Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Pamant de umplutura

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postgeorge90, on 10 martie 2016 - 12:55, said:

Pentru constructii ? Pai atunci aduci orice. Daca vrei totusi si o gradina si vrei sa economisesti (250 lei camioneta de 4 tone pamant de padure prin tot Bucurestiul; adica 3 - 3,5 mc) sapi 10 cm din pamantul de la suprafata de il ai si il pui deoparte. Umplii cu pamant de umplutura ieftin, nivelezi, apoi pui la loc stratul de suprafata - pe care il poti combina cu ceva nisip ca sa nu mai balteasca. Acum e cam cleios daca balteste, sau poate pur si simplu mult prea comprimat, dar nu cred. Daca vreodata vei avea nevoie sa sapi santuri mai adanci atunci e chinuiala sa scoti toate tablele si betoanele din pamantul ala ieftin de substrat.
Bineinteles, o sa iau pamant mai ieftin, nu moloz, o sa stau la teren si vad fiecare masina. Chiar si la final, nu vad fezabil sa aduc pamant de padure, eu stiu ca iarba creste pe orice sol, chiar si intr-o crapatura de asfalt.
Un vecin am vazut ca a decoperta 10cm si a luat un pamant mai bun.

View PostMaverick27, on 10 martie 2016 - 12:57, said:

Drenul e facut pe o latura a terenului (pe latime), sapat  sant, pat de pietris teava de dren, pietris sort mai mare >>directionat intr-un camin iar din camin pe sub gard si drumul de servitute prin teava normala apa se revarsa intr-un canal de colectare.

Mai poti trage drenul intr-o groapa mare umpluta cu pietre, fosa etc.

Nu am inca constructie pe teren !
E o idee drenul. Apa se aduna vad intr-o parte si pe la jumatatea terenului. Casa va fi situata la 1m de gardul lateral, Cam pe unde se aduna apa acum. O solutie ar fi ca sa dirijez apa pluviala de pe acoperis printr-un tub in spatele terenului cumva. Oricum, langa casa, terenului ii va fi facuta o usoara panta inspre exterior, gard, sa nu se adune apa langa casa.

Dar acest dren al tau, in timp nu se va colmata?

#20
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Dar acest dren al tau, in timp nu se va colmata?

Cam greu sa se colmateze, drenul nu preia apa care vine de la suprafata, apa se scurge prin pietris,nivelul apei creste de jos in sus este colectata de tubul de dren si dirijata spre camin.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XmmdGiEh1Mw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poti monta o mebrana de geotextil pt a evita colmatarea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1UfIgbadQXE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Studiu geo o sa fac sau iau de la vecinul care e la 10m de mine.

Hai sa iti arat eu ce am gasit la studiul geo la mine pe aproape jumatate de teren, in conditiile in care vecinul e la mai putin de 10m si nu a gasit asa ceva.. Si nici ala de peste drum.. si nici ala din spate..

WP_20151027_011.jpg WP_20151020_009.jpg

Asa m-am gandit si eu ca daca e bun la vecinul e bun si la mine, si am pierdut 500E pe un proiect DTAC pe care l-am facut in baza vecinilor si pe care nu am putut sa il pun in practica, asa ca am facut altul, cu pozitionarea casei pe partea din spate a lotului, unde nu exista molozul ala (cel putin asa zice studiul geo...).

Edited by oMariusRO, 10 March 2016 - 14:57.


#22
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Si eu cred ca trebuie dren macar la aleile perimetrale, la noi curge pe burlane si sta mocirla de jur imprejur zile la rand. Deocamdata eu nu am nicio planta, anul asta incep sa amenajez ceva si sunt sigura ca daca nu gasesc o solutie acolo vor cam putrezi toate plantele din zona dintre gard si casa.
Cel cu care am discutat de amenajarea instalatiei de irigat tot asta mi-a spus, ca voi avea ceva probleme cu apa care se aduna dupa ploaie ...

#23
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostoMariusRO, on 10 martie 2016 - 14:55, said:

Hai sa iti arat eu ce am gasit la studiul geo la mine pe aproape jumatate de teren, in conditiile in care vecinul e la mai putin de 10m si nu a gasit asa ceva.. Si nici ala de peste drum.. si nici ala din spate..
Stai putin, tu ai terenul pe undeva prin oras, acolo a fost o groapa ceva.
La mine nu cred ca e cazul, e teren arabil, dupa centura, nu a fost groapa de gunoi, ba la cateva sute de metri e zona protejata sanitar, trece canalul acela de apa de la Arcuda.

View Postdell99, on 10 martie 2016 - 14:59, said:

Cel cu care am discutat de amenajarea instalatiei de irigat tot asta mi-a spus, ca voi avea ceva probleme cu apa care se aduna dupa ploaie ...
Sau macar apa de pe acoperis sa fie toata dirijata catre o parte a terenului, ca la dvs nu e canalizare, dar chiar si cu canalizare stiu ca nu se varsa apa pluviala in canal.
Dar asta trebuia inainte sa fie facut trotoarul.

#24
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
E in Pantelimon, pe langa Ferma Animalelor. A fost o groapa intradevar, dar numai la mine pe teren, si intr-o anumita zona, cam 10x5m sa zic. Dracu stie cand a fost facuta/umpluta si de cine. Teren arabil a fost si acolo, ca am vorbit cu oameni batrani care stau in Pantelimon de cand erau copii. Mi-a zis un om la vreo 50 de ani ca prin zona aia venea cand era copil sa culeaga iarba pentru animale. Inainte sa inceapa bula imobiliara si sa se vanda toate terenurile arabile, propietarul din anii 2000 punea porumb acolo. Cel putin asa mi-a zis un vecin care a cumparat in 2006 de la primul propietar.

Mi-a povestit inginerul geo ca a vazut asa ceva si prin Bragadiru. Gropi ramase de pe la bombardamente, din al doilea razboi mondial, care au fost apoi umplute cu te miri ce.

Ideea e ca e mai sigur sa faci un studiu geo, ca poti avea surprize chiar in interiorul aceluiasi teren, la cativa metri distanta.

Edited by oMariusRO, 10 March 2016 - 15:34.


#25
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostoMariusRO, on 10 martie 2016 - 15:24, said:

E in Pantelimon, pe langa Ferma Animalelor. A fost o groapa intradevar, dar numai la mine pe teren, si intr-o anumita zona, cam 10x5m sa zic.
Ai avut noroc atunci ca ai avut teren mai mult si ai mutat constructia.
Dar daca faceai studiu geo pe bune, aia se apucau sa foreze din metru in metru pe toata suprafata? sau unde prognozezi ca o sa vina casa?
Nu stiu cum se face.

#26
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Pai studiul geo e facut pe bune, am facut chiar doua...

In general la un studiu (pentru o casa) se fac 2 foraje, maxim 3, la distanta unu de altul. Ei zic ca au marja de eroare de 10-15m pe un foraj, dar vorba aia.. viata bate filmul. La 5m de foraj poti sa gasesti "leopardul"...

La mine au venit doi oameni si s-au uitat asa pe teren si a zis unul "Aici e pamantul mai tasat, sigur e o problema". De.. o fi vazut omul multe la viata lui... Si au forat ei acolo pana la vreo 2 metri si zic: "Nu mai intra, s-a oprit in ceva tare.. piatra, beton.. nu e caramida ca prin aia trece foreza.. Hai sa ne dam mai incolo".

Si mai incolo tot asa, si tot asa, pana au ajuns in mijlocul trenului. Si au forat oamenii acolo pana la 8-10m si ziceau "Domnule, e bun terenul la cum arata pamantul..". Pai e bun mai nene, dar eu nu voiam sa pun casa aici... Pana la urma am pus-o, ce sa fac... Ca si sa vand terenul stiind ca are probleme nu mi-a venit...

Edited by oMariusRO, 10 March 2016 - 16:13.


#27
georgesam

georgesam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.08.2010
spune-ti adresa exacta, va putem ajuta, detinem buldoexcavator si camion 18 mc, pret negociabil, 0799788334

#28
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostoMariusRO, on 10 martie 2016 - 16:08, said:

La mine au venit doi oameni si s-au uitat asa pe teren si a zis unul "Aici e pamantul mai tasat, sigur e o problema". De.. o fi vazut omul multe la viata lui... Si au forat ei acolo pana la vreo 2 metri si zic: "Nu mai intra, s-a oprit in ceva tare.. piatra, beton.. nu e caramida ca prin aia trece foreza.. Hai sa ne dam mai incolo".
E si loterie achizitia unui teren, dar te puteai interesa si pe la localnici, vecinii din zona. Dar care e problema? A avut loc si casa, daca sunt doar pietre nu vad necazul, sa nu fie nu stiu ce deseuri, dar chiar si alea radioactive daca sut la 2m nu cred ca produc necazuri.

View Postgeorgesam, on 10 martie 2016 - 20:11, said:

spune-ti adresa exacta, va putem ajuta, detinem buldoexcavator si camion 18 mc, pret negociabil, 0799788334
Am gasit pe cineva cu 100 lei masina de 15mc. Probabil excaveaza pe la blocuri, sa vad, doar am vorbit la telefon. Daca nu imi convine despre ce e vorba va caut.
Multumesc.

Edited by TheWarrior, 11 March 2016 - 06:28.


#29
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
M-am interesat la vecinul din dreapta și peste drum. Mai sunt case pe strada,  nu au avut nici o problema.

Nu e nimic radioactiv :) dar molozul ala are 4m adancime. Ca sa pun casa acolo trebuia să bag în fundație cat în jumate de casa la rosu... Necazul e ca am pierdut banii pe un proiect și ca am întârziat câteva luni bune fata de ce îmi propusesem...

#30
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
oricum faptul e consumat, eu in locul tau acum as face investigatii, macar sa stiu cat de mare, cat de adinca e groapa, ce anume s-a bagat acolo, asa pt mine. Poate or fi si cai morti io stiu. Trebuie cautat si vorbit cu cei care au lucrat in zona, vecinii din vatra veche a satului. Trebuie sa se stie, ca doar nu a venit armata, a sapat si a astupat intr-o noapte.

#31
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

oricum faptul e consumat

Corect :) Asta e, mergem inainte.

Quote

eu in locul tau acum as face investigatii...
Pai de aia am adus excavatorul ala, sa vad ce e pe acolo. Are cam 4m adancime, la suprafata e molz de la demolari ceva si mai la fund pare ceva gunoi de grajd. Calul inca nu l-am gasit :)  Oricum asta e treaba veche de peste 15-20 de ani, ca am gasit imagini de satelit din anul 2001 sau cam asa (pe google earth) si era camp acolo...

Oricum, ideea postului meu a fost ca nu te poti baza mereu pe vecini la studiu geo. Daca la ei e bine, nu inseamna ca e bine si la tine. Mai stiu un caz care desi a facut studiu geo si a iesit bun, cand s-a apucat de casa a gasit o fosta hazna sau ceva de genul asta pe o portiune sub casa, si a fost nevoit sa faca subsol ca nu mai avea unde muta casa... Un studiu geo e mai ieftin decat un subsol sau o fundatie speciala, mai ales atunci cand nu vrei sa ai subsol sau bani sa il faci...

#32
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Da, multumesc, e bine de retinut.
Vecinul din stanga a facut gard, la care am participat si eu cu bani. Am fost prezent in prima zi cand a venit un mini excavatoras, s-a sapat sant si au pus fierul beton.
Pe o portiune, s-a gasit balegar, gunoi de grajd, se pare ca a fost un mic asezamant pt animale pe acolo.
Deci se poate gasi orice cum spuneai.

Ca principiu, cum se procedeaza? acolo unde intentionez sa amplasez casa, acolo se foreaza mai des? Sau numai in zona aia? Sau pe toata curtea?

#33
Sheyla

Sheyla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 28.02.2016
Eu am dat 800 ron pe 3 foraje in judetul constanta.
La mine s-au dat toate la o distanta de 2 metri unul de altul si cam pe mijlocul locului unde va fi pozitionata casa.
Treaba este ca si asa am avut probleme...
Din cele 3 foraje a reiesit ca pamantul bun de fundare este la 1.6 metri...in realitate am descoperit ca este la 1.95,dacă stiam faceam subsol.
Cred ca idealul ar fi 5 puncte...cele 4 colturi ale casei si unul pe mijloc.
Un studiu geo este recomandat sa faci la cumpararea terenului...te poate salva de o gramada de bani.


#34
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Am rezolvat, sambata si ieri s-au adus 30 basculante 8x4. A fost si intins, a iesit bine zic eu.
Prinde bine ploaia de astazi.

Multumesc tuturor pentru informatiile oferite.

Attached Files


Edited by TheWarrior, 22 March 2016 - 10:21.


#35
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
salut, de unde ai luat pamantul si cu ce pret? poti pune si mai multe poze? :)

#36
notkov

notkov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2015
Am și eu o problemă asemănătoare. Teren 17x47m, neconstruit. Doresc să construiesc la începutul anului viitor cel mai probabil. Zona, pe lângă Timișoara, momentan sunt inundat pe alocuri, vecinii sunt mai sus ca mine și drumul are și o concavitate în zona mea și a vecinului. Ar trebui să umplu cam 30-40cm , în unele zone și 60cm terenul fiind vălurit. Solul ține bine apa.

La intrare, adică de la drum până la începutul terenului (4m) am pus piatră concasată cu pământ, în ideea să pot intra cu mașini mari.
Întrebarea mea e, ce ar fi mai bine să pun în continuare ? Pământ curat fără pietre (din ăla mai galben, nu pământ negru scump), sau pământ mai cu pietre (mai ieftin) și în spatele curții fără pietre. Are sens ce întreb? sau îmi fac probleme degeaba și să pun orice :) .  Când va fi gata casa, peste oricum voi veni cu 10cm pământ negru de calitate.

Mulțumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate