Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

BestJobs aceleasi anunturi?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
mar2me

mar2me

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2016
Salut tututoro,
Incerc sa imi schimb jobul de ceva vreme(8 luni) si urmaresc cu precadere (unde si aplic) bestjobs, uneori si ejobs.
Nu mica mi-a fost mirarea sa constant  ca  foarte multe  joburi  la care am aplicat se repeta zi de zi , luna de luna.
Sunt putin debusolat de acest lucru, nu inteleg de ce fac  asta?Sa isi faca publicitate ma indoiesc fiindca e clar ca nu e locul potrivit.Ma indoiesc deasemenea ca s-ar  datora  ,, vanarii de tinere talente''.Sa fie acest lucru repetitiv pentru ca tinerele de la resurse umane sa  se simta utile?Sau le place sa dea teste?Poate cine stie chiar sa se amuze.
Ma poate lumina cineva?

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Aplici la mcdonalds sau alte firme cu churn mare?

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
Posted Image Posted Image
mii de joburi

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4jVZhtCpZbw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
S-a mai discutat. Companiile mari lucreaza cu firme de recrutare.
Sunt listate aceleasi posturi timp de luni de zile pentru a strange cat mai multe cv-uri.

#5
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Cat de penala e reclama aia..

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Asa e. Eu prima data am inteles "mii de cioburi".

In alta ordine de idei, e firesc sa se intample asa ceva; pentru ca e ca si cum ai da un anunt la ziar, la mica publicitate, si platesti pentru X aparitii.
Pe mine nu ma deranjeaza.

#7
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Stiu si eu astfel de anunturi. E un fermier prin Calarasi, are anunt de angajare ing. agronom de 2 ani. Nu stiu exact daca pe site-ul subiectului.
Am avut un coleg care a fost acolo, dupa o luna a plecat. Bataie de joc. Din ce am inteles el are nevoie de inginer doar sa-i semneze actele, restul timpului si-l petrecea cu activitati ciudate, ca sa nu zica cineva ca sta degeaba.

#8
mar2me

mar2me

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2016
Fiind in domeniul transporturilor  am urmarit renault.Aceste anunturi cred ca sunt decand s-a facut   si platforma de recrutare:
http://www.bestjobs....ault/ignore/cmt
Ce parere aveti?

#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Pai daca te intereseaza un job la Renault, de ce nu iei legatura direct cu departamentul HR, le trimiti un CV, intrebi daca au vreun post care ti se potriveste, sau specifici tu exact ce post iti doresti etc?...

Edited by Michidoo, 18 February 2016 - 16:17.


#10
mar2me

mar2me

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2016

 Michidoo, on 18 februarie 2016 - 16:17, said:

Pai daca te intereseaza un job la Renault, de ce nu iei legatura direct cu departamentul HR, le trimiti un CV, intrebi daca au vreun post care ti se potriveste, sau specifici tu exact ce post iti doresti etc?...
Am aplicat pe bestjobs.Insa nu  imi  dau seama cum voi  fi tratat  de o persoana de la HR care pune aceste anunturi  in mod  repetat de cateva luni(de cand ma uit eu  e posibil sa ife de mai mult timp).E cam greu de crezut  ca nu ar putea sa gaseasca  ocupanti pentru acele posturi , totusi  la poli-urile din tarat ies   suficienti candidati.

#11
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nici candidatii nu mai sunt ce-au fost! De-o superficialitate... Si se mai cred si buricul targului, numai cu fite si parturi in cap. Si cu niste prententii salariale, de...
Nici sa angajezi de-a dragul de-a angaja pe cineva nu e o afacere, pentru ca apoi sa fii nevoit sa-l dai afara, sau sa-ti plece, pentru ca nu era ce trebuie.

#12
mar2me

mar2me

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2016

 colombo2003, on 18 februarie 2016 - 23:36, said:

Nici candidatii nu mai sunt ce-au fost! De-o superficialitate... Si se mai cred si buricul targului, numai cu fite si parturi in cap. Si cu niste prententii salariale, de...
Nici sa angajezi de-a dragul de-a angaja pe cineva nu e o afacere, pentru ca apoi sa fii nevoit sa-l dai afara, sau sa-ti plece, pentru ca nu era ce trebuie.
Inteleg  foart bine ce zici, dar nici sa postez  joburi doar de dragul de a posta joburi.Sunt curios joburile acelea chiar exista?

#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Explicatii pot fi mai multe:

1. Joburile sunt rezervate / date prin sistemul PCR (ce, crezi ca nu are si contabila sefa un nepot?) si anunturile sunt puse pentru a pastra niste aparente
2. Chiar nu gasesc oameni potriviti, fie n-au experienta/cunostinte suficiente in domeniu, fie au pretentii salariale prea mari, fie amandoua Posted Image
3. Daca chiar angajeaza pe cineva, ala nu face multi purici pe-acolo, din cauza conditiilor de munca (sau e unul de la pct 2 care a reusit sa-i imbrobodeasca la interviu dar isi da arama pe fata (=incompetenta) mai devreme sau mai tarziu)

In toate aceste cazuri, anunturile se pun in continuu. Sau pur si simplu duduia de la HR a uitat sa dezactiveze functia prin care anunturile se publica automat (si nu s-au prins nici aia care platesc facturile).

Sfatul meu ramane acelasi. In primul rand incearca sa intinzi niste antene ca sa vezi ce se intampla cu adevarat acolo (degeaba iei interviul daca e sclavageala pe bani putini si rezisti doar cateva luni). Daca te intereseaza cu adevarat postul si firma, vorbeste direct cu cineva de la HR - sigur te vei diferentia de cei care au aplicat prin BestJobs (sute, probabil). Nu trebuie sa fii agasant, spune-le ca ai sunat pentru a primi ceva informatii in plus despre post (pregateste cateva intrebari pertinente), poti intreba si daca au primit CV-ul tau si care ar fi etapele procesului de recrutare (in ce perioade se tin interviurile etc). Daca esti politicos si sigur pe tine, cu siguranta o sa lasi o impresie buna si eu zic ca astfel castigi ceva puncte in plus fata de aplicantii pasivi (eu asa ii denumesc pe cei care se multumesc sa dea 3 click-uri pe o platforma gen BestJobs).

Edited by Michidoo, 19 February 2016 - 13:17.


#14
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si ce te face sa crezi ca n-ar exista acele joburi? Mi-e greu sa cred ca sta cineva sa-si piarda timpul postand anunturi, sau, mai rau, platind pentru aparitii zilnice sau lunare?
De ce nu ii ignori? Cand vezi anuntul pur si simplu sari peste. Sau schimbi criteriile de cautare!

PS. Nu exista black-list?

#15
mar2me

mar2me

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2016

 colombo2003, on 19 februarie 2016 - 13:18, said:

Si ce te face sa crezi ca n-ar exista acele joburi? Mi-e greu sa cred ca sta cineva sa-si piarda timpul postand anunturi, sau, mai rau, platind pentru aparitii zilnice sau lunare?
De ce nu ii ignori? Cand vezi anuntul pur si simplu sari peste. Sau schimbi criteriile de cautare!

PS. Nu exista black-list?
Ti-o fie  tie greu, insa ti-am dat un exemplu  cu  firma  respectiva care are  acele anunturi in mod  repetat.Ai dat macar click sa vezi?Si ca sa iti dau  bomba  azi  am vorbit cu  un intern  de la  ejobs si mi-a trimis si el mie CV-uri ale persoanelor care ocupa diverse posturi in compania auto  respectiva si nu mica mi-a  fost mirarea cand oameni care au terminat diverse facultati  obscure particulare cu specializari  gen  litere,stiinte politice, drept criminalist,ocupa in respectiva companie functie  destul de tehnice .Poftim!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate