Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

iPhone SE 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
2224 replies to this topic

#1549
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Ce înseamnă depășit? :)

#1550
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Well, A9 chip ... 3 ani A12 sta sa iasa pe piata .... dezvoltare de 4 generatii inseamna mai bine, mai optimizat, mai fluid, etc etc etc.
Pentru vorbit, pentru FB este excelent dar este imbatranit atat tehnioc cat si moral.

Nu ma intelege gresit, am cumparat unul nou din magazin de Craciun 2017 ... pentru ca doamna nu suporta telefoanele mari. iPhone 7-8 le considera prea mari.
Stiu ce poate, stiu ce face ... si 8-ul poate mai mult :) ... in sensul asta e depasit.

#1551
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
8-ul poate mai mult probabil pentru că e rezistent la apă, are 3D touch și cameră mai bună. În schimb, la utilizarea de zi cu zi diferențele sunt infime

#1552
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
SE-ul se misca mai bine decat orice Android 2018 asta datorita si iOS binenteles si faptul ca suporta ios 12 spune ceva inca. Eu personal pana nu pica vreo piesa pe el sau pana apare SE 2 nu l schimb. Sunt foarte multumit de el de aproape 3 ani de cand il am si nu simt nevoia sa l schimb , merge la fel de fluid si de bine ca in prima zi si asta ma intereseaza cel mai mult.

#1553
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
buuun,am deja o saptmana de utilizare iphone SE,prima data in lumea iOS dupa o viata de Blackberry.
Profund dezamagit,ma asteptam la un sistem matur dupa atatia ani,chestii basiz lipsesc sau sunt greoi de utilizat.AMintesc cateva,pe parcurs sigur mai gasesc:
-absolut mizerabil modul in care poti sa-ti setezi propriul ringtone
-mizerabila aplicatia "contacte",nimic de ales acolo,nu poti selecta si sterge multiple contacte,trebuie sa fi legat de calculator asemenea tonurilor de apel,sa ai cont icloud and shit...
-in anul 2018 inca nu stiu daca ma aflu in modul silent atunci cand ma uit pe ecran trebuie sa verific butonul mecanic din lateral????wtf apple
-push to mail functioneaza execrabil,multe bug-uri si aici
etc....
Acum relizez cat de bun a fost BB10 si cat de rau imi pare ca n-au stiut sa se vanda astfel lasand loc pt 2 sisteme penibile android si ios.

Pacat,imi pare nespus de rau,Iphone SE imi place pt ca este mic si singurul de pe piata de aceasta dimensiune care face fata cerintelor de azi,l-am verificat pe al meu si este fabricat iulie 2018,incredibil ca inca se mai fabrica hardware din 2016.
Are si parti frumoase dar am tinut sa le enumar pe cele care m-au deranjat cel mai mult si sunt chestii basic, functii care existau si pe telefoanele de acum 20 de ani.

#1554
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Am avut 2 BlackBerry înainte de iPhone SE, să zic că mi-a plăcut BlackBerry și mie mai mult ?
Singurul motiv pentru care am trecuți la iPhone a fost conjunctura / am vrut ceva cu touchscreen + aplicații și jocuri unde bb cam putine avea.
Plus că trebuia să plătesc datele separat la Vodafone. In rest îmi cam pare rău de bb.
Am văzut că au scos bb cu android, pare interesant, ai avut așa ceva ?


#1555
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Pentru mine, butonul mecanic de silence e un mare plus. Când ești la un meeting, sau la cinema nici nu trebuie să scoți telefonul și poți să pui în silent mode.

#1556
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

View Postcalbog, on 22 august 2018 - 19:19, said:

Am avut 2 BlackBerry înainte de iPhone SE, să zic că mi-a plăcut BlackBerry și mie mai mult ?
Singurul motiv pentru care am trecuți la iPhone a fost conjunctura / am vrut ceva cu touchscreen + aplicații și jocuri unde bb cam putine avea.
Plus că trebuia să plătesc datele separat la Vodafone. In rest îmi cam pare rău de bb.
Am văzut că au scos bb cu android, pare interesant, ai avut așa ceva ?
Salut,
Nu ma tenteaza Blackdroid datorita dimensiunii,mie classic-ul mi s eparea un pic peste nevoile mele dar keyone este cat usa.....si rahatul de android nu permite un format mic de genul classic-ului deci nu va mai fi niciodata un telefon compact de dimensiuni mici,de aceea singura mea optiune d epe piata a fost SE-ul.

View Postorbanbalint, on 22 august 2018 - 19:31, said:

Pentru mine, butonul mecanic de silence e un mare plus. Când ești la un meeting, sau la cinema nici nu trebuie să scoți telefonul și poți să pui în silent mode.
nu m-ai inteles,nu ma deranjeaza butonul mecanic doar ca ar fi trebuit implementat si sub forma de iconita in display ca sa stiu in ce mod sunt altfel exista un risc mare sa stai cu el ore intregi pe silent si sa nu stii ,trebuie musai sa privesti in lateral...

Edited by adycoke2, 22 August 2018 - 19:56.


#1557
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Nu trebuie deloc sa-l privesti in lateral. Nu m-am mai uitat la butonul ala de o vesnicie... doar tragi de el cu unghia in sus. Daca nu se misca nu este pe silent :)

#1558
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

View PostDecember, on 22 august 2018 - 20:01, said:

Nu trebuie deloc sa-l privesti in lateral. Nu m-am mai uitat la butonul ala de o vesnicie... doar tragi de el cu unghia in sus. Daca nu se misca nu este pe silent Posted Image
este adevarat,de nevoie, deprinzi anumite reflexe...totusi :)

#1559
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Nu mi se pare deloc "de nevoie". Nu activez niciodata ecranul telefonului ca sa vad daca e activa soneria sau nu. Nici macar nu-l scot din buzunar.
Uite acum: am telefonul pe masa, vreau sa aflu daca e pe silent. Nici macar nu ma uit la el, doar intind mana si ating butonul.
Tu ai vrea sa iei telefonul, sa-l activezi si sa cauti simbolul de sunet taiat?

#1560
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posteolianu, on 22 august 2018 - 18:21, said:

SE-ul se misca mai bine decat orice Android 2018
Mda ... decat orice android 2018? Serios ?

View PostDecember, on 22 august 2018 - 20:35, said:

Tu ai vrea sa iei telefonul, sa-l activezi si sa cauti simbolul de sunet taiat?
Exista "always on" azi, bine, exista de ani de zile, doar ca Apple mai are nevoie de vreo 3 ani ca sa il implementeze. Exista shortcuturi pe lockscreen, exista assistent mereu activ caruia poti sa ii spui sa iti puna telefonul pe mute. Ma rog, sunt multe care lipsesc cu desavarsire la iOS. Au un ecosistem extraordinar insa.

#1561
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postcalbog, on 22 august 2018 - 19:19, said:

Am avut 2 BlackBerry înainte de iPhone SE, să zic că mi-a plăcut BlackBerry și mie mai mult ?
Singurul motiv pentru care am trecuți la iPhone a fost conjunctura / am vrut ceva cu touchscreen + aplicații și jocuri unde bb cam putine avea.
Plus că trebuia să plătesc datele separat la Vodafone. In rest îmi cam pare rău de bb.
Am văzut că au scos bb cu android, pare interesant, ai avut așa ceva ?
In ce era ai avut bb ?
In ultimii 5 ani bbos a rulat aplicatii android pe final avand chiar Google Play implementat in os, fiind singurul os care ofera acces la magazinul de aplicatii al altui os !
Din pacate calitatea constructiei a disparut odata cu Blackberry.
Ce este acum pe piata nu este facut de Blackberry, ci de niste indonezieni ....care platesc sa foloseasca numele Blackberry !
Lega vde SE, daca ar avea 5 inch ar fi ideal, este ultimul telefon serios construit in era asta a sticlelor...

Edited by M0sGerila, 22 August 2018 - 22:21.


#1562
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Drepturile BB nu sunt detinute de indonezieni ci de TCL (chinezi) cei care detin si Alcatel,intr-adevar exista si Merah Putih din Indonezia care fabrica telefoane sub brandul BB, DOAR pe piata locala.Asadar DTEK,Motion ,Keyone sunt TCL.
Cat despre SE de 5inch care ar fi sensul?De-aia a fost editie speciala ,sa pastreze design-ul classic,sunt 4 milioane de telefoane de la 5 inch pana la tavan,ai de unde alege.

Edited by adycoke2, 22 August 2018 - 22:50.


#1563
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Dar putine sunt constrite la asemenea nivel calitativ, crede-ma am cautat cand am renuntat la Passport !
Poate vreun sony mai vechi dar la android e problematic cu astea vechi. Un android care ar fi fost ok este droid razr dar ala s-a lansat in 2011, deci e depasit rau.
Repet, eu m-am referit strict la materialele din care e facut SE !

Edited by M0sGerila, 23 August 2018 - 05:56.


#1564
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Postro_explorer, on 22 august 2018 - 22:11, said:

Exista "always on" azi, bine, exista de ani de zile,
Explorere, adica exista cineva care are android sau bb sau windows si isi tine telefonul cu ecranul mereu activ ca sa vada iconitele de pe ecran?

View Postro_explorer, on 22 august 2018 - 22:11, said:

exista assistent mereu activ caruia poti sa ii spui sa iti puna telefonul pe mute.
In ceea ce priveste Siri....nu cred ca poti sa ii reprosezi ceva, merge impecabil. Doar telefonul nu il poate pune pe mute ca e fizic. Dar ar fi funny sa fii in sedinta sau la film/teatru si sa te apuci sa spui Hey Siri (sau doamna de la Android, nu stiu cum o cheama), mute my phone Posted Image

Edited by December, 23 August 2018 - 06:47.


#1565
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Știu ca nu suntem pe vs aici dar nu îmi spune ca nu știi de  always on de  la android... Nu e ecranul mereu on în sensul real. Este un low power mode in care pe ecran este afișat mereu ceasul, bateria, starea soneriei și notificările. Am avut asa ceva pe nexus, samsung și pe ultimul lg. Cu asistentul mereu activ spuneam doar ca e o posibilitate. Lui Siri ii reproșez faptul ca e proasta, atât. Sa nu știi tu sa dai drumul unei melodii pe Spotify, în late 2018? Lame.

Edited by ro_explorer, 23 August 2018 - 07:44.


#1566
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Chiar nu stiu, nevasta-mea are android dar nu ma uit la el ca nunm-a interesat. Eu nu mai am android de la iphone 4.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate