Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Oboseala, epuziare fara un motiv anume

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007

 arab, on 26 februarie 2016 - 19:55, said:

Eu zic ca e pe fond nervos! Esti anxios?
Acum vreo 10 luni am avut un episod de anxietate mai nasol dupa ce am fumat niste iarba ( nefiind fumator ) dar simptomele au tinut cateva luni si m-au lasat . Si acum nu simt o frica anume(mai ales ca stiu cum sunt senzatiile de anxietate o data ce le-am avut), doar senzatie de epuizare, de stare proasta generala. Mental ma simt inca bine, zic eu... inca...

Ce ma intriga pe mine este faptul ca starile acestea sunt total random. Adica acum ma simt foarte epuizat,ochi obositi,nevoia de a zace,stare generala foarte proasta si dupa 1,2 ore pot sa ma simt aproape normal, stare generala ok fara sa fac nimic in privinta asta.

Multumest tuturor pentru pareri.

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Medicii din ziua de azi mai stiu ce e aia anamneza ? Sau traim in secolul vitezei si anamneza nu mai reprezinta nimic ?

#21
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Daca ficatul e ok, inima e ok, cred ca ar fi binevenita putina miscare. Incearca sa dedici putin timp alergatului cat se poate, in rest mers, cu muzica preferata in casti si ar trebui sa imbunatatesti starea fizica si mai ales cea psihica.

Si ce am uitat....posibil sa fie si din cauza temperaturilor oscilante, iar corpul nu mai stie cum sa reactioneze. Poate chiar ai o raceala fara efecte majore, dar mocneste...

Edited by St3garu, 26 February 2016 - 20:36.


#22
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 Tudy88, on 26 februarie 2016 - 19:05, said:

De vreo 2 saptamani simt o oboseala mare, aproape epuizare ...si prietena mea a avut o cadere de calciu, a lesinat prin casa...
Are idee cineva ce ar putea fi? Varsta:27
-Nu incerca sa te tratezi cu medicamente.Medicina moderna nu vindeca.Ea trateaza/amelioreaza doar simtomele nu si cauza.Daca spui ca si prietena reclama aceleasi sintome este foarte posibil sa ai probleme de ordin psihic,dupa cele expuse de tine poti avea campul energetic blocat de un atac psihic.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Arayan, on 26 februarie 2016 - 21:50, said:


-Nu incerca sa te tratezi cu medicamente.Medicina moderna nu vindeca.Ea trateaza/amelioreaza doar simtomele nu si cauza.Daca spui ca si prietena reclama aceleasi sintome este foarte posibil sa ai probleme de ordin psihic,dupa cele expuse de tine poti avea campul energetic blocat de un atac psihic.

Nu suntem pe aria FUN, dar e buna gluma.

#24
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Au venit si rezultatele la analize. Totul pare in limite normale ( colesterolul la limita maxima si  volumul trombocitar putin scazut).
De 3 zile iau si Hepatoprotect Regenerator (cam acelasi lucru cu Essential Forte N)  dar nu simt vreo imbunatatire semnificativa.
Starile de oboseala inca prezente. Sa repet analizele? Ce analize as putea sa mai fac pe langa cele facute? Daca ma duc la med de familie o sa zica ca nu am nimic si ma trimite acasa sa dorm ( putini medici de familie sunt cu adevarat medici) .

Attached Files


Edited by Tudy88, 01 March 2016 - 21:35.


#25
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Lagosa e tata hepatoprotetoarelor....

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ai mai putea face o ecografie abdominala.
era bine daca faceai si testul pentru mononucleoza...
ai fost muscat vreodata de o capusa ?

#27
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007

 corinadaniela, on 02 martie 2016 - 14:17, said:

ai mai putea face o ecografie abdominala.
era bine daca faceai si testul pentru mononucleoza...
ai fost muscat vreodata de o capusa ?
Nu am fost muscat sau cel putin nu am simtit :)
Din ce am observat in ultimele zile am si o usoara stare de ameteala care parca vine din coloana, nu stiu cum sa zic cand stau mult in picioare sau merg mai mult si ma aplec sau fac miscare si simt nevoia sa ma asez in pat culcat. Si cateodata simt si o presiune in ceafa (destul de rar). Ma gandesc sa nu fie vreo spondiloza cervicala...

#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
verifica daca te doare ceafa atunci cand incerci sa apleci capul, pana atingi pieptul cu barbia.

#29
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Nu e o durere, pot sa zic ca doar putin incomod

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
observ ca si valoarea sideremiei este aproape de limita maxima...
si nu vad in lista rezultatelor banalul VSH...
parerea mea este ca ar trebui sa cauti un medic bun (in sistemul de stat sau particular), sa ceri si alta opinie medicala. poate acest medic, pe baza analizelor deja facute, a anamnezei, a descrierilor simptomelor, va putea sa-ti puna un diagnostic sau iti va indica analize/investigatii suplimentare, menite sa lamureasca tabloul clinic.

#31
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Miercuri am programare la un consult la medic internist.
Ieri am observat ca pe la ora 17 aveam tensiunea 16,6 cu ceva dar ma simteam destul de ok. Pe la 20 cand am inceput sa nu ma simt ok( epuizre,ameteala) mi-am mai luat o data tensiunea si aveam 12,7. Acum nu stiu cat de precisa a fost tensiunea luata (tensiometre digitale) si tensiunea a fost luata la farmacie(nu am tensiometru acasa), dar se poate sa fie si de la tensiune aceasta oboseala ?
Am mai facut si urmatoarele analize pentru glanda suprarenala si au iesit bine :

Attached Files



#32
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
pentru cortizol ideal ar trebui să te internezi, îţi face un test dimineaţa, altul seara.
poţi verifica dacă ai Giardia sau alţi paraziţi.

Edited by NelsonMandela, 05 March 2016 - 12:13.


#33
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Nero-d, on 26 februarie 2016 - 19:14, said:

de la astenie de primavara la cancer... trecand prin diabet!

daca medicul de familie n-a avut nici o parere... cam greu pe forum sa gasesti raspunsuri
Dai si tu niste explicatii de-i vine omului sa se spanzure noaptea in padure.....

#34
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Am fost la internist, mi-a mai dat niste analize pt tiroida tsh ,t4,,ceva de depistat hepatita,aslo ,bilirubina si inca cateva. Nu a stiut sa imi zica mai nimic. Tind sa cred ca pana la urma e ceva pe sistem nervos/psihic daca nici un dr nu poate sa imi zica ce am... dar ce naiba sa iau? ca daca iau xanax sau chestii din plante alea te calmeaza si mai tare si eu vreau ceva de energie. Si de miscare multa nu prea se poate , cand ma apuca epuizarea abea mai stau in picioare Posted Image

Edited by Tudy88, 10 March 2016 - 21:52.


#35
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Ce am mai observat este ca de sambata am fost racit si parca simptomele de oboseala s-au mai redus pe perioada cat am fost racit , suna ciudat dar asa a fost. Acum raceala a trecut aproape de tot si a inceput iarasi oboseala si starile de kko.

#36
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 Tudy88, on 11 martie 2016 - 09:57, said:

Ce am mai observat este ca de sambata am fost racit
Ce simptome?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate