Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ben-Hur (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w28oh1CvHGE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
"Fantasy"? De ce? N-am vazut dragoni zburatori, elfi, spiridusi si alte chestii ciudate. Este vorba de Imperiul roman si de inceputurile crestinismului.

#3
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gLJdzky63BA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Remake? Cred ca o sa fie plin de electe speciale, cum ii tendinta in ziua de azi, da cam atat. Cred ca o sa fie mai greu de digerat pentru cei care au in minte originalul.

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cate roluri de dumnezeu a jucat Freeman?

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Varianta din 1959 a castigat 11 premii Oscar.
Asta oare va avea macar o nominalizare?
Acum ca are si un actor de culoare in distributie,unul extraordinar de altfel,pe langa ceilalti actori de diferite nationalitati, se incadreaza perfect in tiparul "corect" al vremilor pe care le traim.

 gabyxm, on 17 martie 2016 - 08:52, said:

Remake? Cred ca o sa fie plin de electe speciale, cum ii tendinta in ziua de azi, da cam atat. Cred ca o sa fie mai greu de digerat pentru cei care au in minte originalul.

Vezi ca originalul a fost scos in 1907.Apoi a mai fost unul in 1925.
Banuiesc ca tu te referi la cel din 1959.

#7
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 29.10.2007

 florinbad, on 17 martie 2016 - 08:31, said:

si de inceputurile crestinismului.

Pai da, fantasy ....

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 don_dannielo, on 17 martie 2016 - 08:57, said:

Cate roluri de dumnezeu a jucat Freeman?

Nu stiu de ce, dar intr-un timp aveam impresia ca a dat coltul.

#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Nu e Dumnezeu. IMDB zice ca este Ilderim.

#10
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Am vrut si eu ieri sa fac un topic pentru filmul asta...dar cand am vazut trailerul...

#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

 gabyxm, on 17 martie 2016 - 08:52, said:

Remake? Cred ca o sa fie plin de electe speciale, cum ii tendinta in ziua de azi, da cam atat. Cred ca o sa fie mai greu de digerat pentru cei care au in minte originalul.

Exact asta a fost impresia mea după ce am văzut trailerul. Bombastic, ca orice film de azi, care are impresia că nu poate atrage public dacă nu bagă o muzică epică, stridentă, efecte speciale, sunet mai real decît e cazul, tușe groase, contemporaneități de genul comandantului care strigă către pluton „go! go! go!” etc.
Sînt curios cîte ore o să aibă.

#12
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 adisz, on 17 martie 2016 - 09:04, said:

Vezi ca originalul a fost scos in 1907.Apoi a mai fost unul in 1925.
Banuiesc ca tu te referi la cel din 1959.
Pai nu ala din 1959 cu Charlton Heston ii in linku pus de mine? Restu nu le-am vazut.

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Din trailer pare un film bun. Pacat ca mai avem de asteptat pana sa-l vedem.

#14
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Pff, ăştia chiar nu mai au nici o ruşine. Ce mama drek' cred realizatorii ăştia (la studiouri, producători, regizori mă refer) că mai pot adăuga filmului cu Charlton Heston ca să merite îndrăzneala să facă altul nou ? Dacă sînt în pană de idei şi n-au ce face cu banii, puteau naibii să remasterizeze capodopera (fără nici un fel de ghilimele) din 1959, eventual să adauge efecte doar la banda sonoră ca să placă ăstora care vor să le tremure stomacul din cauza coloanei sonore.

Să mai taie din banii de efecte speciale şi să plătească mai bine scenariştii, se pot scrie şi ecraniza destule poveşti despre Isus, romani, sclavi şi ce vai vor, dar să lase lucrurile bine făcute pînă acum în pace. Pentru că, vrei nu vrei, oricît de bun e celălalt şi oricît de prost e ăsta, tot o să fie o grămadă de lume care or să se pişe în contra celuilalt, doar pentru că are ăsta are nişte efecte speciale în plus.

Parcă văd că or să se apuce ăştia şi de refăcut filmele cu Charlie Chaplin, sau Stan şi Bran, doar pentru că pot căştiga bani din asta, şi băieţii n-au complexe (ca să nu zic ruşine). Deşi americani nu consideră cinematografia o artă, unele filme sînt artă, or, operele de artă nu se reproduc.

#15
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Daca vrei arta vezi filmele europene, alea la care mori de plictiseala si te uiti la ceas din 2 in 2 minute, in speranta ca se termina cat mai repede.

Edited by tiestodj20, 17 March 2016 - 13:07.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 gabyxm, on 17 martie 2016 - 10:36, said:

Pai nu ala din 1959 cu Charlton Heston ii in linku pus de mine? Restu nu le-am vazut.

Scuza-ma,nu am deschis acel link.
Dar cel din 1959 nu este originalul,asa cum ai afirmat.Este un remake dupa remake.Originalul a fost creat in 1907.
Eu doar te-am corectat.Posted Image

#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
De fapt, fiind ecranizarea unui roman, se poate spune că nu e vorba de remake. Nici varianta 59 nu e remakeul celei din 25, și probabil nici ăsta din 2016 nu e considerat remake ale celui din 59, ci o nouă adaptare.
Îmi vine în minte o analogie cu revolta de pe Bounty, despre care numai în ultimele 2 luni am văzut la diverse canale de filme 3 variante diferite.

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 tiestodj20, on 17 martie 2016 - 13:06, said:

Daca vrei arta vezi filmele europene, alea la care mori de plictiseala si te uiti la ceas din 2 in 2 minute, in speranta ca se termina cat mai repede.
Nu te supara ,moare de plictiseala suficientul si imbuibatul produs de consumatorismul actual de tip corporatist-fesbucian si care nu-si oboseste unicul neuron sa-si puna niscaiva intrebari despre ce cauta el in viata lui. Doar se ia dupa val ,trenduri ,clisee gen "se stie ca.." si citeste in loc de o carte cel mult un card.
Incearca sa mai privesti si filme nu doar jocuri video transpuse pe pelicula(sau suport digital ,ce-o mai fi) . Inceputul e mai greu dar cu timpul satifactiile cresc si genul de productii gemand de supereroi natangi si CGI-uri aruncate cu lopata vor parea precum bomboanele colorate expirate.
Ar fi cam timpul ,de  atata vreme aici si numai cu chesti de genul boom-bang wow de ani de zile......

Edited by edigee, 17 March 2016 - 15:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate