Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Oboseala, epuziare fara un motiv anume

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Pai usturime in gat (in rinofaringe) pe urma nas infundat cateva zile. Fara febra. Am facut tratament cu Bioparox (nas+gat) si paracetamol si a trecut.

#38
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Acum respiri bine? Ceva dureri obraz, frunte?

#39
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Fruntea ma mai doare cateodata pentru ca am sinuzita. Dupa a 4-a zi de bioparox am inceput sa respir mai greu cei drept, parca nu aveam aer destul sa trag. De ieri am intrerupt bioparoxul si parca mi-am mai revenit cu respiratia.

#40
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Eu cred ca sinuzita e de vina pentru oboseala ta. Probabil ai agravat-o cu raceala aceea puternica.

#41
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Posibil,dar de ce este atat de oscilanta ? Adica in jur de ora 17-18 ma ia o oboseala teribila si apoi fara sa fac nimic pe la 20-21 imi revin fara sa fac nimic in privinta asta. Bine sunt si zile in care ma culc cu starea de epuizare. Si din ce am observat in ultimul timp dorm si agitat, ma trezesc des in timpul noptii fara motiv, visez foarte multe prostii.

#42
visinica

visinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.05.2008
lipsa femeie aia e baiu
Posted Image

#43
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Au venit si randul 2 de analize. Din nou toate sunt ok. Starile de rau continua ( oboseala,moleseala, ,ochi obositi, parca ma doare carnea pe mine in jurul umerilor,pe maini si gat,somn agitat, zile in care am greata). Ieri am facut curatenie generala in garsoniera si spre seara eram pur si simplu extenuat, abia mai puteam sta in pe scaun, cu senazatii puternice de greata. Maine iar programare la internist...

Attached Files



#44
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Multă lume s-a simțit mai bine după ce a eliminat cerealele, soia și lactatele. Ideea este să o faci DUPĂ analize. De ex dacă antigliadină IgA sunt pozitivi, ai avea de câștigat prin evitarea strictă, sunt pozitivi în multe boli.
Chiar și antigliadină IgG ar trebui să ridice un semn de întrebare dacă sunt în afara intervalului. Lăsând la o parte toate astea, poți avea doar alergii la diverse alimente, și chiar dacă nu sunt problema ta fundamentală,
sistemul imun are mereu o influență asupra stării noastre generale.

#45
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Ce-ai avut vere?

#46
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Pai nici acum nu am aflat. Toate analizele de sange(inclusiv hormonale) au iesit ok. Radiografie pentru spondiloza cervicala a iesit ok. Doar sinuzita a iesit la un CT,dar sinuzita am de cel putin 2 ani nu cred ca ea e responsabila. Am fost la vreo 2 internisti ( unu la medas unu la victor babes) si mi-au spus sa ma odihnesc cat mai mult dupa ce am repetat de 2 ori analizele si au vazut ca sunt oglinda.
Tind sa cred ca starile astea de oboseala, ameteala sunt de natura psihiatrica/pe sistem nervos. Acum am de gand sa ma duc si la un psihiatru sa vad daca a mai auzit de asa ceva. Nu sunt depresiv . Anul trecut(prin mai) mi-am dezechilibrat ceva chestii prin creier(anxietate generalizata cred) cand am fumat niste iarba, am avut simptome mai naspa ca acum, dar dupa vreo 2-3 luni au trecut fara tratament medicamentos.Probabil au revenit starile in urma socului (mic sau mare) care l-am avut cand a lesinat gagicamea prin casa. E singurul eveniment care s-a intamplat mai deosebit cu cateva zile sa inceapa aceste stari si  asta e singura explicatie pe care o pot avea momentan...

Edited by Tudy88, 11 April 2016 - 17:26.


#47
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010

 Tudy88, on 11 aprilie 2016 - 17:21, said:

Pai nici acum nu am aflat. Toate analizele de sange(inclusiv hormonale) au iesit ok. Radiografie pentru spondiloza cervicala a iesit ok. Doar sinuzita a iesit la un CT,dar sinuzita am de cel putin 2 ani nu cred ca ea e responsabila. Am fost la vreo 2 internisti ( unu la medas unu la victor babes) si mi-au spus sa ma odihnesc cat mai mult dupa ce am repetat de 2 ori analizele si au vazut ca sunt oglinda.
Tind sa cred ca starile astea de oboseala, ameteala sunt de natura psihiatrica/pe sistem nervos. Acum am de gand sa ma duc si la un psihiatru sa vad daca a mai auzit de asa ceva. Nu sunt depresiv . Anul trecut(prin mai) mi-am dezechilibrat ceva chestii prin creier(anxietate generalizata cred) cand am fumat niste iarba, am avut simptome mai naspa ca acum, dar dupa vreo 2-3 luni au trecut fara tratament medicamentos.Probabil au revenit starile in urma socului (mic sau mare) care l-am avut cand a lesinat gagicamea prin casa. E singurul eveniment care s-a intamplat mai deosebit cu cateva zile sa inceapa aceste stari si  asta e singura explicatie pe care o pot avea momentan...

Scuze ca te intreb cam fix dupa 2 ani, dar ce ai avut pana la urma?

Citind tot thread-ul, inainte sa-ti stiu parerea tind sa cred ca a fost doar stres psihic, placebo, chiar putina ipohondrie.

#48
mateicon

mateicon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.07.2006
Cum te mai simți? I-ai dat de cap?

De curând am avut aceleași simptome cu ce ai acuzat și tu, adică oboseală mare spre epuizare aproape în fiecare seară, dureri de mușchi seara și dureri de cap aproape în fiecare seară.
Analizele de sânge au ieșit bine în schimb la ecografie mi-a găsit ficatul foarte gras. Apoi citind despre simptomele ficatului gras, exact simptomele pe care le aveam și eu și pe care apreciez că le aveai și tu.
Ficat gras = mâncare junk & sedentarism.
De 2 săptămâni am început tratament cu Fortifikat Forte și să mănânc cam de regim și cam după o săptămână deja mă simt mai bine. Încă nu am început să fac mișcare ... din păcate.

Observ că pe topicul ăsta au mai fost cel puțin alte 2-3 răspunsuri care indicau spre ficat și sedentarism ca posibile cauze pt simptome de genul ăsta.


#49
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 Tudy88, on 26 februarie 2016 - 19:05, said:

De vreo 2 saptamani simt o oboseala mare, aproape epuizare dar care ma ia doar in unele momente ale zilei si care nu are un tipar stabilit. Adica poate sa ma ia si daca stau la birou si daca ma plimb si daca rad si ma simt bine. Si cand ma iau aceste stari de oboseala/epuizare mai am si urmatoarele simptome : ochi sensibili la lumina( simt nevoia sa ma frec tot timpul la ochi), simt ca parca ma doare carnea pe mine(senzatie de raceala parca), si o foarte usoara greata.Din ce am observat se intampla mai des spre seara dupa ora 17:00. De dormit dorm destul de ok, in medie peste 7 ore pe noapte (23:00-07:00). La munca nu am mai mult de lucru fata de perioada precedenta si in general nu am un job foarte stresant. Alcool de cand au debutat aceste stari nu am mai consumat, de mancat mananc destul de normal ( nu fac nici un fel de abuz) , tigari maxim 10 pe zi.
Ideea e ca nu vad nici o imbunatatire dupa aceste 2 saptamani si incepe sa ma deprime aceasta stare, nu pot sa mai am o viata sociala normala cum aveam inainte din cauza ca ma simt ca o leguma(repet nu pe tot parcursul zilei), nici de invatat nu pot sa mai invat cum trebuie, la munca nu prea mai am randament.
Cu o saptamana inainte de aceste simptome am avut o raceala mai puternica in gat(nu puteam sa inghit bine lichide : am facut tratament cu bioparox,aerius,brufen si a trecut) si prietena mea a avut o cadere de calciu, a lesinat prin casa (m-am panicat initial ca nu stiam despre ce este vorba si din cauza micului soc nu prea m-am simtit ok in aceea seara). Se poate ca una din aceste doua chestii sa aibe legatura cu starile mele?
Ieri am fost sa imi fac un set de analize dupa un consult prealabil la medicul de familie dar  rezultatele ajung abia saptmana viitoare(luni,marti).
Are idee cineva ce ar putea fi? Varsta:27
Redu țigările la zero. NU MAI FUMA!

#50
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Poate ai o depresie mascata. Analizele vad ca-s bune, aia bun, aia bun, glicemia 81 iar e f buna, ca si de la glicemii mari puteai fi obosit asa.
Cum este tonusul ? Cheful de ce-ti placea inainte sa faci ? Motivatie ?
Ca daca e o depresie nici nu ai nev de motiv ca sa fi cu sleiala aia. Nu e neaparat nevoie sa inceapa cu toate simptomele, poate apare cu unu din ele, la tine fiind lipsa de energie, oboseala.
Du-te si la un medic psihiatru si discuta problema asta, nu glumesc. Ca daca ai asa ceva, risti sa se agraveze daca nu te duci la timp la medic. Daca se agraveaza vor apare si alte simptome pe rand.
Nu fugi de asta ca nu te ajuta ! Medicul va analiza situatia si va lua o decizie, daca ai sau nu ai. Tu nu vezi ca nu scapi orice ai facut ?! Mai putin ce am spus eu. Poate nu e asta, dar trebe sa vedem ce zice un doctor.

O intrebare, starea asta apare dupa masa la 1-2-3 ore sau oricand ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate