Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Alternativa la Bitdefender

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011

View Post654321, on 15 martie 2016 - 08:50, said:

De ce sa recuperezi banii?
Pune-i sa rezolve problema: https://forum.bitdef...p?showforum=474

Voi face şi asta, dar, în tot acest timp, nu voi folosi Bitdefender, voi sta cu versiunea trial de la ESET... Totuşi, licenţa aia costă nişte bani, iar eu nu o pot folosi acum din cauza acestei probleme; plus că nu îmi garantează nimeni că această problemă se va rezolva sau în cât timp.

View Post_-_, on 15 martie 2016 - 09:06, said:

Il inlocuiesti cu Microsoft Security Essentials care este gratuit, se actualizeaza in mod constant, nu expira niciodata si functioneaza impreuna cu Windows Defender (varianta pentru versiuni vechi de Windows). In prezent este la fel de eficient ca si Windows Defender pentru Windows 8 sau superior.

Ştiu că am şi opţiunea asta, dar totuşi parca am mai multă încredere într-un program anti-virus. Momentan, rămân la versiunea trial de la ESET.



Mesaj moderator: Discutia de la acest topic a fost desprinsa din topicul "Blue Screen-uri repetate": http://forum.softped...8#entry18928567

Edited by _-_, 15 March 2016 - 22:35.
topic splitat


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Doar WD nu este antivirus pe Windows-uri vechi.
MSE este un program antivirus dezvoltat de Microsoft si este mai eficient decat ESET.
Daca ai nevoie de o protectie un pic mai avansata, atunci mergi pe Kaspersky sau... Bit Defender...

Edited by _-_, 15 March 2016 - 15:51.


#3
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011
Cred că nu se mai pune momentan problema de Bitdefender după treaba asta. Ce înseamnă "protecţie un pic mai avansată" ? Programele antivirus le folosesc în caz că dau de un site virusat sau introduc un stick virusat în PC şi mi-au fost de folos pentru problemele astea în diferite cicrumstanţe.

Edited by in10se_l1fe, 15 March 2016 - 16:01.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Vezi aici ce protectie ofera MSE: http://windows.micro...ntials-download
Nu ofera protectie impotriva rootkits si bootkits. In schimb are un impact mai redus asupra sistemului.
BitDefender este un pic mai "agresiv".
Uite aici o lista de antivirusi gratuiti recomandati pentru anul 2016: http://www.alphr.com...oftware-you-can

In ultimul an (datorita faptului ca tot mai multi utilizatori au adoptat Windows Defender pe Windows 8 sau superior) eficacitatea antivirusului de la Microsoft (implicit Microsoft Security Essentials) a crescut aproape exponential. Deci sansa de a detecta forme noi de malware este tot mai ridicata spre deosebire de cazul antivirusului de la ESET, de exemplu, a carui popularitate este in continua scadere. Uneori WD/ MSE isi actualizeaza baza de date la diferenta de cateva minute sau ore, deci se lucreaza continuu la el.

Edited by _-_, 15 March 2016 - 16:26.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post_-_, on 15 martie 2016 - 15:50, said:

Doar WD nu este antivirus pe Windows-uri vechi.
MSE este un program antivirus dezvoltat de Microsoft si este mai eficient decat ESET.
Daca ai nevoie de o protectie un pic mai avansata, atunci mergi pe Kaspersky sau... Bit Defender...

Din ultimile teste ESET e mai bun ca BitDefender. Se actualizeaza si mai rapid, cel putin de 2-3-4 ori pe zi.  Am testat versiunea business de BitDefender cu scanare in cloud si mai are pana sa ajunga la ESET. La urma urmei conteaza doar viteza cu care se actualizeaza semnaturile ca in rest sunt la fel de "bune" toate. Nu mai zic de resursele luate de BitDefender...ruleaza doar el pe o statie cu winxp mai slaba...
Ramane ca solutie interesanta de testat acest MSE.

Edited by bumpocbum, 15 March 2016 - 20:08.


#6
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Cele mai bune solutii sunt Bitdefender si Kaspersky, restul....

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postbumpocbum, on 15 martie 2016 - 20:07, said:

Din ultimile teste ESET e mai bun ca BitDefender. Se actualizeaza si mai rapid, cel putin de 2-3-4 ori pe zi.  Am testat versiunea business de BitDefender cu scanare in cloud si mai are pana sa ajunga la ESET. La urma urmei conteaza doar viteza cu care se actualizeaza semnaturile ca in rest sunt la fel de "bune" toate. Nu mai zic de resursele luate de BitDefender...ruleaza doar el pe o statie cu winxp mai slaba...
Ramane ca solutie interesanta de testat acest MSE.

Tot Avast free antivirus este mai ok!Posted Image
*Eu il folosesc de 5 ani si nu am avut probleme deloc.

Edited by xmanyacs77, 15 March 2016 - 20:14.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post654321, on 15 martie 2016 - 20:11, said:

Cele mai bune solutii sunt Bitdefender si Kaspersky, restul....

Nu ai decat sa ridici in slavi Bitdefenderul.... Il testez de 2 ani si inca nu m-a convins de cat de bun e. Gravityzone.
Dar la urma urmei fiecare are antivirusul preferat. Mult succes, dar vezi ca are probleme adevarate cu JS-ul sau VBA-ul.
Pe care nu prea le vede nici la 24h de la aparitie...
@xmanyacs77 o fi bun AVAST-ul, nu zic decat ce am testat pana acum. Eu il am pe tel. dar nu navighez de pe el.

Edited by bumpocbum, 15 March 2016 - 20:20.


#9
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Poate nu trebuie sa te convinga pe tine.

Best Antivirus for 2016? AV-Comparatives Says It's Bitdefender and Kaspersky

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tipic celor care cred in top-uri. Nu ai decat. Nu conteaza cel care testeaza cu sute de virusi care vin pe zi conteaza top-urile. Deci iti urez spor la treba.
Si poate trebuie sa ma convinga pe mine si nu pe tine, mai stii ?
Cand ai testat ultima data cati virusi a oprit bitdefenderul de la aparitia lor ? Interval  de detectie  ? Sau crezi ca topul ala ii opreste ?
Vad ca si pe initiator l-a convins ....

Ca idee eset-ul in 4 ore detecteaza aparitiile noi, bitdefenderul din top nici dupa 24h nu a reusit sa vada un prapadit de VBA. Chestii din alea cu trojan downloader....

Edited by bumpocbum, 15 March 2016 - 20:27.


#11
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 18.03.2009

View Post654321, on 15 martie 2016 - 20:18, said:


Best Real-World Protection
Gold Medal - Bitdefender, Kaspersky
Silver Medal - Avira
Avira... pe bune?


View Post_-_, on 15 martie 2016 - 16:24, said:

In ultimul an (datorita faptului ca tot mai multi utilizatori au adoptat Windows Defender pe Windows 8 sau superior) eficacitatea antivirusului de la Microsoft (implicit Microsoft Security Essentials) a crescut aproape exponential. Deci sansa de a detecta forme noi de malware este tot mai ridicata spre deosebire de cazul antivirusului de la ESET, de exemplu, a carui popularitate este in continua scadere. Uneori WD/ MSE isi actualizeaza baza de date la diferenta de cateva minute sau ore, deci se lucreaza continuu la el.
Utilizatorii aia fie n-au auzit de crack-uri, fie sunt institutii publice care n-au bani de licenta. Intr-una din asta lucrez si eu si mi-au trecut prin mana zeci de pc-uri infectate, desi aveau MSE.
Da, sunt "fan-boy" Eset, pentru ca il folosesc inca de la versiunea 3.xx si n-am patit ce-am patit cu MSE, Avira sau AVG (desi in ultimul inca mai am incredere).
Cat despre actualizarile Eset, vezi poza. Nu pune la socoteala zilele de weekend (11,12,13), fiindca rareori deschid laptopul.
[ https://i.imgur.com/KpqiMXG.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca tot vorbim de topuri..
http://www.pcantivir...com/Comparison/

A auzit careva de VIPRE Antivirus 2016 ca e top 1 .....???

Edited by bumpocbum, 15 March 2016 - 20:48.


#13
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postbumpocbum, on 15 martie 2016 - 20:22, said:

Ca idee eset-ul in 4 ore detecteaza aparitiile noi, bitdefenderul din top nici dupa 24h nu a reusit sa vada un prapadit de VBA. Chestii din alea cu trojan downloader....

Antivirusii moderni nu mai asteapta actualizarea semnaturilor deoarece au detectie euristica asa ca...

Attached File  bdgr.png   94.02K   31 downloads

Edited by 654321, 15 March 2016 - 20:59.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post654321, on 15 martie 2016 - 20:50, said:

Antivirusii moderni nu mai astepata actualizarea semnaturilor deoarece au detectie euristica asa ca...

Cat ziceai ca ai de la ultima instalare a win-ului ?

Ce sa inteleg din pagina aia de rapoarte ? Ca lipsesc statiile ? Sau ca antivirusul nu a detectat nici un fel de evenimente ?

Analiza aia euristica pentru care nu mai ai nevoie de semnaturi de fapt nu are nici cel mai mic efect..... Extrem de rar am vazut ca apare ceva "suspicios"....

Edited by bumpocbum, 15 March 2016 - 21:09.


#15
chimardan

chimardan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.01.2008
sincer sa fiu  nu am auzit de asa ceva VIPRE Antivirus!! Sincer sa fiu Kaspersky si cu bitdefender sunt  cei mai Eficienti la atacuri !  asa vad pe la emisiuni TV si de pe net

#16
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postbumpocbum, on 15 martie 2016 - 20:58, said:


Ce sa inteleg din pagina aia de rapoarte ? Ca lipsesc statiile ? Sau ca antivirusul nu a detectat nici un fel de evenimente ?

Niciun eveniment la ~1000 de statii. Ce tot vorbesti de sute de virusi pe zi...

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, e ok. Ma intreb ce vede antivirusul ala daca nu ai nici un fel de evenimente pe 1000 de statii. Sunt legate la reteaua de internet ?
Nu iti dai seama ca e imposibil ca pe nici o statie sa nu ajunga un email virusat sau un trojan injector sau macar un toolbar...pe care bineinteles sa il izoleze antivirusul ? Statisticile astea au si ele o socoteala. Faptul ca e pe 0 inseamna ca ceva nu functioneaza.....
@chimardan Probabil, dar vezi ca o parte din emisiuni sunt cu "plasare de produse"... E greu sa iti faci o idee corecta care antivirus e mai bun...

Edited by bumpocbum, 15 March 2016 - 21:18.


#18
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postbumpocbum, on 15 martie 2016 - 21:17, said:

Nu iti dai seama ca e imposibil ca pe nici o statie sa nu ajunga un email virusat sau un trojan injector sau macar un toolbar...pe care bineinteles sa il izoleze antivirusul ? Statisticile astea au si ele o socoteala. Faptul ca e pe 0 inseamna ca ceva nu functioneaza.....
Uite ca nu e imposibil. Exista si Bitdefender for Exchange.
Nu crezi ca s-ar fi plans cineva din aia 1000 si as fi fost concediat? :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate