Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Yamaha PSR S670 vs Korg PA300

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Intrucat vechea orga Roland G800 da iar semne de oboseala (butoanele nu prea fac contact cum trebuie desi unele le-am schimbat, cele 5 potentiometre de la meniu nu prea mai merg deloc iar cateodata se trezeste cate o clapa sa se auda la maxim (fara touch) ceea ce necesita iar demontare si iar strangere suruburi pe claviatura), sa nu mai zic de diskete care nu prea merg bine, m-am hotarat sa strang bani (in cat timp nu stiu, sper ca anul acesta) sa iau una noua. Nici vorba sa mai iau sh, mi-a ajuns una. Din pacate, din ce am vazut la magazinele de pe net, nu prea ai ce cumpara pana in 3000 lei. Le-am ascultat cam pe toate astea mai ieftine, mi se par mult sub G800. Singurele variante cred ca ar fi Yamaha PSR S670 sau Korg PA300 la un maxim de 3000 lei. Mai mult chiar nu mi-as putea permite. Va rog, cei care va pricepeti sau chiar aveti aceste claviaturi sa imi spuneti si mie care ar fi o alegere mai buna, atat ca sunet dar si ca constructie, fiabilitate, clape, butoane (nu vreau sa mai am iar problema de la G800 cu butoanele infundate sau cauciucurile de la clape care se sparg). Si nu in ultimul rand si dificultatea meniului care la G800 mi s-a parut foarte intortocheat dupa 10 ani in care folosisem Yamaha PSR 275.

Am zis sa intreb si aici deoarece pe forumurile dedicate cred ca sunt multi fanboy si nu vreau sa fiu dus in eroare, pe un forum zic toti ca yamaha e mai buna, pe celalalt invers.

Edited by gerbil, 28 February 2016 - 13:32.


#2
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Eu deja am inceputul maratonul de stragere de fonduri pentru Korg PA300. Consider ca merita cei 3600 de lei mai mult ca o Yamaha, de curand am butonat una la un magazin de muzica din oras, mi se pare foarte inchegata si rezistenta. Un alt atu ar fi ca aceasta vine cu ritmuri romanesti din fabrica. Am avut Yamaha, nimic de spus de fiabilitate si capacitatile ei, dar Korg/Roland sunt din alta liga. Korg mereu au fost peste la aranjoare. Acum depinde si ce canti, mie pentru folclor mi se pare cea mai potrivita.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2AkiWrzil_A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tibi_filip, 28 February 2016 - 14:19.


#3
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Din păcate nu știu ce să-ți trecomand dar eu visez minim la un Tyros 4. M-au fascinat aceste modele de la Yamaha.
Totuși, dacă vrei ceva în această gamă de preț, fă un efort și ia măcar un PSR S770.

Edited by ammazon, 28 February 2016 - 15:08.


#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Cand m-am uitat saptamana aceasta la preturi PA300 era cam la acelasi pret cu PSR 670. Acuma vad ca doar la Thomann mai costa 3.057,70 RON, in rest 3300, 3700lei. Dupa cum am zis mai mult de 3000 lei maxim nu am cum sa depasesc. Stiu ca mereu va fi loc de mai bine insa pentru mine si 3000 lei este un buget enorm pe care ma chinui sa-l strang.
Nu cant populara (nici nu stiu hore, sarbe etc) insa nu mi-ar displace niste sunete romanesti pentru unele melodii ocazionale. Orga pentru mine este doar un hobby, nimic mai mult. La Tyros nici nu indraznesc sa visez. Totusi am inteles ca pe PSR S670 se pot pune si instrumente iar pe PA300, nu. Sau cel putin asa am citit pe unele forumuri. Am mai inteles ca  exista un magazin (nu doresc sa ii fac reclama) care ar vinde PSR S670 si cu sunete romanesti. M-am uitat pe youtube si nu suna rau deloc. Acuma nu stiu, ma mai gandesc pana strang bugetul.

Initial ma uitasem la una mai ieftina, PSR E443, insa cred ca as face un downgrade mare de la G800.

Edited by gerbil, 28 February 2016 - 19:23.


#5
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Nici vorba de PSR E443... E o jucarie toata seria E. Daca esti incepator si nu faci chestii complexe, e suficient. Dar cum ai zis, ai face un downgrade cumparandu-ti una. Eu as lua in considerare si Roland BK3, destul de ieftin, iti raman bani si de o statie+boxe si suna chiar bine. Yamaha S670 e compromisul intre mediu si bun, avand in vedere bugetul. Cel mai bine te duci intr-un magazin de muzica, te uiti ce mai e pe acolo, probezi. Fiabilitatea nu ar trebui sa fie o problema, mai ales ca zici ca faci asta de hobby, nu o forjezi pe la petreceri/nunti. Tu stii ce canti, banii de care dispui. Personal as alege tot Pa300-le, apoi BK3 cu echipamentul de sunet corespunzator(in sensul sa ma multumeasca pe mine ce cant si cum se aude in sufragerie), si apoi S670-ul.

Eventual, daca vrei S670-ul, iti recomand site-ul de unde mi-am cumparat prima orga. Foarte seriosi si servicii de calitate. Iar daca nu are ritmuri romanesti, te poti intelege cu ei sa-ti bage, la 3000 de lei sigur nu mai platesti nimic pentru ele.

Edited by tibi_filip, 28 February 2016 - 20:22.


#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Poti sa-mi dai te rog pe privat magazinul? Mersi.

O sa studiez pe youtube si Roland BK3.

Edited by gerbil, 28 February 2016 - 23:35.


#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Aveti idee la Korg PA300 cum e cu stilurile si instrumentele? Din ce am vazut pe net, au modificat sistemul de operare direct. Sa inteleg ca au inlocuit toate ritmurile si instrumentele originale numai cu cele romanesti? Sau sunt si, si? Unde putem gasi o lista completa cu ce are in ea?

La PSR S670 m-am lamurit. Varianta cu sunetel romanesti vine cu toate ritmurile si instrumentele originale straine plus cele romanesti bagate in memoria de 30MB ca un bonus. Chiar daca este memoria plina deja, se pot canta ritmuri noi direct de pe usb fara sa le mai incarci, deci practic poti pune stiluri nelimitat. La Korg PA 300 nu stiu cum e.

Edited by gerbil, 29 February 2016 - 14:20.


#8
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Aranjor profesional Korg Pa300
aranjor profesional
61 de clape cu touch response
polifonie: 128-note
EQ pe 3 benzi
RX-sound technology
950 de tonuri
310 Styles
MP3 Player
functia Transpose
ecran de 5" TFT TouchView-Display
sequecer pe 16 track-uri
USB-Midi
USB-Host
USB-Device
iesire pentru casti
intrare pentru pedala de sustain
difuzoare: 2 x 13 Watt
dimensiuni: B x T x H in mm: 1030 x 378,3 x 127 mm
greutate: 8,35
include suport pentru partituri, manual, DVD si alimentator
INCLUDE PACHET DE RITMURI ROMANESTI

Are ritmuri din toate colturile lumii, printre care si ritmuri romanesti cu care vine din fabrica.  Sistemul de operare ti-l poti descarca de pe site-ul Korg si momentan a ajuns la 1.5.0(doar cu ultimul SO poti folosi toate functionalitatile clapei). Ca stiluri bagate de tine, merg ~1040 si merg majoritatea din seria PA, deci ar trebui sa redea si seturile de PA600. Ai USB sa-i maresti memoria cu stick.

Pe site-ul celor ce vand Korg in Romania e 3300, sau deja folosita la 3000 pe site-ul ce ti l-am dat(ai garantie).
Uite aici manualele si documentatia de la Korg.

http://www.korg.com/...t/0/359/#manual

#9
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Ritmurile românești includ doar muzică populară și manele sau și muzică ușoară, house, clubing?

Edited by ammazon, 02 March 2016 - 10:30.


#10
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Muzica populara(brauri, doine, sarbe, hore, batute etc), etno si manele.

Edited by tibi_filip, 02 March 2016 - 11:17.


#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Probabil ca are si ritmuri ce pot fi folosite la muzica usoara, house si etc. Yamaha S670 are.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y7ETcjYG_JY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Toate orgile au ritmuri din toate genurile(house, rock). Cele traditionale vin separat...

#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Despre YAMAHA NP-V80 ce parere aveti? Nu prea gasesc mare lucru cu ea pe youtube. Stie cineva daca se pot baga ritmuri si daca da cate, daca merg si de pe usb etc? Instrumentele sunt bune sau la nivel cu cele ieftine gen PSR 275 (care vad ca seamana la ritmuri si cu PSR e443, probabil au cam aceleasi ritmuri toata seria mai ieftina).

#14
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Dupa mai multe cautari si avand in vedere ca Korg Pa300 depaseste cu mult 3000 lei, voi ramane la PSR S670. Stiu ca poate pentru unii 600-700 lei in plus nu e mult insa totusi reprezinta o pensie pe o luna daca stam sa ne gandim. Si vorba aceea, nu cant la nunti, este doar un hobby, cred ca o investitie de 30 mil e mai mult decat suficient pentru mine. Sper sa fie o alegere buna. Ma voi imprumuta de la cineva si ii voi da banii in cateva rate. Problema ramane acum, de la ce magazin sa o iau? Care vi se pare cel mai serios? Nu am cumparat niciodata de la magazine de instrumente.

Edited by gerbil, 08 March 2016 - 20:21.


#15
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Poți să întri pe site-ul Yamaha și să dai la parteneri. Selectezi tipul de instrument și  orașul de unde vrei să cumperi și vei avea căteva rezultate după care te orientezi tu singur pe care să-l alegi.

#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Multumesc.

#17
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Korg PA300 e 3300 de lei acum pe site-ul dealer-ului din Romania. Nenea Andronescu, daca stii...

#18
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Pana la urma am luat Yamaha. Nu regret, am ramas placut impresionat de sunetul ei. Meniul destul de intuitiv, mult mai logic decat la G800. Citeste styles de pe stick, poti sa pui infinite. La fel si fisiere vce pentru intrumente. M-am prostit un pic aici pe ea:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BFqEyq-u6UE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gerbil, 15 March 2016 - 00:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate