Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Pamant de umplutura

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
Am si eu nevoie de niste sfaturi.
Am un teren langa Bucuresti. Vreau sa il aduc la nivelul strazii, cand ploua balteste apa pe el. Vecinii au pus, am ramas doar eu. E nevoie de vreo 30cm, poate chiar mai bine, pentru vreo 800mp.
Am sunat la o firma de pe net care se ocupa de asa ceva, si mi-a spus respectivul ca aduce pamant din excavatie pt. subsolul de la blocuri, adica e cam galben.
Din experienta voastra, ce imi recomandati, sa iau astfel de pamant?
In dreapta mea, a adus pamant, dar se pare ca e de pe la demolari, e plin de pietre mari (de fapt bucati de beton).
In alta odine de idei, cum se procedeaza? tocmesti la lucrare, sau stai la teren si vine masina, o descarca, iai dat banul.
Sa nu ma trezesc ca imi spune ca a bagat 20 basculante si a pus doar 15.
Apoi trebuie si intins acel pamant, se va intinde dupa ce se aduce basculantele.

Voi cum ati procedat?

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
iti dau ei tie banul!, nu tu lor!... ca altfel ar trebui sa-l duca la groapa... si acolo platesc!

parerea mea e ca e mai bine galben decat cu pietre...
daca socotesti necesar, peste, poti pune pamant fertil!

singur nu se va intinde
e bine sa-l intinzi in timp de vin basculantele... ca sa vezi si necesarul... sa nu te trezesti cu prea mult! :)

Edited by Nero-d, 10 March 2016 - 09:07.


#3
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 Nero-d, on 10 martie 2016 - 09:05, said:

daca socotesti necesar, peste, poti pune pamant fertil!
cred ca as iesi mult mai scump cu pamant fertil, eu apreciez la vreo 30cm stratul de pamant.
Apropo, am auzit ca se si fura acel pamant fertil, cineva intinsese un strat de astfel de pamant si a disparut dupa un timp.
Eu inca nu am gard.

Nu am auzit sa fie adus gratuit acest pamant de umplutura.
Ba chiar cand am vorbit cu respectivul, spunea ca pretul nu mai e cel de pe site, adica 400 lei basculanta mare, ci 450.
Se folosesc de tot felul de tertipuri sa te tepuiasca.

Eu as prefera sa vad cu ce pamant vine masina aceea, cat este de incarcata, ce calitate, si am dat banul la capul locului.

#4
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
La mine cel mai ieftin l-am gasit cu 250 de lei raba, ce-i drept...aproape de unde stau. Altii iau si 800, depinde peste cine dai. Am pus pamant normal, imi zicea tipul ca e pamant de unde s-a sapat pentru autostrada/centura, nu e galben. E perfect, fara pietre.

#5
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
Inseamna ca ai avut noroc cu acea autostrada in lucru.
Si eu am contactat pe cineva care aducea in zona mea, ca altfel daca vine de la 50 km ar creste pretul exponential banuiesc.

Cred ca cel mai important e ca pamantul sa fie curat.

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Intreaba si tu vecinii, ei stiu deja unde e cel mai ieftin si daca are pietre.
Dar intreaba mai multi, pe rand.

#7
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
vecinul din dreapta mea a adus, dupa cum am spus si are bucati mari de beton.
Asta ce vad ca e la mine, ca a trecut cu vreo 50 cm la mine si se vad niste blocuri de beton de vreo 30-40cm.
Cine stie ce are dedesubt si nu se vede.

De asta trebuie sa casc bine ochii si sa nu ma trezesc cu cine stie ce moloz adus gratuit ca sa scape de el.
E pacat ca terenul este bun acum, este arabil, au fost culturi agricole pe el, si sa aduc toate resturile.

#8
LaurX

LaurX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 30.07.2007
Salutare
In ce zona e terenul?

#9
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 LaurX, on 10 martie 2016 - 10:02, said:

In ce zona e terenul?
In vestul Bucurestiului

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ca sa ramana 30 tasat ( dupa ploaie ... zici ca intra la apa ), e nevoie de vreo 40 afanat . La 800 metri patrat , inseamna 320 metri cubi . Cum zice si narodu' , mai bine cauti o firma care trebuie sa scape de ceva pamant sau chiar moloz si platesti doar transportul. ( motorina o vei plati , chiar daca le faci un favor ) . Deocamdata pune numai in locurile unde vrei sa construiesti , ca sa se taseze natural . strict in situatia ta , eu as incepe de langa strada si tot acolo as construi , lasand partea din spate ca un soi de gradina . Poate sapi o piscina sau faci un beci la casa si iti ramane si niste pamant Posted Image .

#11
LaurX

LaurX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 30.07.2007
ok , cateva precizari
400-450 lei  pt pamant de umplutura este ff mult chiar daca vorbim de masina mare ,40 tone ,20 mc
totusi la acest pamant nu poti avea prea mari pretentii.
La sapaturi dai de diferite soluri : galben argilos, nisipos , roscat sau mai negru .
La incarcare in masina se mai amesteca...n-ai ce sa faci
Eu recomand 20 cm de pamant de umplutura+10 de pamant negru de padure daca vrei sa se vada frumos terenul

Daca vrei lasa-mi un numar de tel pe privat , stam de vorba si poate rezolvam toata treaba

Edited by LaurX, 10 March 2016 - 10:26.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Conteaza mult si ce vrei sa faci cu/pe acel teren.
Daca doresti sa construiesti,atunci este indicat sa fie din demolari.Insa daca doresti sa cultivi pe el,atunci musai pamant de calitate,cu cat mai putine pietre.Daca doresti si una si alta,procedezi in consecinta.

#13
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
terenul e pentru construit, nu pentru gradina.
Chestia cu tasatul nu stiu daca are mare importanta, ca talpa fundatiei va fi tot acolo unde trebuie sa fie, chit ca ridic acum cota sau dupa ce construiesc.
Oricum zic eu, tot va fi nevoie sa se ridice cota inainte de constructie, ca balteste apa cand ploua si nu poti sa lucrezi.

Terenul are 46m lungime si 18 latime. Construcia va fi in prima jumatate, deci nu va fi la fata. Daca aduc pamant aduc pentru tot terenul zic eu.

#14
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
La noi in zona este cam 300-350 lei pe camion de aprox 14mc. Este pamant destul de bun, fara pietre, mai de la suprafata sapaturii. Gratis nu am auzit pe nimeni sa aduca, e ceva deranj cu incarcatul si drumul...

#15
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Vreau sa il aduc la nivelul strazii, cand ploua balteste apa pe el."

 TheWarrior, on 10 martie 2016 - 08:37, said:


Esti sigur ca vei scapa de apa dupa ce bagi umplutura ?

Mai bine faci un dren, eventual  un studiu geo sa afli ce tip de sol ai, si te ridici dupa ce construiesti .
Iti spun asta din experienta, pana nu am facut un dren pe latura unde se aduna apa, n-am scapat de ea, chiar daca am bagat umplutura cu nisip si pietris ...aveam un sol argilos care nu "absoarbe" apa.

#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
m-am gandit si eu la asta, nu cred ca va fi problema. Terenul este un pic intr-o depresiune, acolo se cam aduna apa sa zic asa.
Oricum nu faceam beci, se complica mult izolarea lui.
Studiu geo o sa fac sau iau de la vecinul care e la 10m de mine.

In ce consta drenul la tine, aduni apa undeva si apoi ce faci cu ea?
Pericolul e ca umezeala sa urce pe pereti?

Gardul la mine va avea fundatie de 50-70cm, iar deasupra teava si gard bordurat, deci apa nu va avea unde sa plece.
De adunat se aduna apa, saptamana trecuta a plouat o zi si o noapte.

#17
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Pentru constructii ? Pai atunci aduci orice. Daca vrei totusi si o gradina si vrei sa economisesti (250 lei camioneta de 4 tone pamant de padure prin tot Bucurestiul; adica 3 - 3,5 mc) sapi 10 cm din pamantul de la suprafata de il ai si il pui deoparte. Umplii cu pamant de umplutura ieftin, nivelezi, apoi pui la loc stratul de suprafata - pe care il poti combina cu ceva nisip ca sa nu mai balteasca. Acum e cam cleios daca balteste, sau poate pur si simplu mult prea comprimat, dar nu cred. Daca vreodata vei avea nevoie sa sapi santuri mai adanci atunci e chinuiala sa scoti toate tablele si betoanele din pamantul ala ieftin de substrat.

#18
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Drenul e facut pe o latura a terenului (pe latime), sapat  sant, pat de pietris teava de dren, pietris sort mai mare >>directionat intr-un camin iar din camin pe sub gard si drumul de servitute prin teava normala apa se revarsa intr-un canal de colectare.

Mai poti trage drenul intr-o groapa mare umpluta cu pietre, fosa etc.

Nu am inca constructie pe teren !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate