Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce card de memorie imi recomandati pt aparat foto?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Buna.
Am dat comanda pt. un nou D3300 si as dori o recomandare pentru un card. Din ce am mai citit SanDisk ar fi fiabile dar si performanta e de luat in seama.. ce imi recomandati?
Ma tot uit pe emag dar nu ma pot hotara. Cred ca varianta de 16gb e suficienta pt inceput.
multumesc.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
pozele sunt acum f mari, deci ia cat mai mare cardul, cu siguranta 16 Gb e minim.

Suporta CARDURI MEMORIE COMPATIBILE SD , SDHC , SDXC

Asta e o oferta buna:

http://www.emag.ro/s...2/pd/DPCDWYBBM/

#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
dar de ce as alege 2 de 16 si nu unul de.. 32?
Care ar fi ierarhia dpdv al performantelor pentru cele 3 ? SD , SDHC , SDXC

Edited by cammelia08, 22 February 2016 - 22:27.


#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Sandisk.

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
CLICK AICI!

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
capacitatea de stocare este diferenta .

Attached Files



#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
daca faci simple poze si nu rafala iti e de ajuns orice card cu clasa 10 pe el scris, gen asta http://www.emag.ro/c...n/pd/D9PVGYBBM/
probabil un real la scris are 10mb, la citire vreo 20. Daca vrei sa aprofundezi treaba cu vitezele de scriere vs copiere in pc treaba se schimba radical, chiar si producatorii care garanteaza ca au carduri cu 80mb scriere pe secunda de fapt nu au 80, ci 40-50-60, ei scriu niste viteze teoretice sau in cel mai bun caz UP TO, adica pana la viteza de...x Mb.
La tine mai degraba conteaza sa fie de calitate si sa nu crape. Sandisk e ok insa daca crapa nu mai recuperezi nimic de pe el. De aia ar fi mai ok 2 carduri de 16 gb sau 2x 32 gb si salvezi periodic ce fotografiezi pe hdd extern sau dvd-uri. Copierea pozelor o faci fie prin interfata usb a aparatului fie printr-un cititor de carduri de marca, de calitate. Daca iei unul ieftin risti sa prajesti cardul. Eu iti recomand cititoare usb 3.0 gen kingstone, lexar sau transcend usb 2.0. Or mai fi si altele fiabile dar eu cu astea am lucrat si n-au busit pana acum carduri. Sunt pe piata chinezesti garla, evita acele cititoare si nu te zgarci.

#8
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

View Postcammelia08, on 22 februarie 2016 - 22:27, said:

dar de ce as alege 2 de 16 si nu unul de.. 32?
Care ar fi ierarhia dpdv al performantelor pentru cele 3 ? SD , SDHC , SDXC

Alegi 2 de 16 in loc de unul de 32 pentru ca trebuie sa raspunzi la intrebarea "ce se va intampla cand imi va muri un card?. Si deci iti alegi fie sa pierzi toate pozele, fie jumatate.
Denumirile alea SD, SDHC, si SDXC sunt in esenta doar pentru capacitate. Cardurile pana in 2gb inclusiv sunt doar SD, SDHC sunt cele peste 2 GB pana la 32 cred, iar cele peste sunt SDXC.
Cu putina cautare pe google gaseai ce inseamna fiecare, gaseai alte 10 mii de topice deschise exact pentru problema ta.
Cu siguranta gaseai si ca profesionistii foto folosesc carduri marca SANDISK si LEXAR.
Daca vrei sa stii si de ce, nu ai decat sa petreci nopti intregi sau zile si sa sapi pe net.

#9
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Sincera sa fiu ma uitam la .. acesta, are si un pret decent. Vreau fiabilitate in primul rand.. si viteza de scriere in mod sigur. Nu am cititor de card si voi folosi in principal interfata (cablul) usb pentru transfer - sper sa fie ok pe termen lung/sunt aparate cu usb 3.0 deja? Voi transfera totul pe pc.. nu va ramane mai nimic pe card.. si asta ma duce cu gandul ca un 16 gb ar fi suficient.

Edited by cammelia08, 22 February 2016 - 22:40.


#10
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Depinde cât de des citești/scrii/ștergi date de pe card. Un card noname poate oricând să dea crash.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsandel_u, on 22 februarie 2016 - 22:37, said:

Alegi 2 de 16 in loc de unul de 32 pentru ca trebuie sa raspunzi la intrebarea "ce se va intampla cand imi va muri un card?. Si deci iti alegi fie sa pierzi toate pozele, fie jumatate.

Asta e ultima chestie la care ar trebui sa se gindeasca [presupunind evident ca nu ia niste fakeuri sau no-nameuri] si chiar si asa problema e pusa super-timpit. In afara cazului in care camera are doua sloturi atunci da, se schimba situatia dar cu doua carduri si un singur slot in camera nu faci absolut nimic. ORICUM 16GB sint arhi-suficienti in majoritatea cazurilor asa ca daca e sa se strice (sau nu) o sa se strice (si o sa te doara ca se strica) exact cardul din camera, indiferent ca mai ai tu unul in geanta sau in dulap si o sa pierzi exact tot toate pozele.

Si presupunind ca esti paranoid si sa zicem ca schimbi cardul la fiecare 20 de poze si ai pozele impartite relativ egal pe fiecare dintre carduri - DA sint mai mici sansele sa se strice DEODATA toate cardurile daca ai mai multe DAR ai sanse MAI MARI sa se strice CEL PUTIN un card atunci cind ai mai multe. Deci intrebarea corecta nu este:

fie sa pierzi toate pozele, fie jumatate

ci

fie sa pierzi mai des jumate din poze (daca ai doua carduri) fie mai rar pe toate.

Edited by f300, 22 February 2016 - 22:50.


#12
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Sa inteleg ca vi se pare ok varianta aleasa de mine ? :)
La capitolul geanta nu vad calitate prea mare.. ceva idei ;) ?

#13
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
http://www.f64.ro/le...card-11959.html kit , eventual mai cumperi un card sau un kit si cititorul il faci cadou . Lexar folosesc de 8 ani in aparat si nu mi-a facut probleme , atunci am dat o "avere" pe el , tot kit l-am luat .

Edited by xilo, 22 February 2016 - 23:12.


#14
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Cardul de 16 G daca tragi RAW. Pentru JPEG merge sa te duci si la 8 G. Mai bine tii cu tine mai multe carduri dar pierzi numai ce e pe cardul care s-a strricat.
Mie mi s-a intamplat o data insa era un card no name.Asta nu inseamna ca nu se poata intampla si cu carduri de firma.
Geanta ar trebui sa fie cat de cat captusita ca atunci cand iti cade sa nu se strice aparatul sau obiectivul. Eu le prefer pe cele top loader cu aparatul suspendat.
Minim ar fi cam asa: http://www.f64.ro/lo...eanta-foto.html
Sunt si alte firme dar sa fie captusita si sa nu stea pe fundul gentii ci suspendata de despartitoare.

#15
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

View Postf300, on 22 februarie 2016 - 22:49, said:

Asta e ultima chestie la care ar trebui sa se gindeasca [presupunind evident ca nu ia niste fakeuri sau no-nameuri] si chiar si asa problema e pusa super-timpit. In afara cazului in care camera are doua sloturi atunci da, se schimba situatia dar cu doua carduri si un singur slot in camera nu faci absolut nimic. ORICUM 16GB sint arhi-suficienti in majoritatea cazurilor asa ca daca e sa se strice (sau nu) o sa se strice (si o sa te doara ca se strica) exact cardul din camera, indiferent ca mai ai tu unul in geanta sau in dulap si o sa pierzi exact tot toate pozele.

Si presupunind ca esti paranoid si sa zicem ca schimbi cardul la fiecare 20 de poze si ai pozele impartite relativ egal pe fiecare dintre carduri - DA sint mai mici sansele sa se strice DEODATA toate cardurile daca ai mai multe DAR ai sanse MAI MARI sa se strice CEL PUTIN un card atunci cind ai mai multe. Deci intrebarea corecta nu este:

fie sa pierzi toate pozele, fie jumatate

ci

fie sa pierzi mai des jumate din poze (daca ai doua carduri) fie mai rar pe toate.

Daca tu nu te-ai confruntat cu asta, nu inseamna ca altii, sau ea nu se vor pierde un card.
Asa cum a zis un user mai sus, nu trebuie sa fie no-name.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsandel_u, on 22 februarie 2016 - 23:27, said:

Daca tu nu te-ai confruntat cu asta, nu inseamna ca altii, sau ea nu se vor pierde un card.

Tu ai citit ce am scris? Nu are legatura cu faptul ca am pierdut vreodata un card sau 100, logica merge EXACT la fel.

a. in marea majoritate a cazurilor cind oricum nu termini primul card nu te ajuta cu nimic (ca siguranta a datelor, despre care era vorba) ca mai ai un card gol pe masa sau in geanta foto

b. chiar daca faci poze alternativ pe carduri oricum nu esti in avantaj clar pentru ca da, avind mai multe carduri scad sansele sa iti moara toate cardurile doar ca surpriza tot avind mai multe carduri CRESC sansele sa ai probleme cu cel putin un card!

#17
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu am SD Sandisk de 64 de giga si sunt multumit, folosesc doua in paralel pentru backup asa ca nu imi pasa daca pica unul. Cand aveam D700 ce avea un singur slot de card aveam mai multe carduri de 16 si 8 giga, in caz ca pica unul sa am ce pastra.

Problema cu Sandisk este ca foloseste criptare si daca iti pica unul va fi tare greu sa recuperezi datele, sunt cateva locuri in lume unde trebuie trimis la recuperat. Am folosit doar Sandisk si voi folosi pana cand imi va pica unul si voi pierde date importante. Daca sa iti recomand tot Sandisk nu stiu, ai putea merge pe Lexar dar eu am stat departe de ei pentru ca am citit tare multe comentarii de la useri care isi pierdusera imaginile. Am si un Sony pe aici, SD, dar nu l-am prea folosit deci nu stiu ce sa iti zic despre Sony. Probabil merge ca alternativa.

Cu siguranta nu iti recomand altceva mai ieftin, am avut un Kingston ce a picat la un moment dat si nu vreau sa aud de altceva in afara de Sandisk/Lexar/Sony.

Edited by nicolaie, 23 February 2016 - 05:39.


#18
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Postnicolaie, on 23 februarie 2016 - 05:38, said:

Eu am SD Sandisk de 64 de giga si sunt multumit, folosesc doua in paralel pentru backup asa ca nu imi pasa daca pica unul.

O sa-ti pese la portofel! :)

Sandisk recomand si eu.
http://www.emag.ro/c...b/pd/DSPY5MBBM/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate