Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 

Patronul IKEA- model de cumpatare si modestie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
182 răspunsuri în acest subiect

#163
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.018
  • Înscris: 12.12.2015
Eu pot sa-l compar cu un singur om. TRUMP! Are averea de peste 10 ori mai mare si nu cheltuie cum o face mascariciul de Trump, desi l-ar putea cumpara cu tot cu presidentia Americii. Trump se lauda ca stie sa faca banul si e bogat, dar ce poate zice de asta? Chiar as fi curios ce ar raspunde la o asemenea intrebare.

Editat de Maitestein, 13 martie 2016 - 22:18.


#164
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008
Mie mi se pare mai OK Trump decat zgarie-branza asta.  Din pdv al felului in care-si cheltuie banii / traiesc viata, nu intru-n detalii de cultura / educatie ca nu-i cunosc pe respectivii, nici n-am interactionat cu ei, nici nu i-am studiat, ca sa-mi fac o parere.

#165
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.018
  • Înscris: 12.12.2015
Trump e prea prea iar asta este foarte foarte. Oricum, nu cred ca gasesti asa costum la SH, dupa cum se vede in poza de mai sus, deci nu cred ca este chiar atat de zgarie branza. Trump imi da sentimentul de cocalar la patrat. Se lauda cu ce face si ce drege, insa uita ca sunt altii mult mai mari ca el care nu se lauda atat si mai ales uita ca in segmentul miliardarilor, inca este la inceput. Nici macar nu cred ca e in top 300.

Editat de Maitestein, 13 martie 2016 - 22:57.


#166
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008

View PostMaitestein, on 13 martie 2016 - 22:56, said:

cocalar la patrat. Se lauda cu ce face si ce drege
Aici, daca asa face  -  cum ziceam, nu prea urmaresc personajele  -  iti dau dreptate.

#167
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.071
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBogdansv1, on 13 martie 2016 - 19:14, said:

Acum ce să înțeleg din exemplul lui? Să nu cumpărăm ci să folosim un lucru cât mai mult. Cred că ar înnebuni toți economiștii, ar intra toate economiile lumii în recesiune, multe firme ar da faliment și în scurt timp am avea o involuție a vieții.

Daca iei ce spune el, patronul si adaugi la ce spune Galeo iti iese o ciorba care are un gust mai bun pentru salariati

Si anume el face subtil o comparatie intre el si opulenta unui CEO director executiv peste o multinationala 5 ani. Daca vreti comparatie intrePresedintele Frantei si regele Norvegiei

Ala (CEO-ul, Presedintele Frantei)
traieste in lux si merge pana la sacrificiul firmei (tarii) si plateste pe minim, tine cheltuilile fortat jos si angajatii traiesc intr-un mediu de nesiguranta (poate face si concedieri, nimeni nu stie), pentru a scoate el pe timpul mandatului lui profit maxim pentru shareholders,

astalantu', patronul, regele Norvegiei,
actioneaza ca un rege a carui tara este a lui si este modest si tine pe cei care muncesc pentru el mai fericiti si intr-un mediu mai stabil

Cam asa vad eu filozofia lucrului patronului cumparat de la SH
Si daca va uitati la modul de dezvoltare al IKEA o sa-mi dati dreptate.
Superstores-urile apar ca dupa ploaie cand se strange un numar de oameni cu un anumit venit sa "prinda" piata, IKEA, trebuie sa simta ca magazinul ala duduie si daca nu deschide altul, incepe sa piarda

Nu e numai in Romania chestia asta. De ex la mine am doar unul la care vin si cei din Ohio, iar duminica nu ai loc in parcare

Intre Trump si asta, il aleg pe Ikea.. e baiat destept si de cursa lunga care crede intr-o idee si valoreaza omul.
Pentru Trump daca nu mai are nevoie de tine, maine esti in parc sub ziare.

Ca afacerist, Trup daca nu mai merge, o scoate la faliment
Asta o "repara" sa mearga

2 filozofii diferite

#168
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.753
  • Înscris: 30.10.2003
A murit.

#169
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.649
  • Înscris: 24.09.2006
Cica l-ar fi luat "Drujba lui Dumnezeu" cu el, nu-si platise toate spagile Posted Image

Editat de gumball3000, 28 ianuarie 2018 - 22:30.


#170
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.753
  • Înscris: 30.10.2003
Toata mobila mea e de la Ikea :D

#171
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.177
  • Înscris: 09.01.2007
Ma mandresc cu faptul ca nu am nimic de la Ikea (ba da, niste aplice de plastic), oricum in Romania a gasit partenerul cel mai onest cu care sa dezvolte afacerea.
Orice individ obsedat de imperii de orice culoare (financiare sau comerciale) are dispretul meu.

#172
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.753
  • Înscris: 30.10.2003
Nu e nici o isprava ca ai sau nu mobila de la Ikea. Nu stiu ce mandrie mai e si asta ca nu ai cumparat de la un magazin :D
Si apoi in capitalism daca nu te dezvolti si nu cresti te mananca altii.

#173
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.618
  • Înscris: 05.12.2005
Lasă că nici cea de la KiKa sau Mobelix nu e mai răsărită, aceleaşi rahaturi chinezeşti sau poloneze, făcute din talaş presat.

#174
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.921
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmihaicozac, on 29 ianuarie 2018 - 21:38, said:

Lasă că nici cea de la KiKa sau Mobelix nu e mai răsărită, aceleași rahaturi chinezești sau poloneze, făcute din talaș presat.
Pai nu-si permite ori si cine mobilier din lemn masiv. Ala costa de minimum 10 ori mai scump.  
Buba este ca mobila nu mai este durabila.

#175
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.753
  • Înscris: 30.10.2003
Eu sambata merg la Ikea. De multe ori. Bag in mine Keiserschmarrn, ceva prajitura, si apoi dau o tura, ca-mi place cum sunt prezentate camerele mobilate. La mall nu am la ce sa-mi belesc ochii. Bai nene, ies nemtii cu toate prostiile din Ikea. Cumpara in draci. De toate. Ii vezi cu carucioarele pline si indeasa in masina. De groaza.

#176
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.822
  • Înscris: 26.04.2017
@Bursul.
Și ce s-a întâmplat cu averea mortului?
Ar fi interesant de aflat cine și câți au venit la masa succesorală.
Acum să vedem dacă fără moșu ikea crește se menține pe poziție sau decade.
Puțini oameni fac un imperiu din nimic pe parcursul vieții lor.


#177
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.177
  • Înscris: 09.01.2007
Am mers in Ikea de 2 ori in 20 ani. Am regretat amarnic de fiecare data. O fi ceva psihotic de atrage multimile.
Da, sunt foarte mandru ca nu am chestii de la ei. Ma rog, la anul o sa mai deschida un magazin in proximitatea mea. Daca se gudura, poate imi cumpar hartia igienica de la ei.

Editat de overseas, 01 februarie 2018 - 14:35.


#178
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.822
  • Înscris: 26.04.2017
Poate o fi psihotic să fii invers decât mulțimile.
Bun înțeleg că nu îți place magazinul și produsele dar să fii mândru că nu ai chestii de la ei nu mai înțeleg.

#179
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.822
  • Înscris: 26.04.2017
Chiar întâmplător am dat peste acest articol.
http://m.zf.ro/busin...in-ele-16966260


#180
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004
Si Bill Gates a zis ca le va lasa fiicelor doar cate un miliard.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate