Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Contract comodat auto

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
nikk

nikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.05.2008
Pentru obtinerea ecusonului de parcare auto rezidentiala  primaria solicita contract de comodat in forma autentica .
Asta numai pentru comodat intre persoane fizice , cu persoane juridice se accepta "adeverinte " eliberate de acestea  .
O astfel de conditie - contract de comodat in forma autentica - este legala stiut fiind ca , in conformitate cu Codul civil , nu este ceruta o astfel de forma a contractului ?
Totodata , aceasta conditie nu este discriminatorie pentru comodatarii unei persoane fizice fata de o persoana juridica ?
Ce se poate face pentru obtinerea locului de parcare in cazul unui contract de comodat incheiat in scris sub semnatura privata , cum prevede Codul civil  ?

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu inteleg... fii mai explicit!
in ce situatie se solicita contract de comodat?

Quote


Sper ca am fost mai clar .

da!, acum da!

deci "primaria" vrea sa se asigure ca doar detinatorii legali de auto obtin locuri de parcare!
si ca presupusul contract nu e facut de tine in fals... semnand in ambele locuri... si la comodant, si la comodatar!

adeverinta, are o stampila si un numar de inregistrare... deci poate fi urmarita, iar cine aplica stampila, raspunde... deci nu mi se pare discriminare!

primaria putea foarte bine sa dea locuri de parcare doar posesorilor, nu si utilizatorilor!

Edited by Nero-d, 07 March 2016 - 08:24.


#3
nikk

nikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.05.2008
Ca locatar arondat unei parcari de resedinta si care nu detine autoturism proprietate ci numai dreptul de folosinta ( prin contract de comodat) al unui autoturism proprietatea altei persoane fizice si care solicita , contracost, dreptul la parcare de resedinta nerezervata . Sper ca am fost mai clar .

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,084
  • Înscris: 02.09.2005
tu ce ai vrea, sa iti dea loc de parcare fara sa ai autoturism in proprietate/comodat/etc?

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 nikk, on 07 martie 2016 - 07:08, said:

Pentru obtinerea ecusonului de parcare auto rezidentiala  primaria solicita contract de comodat in forma autentica .
Ce se poate face pentru obtinerea locului de parcare in cazul unui contract de comodat incheiat in scris sub semnatura privata , cum prevede Codul civil  ?
Primăriile sunt stat în stat, nu-i poate obliga decât instanța să schimbe sau să anuleze o decizie. Nu cred că s-ar justifica efortul și cheltuiala, dar ai putea avea șanse de câștig. Cred că ar fi fost suficient să ceară ca la depunerea actelor să fie prezent și proprietarul, dacă chiar voiau să fie siguri că e semnătura lui.

#6
nikk

nikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.05.2008
Multumesc tuturor pentru raspunsuri . Problema este daca Primaria poate sa faca legi / sa adauge la lege . Eu nu am studii juridice , dar am mai citit despre speta .
Conform Codului civil , pentru a fi valabil  comodatul este necesar acordul partilor si remiterea autoturismului si evident actele masinii.  Existenta sa se probeaza prin inscris sub semnatura privata . Opozabilitatea fata de terti necesita data certa reglementata tot de Codul civil . Niciuna dintre aceste valente ale contractului de comodat : valabilitate, probatiune, opozabilitate nu necesita , conform Codului civil, forma autentica . In baza carei legi ar putea atunci Primaria sa solicite forma autentica pentru contractul de comodat ?

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
Nu poate primăria să facă sau să completeze legi astfel încât să fie valabile peste tot în țară dar poate decide cam orice vrea mușchiul ei pe plan local.  De-aia ziceam că doar instanța îi poate obliga să renunțe la acea dispoziție.
Dacă ai chef, timp etc. citește asta:
http://www.euroavoca...ege&idItem=1145

Quote

Articolul 1: Subiectele de sesizare a instantei
(1)Orice persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau ori intr-un interes legitim, de catre o autoritate publica, printr-un act administrativ sau prin nesolutionarea in termenul legal a unei cereri, se poate adresa instantei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoasterea dreptului pretins sau a interesului legitim si repararea pagubei ce i-a fost cauzata. Interesul legitim poate fi atat privat, cat si public.
Prin obligarea oamenilor de a da bani la notar pentru autentificarea unui contract de comodat eu zic că le produc o pagubă însă na, e nasol cu plimbatul în instanță, cu plata cuiva de specialitate care să redacteze acțiunea, plus că în instanță se poate întâmpla orice. Niciodată nu e sigur rezultatul.

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
intrebarea este? exista contract de comodat autentificat la notar? exista!!! deci exista!!! da?
altfel nu ar exista! Posted Image

in cazul in care tu il ataci in instanta, consiliul local poate foarte bine hotărâ ce ti-am zis eu mai sus!!!... sa acorde spatii de parcare la domiciliu doar proprietarilor auto!!!

Edited by Nero-d, 07 March 2016 - 10:24.


#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 Nero-d, on 07 martie 2016 - 10:23, said:

in cazul in care tu il ataci in instanta, consiliul local poate foarte bine hotărâ ce ti-am zis eu mai sus!!!... sa acorde spatii de parcare la domiciliu doar proprietarilor auto!!!
Corect, și cum nu-s rari ăia cu 2-3 mașini poți rămâne fără loc.  Nu că aș încuraja poziția ghiocelului dar  mai bine închizi ochii la cei 50-60 de lei cât costă autentificarea.

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sau iti iei masina proprietate personala :)

#11
nikk

nikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.05.2008
Parcarea de resedinta nu are legatura cu detinerea ca proprietar a unui  autoturism ci cu dreptul legal de folosinta a unui autoturism in functiune  de catre un rezident..
@Nero-d , forma autentica a contractului de comodat este ceruta de Codul civil numai in situatia in care partile convin ca contractul sa fie titlu executoriu .
Masina este proprietatea mea, dar nu o mai pot conduce si am cedat-o prin comodat cuiva care ma ajuta cand am nevoie , dar sta la alta adresa .
@althea , pozitia aia ma deranjeaza cel mai mult . Vin unii la "butoane" care din prostie sau mizantropie fac viata grea tocmai celor care i-au ales .
Nu banii sunt neaparat problema ci dispretul fata de lege si drepturile noastre elementare , cu care suntem tratati . Chiar sfaturile ca ar fi mai bine sa nu-i deranjez ca ma "rezolva" ei dupa bunul plac arata cam cum ne raportam la drepturile noastre in fata "autoritatilor" ...

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule... tii tu neaparat sa polemizam... parcarea la domiciliu, nu e un drept!, e un privilegiu!
terenul apartine primariei si face ce vrea cu el!... atata timp cat cererea e mai mare decat oferta, proprietara terenului poate impune ce criterii vrea muschii ei!!!
hotararile consiliului local sunt obligatorii si executorii!!!
pe baza hotararilor de consiliu care mult mai tarziu s-au dovedit a fi ilegale, s-au ridicat ani de zile masini in bucuresti!.. firmele căpușă, facand o groaza de bani...
asa ca dreptul ala legal de care zici tu... nu intra in discutie!!!...
nu mai poti conduce masina? cedeaz-o cu acte in regula!!! sa stie si politia pe cine sa traga de urechi!
nu te poti justifica cu contractul de comodat nici pentru amenzi, nici pentru impozit... cam nicaieri!!!...
nu mai inscrie tu masina pe numele lu' taica-tu ca sa platesti asigurare mai mica!... da?
si proprietarul de drept, poate sa revendice la randul sau un loc de parcare de la primarie!!! ca doar are masina... nu?

consiliul local face el legile lui care pot fi contrare celor ale statului!!!
uite un exemplu... chiar daca legea prevede ca pentru portiunile de drum national din afara municipiilor resedinta de judet este necesara rovinieta, consiliul local popesti-leordeni a hotatat ca pe raza orajului sa nu fie necesara rovinieta!!!

Edited by Nero-d, 07 March 2016 - 13:19.


#13
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
cat  e  un  contract  de  comodat  facut  la  notar?
consiliul  local  poate  emite  HCL-uri.care  nu-ti  convin  ,le  poti  ataca  in  instanta.  succesuri!

#14
nikk

nikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.05.2008
@nero-d , eu stiam ca parcarea de resedinta (nerezervata) este un serviciu public la care ar trebui sa aiba acces nediscriminat toti rezidentii . Pentru o locuinta se acorda un singur ecuson (pentru o singura masina) , iar o masina poate avea un singur ecuson - un singur loc de parcare . Sustinerile astea in sensul ca un Consiliu local face ce vrea si noi trebuie numai sa ne supunem nu cred sa ajute pe cineva . In momentul in care cineva s-a hotarat sa lupte (in instanta) impotriva blocarii/ridicarii abuzive a masinilor , a inlaturat acel abuz . Eu consider ca este un abuz conditia pusa care nu se regaseste in Codul civil , totodata fiind si discriminatorie : se cere numai contractului de comodat in care comodantul este persoana fizica . Daca este persoana juridica nu se cere forma autentica pentru contractul de comodat !

#15
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
ptr ce  consideri  tu  abuz  ,   poti  actiona  in  judecata  emitentul.

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule e o polemica furila!!1
atata timp cat exista contract de comodat autentificat si nu e ilegal sa existe!!!... e legal sa fie solicitat! nu crezi?
adeverinta aia stampilata e un act oficial! cineva raspunde de autenticitatea ei!, e inregistrata intr-un registru!

cu discriminarea... e exact ca si cand iti iei o amenda ca ai parcat aiurea si-i ceri politistului sa-i amendeze nunaidecat pe toti!!! de ce numai pe tine? asta e discriminare!

cu serviciul public... uite o analogie tampita din punctul meu de vedere... dar de dragul discutiei, merge!
vezi transportul in comun care e un serviciu public!!!... unii au dreptul sa circule gratis, altii, nu... unii au dreptul sa plimbe cainii cu autobuzul, altii nu... unii au locuri rezervate, altii nu! curata diecriminare...

in momentul in care cineva s-a hotarat sa lupte in instanta si a si castigat, n-a inlaturat absolut deloc acel abuz... au trecut ani buni pana a fost inlaturat!
probabil la tine alta e problema... in obtinerea unui contract de comodat autentic...
noi ti-am cam spus cum sta treaba!
tu poti urma sfatul colegului si daca te simti diecriminat... sau nu..., poti actiona in judecata pe oricine pentru orice motiv!
eu atat iti mai spun si cu asta inchei!... hotararea de consiliu local, e lege!

Quote


Poate pentru unii (nu zic că e cazul inițiatorului) 50-60 de lei sunt bani.
10 litri de benzina? common!
atunci n-are decat sa urmeze dreptul, sa-si faca stagiatura, absolva definitivatul se inscrie in camera notarilor si gata... isi face contract ieftin!
sa ne gandim si la bugetul local totusi!, nu?
primaria vrea sa beneficieze cei ce platesc impozite si taxe locale la bugetul ei, nu in alta parte!

am mai zis si o repet... atata timp cat contractul autentic exista legal... e la fel de legal sa fie lolicitat!!!

si ca o divagatie!!!... in afara de iesirea din taea... unde nici acolo nu se mai solicita!!!... la ce mai foloseste un contract de comodat???

Edited by Nero-d, 07 March 2016 - 16:02.


#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
Nu-l criticați așa vehement, în principiu are dreptate când zice că e abuzivă cerința. Există posibilitatea de a se convinge că acel contract e semnat pe bune chemând comodantul și comodatarul la depunerea actelor.
Poate pentru unii (nu zic că e cazul inițiatorului) 50-60 de lei sunt bani. Poate costa chiar mai mult, dar si 10 lei să fie, de ce să pui oamenii la o cheltuială inutilă?

Tot ca exemplu: la Evidență contractul de comodat poate fi prezentat ca dovadă a spațiului de locuit atât în formă autentică cât și sub semnătură privată.
Dacă este sub semnătură privată, e necesară și prezența proprietarului pentru a-și da consimțământul de primire în spațiu - tocmai pentru a se verifica că într-adevăr a semnat acea foaie.
Dacă e autentificat la notar, nu mai trebuie să vină proprietarul pentru că notarul a verificat identitatea părților.

Inițiator, poți scrie prefectului. Și el poate ataca actele administrative în instanță.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 althea, on 07 martie 2016 - 15:53, said:

Poate pentru unii (nu zic că e cazul inițiatorului) 50-60 de lei sunt bani. Poate costa chiar mai mult, dar si 10 lei să fie, de ce să pui oamenii la o cheltuială inutilă?

Am greșit prețul.

Quote

(1) Pentru autentificarea contractelor de comodat de bunuri mobile sau imobile, onorariul se stabileşte potrivit pct. 27 din anexa nr. 1, pentru fiecare contract de comodat sau act adiţional la acesta, indiferent de numărul şi de valoarea bunurilor mobile şi imobile.
Aveam impresia că e ieftin un contract de-ăsta însă tariful minim este 150 de lei conf. anexei 1, pct.27 din Ordinul 46 c 2011 - Tarifele de onorarii notari publici (sper să nu plictisesc dar fără surse postările pe aria asta nu prea au valoare). Cine vrea să verifice găsește aici:
http://notariatpubli...onorarii-notari

Am zis minim, deci se poate și mai mult:

Quote


Preţ
Costul contractului de comodat al unei locuinţe/spaţiu la biroul nostru notarial este de 200 lei (+tva), indiferent de valoarea bunului imobil.
http://notariat-tine...inta-model-pret

Aș zice că nu e chiar aiurea nemulțumirea lui nikk. Dacă vrea, administrația locală poate renunța la autentificare. Dacă nu vrea cred că ar putea fi obligată de instanță dacă cineva ar deschide o acțiune - cetățean / cetățeni sau prefect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate