Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

UPC: taxa abuziva de 1 leu (pentru factura tiparita)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
127 răspunsuri în acest subiect

#91
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

 matrwe, on 07 martie 2016 - 11:06, said:

În asemenea cazuri

... fara nici o legatura cu subiectul threadului ....

#92
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 738
  • Înscris: 26.09.2014
La firma unde lucrez avem internet și telefon fix de la UPC. Am activat myUPC în prima zi când a devenit disponibil și pentru persoane juridice acum câțiva ani, însă și azi primim factura tipărită de la ei. Ce se va întâmpla de acum încolo? Primim și noi o taxă pentru că cineva de la ei nu știe că noi folosim myUPC?

#93
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Presupun ca firmele oricum au nevoie de factura si preturile sint un pic diferite.

#94
balauru'

balauru'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 156
  • Înscris: 25.02.2006
Dar de ce nu profitati de ocazia ca puteti cere rezilierea anticipata a contractului, sa bagati cerere scrisa de reziliere dupa care sa negociati la oferta de retentie niste optiuni suplimentare care sa fie (mult) mai valoroase decat 1 leu?

Cu ocazia asta eu am trecut de la Familia HD la Maxim HD si am primit in plus si HBO/HBO Comedy si pachetul Passion - in conditiile astea chiar ii rog sa faca mai des modificari pe care le pot refuza intrerupand contractul fara plata unor penalitati...

#95
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

 f300, on 21 februarie 2016 - 20:29, said:

Asta nu ne scuteste de la a alerga ca niste gaini prin oras toata ziua, o concurenta intre cei care au de platit, scos bani, carat facturi, depus declaratii, ridicat timpenii de pe la fisc si toate institutiile pestelui prajit. Si consecinta e o ineficienta generalizata.

Ahaha, io-te peste ce am dat, de mai mult de o suta de ani:

Civilization advances by extending the number of important operations which we can perform without thinking about them. Operations of thought are like cavalry charges in a battle - they are strictly limited in number, they require fresh horses, and must only be made at decisive moments.
—ALFRED NORTH WHITEHEAD

#96
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004
Asta-i nu-i un motiv sa activezi direct debit (sa ti se ia banii fara sa gandesti).

#97
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu e "un" motiv, e MOTIVUL.

#98
easycoder

easycoder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 07.05.2007
asa au facut si aia cu facturile de gaze/curent. au notificat ca incepand din ... trimit facturile pe 3 luni, cu estimai si bla,bla, bla . si daca nu iti convine oti sa citesti singur contoryul si sa le spui sau .. nu stiu ce
acu le-o dat in/peste nas  agentia le peste cu energa.

conceptul este simplu :
1. am un contract (poate doar de tv) , deci nu sunt obligat nici sa platesc servicii de internet (eventual la alt provider) si nici bancare ca sa beneficiez de servicii.
2. in baza contractului si a prevederilor legale upc este obligat sa imi transmita factura in baza careia sa platesc serviciile
3. lucrurile merg bine, facturile vin, iar eu le platesc
4--------------- UPC VREA SA FACA ECONOMIE DE HARTIE SI DE TAXA DE CURIERAT?  SI EU VREAU SA FAC ECONOMIE DE TAXA/COMISIONUL DE ADMINISTRARE A CONTULUI/CARDULUI
5.a. daca upc este imputernicit sa imi factureze mie hartia si curieratul daca eu nu imi exprim in nici un fel acordul pentru factura electronica atunci
5.b. de ce sa nu fiu si eu imputernicit sa facturez/opresc din tarifele pentru servicii comisioanele bancare daca upc nu isi trimite la mine la usa un om sa ridice banii ? (va aduc la cunostinta ca incepand cu data de 1 februarie , in scopul reducerii comisioanelor aferente facturilor va trebui ca un agajat upc sa se deplaseze la adresa unde serviciile sunt instalate pentru incasarea banilor aferenti facturii, in caz contrar la fiecare factura voi plati cu 2,5 lei mai putin, aferenti comisionului practicat de banca. in caz e opozitie nu sunteti deacord puteti o cerere scrisa [prin care denuntati unilateral contractul, fara desoagubiri, la adresa de domiciliu a subsemnatului, printr-un reprezentant imputernicit in termen de 30 de zile de la primirea prezentei), in caz contrar considerandu-se ca sunteti deacord cu prezenta notificare. iar notificarea nici macar nu o transmiti pesonal sau cu confirmare de primire (caci la fel a procedat su UPC cu notificarea sa, nu a livrat-o nici personal nici cu confirmare de primire)

ideea este ca instiintarea aia este nula . ai ales ca in cazul meu instiintarea tiparita in data de 14 februarie si ajunsa la mine dupa data de 20 prevede intrarea in vigoare a acestei taxe ilegale (deci furt) incepand din martie (deci inainte de expirarea celor 30 de zile in care mi-as putea exprima dezacordul) si nici macar nu mentioneaza faptul ca pot sa nu fiu deacord. doar imi comunica faptul ca din martie .... 1 leu (am vazut o factura scanata de la cineva in care se mentiona asta marunt, insa la mine nu este cazul). si oricum si daca se mentiona, trebuia sa anuntie cu minim 30 de zile inainte e implementare.

oricum ar fi , nu poate fi decat o clauza abuziva cea care permite upc sa introduca noi servicii (atentie, nu este o modificare de tarif ci introducerea unui nou produs/serviciu/tarif pentru care consumatorul nu a optat in nici un fel)
daca vor sa scape de tiparirea facturilor puteau sa ofere 1 leu reducere la factura in cazul in care optai pentru varianta electronca, nu sa adauge un leu in cazul in care ramane "asa cum era stabilit"

Editat de easycoder, 18 martie 2016 - 20:30.


#99
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu vrei sa pui direct link cu decizia autoritatii in materie ca foiletoane de-astea imaginare putem sa postam cu totii cind n-avem ceva mai bun de facut?

#100
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.920
  • Înscris: 04.03.2016
Va plangeti pentru 1 leu taxa ?
La Telekom este 2 lei si ceva aceasta taxa pt ca primesc factura tiparita ....

#101
IvanTerrible

IvanTerrible

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 272
  • Înscris: 30.11.2015

 Ghiordi, on 26 martie 2016 - 21:26, said:

Va plangeti pentru 1 leu taxa ?
La Telekom este 2 lei si ceva aceasta taxa pt ca primesc factura tiparita ....

De fapt pe Telekom factura îl costă vreo 25 de bani tipăritul pe două foi, poate chiar mai puțin. Poșta nu știu cât face dar eu cred că aceste costuri erau deja luate în calcul și până acum.
Este doar o forțare a clienților să treacă pe plata electronică. Observ de ani de zile cum peste tot avem "reduceri" dacă ne facem un card, la supermarket, farmacie, bancă, magazinele online de tot felul. Este o acțiune generalizată de convingere a populației să renunțe la plățile tradiționale și a trece pe cele moderne, cu cardul, telefonul, etc. În fond asta se dorește, banii electronici.
Vom munci pe puncte, ca într-un joc de calculator. Când contul ți se va bloca chiar și nasturii vor avea mai multă valoare.
Toate duc către un control total.

Editat de IvanTerrible, 26 martie 2016 - 21:44.


#102
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.920
  • Înscris: 04.03.2016

 IvanTerrible, on 26 martie 2016 - 21:43, said:

De fapt pe Telekom factura îl costă vreo 25 de bani tipăritul pe două foi, poate chiar mai puțin. Poșta nu știu cât face dar eu cred că aceste costuri erau deja luate în calcul și până acum.
Este doar o forțare a clienților să treacă pe plata electronică. Observ de ani de zile cum peste tot avem "reduceri" dacă ne facem un card, la supermarket, farmacie, bancă, magazinele online de tot felul. Este o acțiune generalizată de convingere a populației să renunțe la plățile tradiționale și a trece pe cele moderne, cu cardul, telefonul, etc. În fond asta se dorește, banii electronici.
Vom munci pe puncte, ca într-un joc de calculator. Când contul ți se va bloca chiar și nasturii vor avea mai multă valoare.
Toate duc către un control total.

Da ai dreptate!
Poate ii costa 20-25 bani dar noi clientii platim 2 lei si ceva ... :)) de 10 ori mai mult :)))

#103
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

 IvanTerrible, on 26 martie 2016 - 21:43, said:

De fapt pe Telekom factura îl costă vreo 25 de bani tipăritul pe două foi, poate chiar mai puțin.
[...]
Este doar o forțare a clienților să treacă pe plata electronică. [...] Este o acțiune generalizată de convingere a populației să renunțe la plățile tradiționale


- de unde stii exact care sint cheltuielile? Sau "poate" iti imaginezi tu ce se intimpla. Nu e numai posta ci e si tiparitul, plicul, mai ales masinaria in sine, etc. Lumea crede ca ia en-gros plicuri si da cu limba, nu e asa. Si pentru chestii pur software ai nevoie de suport, mentenanta, etc - darmite pentru o chestie fizica.
- daca e asa cum adica e fortarea clientilor sa treaca pe partea electronica?! Daca intr-adevar e asa o diferenta inseamna ca factura fizica e un produs cu adaos de top! Vrei sa spui ca astia vor sa te convinga sa renunti la ce le aduce cei mai multi bani? Vezi ca te cam contrazici singur!

 IvanTerrible, on 26 martie 2016 - 21:43, said:

Vom munci pe puncte, ca într-un joc de calculator. Când contul ți se va bloca chiar și nasturii vor avea mai multă valoare.
Toate duc către un control total.

Da, pune-ti strecuratoarea in cap ca sa nu te poata telecomanda. Deja sint mult mai multi bani electronici decit fizici. Firmele n-au voie sa tina cash nici cit multi dintre noi avem deseori in casa, daca nu in portofel. Daca n-ar mai merge transferurile am avea un dezastru mai mare decit daca s-ar intimpla toate atacurile teroriste din istorie intr-o singura zi. Cel putin pentru cei care au treaba cu firmele (fie ca sint angajati fie ca vor sa-si cumpere un covrig sau sa aibe curent) sau pentru firme intre ele. Da, poate pe la tara unde lumea mai mult face troc si vede cash doar pensii sau alocatiile copiilor sa nu fie nici o asa mare problema, dar acolo n-o sa fie problema oricum - calul tot merge fara benzina, gainile dau oua si fara sa trebuiasca sa ajunga la supermarket (si implicit sa trebuiasca sa le cumpere supermarketul de undeva), etc.

#104
IvanTerrible

IvanTerrible

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 272
  • Înscris: 30.11.2015

 f300, on 27 martie 2016 - 10:24, said:



- de unde stii exact care sint cheltuielile? Sau "poate" iti imaginezi tu ce se intimpla. Nu e numai posta ci e si tiparitul, plicul, mai ales masinaria in sine, etc. Lumea crede ca ia en-gros plicuri si da cu limba, nu e asa. Si pentru chestii pur software ai nevoie de suport, mentenanta, etc - darmite pentru o chestie fizica.
- daca e asa cum adica e fortarea clientilor sa treaca pe partea electronica?! Daca intr-adevar e asa o diferenta inseamna ca factura fizica e un produs cu adaos de top! Vrei sa spui ca astia vor sa te convinga sa renunti la ce le aduce cei mai multi bani? Vezi ca te cam contrazici singur!



Da, pune-ti strecuratoarea in cap ca sa nu te poata telecomanda. Deja sint mult mai multi bani electronici decit fizici. Firmele n-au voie sa tina cash nici cit multi dintre noi avem deseori in casa, daca nu in portofel. Daca n-ar mai merge transferurile am avea un dezastru mai mare decit daca s-ar intimpla toate atacurile teroriste din istorie intr-o singura zi. Cel putin pentru cei care au treaba cu firmele (fie ca sint angajati fie ca vor sa-si cumpere un covrig sau sa aibe curent) sau pentru firme intre ele. Da, poate pe la tara unde lumea mai mult face troc si vede cash doar pensii sau alocatiile copiilor sa nu fie nici o asa mare problema, dar acolo n-o sa fie problema oricum - calul tot merge fara benzina, gainile dau oua si fara sa trebuiasca sa ajunga la supermarket (si implicit sa trebuiasca sa le cumpere supermarketul de undeva), etc.

Poate am fost generos. Cu tot cu plic să fie 25 de bani. Cu poșta pot avea contract negociat ținând cont de numărul de plicuri trimise lunar.

Nu pierd nici un bănuț ci câștigă sigur dar vor să "optimizeze" schema de personal unde ar putea face "economii".

Poșta pierde și ea ușor-ușor obiectul muncii așa că va "optimiza" și ea schema de personal iar România va mai pierde câteva mii de locuri de muncă pe altarul progresului.

#105
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 769
  • Înscris: 24.11.2015

Quote

Poșta pierde și ea ușor-ușor obiectul muncii așa că va "optimiza" și ea schema de personal iar România va mai pierde câteva mii de locuri de muncă pe altarul progresului.
Iar asta-i un lucru bun ? sau e de porc sa ne eficientizam si noi odata si odata ?

#106
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 IvanTerrible, on 26 martie 2016 - 21:43, said:

De fapt pe Telekom factura îl costă vreo 25 de bani tipăritul pe două foi...
La Romtelecom costa până şi opţiunea de a afişare a numărul celui care te suna fix, vreo 5 lei parcă...

 IvanTerrible, on 01 aprilie 2016 - 20:09, said:

Poșta pierde și ea ușor-ușor obiectul muncii așa că va "optimiza" și ea schema de personal iar România va mai pierde câteva mii de locuri de muncă pe altarul progresului.

 tiomarami, on 01 aprilie 2016 - 20:39, said:

Iar asta-i un lucru bun ? sau e de porc sa ne eficientizam si noi odata si odata ?
Hai să aruncăm mai multe gunoaie pe jos ca România să câstige câteva mii de locuri de muncă în salubritate.

Editat de cristi712, 14 aprilie 2016 - 15:51.


#107
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.006
  • Înscris: 22.07.2013
Sunt persoane de vârstă înaintată care au doar TV şi/sau telefonie. Poate nu au pe nimeni cu net să le facă un amărât de cont şi să-i tragă de mânecă că li s-a eliberat factura şi chiar dacă vor găsi, sunt obişnuţi cu hârtia. Nu îi condamn.

De asemenea, sunt multe persoane în vârstă care îşi drămăluiesc fiecare bănuţ. Nu din vina lor, ci din vina rahatului de ţară în care trăiesc şi pentru care au muncit o viaţă întreagă.

Bănuiesc că pe acest forum nu va exista vreun idiot care să facă referire la ei şi să spună ceva de genul: păi atunci dacă nu plătesc un leu în plus că nu au, de ce şi-au mai pus TV şi telefon, ci doar oameni întregi la minte care fac o diferenţiere între un angajat şi acei pensionari la care mă refer eu.

Editat de Rundas, 25 aprilie 2016 - 10:58.


#108
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.241
  • Înscris: 03.05.2007

 Rundas, on 25 aprilie 2016 - 10:56, said:

Sunt persoane de vĂąrstă Ăźnaintată care au doar TV și/sau telefonie. Poate nu au pe nimeni cu net să le facă un amărĂąt de cont și să-i tragă de mĂąnecă că li s-a eliberat factura și chiar dacă vor găsi, sunt obișnuți cu hĂąrtia. Nu Ăźi condamn.

De asemenea, sunt multe persoane Ăźn vĂąrstă care Ăźși drămăluiesc fiecare bănuț. Nu din vina lor, ci din vina rahatului de țară Ăźn care trăiesc și pentru care au muncit o viață Ăźntreagă.
Bănuiesc că pe acest forum nu va exista vreun idiot care să facă referire la ei și să spună ceva de genul: păi atunci dacă nu plătesc un leu Ăźn plus că nu au, de ce și-au mai pus TV și telefon, ci doar oameni Ăźntregi la minte care fac o diferențiere Ăźntre un angajat și acei pensionari la care mă refer eu.
Dacă nu au internet nu plătesc leul ala.

Editat de k0r3k7, 25 aprilie 2016 - 11:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate