Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Alternativa la Bitdefender

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil ca vorbesti de o retea de magazine. Care e inchisa. Odata ce ai iesire in net deja chestia asta cu evenimente 0 sunt basme....
Dar aici vorbim de internet nu de intranet. Chiar si asa nu s-a gasit nimeni sa bage un stick virusat ?...

Edited by bumpocbum, 15 March 2016 - 21:26.


#20
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Pai e o prostie sa scoti statiile in internet direct. Exista firewall care scaneaza traficul, exista proxy care si el scaneaza, bla, bla, bla ca sa dormi linistit.

View Postbumpocbum, on 15 martie 2016 - 21:26, said:

Chiar si asa nu s-a gasit nimeni sa bage un stick virusat ?...
Ce crezi?Posted Image

Attached File  dev.png   15.22K   40 downloads

Edited by 654321, 15 March 2016 - 21:35.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca tai piroane. Din ce scrii aici ai luat niste SS-uri de pe net. Dar inca nu stii cum functioneaza "jucaria".
Firewall care scaneaza traficul de virusi...stii ce e ala ? Sau un proxy la ce foloseste ? Si ce"scaneaza" ...daca scaneaza....
Cand ai configurat ultima data un proxy ? Sa scaneze .....euristic....?

Edited by bumpocbum, 15 March 2016 - 21:43.


#22
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Acum ce sa zici si tu...
Se vede ce bine te pricepi daca nu ai vazut data si ora din grafice.

View Postbumpocbum, on 15 martie 2016 - 21:37, said:

Firewall care scaneaza traficul de virusi...stii ce e ala ? Sau un proxy la ce foloseste ? Si ce"scaneaza" ...daca scaneaza....
http://www.cisco.com...cd8040397e.html
http://www.fortinet....gate/index.html
https://www.checkpoi...software-blade/

https://technet.micr...y/bb898433.aspx
https://technet.micr...y/ff355324.aspx

Edited by 654321, 15 March 2016 - 21:49.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Crezi ca are o relevanta ceva ...o data si o ora...?
Oricum ceva din ce zici aici nu se potriveste.
As vrea sa vad si eu aia 1000 de useri...chiar blurati partial.. Ca o statistica din asta cred ca mai am si acum pe la gravity cloud.....Cu evenimente 0...ca si useri sunt tot 0.
O fi userul tau din gravity, unde normal ca ai evenimente 0....din moment ce ai acces decat la depozit...
Esti consilier cumva....
Adevarul ca la gravity m-a pasionat rata de detectie si nu alte balarii. Care rata lasa mult de dorit.

Referitor la "proxy"-urile alea de fapt un proxy foloseste la altceva. Si daca tu crezi ca poti sa interceptezi o conexiune tunelata prin proxy eventual cu analiza de pachete esti credul....ca sa zic frumos..
Cisco-ul ala daca nu ma inseala memoria il foloseste Petromul, iar fortigate-ul o gramada de firme....
Vezi ca unii se plangeau de un cryptolocker...
PS: gata, nu mai zic nimic ca am facut bors topicul omului....

Edited by bumpocbum, 15 March 2016 - 22:05.


#24
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postbumpocbum, on 15 martie 2016 - 21:45, said:

Referitor la "proxy"-urile alea de fapt un proxy foloseste la altceva. Si daca tu crezi ca poti sa interceptezi o conexiune tunelata prin proxy eventual cu analiza de pachete esti credul....ca sa zic frumos..
Nu mai vorbi daca nu te pricepi. De asta se pune proxy ca sa spargi tunelul sa poti scana. Se formeaza doua tunele:
Unul intre user si proxy si altul intre proxy si destinatie. In proxy poti scana cat vrei tu.

http://www.isaserver...y-TMG-2010.html

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa inteleg ca ai implementata tehnologia asta......la 1000 de useri redirectezi traficul criptat, eventual parolele si conturile de la banca....citisem ceva de tehnologia asta dar nu  credeam ca este implementata in Ro...

Edited by bumpocbum, 15 March 2016 - 22:19.


#26
chimardan

chimardan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.01.2008
zimi si mie pentru windows 7 sp1 ultimate Updatat la zi ce am terminat acum de actualizat... toate sau instalat cu succes si nu stiu ce sa aleg pe leptop ASUS K52 JK  cu I 5 M430 4 Gb ddr3 1066mhz cu ssd 120 Gb Segate si video ATI Mobility Radeon HD5145 1 gb  si nu stiu ce sa bag am avut Bidefender si imi dadea blue screen !! pe cand pe PC nu imi da deloc si e aceeasi Antivirus oare de ce?  sa incerc Kaspersky sau NOd32

#27
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am separat discutia de mai sus de topicul Blue Screen-uri repetate.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post654321, on 15 martie 2016 - 22:04, said:

Nu mai vorbi daca nu te pricepi. De asta se pune proxy ca sa spargi tunelul sa poti scana. Se formeaza doua tunele:
Unul intre user si proxy si altul intre proxy si destinatie. In proxy poti scana cat vrei tu.

http://www.isaserver...y-TMG-2010.html


@654321 Apropo vorbesti de ceva ce ai implementat tu sau ceva ce au citit auzit ca exista pe net? Intreb ca vad ca sunt probleme cu isaserverul....Si ceva de genu gasisem pe linux...tot cu probleme...de certificate digitale...
Trebuie sa mai studiez cum un proxy scaneaza de virusi un exe...cred ca am lipsit la lectia asta.
Oricum multam pentru idee, tot trebuia candva sa citesc documentatia de la (ISA) Server.
Problema ar mai fi de pret...licente..etc.

Edited by bumpocbum, 15 March 2016 - 22:57.


#29
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
ISA a fost tras pe line moarta. Ar trebui sa te reorientezi spre alte produse.

http://www.bitdefend...ervers-836.html


Attached File  bd.png   10.75K   25 downloads

Edited by 654321, 15 March 2016 - 22:49.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fara suparare, am testat de 2 ori pana acum Bitdefenderul (gravity). Din pacate nu vede virusii. Asa ca degeaba scaneaza SSL sau mai stiu eu cum.  Sunt deschis la orice solutii dar sa mearga. Asa ca anul acesta o sa merg tot pe eset mai ales ca vers 6 endpoint integreaza si server ERA sub SQL. Dar poate la anul o sa trec la Bitdefender.
Multumesc pentru sugestii.

PS: ce a aparut dupa ISA ? Sau au mutat totul in Cloud ?

Edited by bumpocbum, 15 March 2016 - 23:15.


#31
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011

View Postchimardan, on 15 martie 2016 - 22:20, said:

zimi si mie pentru windows 7 sp1 ultimate Updatat la zi ce am terminat acum de actualizat... toate sau instalat cu succes si nu stiu ce sa aleg pe leptop ASUS K52 JK  cu I 5 M430 4 Gb ddr3 1066mhz cu ssd 120 Gb Segate si video ATI Mobility Radeon HD5145 1 gb  si nu stiu ce sa bag am avut Bidefender si imi dadea blue screen !! pe cand pe PC nu imi da deloc si e aceeasi Antivirus oare de ce?  sa incerc Kaspersky sau NOd32
Momentan am pus ESET Smart Security 9, stau cu versiunea trial pana expira, mai incerc o data Bitdefender sa vad daca imi mai face probleme; daca da, ma reorientez spre alt produs. Asta e.

#32
chimardan

chimardan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.01.2008
am instalat kaspersky internet security 2016 sa speram ca e mai stabil decat Bidefender!

#33
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011
Să spui şi aici te rog experienţa de utilizare cu el. Eu am avut Kaspersky Internet Security 2012 şi 2013 înainte să trec la Bitdefender, şi la momentul respectiv nu am avut nicio problemă cu el.

#34
Lifar

Lifar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.10.2011

View Postbumpocbum, on 15 martie 2016 - 20:07, said:

Din ultimile teste ESET e mai bun ca BitDefender. Se actualizeaza si mai rapid, cel putin de 2-3-4 ori pe zi.  Am testat versiunea business de BitDefender cu scanare in cloud si mai are pana sa ajunga la ESET. La urma urmei conteaza doar viteza cu care se actualizeaza semnaturile ca in rest sunt la fel de "bune" toate. Nu mai zic de resursele luate de BitDefender...ruleaza doar el pe o statie cu winxp mai slaba...
Ramane ca solutie interesanta de testat acest MSE.
Si mie mi s-a parut la fel. Am avut si eu Bitdefender, dar pe un XP cu 2 GB de ram si HDD de 150 GB. Nu zic ca nu mergea fluent (pana la urma, nici configuratia sistemului nu-i asa performanta), dar acum cu ESET Smart Security 9 vad ca ,,toarce'' linistit. Intr-adevar se actualizeaza de multe ori pe zi. Iar asta cu eficienta unui antivirus, cam tine de subiectivismul fiecaruia. Pana cand dai fata in fata cu un ,,varcolac'' si dupa aia sufli si in iaurt...Posted Image

Edited by Lifar, 16 March 2016 - 14:36.


#35
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Toata lumea stie ca niciun antivirus nu este infailibil.
Exista antivirusi gratuiti, populari si cu o rata de detectie rezonabila, care isi actualizeaza in mod constant baza de date. Iar ceea ce este mai important este ca acestia sunt la fel de valorosi ca si antivirusii care costa bani.
Ceea ce este mai important este sa ofere protectie impotriva tuturor tipurilor de riscuri la care este expus sistemul, sa nu esueze la detectarea malware-ului cunoscut, sa nu exagereze cu detectii de tip euristic, dar mai ales sa nu afecteze functionalitatea sistemului de operare sau a programelor mai mult decat este necesar.
Un antivirusul de top ca rata de detectie poate sa nu detecteze un virus nou si sa isi actualizeze baza de date mai tarziu decat antivirusi aflati in josul topului.
Am intalnit sisteme Windows cu antivirusi free cotati destul de slab care nu au fost niciodata afectate de malware si sisteme Windows cu suite complexe de securitate care au fost afectate de malware.
Eu de cand am trecut pe Windows 8 (ceea ce s-a intamplat in momentul in care a devenit disponibil, fara sa mai privesc vreodata in urma) folosesc exclusiv Windows Defender si nu am avut inca probleme cu vreo forma de malware. Ar fi si greu sa se intample, deoarece toate fisierele suspecte le scanez inclusiv online (de obicei, pe www.virustotal.com). Pana acum nu am intalnit situatii in care Windows Defender sa nu recunoasca un fisier afectat (nu vorbesc aici de atacuri zero-day). De obicei, antivirusii care "tipa" cel mai tare sunt cei mai putin cunoscuti, dar recunoscuti pentru false positives. Exemplu: https://www.virustot...a1d26/analysis/

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post_-_, on 16 martie 2016 - 16:38, said:

nu vorbesc aici de atacuri zero-day

Din pacate aici e marea problema. In ultimul timp e o adevarata invazie de troiani downloaderi/virusi criptori. Chiar azi mi-a trecut prin mana un laptop cu Cryptowall 3 sau 4. Din pacate eforturile de recuperare date s-au dovedit a fi inutile. Fara shadow, fara backup..poate doar un deep scan sa mai fi recuperat cate ceva.. Daca nu ai un antivirus care se actualizeaza rapid degeaba il mai ai. Laptop-ul avea AVG pe el...
Acum 2-3 saptamani alt laptop criptat, de data asta cu contabilitate pe el...fara sanse de recuperare date.

Pana si cea mai rapida detectie dureaza min 4 ore de la intrarea in outlook si recunoasterea de catre antivirus (ESET Endpoint), dar am avut si cazuri cu 12-16 ore.

Sper sa reusesc intr-o zi sa fac si teste cu Defenderul...ca tot am win 8.1...

Un exemplu... https://www.virustot...3e85d/analysis/

(Detection ratio:  6 / 57
Analysis date:  2016-03-16 13:24:58 UTC ( 2 hours, 1 minute ago ))

Edited by bumpocbum, 16 March 2016 - 17:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate