Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Clinica oftalmologica Oculus

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ramona101

ramona101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.03.2016
RUSINE OCULUS!!!
Feriti-va de OCULUS !!!!! FERITI-VA de D-l doc. Prof. MORARU CRISTIAN / D-a doc. MORARU OZANA.
   DA, ei sunt cei care iti iau banii, te opereaza, operatia nu le reuseste si daca te intorci la ei vei primi un raspuns gen "Dar ce iti trebuie sa vezi 100%? Doar nu te faci aviator. Te doare ochiul de la operatie? Dute ia calmante, hai la revedere!". Poate nu va vine sa credeti, nici eu nu crdeam ca poate exista asa ceva, dupa ce le-am dat acestora suma de 3000 lei pentru asa zisa operatie care defapt....nu a facut nimic.
   As vrea sa-mi explic titlul mai amanuntit. De mica am avut probleme la un ochi, am purtat lentile de contact o perioada iar la varsta de 22-23 de ani stiam ca se apropie momentul in care miopia stagneaza si pot scapa de acele lentile de contact. Am fost la asa zisa renumita clinica OCULUS, bineinteles ca a doua zi m-au si bagat in operatie ca sa isi incaseze banii. Am avut o alta consultatie la cateva zile in care mi s-a spus ca totul a fost bine si lucrurile functioneaza absolut normal, sa revin la 6 luni timp in care ochiul incet incet isi va reveni cat vedeam cu lentila.
Ok...timpul a trecut, vederea nu s-a imbunatatit, din contra aveam dureri la ochiul care a suferit operatia. Am revenit la 6 luni cum mi s-a spus si le-am explicat ca vederea mea este la fel ca inainte de operatie si am dureri . Sotia acestui doctor, adica d-a MORARU OZANA cea care s-a ocupat de mine nu era acolo insa era sotul acesteia D-l doc. MORARU CRISTIAN si cam asa a decurs discutia noastra dupa ce mi-am explicat durerea:
-Domnisoara, dar ce lucrezi la politie? Vrei sa te faci aviator sau ce...? Daca veneai de prima data la mine iti spuneam ca faci aceasta operatie degeaba. Vezi cu dreptul, la ce iti trebuie sa ai o vedere asa buna? (Spuse acest renumit doctor MORARU)
Eu am ramas blocata si am incercat sa-i explic acestuia in continuare:
-Nu conteaza unde lucrez, eu am facut aceasta operatie pentru ca am nevoie de ochi si de o vedere mai buna....
-Ei ai nevoie, te uiti cu ochiul bun cand iti trebuie (spuse el razand prosteste, pot spune)
A doua problema a mea erau durerile, inca un raspuns din partea doctorului:
-Te doare? Cumpara-ti antinevralgic...hai ca am treaba, hai la revedere!
-D.l doctor dar nu ma puteti lasa asa, v-am platit  atatia bani vreau doar sa vad mai bine...
-Sa vezi mai bine?? Ok, eu iti mai fac una ca nu imi este greu dar e posibil sa-ti pierzi de tot vederea...intelege ca tu ai facut aceasta operatie degeaba. Iesiti afara! La revedere!
In concluzie, am facut aceasta operatie care nu m-a ajutat absolut deloc iar pe langa asta m-am ales cu dureri mari la ochiul respectiv, iar doctorul m-a dat afara din cabinet razand ca asteptam sa vad mai bine dupa operatie.
RUSINE SA VA FIE!!!
CE SA MAI SPUNEM DE OMUL PE CARE L-A LASAT ORB? VA PUTETI INTERESA DESPRE
- "Clinica Oculus și medicul Cristian Moraru ar putea plăti 50.000 de euro daune pentru malpraxis"

#2
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

 ramona101, on 04 martie 2016 - 17:30, said:

- "Clinica Oculus şi medicul Cristian Moraru ar putea plăti 50.000 de euro daune pentru malpraxis"
Treaba pare din prin 2013. Nu te-ai interesat înainte să te duci la clinica respectivă?

Edited by afh, 04 March 2016 - 17:38.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
E bine ca le faci reclama pe care o merita pe net, asa incat si alti oameni sa fie informati.

Insa pe langa urlatul pe la colturi, ai si facut demersurile legale?

#4
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Si te-ai gandit sa faci plangere pe forum softpedia?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 ramona101, on 04 martie 2016 - 17:30, said:

In concluzie, am facut aceasta operatie care nu m-a ajutat absolut deloc
Sa inteleg ca inainte de operatie tu nu ai avut un diagnostic din care sa rezulte daca operatia e utila sau nu ? Posted Image

Edited by andreic, 04 March 2016 - 22:14.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
SI eu care credeam ca e topic despre oculus rift

#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu stiu ce sa mai cred..........mie mi se recomandase  Oculus de catre o prietena a sotiei (cautam o clinica pt operatir de cataracta-http://forum.softpedia.com/topic/1048572-operatie-cataracta-bucuresti/#entry18772667).
Atitudinea doctorului ma revolta dar ma gandesc ca si ei lucreaza cu materialul clientului. Pot fi si operatii care nu au reusit 100% dar asta nu scuza comportamentul doctorului respectiv.
Mi-amintesc de un caz mediatizat cu 1-2 ani in urma: o doamna din Timisoara (cu posibilitati financiare) a dorit sa-si aranjeze dantura, a apelat la o clinica renumita unde si-a facut implant dentar, exprimandu-ma mai simplu, si-a schimbat toti dintii. A cheltuit o groaza de bani si s-a ales cu dureri si multe alte probleme. Ea ii acuza  pe cei care-i facusera interventia ca nu au facut investigatii amanuntite inainte de operatie, puteau sa-i spuna ca are probleme care perecliteaza reusita operatiei, etc.
Mie de exemplu mi-a spus un stomatolog odata ca pot sa am eu de dat o avere, la mine implantul nu o sa tina.
Stiu sigur ca in cazul operatiilor, pacientul sau rudele sunt obligati sa semneze o hartie prin care echipa medicala isi asigura spatele.

Edited by altuser09, 04 March 2016 - 18:21.


#8
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Unchiul meu a facut operatie de cataracta la Dr Moraru si totul a decurs bine. I s-a explicat de la bun inceput ca nu o sa vada 100% din cauza altor probleme, dar a fost de acord cu operatia.
Dupa cam 1 luna vederea s-a limpezit.

Cat am interactionat cu Dr Moraru mi s-a parut un om onest si bine intentionat. A explicat tot ce avea de explicat, a facut de 2 ori investigatiile necesare si ne-a lasat pe noi sa luam decizia.

Nu pot sa zic nimic de sotia acestuia, deoarece nu am discutat cu ea personal.

Nu neg sau pun sub semnul intrebarii ceea ce ti s-a intamplat, vreau doar sa imi exprim parerea despre experianta traita.

#9
ramona101

ramona101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.03.2016

 afh, on 04 martie 2016 - 17:38, said:

Treaba pare din prin 2013. Nu te-ai interesat înainte să te duci la clinica respectivă?

Clinica mi-a fost recomandata de o alta doctorita, sincer...am spus ca o fi o clinica serioasa, dar m-am inselat.
Comportamentul celor de acolo m-au lasat socata.

 andreic, on 04 martie 2016 - 17:53, said:

Sa inteleg ca inainte de operatie tu nu ai avut un diagnostic din care sa rezulte daca operatia e utila sau nu ? Posted Image

Sigur ca am avut un diagnostic - > miopie -5
Nu asteptam ca vederea mea sa fie 100%, stiam ca nu...dar cat vedeam cu lentila de contact mi s-a asigurat. Insa nici pe departea asa ceva.

 Bob493, on 04 martie 2016 - 17:45, said:

Si te-ai gandit sa faci plangere pe forum softpedia?
Nu este o plangere ci imi povestesc experienta traita, iar de aici oamenii inteleg ce vor.
Vroiam sa scot in evidenta faptul ca eu NU recomand aceasta clinica nimanui si am explicat de ce.

 andreic, on 04 martie 2016 - 17:53, said:

Sa inteleg ca inainte de operatie tu nu ai avut un diagnostic din care sa rezulte daca operatia e utila sau nu ? Posted Image
Bineinteles ca mi-au spus ca e utila, evident pentru a mai taia o alta chitanta, sa incaseze ceva bani. D.a doctor MORARU OZANA mi-a spus ca se poate face operatia, mi-a garantat vederea care o aveam  cu lengilele de contact. Insa dupa operatie cand nu s-a observat nici o schimbare sotul acesteia mi-a spus ca nu era utila. Eu ce sa mai cred!?

#10
teoistrate

teoistrate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.02.2016
Eu am facut operaia la Oculus, in 2001, si per ansamblu am fost multumit, dar nu m-as mai opera la ei din urmatoarele motive:
-nu au cel mai bun laser din tara, asa ca nu te pot adduce la 0. Mie mi-a spus ca ma poate adduce la 0, daca am noroc (aveam -4 la miopie) dar se pare ca nu am avut. noroc si am ramas cu miopie reziduala. Doctorul mi-a explicat ca, cu orice laser din lume, nu ma putea adduce mai bine pt ca nici cu ochelari nu vad bine; dar, cand mi-am pus ochelarii, surpriza, am vazut perfect si ultimul rand de jos. Si acum, cu ochelari vad perfect cu ochiul operat. Este o minciuna reclama lor ca poti sa vezi sufficient cat sa conduci masina, daca faci operatie la Oculus: nu vezi sufficient., tot ai nevoie de ochelari;
-conditiile pre si post operatorii sunt f proaste: pun oamenii operati sa stea pe hol, pe o banca de lemn. E rusine sa nu ai sala post operatorie, mai ales cand ceri peste 1000 euro operatie/ochi.
-pretul este f mare in comparatie cu alti doctori si clinici. Si asta nu din cauza ca au un laser mai bun (ca nu au) ci pt ca sunt mai lacomi.

#11
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 altuser09, on 04 martie 2016 - 18:18, said:


Stiu sigur ca in cazul operatiilor, pacientul sau rudele sunt obligati sa semneze o hartie prin care echipa medicala isi asigura spatele.

Foarte rau, cum adica  "isi a sigura spatele"? Adica daca  operatia  nu reuseste  clinica respectiva se preface ca  totul e ok, nici  macar  o despagubire partiala a costului operatiei, nimic? Si "tine"  in  instanta o astfel de hartie? Nu cred...

#12
romuluss

romuluss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2018
Mi-am alocat aproximativ 1 ora din timp ca sa faca "reclama" acestei clinici OCULUS, mi-am facut cont si la voi pentru asta.
Povestea e cam asa :

O idee foarte proasta aceasta clinica, servicii medicale execrabile, o experienta pe care nu o recomand nimanui, de preturi nici nu mai vorbim la ce servicii au. Minus 100 stele !! Evitati clinica asta.
Pe scurt sotia mea a fost azi aici (ce greseala) , la receptie te intampina o acritura care mai are putin si te pune la colt, TRATAMENTELE se fac pe HOLURI, pe langa scari, la fel si masuratorile pentru ochi. Oameni buni suntem in 2017, vorbim de o clinica privata . Tratamente pe scari nici la stat nu se fac.
Si -a facut un examen de fund de ochi, picaturi tot tacamul si gata te trimit acasa, fara sa te tina sub supraveghere, fara sa iti spune NIMENI la ce trebuie sa te astepti si ce ai de facut.
Din pacate noi azi am trecut printr-o situatie foarte delicata, a plecat sotia mea si pe drum mai avea foarte putin si lesina, am chemat ambulanta, (tensiune 10/4) am ajuns la un spital, a fost foarte, foarte rau . Putea fi doar putin mai rau .... Totul putea fi evitat dar neglijenta e la loc de frunte aici...si e revoltator .
Noroc ca nu a fost singura, dintr-o intamplare nu ca ne-ar fi supus ei ceva inainte. Mai jos prin ce am trecut noi si va doresc sa va documentati inainte .

Dupa acest examen poate apare o stare de rau, provocata de atingerea ochiului. Aceasta stare este datorata unui reflex, si se poate produce in felul urmator: inima isi incetineste ritmul si tensiunea arteriala scade brusc. Aceasta poate merge pana la pierderea cunostintei. In acest caz, apare starea de rau, persoana poate cadea din picioare.Pacientul trebuie sa anunte medicul in momentul in care simte ca i se face rau. Tratamentul pentru aceasta stare consta in intinderea pacientului pe spate ridicand usor picioarele pe un scaunel. Dupa ce starea de rau dispare, se intind usor si progresiv picioarele, si abia apoi se aseaza bolnavul in sezut. Alti factori care pot declansa starea de rau vagal sunt: emotiile, durerile, caldura prea mare. In ziua cand se face analiza fundului de ochi nu trebuie sa sofati.

Edited by romuluss, 22 May 2018 - 20:51.


#13
relu37

relu37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.08.2013
da

-Sa vezi mai bine?? Ok, eu iti mai fac una ca nu imi este greu dar e posibil sa-ti pierzi de tot vederea...intelege ca tu ai facut aceasta operatie degeaba. Iesiti afara! La revedere!
In concluzie, am facut aceasta operatie care nu m-a ajutat absolut deloc iar pe langa asta m-am ales cu dureri mari la ochiul respectiv, iar doctorul m-a dat afara din cabinet razand ca asteptam sa vad mai bine dupa operatie.
RUSINE SA VA FIE!!!

Va rog sa-mi spunet daca ati rezolvat intre timp si unde ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate