Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Oboseala, epuziare fara un motiv anume

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
De vreo 2 saptamani simt o oboseala mare, aproape epuizare dar care ma ia doar in unele momente ale zilei si care nu are un tipar stabilit. Adica poate sa ma ia si daca stau la birou si daca ma plimb si daca rad si ma simt bine. Si cand ma iau aceste stari de oboseala/epuizare mai am si urmatoarele simptome : ochi sensibili la lumina( simt nevoia sa ma frec tot timpul la ochi), simt ca parca ma doare carnea pe mine(senzatie de raceala parca), si o foarte usoara greata.Din ce am observat se intampla mai des spre seara dupa ora 17:00. De dormit dorm destul de ok, in medie peste 7 ore pe noapte (23:00-07:00). La munca nu am mai mult de lucru fata de perioada precedenta si in general nu am un job foarte stresant. Alcool de cand au debutat aceste stari nu am mai consumat, de mancat mananc destul de normal ( nu fac nici un fel de abuz) , tigari maxim 10 pe zi.
Ideea e ca nu vad nici o imbunatatire dupa aceste 2 saptamani si incepe sa ma deprime aceasta stare, nu pot sa mai am o viata sociala normala cum aveam inainte din cauza ca ma simt ca o leguma(repet nu pe tot parcursul zilei), nici de invatat nu pot sa mai invat cum trebuie, la munca nu prea mai am randament.
Cu o saptamana inainte de aceste simptome am avut o raceala mai puternica in gat(nu puteam sa inghit bine lichide : am facut tratament cu bioparox,aerius,brufen si a trecut) si prietena mea a avut o cadere de calciu, a lesinat prin casa (m-am panicat initial ca nu stiam despre ce este vorba si din cauza micului soc nu prea m-am simtit ok in aceea seara). Se poate ca una din aceste doua chestii sa aibe legatura cu starile mele?
Ieri am fost sa imi fac un set de analize dupa un consult prealabil la medicul de familie dar  rezultatele ajung abia saptmana viitoare(luni,marti).
Are idee cineva ce ar putea fi? Varsta:27

Edited by Tudy88, 26 February 2016 - 19:12.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
de la astenie de primavara la cancer... trecand prin diabet!

daca medicul de familie n-a avut nici o parere... cam greu pe forum sa gasesti raspunsuri

Edited by Nero-d, 26 February 2016 - 19:16.


#3
High Octane

High Octane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.02.2007
Stãrile tale se trag de la ficat. Fã un tratament cu Essentiale Forte N sau Fortifikat Forte. Nu sînt doctor, dar am avut simptomele similare și asta mi-a recomandat medicul. Am 38 de ani, mã alimentez corect, dar sînt cam sedentar, îmi cam lipsește condiția fizicã.

#4
SpamNesimtit

SpamNesimtit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.02.2016
Nu mai manca in stil american si o sa te simti mult mai bine.

#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Nero-d, on 26 februarie 2016 - 19:14, said:

de la astenie de primavara la cancer... trecand prin diabet!

daca medicul de familie n-a avut nici o parere... cam greu pe forum sa gasesti raspunsuri
Clar trebuie schimbat.

#6
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007

 SpamNesimtit, on 26 februarie 2016 - 19:21, said:

Nu mai manca in stil american si o sa te simti mult mai bine.

Nu mananc deloc fast food.

Medicul de familie mi-a zis sa iau silimarina pana vin rezultatele de la analize.

Edited by Tudy88, 26 February 2016 - 19:23.


#7
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Mergi la medic.
Poate fi si cancer... 10 tigari pe zi nu`s putine.

#8
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Esti muci =)))
Din pacate eu sunt asa din Iunie 2015. Totul a inceput cu o durere de cap care nu a mai trecut, durerea era localizata intre tample si in spatele ochilor. Dupa o luna de dureri am fost la doctor, mi-au dat niste pastile pentru migrene, sumatriptan si niste antiinflamatori naproxen. Cu pastile durerea trecea pentru cateva ore. Interesant ca durerea aparea dimineata la munca si ca si tine era insotita de dureri de ochi si stare de raceala ma durea carnea pe mine.
Dupa o saptamana am fost iara si de data asta mi-au dat antibiotice, dupa cateva zile durerea a trecut, am zis ca am sinuzita si gata am scapat. Dupa o luna a revenit durerea si starea de oboseala, am mers iara si miau data niste pastile de migrene mai puternice zumatriptan si iara antibiotice. Dupa antibiotice iara durerea a disparut pentru o luna.
Dupa aia iara a revenit durerea cu stari de ametela, cu durere de carne mai ales pe piciare, am mers iara si mi-au dat antibiotice insa de data asta nimic, dupa o luna de dureri insuportabile mi-au dat antidepresive amitriptilina. Am luat 4 pastile si am zis ca o sa mor daca mai iau, eram muci nu ma puteam trezi eram zombi.
Decembrie pentru mine a fost un calvar, la munca pe langa dureri de cam aveam stari de lesin cu transpiati, mi-am puierdut pofta de mancare si nu putem manca nimic.
Am fost la medic si mi-au facut ct scan pentru sinuzita, nimic, analize de sange totul ok.
Din ianuarie am incept sa iau complex de vitamina b, magneziu zinc si calciu, feverfew ( pentru dureri de cap) si pastile cu ulei de oregano ( sunt un antibiotic natural). Am inceput sa alerg si parca parca sunt mai bine. Durerile de cap erau insotie de amortirea fetei si cateodata degetele de la mana stanga.
Sanatate !!!

#9
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Mai bine astepti analizele decat sa citesti ce o sa se zica aici. :lol:

#10
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012

 Tudy88, on 26 februarie 2016 - 19:05, said:

De vreo 2 saptamani simt o oboseala mare, aproape epuizare dar care ma ia doar in unele momente ale zilei si care nu are un tipar stabilit. Adica poate sa ma ia si daca stau la birou si daca ma plimb si daca rad si ma simt bine. Si cand ma iau aceste stari de oboseala/epuizare mai am si urmatoarele simptome : ochi sensibili la lumina( simt nevoia sa ma frec tot timpul la ochi), simt ca parca ma doare carnea pe mine(senzatie de raceala parca), si o foarte usoara greata.Din ce am observat se intampla mai des spre seara dupa ora 17:00.
[...]
Primul scenariu care mi-ar veni în minte pentru simptomele astea ar fi epuizarea suprarenalelor. La prima vedere ai tabloul perfect: greață, vedere în ceață, friguri etc.
Poți să te întrebi cum te simți după ce mănânci sărat. Sau la fel de bine după ce mânânci dulce. Dacă zahărul și carbo în general îți accentuează frigurile și greața, este o confirmare suplimentară pentru ipoteza "adrenal fatigue".
În cazul ăsta poți folosi vitamina C + magneziu, Vitamina B5. Plus alte suplimente banale precum omega 3 și tocoferol, enzime etc. Sau evitarea oricăror alimente cunoscute ca dăunătoare sub o formă sau alta: leguminoase, cereale, lactate. Odată ce permiți organismului să se adapteze mai ușor, are mai multe șanse de a găsi singur soluția de a ieși din impas.

#11
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Lipsa de vitamina B in organism .
Coplex de B , in mod special B6 si B12
Nu bea bere multa ca te "speli" de ce-i bun in perioada asta . Vitamina B este instabila in pastile , cea mai buna metoda este ca in perioada de carente sa faci 10 zile injectabil complex de B-uri .

#12
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
bagati detoxifiere la ficat ca au aparut urzicile si mai lasati smart menu ca ala va da starea asta!

#13
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Ce medic mai ai si tu , in loc sa te trimita pe SP ti-a dat sa faci analize ....Ai rabdare sa vina rezultatele , daca incep si eu ce boala am care a inceput cam la fel te arunci de la etaj.
Poate toate seamana cu toate dar nu e acelasi lucru .

#14
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006

 xilo, on 26 februarie 2016 - 19:42, said:

Lipsa de vitamina B in organism .
Coplex de B , in mod special B6 si B12
Nu bea bere multa ca te "speli" de ce-i bun in perioada asta . Vitamina B este instabila in pastile , cea mai buna metoda este ca in perioada de carente sa faci 10 zile injectabil complex de B-uri .
drojdia proaspata o lingurita pe stomacul gol ce are, e prea ieftina?

#15
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012

 meanman, on 26 februarie 2016 - 19:44, said:

bagati detoxifiere la ficat ca au aparut urzicile si mai lasati smart menu ca ala va da starea asta!
E prea tentant acum ca s-a ieftinit Posted Image

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015
Asa ma simt si eu de cand m-am insurat..
O sa te obisnuiesti

#17
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Eu zic ca e pe fond nervos! Esti anxios?

#18
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010

 Tudy88, on 26 februarie 2016 - 19:22, said:

Nu mananc deloc fast food.

Medicul de familie mi-a zis sa iau silimarina pana vin rezultatele de la analize.

Ti-a recomandat foarte bine, trebuie sa urmezi cateva luni tratamentul cu silimarina, si s-ar putea ca oboseala si greturile sa apara si de la bila lenesa. Poti incerca cu ceaiuri, fiere si rinichi si sa consumi cat mai multe salate, verzituri, ajuta la detoxifiere.

 meanman, on 26 februarie 2016 - 19:44, said:

drojdia proaspata o lingurita pe stomacul gol ce are, e prea ieftina?

sau 25 gr de drojdie dizolvata intr-un pahar cu apa, este foarte benefica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate