Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Alternativa la Bitdefender

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
inteleg de ce recomandati softurile gratis..gratis inseamna prost si si asa trebuie sa fie o chichita, ori te determina sa cumperi produsul ori este un buton doneaza..cum poate functiona ceva gratis vreodata ?

#38
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Arata-mi tu mie invitatia de a cumpara Windows Defender sau un buton "Doneaza"! Si prezinta-mi dovada ca este "prost"!

View Postbumpocbum, on 16 martie 2016 - 17:13, said:

Un exemplu... https://www.virustot...3e85d/analysis/
(Detection ratio:  6 / 57

In cazul malware-ului "nou" intotdeauna rata de detectie este foarte mica (ne confruntam cu asa-numitul false negative) iar antivirusii care il detecteaza pot fi oricare, datorita tehnicilor euristice foarte variate (unele sunt mai bune, iar altele mai putin bune in situatii specifice).
Cel mai grav este atunci cand cineva ia, de exemplu, un crack nou de pe un tracker de BitTorrent, il scaneaza superficial si il lanseaza in executie inainte de a astepta un anumit timp (macar cateva zile) ca antivirusii sa isi actualizeze bazele de date. Aici atat pirateria software este cauza principala a problemelor cat si lacunele antivirusilor. Nu exista un antivirus perfect. Iar daca ar exista un antivirus care sa inglobeze toate tehnicile euristice posibile, atunci am avea de-a face atat cu numeroase pozitive false cat si cu un sistem transformat intr-un masiv antivirus (care si el poate sa dea gres in cazul pozitivelor). Kaspersky, de exemplu, intotdeauna l-am apreciat ca si antivirus (uneori utilizez "removal tool-ul"), dar consuma atat de multe resurse in varianta in care ofera securitate maxima, incat daca nu ai o masina extrem de puternica, atunci nu il poti utiliza.

#39
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
faptul ca Microsoft nu face un antivirus bun e o enigma pentru mine, probabil nu vrea dusmani..si ar trebui sa fie gratis pt ca ai cumparat Windows, normal ar trebui sa fie cel mai bun

am avut norton , defender si acum am doar Malwarebytes..defenderul mi se pare un fel de spoiala

sau poate vrea ceva ultra light

Edited by legit10, 16 March 2016 - 19:03.


#40
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postlegit10, on 16 martie 2016 - 18:53, said:

faptul ca Microsoft nu face un antivirus bun e o enigma pentru mine, probabil nu vrea dusmani.

Nu este bun, deoarece asa ai declarat tu? O simpla declaratie nedovedita poate fi masura adevarului sau tu esti o masura a adevarului? Chiar si pe acestea trebuie sa le dovedesti. Posted Image

Pe mine m-au facut sa zambesc inclusiv statisticile facute asupra antivirusilor de catre www.av-comparatives.org, deoarece in mai multe dintre publicatiile lor periodice au cotat extrem de slab Windows Defender, fara sa realizeze ca testarea fiind facuta exclusiv pe Windows 7, Windows Defender nici macar nu era un antivirus, ci doar anti-spyware (practic nu avea ce sa caute in lista de antivirusi). Iar pe diverse bloguri a fost luata informatia fara sa fie digerata si au perpetuat aceeasi confuzie intre Windows Defender de sub Windows Vista/7 si Windows Defender de sub Windows 8/ 8.1/ 10. Deci cand vei aduce dovezi, astept dovezi credibile!

Te voi ajuta eu cu un argument. De exemplu, Windows Defender nu ofera protectie impotriva rootkit-urilor si bootkit-urilor. Desigur ca pus alaturi de programe AntiMalware care includ si astfel de protectii ofera scoruri un pic mai scazute, iar aceasta se intampla din cauza ca cercetarile nu sunt efectuate intr-o maniera prea stiintifica. Deci daca pana si statisticile elaborate cu o atat de mare rigurozitate pot sa genereze erori intr-un raport (informatii eronate prin punerea antivirusilor "la gramada"), atunci ar trebui sa gasesti o cercetare si mai riguroasa ca sa fii credibil. Totusi, faptul ca un antivirus nu ofera o protectie complexa (impotriva tuturor tipurilor de riscuri) este important in contexte in care exista anumite tipuri de riscuri. Antivrusii free nu ofera o protectie totala (impotriva tuturor tipurilor de riscuri) si nici nu este, in general, nevoie, dar in anumite situatii specifice, asa cum am spus, o protectie complexa se impune si aici suitele de securitate scumpe isi demonstreaza valoarea.

Edited by _-_, 16 March 2016 - 19:20.


#41
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Windows defender nu trebuie activat, e acolo, toate problemele din Windows 8, 8.1 si 10 trec prin defender ca prin branza..cu norton pot sa spun ca nu ai aceleasi probleme oarecum

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post_-_, on 16 martie 2016 - 18:46, said:

Aici atat pirateria software este cauza principala a problemelor cat si lacunele antivirusilor. Nu exista un antivirus perfect.

Nu are nici o treaba pirateria cu invazia de downloadere si virusi criptori. In ultima vreme 2-3 luni am constat efectiv o crestere exponentiala de asemenea incercari de a scoate bani din santaj. Cati virusi care distrug sistemele au aparut de la inceputul anului  si cati criptori /troieni downloaderi ? Eu zic ca treaba cu distrugerea sistemului de operare din cauza unui virus a trecut. Acum e la moda sa iti dispara (ilegal)  date din calculator, pishing, sau criptari de date care se lasa cu "recompense". Nu mai sunt demult la curent cu piratereala, asa ca nu pot totusi sa afirm/infirm ce virusi au mai aparut in domeniul respectiv. Daca ai ceva date concrete te rog un link ceva.

#43
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postlegit10, on 16 martie 2016 - 19:23, said:

Windows defender nu trebuie activat, e acolo, toate problemele din Windows 8, 8.1 si 10 trec prin defender ca prin branza..cu norton pot sa spun ca nu ai aceleasi probleme oarecum

De fapt, este dezactivat, tocmai datorita faptului ca utilizezi Norton. Deci inseamna ca "toate problemele" trec prin Norton "ca prin branza". Si nu este ceva de mirare daca folosesti Norton care realmente este un antivirus de proasta calitate.

View Postbumpocbum, on 16 martie 2016 - 19:25, said:

Nu are nici o treaba pirateria cu invazia de downloadere si virusi criptori.

Tu de unde crezi ca a aparut aceasta invazie de crypto virusi?
Desigur ca nu este doar de la piraterie. Multi primesc pe e-mail tot felul de porcarii arhivate pe care le deschid, instaleaza de pe diverse site-uri programe care se dau drept programe necesare pentru vizualizarea continutului, repararea computerului, optimizarea sistemului de operare, chiar drept antivirusi etc. In schimb altii (am intalnit multe cazuri concrete) descarca tot felul de prostii de pe DC++ sau trackere de BitTorrent si apoi apeleaza la mine ca sa le devirusez sistemul, desi au instalati antivirusi de top (multi dintre ei avand chiar antivirusul piratat). Problema este ca povestea se repeta la cateva luni.
Cea mai buna protectie (cum spunea cineva aici pe forum) este cea dintre scaun si monitor. Problema cea mai grava as spune ca este lipsa de educatie (in primul rand, lipsa de instruire in utilizarea computerului) care de obicei se imbina cu nevoia de a pirata sau, cel putin, de a obtine ceva "pe degeaba": descarcare de programe ilegale, piratarea jocurilor, incercarea de a vizualiza filme online prin modalitati ilegale, descarcare de software necunoscut care promite "marea si sarea" etc.

Edited by _-_, 16 March 2016 - 21:12.


#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hai sa incercam sa facem o departajare intre piraterie si userii licentiati. Eu sunt in tabara cu licente dar am probleme majore cu virusii si mai ales cei de tip "facturi". Pana si eu care monitorizez traficul ma pune in incurcatura cate un email. Care nu e analizat inca.
Este foarte greu sa ii explici unui user care asteapta o factura de ex. ca emailul care vine pe numele lui de fapt e un virus si nu factura care o astepta.
Am patit treaba asta de 2 ori si indiferent cata bunavointa are utilizatorul tot o sa deschida la un moment dat acel email. Din cauza asta tot caut solutii alternative pe care nu le ofera nici un antivirus. In ciuda faptului ca la bitdefender am sugerat prin dezvoltatori anumite dorinte (la detectie macro de ex. sa izoleze documentul, eventul sa trimita email-ul la o adresa unde va fi analizat ulterior), sugestii care au ramas doar idei. Linux-ul are o gramada de setari cu care poti sa opresti 90% din virusi dar tot ramane o parte importanta de 10% care te expune. Iar entuziasmul dezvoltatorului de linux e undeva la nivel de pingele.... Ramane sa vedem ce mai fac analizele "heuristice" dar sunt cam departe de realitate...in cele mai multe cazuri.
Si una este un sistem virusat de pe DCC (interesant ca a rezistat pana acum...) si una sunt datele tale criptate.

Problema de fapt cel putin la nivel de soft este pretul nesimtit de mare pentru salariile din Ro. Si poti sa platesti la soft licentiat pana la adanci batraneti ca o sa te virusezi la primul email. Pe care 99% din providerii de servicii nu o sa il opreasca  sa iti cripteze documente vitale in activitatea ta. Cu tot cu Cloud sau mai stiu eu ce.

Asa cum ziceam mai devreme, azi a venit un laptop la mine cu Cryptowall. L-am returnat politicos posesorului cu indicatia sa contacteze un pusti care stie de format c:....si ce o mai fi....trial...

Edited by bumpocbum, 16 March 2016 - 22:48.


#45
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In institutii, intr-adevar, e-mailurile pot fi o poarta de intrare importanta pentru virusi. Dar in cazul home userilor, deseori, altele sunt cauzele. Uneori chiar home userii aduc in institutii virusii direct de la ei de acasa, numai ei stiind cum i-au capatat. Am avut de cateva ori de-a face cu stick-uri virusate aduse de acasa de catre salariati.

#46
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Tocmai am instalat Bitdefender Internet Security 2016 cu licenta si am ramas putin dezamagit de "amprenta" asupra sistemului, in idle sistemul consuma aprox. 2,5 gb fata de 1,3 gb cu Kaspersky si timpul de scanare e mai mare, plus ca timpul de boot a crescut de la 11,3 inainte la aproape 16 sec. acum (ssd). Nu stiu cum este Antivirus plus, dar versiunea asta de Internet Security nu ma multumeste.
Am zis sa iau produs autohton sa sustin si eu putin sectorul IT romanesc, dar recunosc ca nu sunt multumit, desi testele de specialitate il indica ca fiind cel mai eficient. Ma mai tenteaza si ESET Smart Security 9, am mai avut varianta 6 si am fost multumit.
Mai e cineva intr-o situatie asemanatoare,alte pareri?

Am uitat sa spun: Win7 64bit.

Edited by gabrolio, 08 April 2016 - 13:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate