Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema viteza LAN NAS

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
pressto

pressto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2009
Buna seara,
De curand am cumparat un NAS pentru a avea acces la fisiere de pe mai multe calculatoare. Fisierele nu sunt foarte mari 2-3Gb. Am fost foarte dezamagit de rata de transfer prin retea. Pentru a copia un HDD extern(1TB) pe NAS a durat 2 zile. Am crezut ca merge greu pentru ca hardul extern era legat pe USB, dar acum si un fisier de pe hardul calculatorului tot asa greu merge. Mai mult de 10MB/s nu reusesc sa copiez. Am cautat pe google si am descarcat un lan speed test. In test copiaza cu 70MB/s. Legatura catre router este wireless.

De ce apare diferenta asta intre test si copierea efectiva a unui fisier de pe calculator?

Multumesc

Attached Files



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Ce NAS?
2. Ai router si placa de retea gigabit?
3. Legatura wireless nu ajuta si nu se poate compara cu o conexiune gigabit. Fa test de viteza pe cablu.

#3
pressto

pressto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2009
Nas-ul este buffalo, nu am router si nici placa de retea gigabit, dar nu vad ce importanta are.
Eu fac testul pe calculator si am rezultatele din poza si apoi de pe acelasi calculator copiez in aceeasi locatie un fisier si am alta rata de transfer decat in testul facut 5 secunde inainte. Atat testul cat si copierea se face prin aceasi retea wireless (nu am cablu de retea bagat in calculator). Am inteles ca reteaua wireless merge mult mai prost decat cablul, dar de ce apare diferenta intre test (care tot aia face copiaza/citetste un fisier) si copierea din explorer.

Multumesc

#4
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Tu masori cu doua unitati diferite.

http://home.earthlin...inecs/id48.html

[ https://img.youtube.com/vi/zGrSI2jSbVE/mqdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
pressto

pressto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2009
ok. Acum am inteles. Multumesc

#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
limitarea este data de wireless si de protocolul wireless N. cu router si placa de retea wireless AC ai avea sanse de 350-500Mbps in conditii de semnal optim.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate