Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Cateva pareri despre Cartierul Florilor, Magurele, Ilfov?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MariusDaniel29

MariusDaniel29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.03.2016
Buna seara,

As dori sa aflu cateva informatii despre Cartierul Florilor, din Magurele, Ilfov, de la cineva case locuieste acolo..
Doresc sa cumpar un teren de 5 sau 6 sute de m2, pentru a imi construi o casa..
Terenul l-am gasit, la 30 de euro m2, am fost in zona...sunt avantaje si dezavantaje....
Cel mai rau ma inspaimanta drumurile..astazi am fost in zona, a plouat o mare parte din zi, si drumurile sunt foarte proaste...eu conduc o masina sport, sincer, abia am iesit de acolo..fara sa exagerez..
Avantaje, e aproape de Bucuresti, exact la granita cu sectorul 5..
Dezavantaje,,nu sunt gaze..canalizare..apa curenta etc..dar exista alte solitii ..ex put in curte..centrala pe lemne sau peleti..nu e asta marea problema..
Sunt in jur de 100 case in acest cartier..
Intrebarea mea este, iarna, se poate iesi de acolo?? Cine locuieste acolo e foarte dependent de masina..
Am mai gasit un teren care are iesire la asfalt, o casa batraneasca pe loc, curent electric tras, gaz la poarta, dar este in Dumitrana Ilfov..avantaje..drum asfaltat..5 minute de mers pe jos pana in statia ratb..5 minute pana la un magazin...
Tot ma atrage Cartierul Florilor, fiind mai aproape de Bucuresti...Dar inca sunt in dubii..
Mentionez ca vreau sa ma mut la curte pentru ca sotia e insarcinata..vreau mai mult spatiu pentru copil..apartamentul unde locuiesc acum are 43 de m2 utili..semidecomandat..
Daca cineva si-a construit in Dumitrana de curand, as dori cateva pareri..sunteti multumit..etc?
Va multumesc

Edited by MariusDaniel29, 10 March 2016 - 00:14.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Distanta nu conteaza, conteaza timpul.
Utilitatle sunt esentiale. Nu cred ca vrei put si sa ai probleme cu apa nepotabila sau cu duritate mare. Lipsa canalizarii este o mare bataie de cap. Te gandesti la o centrala pe lemne, dar nu cred ca ai idee ce inseamna asta.
In lipsa utilitatilor , apar probleme grave pe care nu ai cum sa le anticipezi acum.

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
De ce nu Mogosoaia, Chitila, Rosu, Dragomiresti ? E sosea aproape peste tot si se merge destul de bine. Exista gaze, apa, curent. Adica ok, stau la casa, dar trebuie sa fie ca in evul mediu ? Centrala pe lemne ? Nu, multumesc. E complicat cu alimentarea, aprinderea, aia se umezesc, ce faci cu cenusa etc. Fara canalizare se mai poate, faci fosa, fara apa..hm, faci put, dar fara gaze nu se prea poate. Eu stau in Mogosoaia, am gaze, curent, TV+internet si imi este suficient: centrala si aragaz pe gaz, am doua puturi, unul pentru casa, altul sa ud gradina, fosa o trag de 2 ori pe an si cam asta. Asfaltul e de acasa pina la servici, dimineata daca plec la 7 de acasa ajung in Politehnica in 25 de minute (16 km), la intoarcere e destul de lejer. Am magazine in apropiere (Lidl si Mega Image in Chitila, Carrefour, Leroy Merlin in Bucuresti la 5 km de casa). Lasa florile si cauta nitel confort acum, nu peste 10 ani.

#4
MariusDaniel29

MariusDaniel29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.03.2016
Am ales acea zona pentru ca familia sotiei locuieste in Magurele, Ilfov..sigur vom avea nevoie de ajutor cu copilul, in special la inceput....
Dar aveti perfecta dreptate..utilitatile sunt foarte importante..

#5
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Deja ai doua minusuri majore, nu ai utilitati si nu ai un drum bun de mers cu masina. Putul deobicei nu are o apa atat de pura si o sa te saturi de centrala pe lemn. Eu zic sa cauti altceva.

In plus ia in considerare altceva, cand copilul o sa creasca mai mare, pe la un 15-16 ani, ce o sa faca? cum va putea iesi afara in Bucuresti cu prietenii? cum va ajunge la scoala? sau o sa ai atat de mult timp liber incat sa il duci si sa il iei din Bucuresti de fiecare data?

Edited by queron, 10 March 2016 - 01:06.


#6
Repero

Repero

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.01.2016

 MariusDaniel29, on 10 martie 2016 - 01:00, said:

Am ales acea zona pentru ca familia sotiei locuieste in Magurele, Ilfov..sigur vom avea nevoie de ajutor cu copilul, in special la inceput....
Dar aveti perfecta dreptate..utilitatile sunt foarte importante..

 queron, on 10 martie 2016 - 01:05, said:

Deja ai doua minusuri majore......
Am aceeasi parere ca userul de mai sus.
Doua minusuri majore structurate altfel:
1) Lipsa utilitati esentiale secolului actual.
2)Alegerea locuintei dvs dupa pofta,gandirea si confortul socrilor.

In mod normal si natural,socrii vin la mine pentru ingrijire/supraveghere copil.
Nu ma duc eu dupa socrii cu locuinta sacrificand un confort decent.

Parerea mea:
Cautati/achizitionati teren intr-o zona cu toate utilitatile primare si faceti abonament pe banii dvs socrilor, la toate mijloacele de deplasare in comun.
Greu de realizat pentru ca meciul se pare ca se joaca pe terenul sotiei dvs.
Parintii o doresc langa ea, iar dvs trebuie sa alegeti cei mai bine pentru familia dvs.
Razboiul se va da deadevaratelea in mintea/hotararea sotiei.Se pare ca "mamica si taticu" inving lipsa gaze,lipsa canalizare,lipsa apa curenta,lipsa drum decent, probabil lipsa scoala primara decenta in apropiere etc.

Edited by Repero, 10 March 2016 - 09:38.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

 MariusDaniel29, on 10 martie 2016 - 00:10, said:

Buna seara,

As dori sa aflu cateva informatii despre Cartierul Florilor, din Magurele, Ilfov, de la cineva case locuieste acolo..
Doresc sa cumpar un teren de 5 sau 6 sute de m2, pentru a imi construi o casa..

Am mai gasit un teren care are iesire la asfalt, o casa batraneasca pe loc, curent electric tras, gaz la poarta, dar este in Dumitrana Ilfov..avantaje..drum asfaltat..5 minute de
Va multumesc

Nici nu as mai sta pe ganduri.
Recomandarea mea este sa se cumpere loc de casa/casa/etc acolo unde s-a mai construit,pentru ca zona este verificata.
Terenurile pe care "dezvoltatorii" actuali au construit,sunt exact acele zone unde nu s-a inaltat nimic pana acum pentru ca acele terenuri nu se preteaza pentru construirea de locuinte,in majoritatea cazurilor.
Asadar aceea casa de care vorbesti este dupa parerea mea solutia ideala.Confortul psihic este foarte important.
Utilitatile si accesul sunt pe primul loc.
Ca fapt divers,am un prieten care locuieste intr-o zona asemenatoare celei dorite de tine si este nevoit sa circule cu cizmele de cauciuc in portbagaj.

Edited by adisz, 10 March 2016 - 10:20.


#8
MariusDaniel29

MariusDaniel29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.03.2016

 Repero, on 10 martie 2016 - 09:12, said:

Razboiul se va da deadevaratelea in mintea/hotararea sotiei.Se pare ca "mamica si taticu" inving lipsa gaze,lipsa canalizare,lipsa apa curenta,lipsa drum decent, probabil lipsa scoala primara decenta in apropiere etc.
M-ati  facut sa rad..
Sotia nu e de acord...ea nu vrea sa stea langa parinti..eu doresc asta, sa fim aproape, tocmai pentru a scapa repede de ei..sa vina, cand e nevoie, si sa plece repede repede :D
Oricum, multumesc de sfaturi...Maine ma duc la Dumitrana sa ma intalnesc cu proprietarul terenului de care vorbeam mai sus!

#9
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
De curiozitate, la ce pret/mp e terenul din Dumitrana ?

#10
MariusDaniel29

MariusDaniel29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.03.2016

 ionut76, on 10 martie 2016 - 22:42, said:

De curiozitate, la ce pret/mp e terenul din Dumitrana ?

In jur de 20 de euro m2 o parcela mai mica
Am gasit si un teren de 2000 m2, toate utilitatile , care e in jur de 15 euro m2 negociabil...dar pt mine e prea mare suprafata

#11
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am in Mogosoaia terenul de 1000 mp: casa, ceva curte si gradina. Problema e ca la o curte asa de mare e foarte mult de munca, chiar si daca pui numai gazon, nu mai vorbesc de legume, copaci etc. Sa faci cumva sa ai masinile cit mai aproape de poarta, altfel este extrem de complicat sa dai zapada iarna ca sa poti iesi. In plus, la un teren mare (ca al meu) iti trebuie o multime de gard sa il ingradesti. Sau poate ai deja gard ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate