daca initiatorul a reusit sa taie cu lama in procesor chiar si 1mm R.I.P procesor i7 , de aia ziceam ca nu merita facut pe asa procesor , prea multe chesti pot merge spre rau si vei plange langa un procesor mort :x , acu sa speram ca el a reusit operatia , daca nu il vedem in cateva zile  ..... atunci ... :x


PS: stai linistit ca obtii si pana la 10grade in minus , daca pui ce trebuie sub capac :)

Edited by antrax_beta23, 04 April 2016 - 14:21.


#39
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Salutare,
Am fost plecat câteva zile și abia astăzi am reușit să fac testele. Stați liniștiți, nu s-a întamplat nimic rău cu procesorul. Mulțumesc pentru griji.
Bun... ca idee, am luat în calcul câte 4 teste în cele două situații, înainte și după delid:
  • CPU-stock(fara OC și in idle, 3,5GHz)
  • CPU-stock(în stres cu aida 5/30 min)
  • CPU-OC (4,4GHz, idle)
  • CPU-OC (4,4GHz, în stres cu aida 5/30min)
Partea nasoală a concluziilor trase este că, înainte de delid am măsurat temperaturile sub stres cu aida doar pentru 5 minute. Nu am avut timp și răbdare să stau mai mult să observ temperaturile. Acum după delid am facut testul sub stres timp de 30 min... De aici trageți voi concluzia dacă are vreo relevanță comparația.
Ok, pentru că m-am făcut înțeles am atașat rezultatele obținute intr-un excel și de acolo vedeți cum a stat treaba înainte și după DELID.

Iar ca să închei cu o concluzie, delidul la intel i7 4770k, NU se merită în cazul în care ca și sistem de răcire folosiți varianta clasică(radiator + vent). La un alt tip de răcire probabil rezultatele sunt altele... De asemenea nu se merită decât în cazul în care faceți un overclock mai ieșit din comun ceva către extrem.... Eu, așa cum am și prezentat, nu am instistat pe un overclock extrem, m-am folosit de profilul din bios, cel de 4,4GHz, care este un OC  stabil.

Un mic detaliu...Pentru OC, am setat din biosul plăcii de bază un profil prestabilit(4,4GHz), asupra căruia am făcut câteva modificări, Vcore(la 1,20V), Vcache(la 1,15V), Vinput(la 1,75V) apoi SpeedStep Technology, Spread Spectrum și C-States dezactivate,  XMP profile 1.3(și aici am umblat un pic la timming-uri, de la 11,12,11,30,2T le-am dus la 10,11,10,24,1T, STABIL) și CPU-cooler setat pe silent mode(667rpm).

Attached Files


Edited by ozzyboy, 04 April 2016 - 18:16.


#40
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
nu prea e comparabil 5 minute inainte de delid si 30 minute dupa delid.. este ca si cand te-ai juca pe pc 5 si 30 de minute, evident dupa 30 minute vei obtine temperaturi mai mari comparat cu doar 5 minute de joc

pe de alta parte, e cam ce a spus colegu' mai sus, diferenta de 1-2 grade, cam asta reiese din tabelul prezentat de tine, caz in care nu stiu daca merita toata operatiunea asta..

oricum, eu zic ca 900 mhz in plus pentru 4770k este binisor, e aproape 25% din potenta procesorului, comparat cu 4790ku meu unde nu pot sa-i dau mai mult de 600 mhz pana in 4.6 ghz pentru ca devine instabil si iau BSOD aiurea, iar asemanarea am ales-o pentru ca avem acelasi cooler amandoi iar procesoarele sunt oarecum din aceasi familie.

Oricum felicitari pentru tutorial si munca depusa!!

#41
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

View Postmikaell, on 04 aprilie 2016 - 19:16, said:

nu prea e comparabil 5 minute inainte de delid si 30 minute dupa delid.. este ca si cand te-ai juca pe pc 5 si 30 de minute, evident dupa 30 minute vei obtine temperaturi mai mari comparat cu doar 5 minute de joc

pe de alta parte, e cam ce a spus colegu' mai sus, diferenta de 1-2 grade, cam asta reiese din tabelul prezentat de tine, caz in care nu stiu daca merita toata operatiunea asta..

oricum, eu zic ca 900 mhz in plus pentru 4770k este binisor, e aproape 25% din potenta procesorului, comparat cu 4790ku meu unde nu pot sa-i dau mai mult de 600 mhz pana in 4.6 ghz pentru ca devine instabil si iau BSOD aiurea, iar asemanarea am ales-o pentru ca avem acelasi cooler amandoi iar procesoarele sunt oarecum din aceasi familie.

Oricum felicitari pentru tutorial si munca depusa!!
Pai de aia am zis si eu , daca nu pune coollaboratory liquid ultra sub capac mare branza nu face , eu sa scot alea 10grade in minus rulez fara capac , deci eu am demontat sistemu ce tine procesorul in socket jos ca sa poate coolerul sa stea pe CPU die , si asta e un lucru nasol , daca nu stii ce faci asa de repede spargi pastila de nici nu apuci sa iti dai seama ce si cum sa intamplat , eu folosest niste garnituri groase de cauciuc moale ca sa nu strang prea tare suruburile la cooler si sa pun prea mare presiunea pe CPU die

Edited by antrax_beta23, 04 April 2016 - 21:03.


#42
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
In urma delid-ului @ozzyboy a reusit sa scada temperatura la procesor cu 3-4 grade, maxim 5-6 grade C !
Exact cum era si normal.

Chestia e ca daca ar pune o pasta termoconductoare absurd de scumpa sub talpa coolerului, temperatura la procesor ar scadea cu si mai multe grade C.
Si o alta chestie e ca de ar fi pus o pasta termoconductoare absurd de scumpa atat pe DIE-ul procesorului cat si pe talpa coolerului ar fi avut temperaturi cu pana la 10-12 grade C in minus !

Pana una alta, cred ca @initiatorul acestui topic este multumit cu cele 3-4 grade, maxim 5-6 grade C in minus castigate  Posted Image

#43
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010

View Postantrax_beta23, on 04 aprilie 2016 - 21:02, said:

Pai de aia am zis si eu , daca nu pune coollaboratory liquid ultra sub capac mare branza nu face , eu sa scot alea 10grade in minus rulez fara capac , deci eu am demontat sistemu ce tine procesorul in socket jos ca sa poate coolerul sa stea pe CPU die , si asta e un lucru nasol , daca nu stii ce faci asa de repede spargi pastila de nici nu apuci sa iti dai seama ce si cum sa intamplat , eu folosest niste garnituri groase de cauciuc moale ca sa nu strang prea tare suruburile la cooler si sa pun prea mare presiunea pe CPU die

asta da, daca te apuci sa-ti faci propriul sistem de racire cu garnituri de cauciuc si lichid de racire advecat plus alte minuni, asa mai merge, insa trebuie sa stii ce faci si in cazul asta riscul sa "pierzi" procesorul este mult mai ridicat decat la un delid.


View Posttom_1133, on 04 aprilie 2016 - 23:06, said:

In urma delid-ului @ozzyboy a reusit sa scada temperatura la procesor cu 3-4 grade, maxim 5-6 grade C !
Si o alta chestie e ca de ar fi pus o pasta termoconductoare absurd de scumpa atat pe DIE-ul procesorului cat si pe talpa coolerului ar fi avut temperaturi cu pana la 10-12 grade C in minus !

te corectez, temperatura medie la care s-a ajuns dupa delid este de 2 grade

ca exista diferenta aia de temperatura pe ultimul core nu semnifica prea multe... tu te iei dupa medie nu doar dupa un singur nucleu/test

iar exagerarea asta cu pasta termoconductoare e prea mare.. o astfel de manevra necesita mult mai multe artificii decat pasta termoconductoare

sincer, cred ca toata operatiunea in cazul initiatorului, s-a desfasurat destul de ok, insa cele 2 grade nu cred sa-l incalzeasca prea mult.. si oricum banuiesc ca cei de la Intel nu sunt atat de cretini sa puna mizerii sub procesoarele lor, ori altfel rezultatul ar fi fost altul.

ca sa-l citez pe @antrax: mare branza n-a facut.

Edited by mikaell, 04 April 2016 - 23:53.


#44
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Deci sa zic la mine povestea: inainte sa fac eu delid aveam 95-97c in load la 4,4ghz 1,375v dupa delid am reusit sa cobor pe la 84c , dupa de am eliminat capacul am ajuns la 76 in full load cu prime , deci la mine a iesit ceva

#45
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postmikaell, on 04 aprilie 2016 - 23:51, said:

iar exagerarea asta cu pasta termoconductoare e prea mare.. o astfel de manevra necesita mult mai multe artificii decat pasta termoconductoare
Chiar si fara delid la procesor poti scadea temperatura cu pana la 7-10 grade C !
http://www.pcgarage....1159369,1159373
Asta si cu un cooler aftermarket, desigur.

Cat despre @initiator, poate nu i-a scazut cu pana la 5-6 grade C temperatura la procesor in urma delid-ului, dar 3-4 grade C tot a reusit sa scada.

#46
miskaaa

miskaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.05.2007
va salut
nu am aparut de mult pe forum, dar am facut si eu delid la un i5 4690k recent
temperaturile au scazut cu 10 grade cu liquid ultra
o sa pun poze numai sa gasesc cum....
dupa delid am reusit 5GHZ stabil,sa dau si superpi care mi-a scos 7,235 secunde
sa-mi spuna cineva cum pun poze aici...

Edited by miskaaa, 12 March 2017 - 10:57.


#47
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
miskaa - ai mia multe optiuni de raspuns in dreapta jos cand scrii, intri acolo si dai atasare.

super8 - sa nu mai recomanzi asa ceva.

#48
miskaaa

miskaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.05.2007
sa vedem daca pot atasha pozele...
sant poze facute cu un interval de 1 ora inainte si dupa delid
inainte aveam 76C full load
dupa am avut 66C, doar o secunda a sarit la 67C,  dupa cum se vede si in poze

si a 3-a poza la 5ghz
superpi cum am scris si mai sus 7,253 sec

Attached Files


Edited by miskaaa, 17 March 2017 - 07:52.


#49
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
ce este delidul asta? o operatiune prin care se indeparteaza UN CAPAC de pe pastila unui procesor. deci, mergind pe firul logic, s-ar putea traduce ca fiind o decapacire, o inlaturare a unui capac ... ?!?!

#50
miskaaa

miskaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.05.2007

View Postr_murphy, on 17 martie 2017 - 07:57, said:

ce este delidul asta? o operatiune prin care se indeparteaza UN CAPAC de pe pastila unui procesor. deci, mergind pe firul logic, s-ar putea traduce ca fiind o decapacire, o inlaturare a unui capac ... ?!?!


da
se da capacul metalic de pe procesor jos, se curata, se unge cu o pasta de calitate si se pune capacu la loc
iti pun poza cu procu meu decapacit:

Attached Files


Edited by miskaaa, 17 March 2017 - 08:07.


#51
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postmiskaaa, on 17 martie 2017 - 07:51, said:

nainte aveam 76C full load
dupa am avut 66C,
Frumos ! ai reusit sa scazi temperatura cu 10 grade 0C in full load.
Ce pasta ai folosit ?

Edited by Dany_Darke, 19 March 2017 - 07:34.


#52
miskaaa

miskaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.05.2007
va salut din nou
@super8 - am folosit collaboratory liquid ultra
-din pacate dupa 2 saptamani a mai crescut temperatura cu 4 grade, posibil si din cauza ca s-a incalzit afar, sau s-a degradat pasta
-am mai facut un print screen sub win10
-posibil voi decapaci procesoru din nou, si voi folosi Pasta termoconductoare Gelid GC-Extreme 3.5g, care se gaseste tot la shop4pc

Attached Files


Edited by miskaaa, 19 March 2017 - 17:58.


#53
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Intrebare:
nu puteai sa cumperi o pasta termoconductoare de buna calitate de la bun inceput ?
Nu de lata alta, dar acum trebuie sa decapacesti procesorul iar si imi imaginez ca treaba e migaloasa.

Edited by super8, 19 March 2017 - 21:02.


#54
miskaaa

miskaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.05.2007
pe youtube am vazut delid la i7-7700k cu aceasta pasta, m-am gandit ca e cea mai buna, desi se zice ca "liquid pro" ar fi mai buna, dar se aplica foarte greu, de aceea am optat catre "liquid ultra"
-dar unii zic aici pe forum ca "Gelid GC-Extreme" ar fi si mai buna
-nu stiu ce sa cred, astept raspuns aici pe forum de la altii care au mai facut DELID si le-a iesit perfect, si au aceeasi temperatura dupa ani....

Edited by miskaaa, 20 March 2017 - 06:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate