Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania...

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
28522 replies to this topic

#16777
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 flp014, on 25 mai 2018 - 15:12, said:

Cu banii aia iti faci casa ta si ramai si cu bani de masina Posted Image)))

Sigur nu in Bucuresti sau in vreo zona decenta de langa Bucuresti :) Masina? Poate o bicicleta de 100 de euro

#16778
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 flp014, on 25 mai 2018 - 15:12, said:


Cu banii aia iti faci casa ta si ramai si cu bani de masina :))))

Prin 2014 iti faceai dar aveai o casa de 120 utili si 250 mo prin dragomiresti.

Daca insa vrei 500 mp si o casa de peste 170-180 mp cu o terasa mai ok si o casuta in spate pe la mine prin cernica incepem sa discutam de min 200.000 euro
Cine imi zice ca construieste case azi cat de cat ok sub 600 mp util cam minte... Sau o face singur in 10 ani.

#16779
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 figo1988, on 25 mai 2018 - 15:15, said:

Sigur nu in Bucuresti sau in vreo zona decenta de langa Bucuresti Posted Image Masina? Poate o bicicleta de 100 de euro
recunosc ca nu sunt din B si nici nu stiu zonele"decente" de pe langa.
Dar stiu in schimb cat costa(aproximativ) sa ridici o casa. Pretul asta nu difera foarte mult de la oras la oras. Asa ca o casa de 120-150 mpu o poti ridica foarte usor la 50000+/- (vorbim de o casa normala, materiale decente, nu lux-extra). Pana la 120000 e cale luuunga.
Acum conteaza pretul terenului dar cum pe asta nu il stiu , o sa iti dau dreptate.

@crist, asta ziceam si eu, o casa de 120-150 mp, nu mai mare. Tot e dublu ca suprafata fata de cotetul ala de 60 mp...
Normal ca daca vrei suprafete mari, teren mai mult... atunci nu ai cum.
Dar la ceva modest(care oricum ar fi peste cotetul de 60 mp) eu inca tind sa cred ca se poate si acolo la voi.

LE: cat din cei 200000 reprezinta pretul terenului?

Edited by flp014, 25 May 2018 - 15:25.


#16780
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
indiferent cat ar fi terenul, si moka tot nu merita pentru ca faci naveta

eu as da 115k pe 3 camere vreo 80mp. pentru pozitionare. sa fiu semicentral sau pe-acolo, in detrimentul unei case in suburbii. tot ce e in afara centurii in bucuresti = cosmar, la tara, nu ai solutii de trafic si de transport public decent nu se poate vorbi deci exclus pentru cineva care lucreaza si socializeaza in bucuresti

#16781
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 Flat, on 25 mai 2018 - 15:49, said:

indiferent cat ar fi terenul, si moka tot nu merita pentru ca faci naveta

eu as da 115k pe 3 camere vreo 80mp. pentru pozitionare. sa fiu semicentral sau pe-acolo, in detrimentul unei case in suburbii. tot ce e in afara centurii in bucuresti = cosmar, la tara, nu ai solutii de trafic si de transport public decent nu se poate vorbi deci exclus pentru cineva care lucreaza si socializeaza in bucuresti
pentru unii poate nu merita.In special daca esti tanar fara familie cu siguranta nu te gandesti sa te muti la tara.
Dar daca deja ai o situatie, familie, copil,etc, atunic optiunea este clara: spatiu marit, curte, aer, etc.
Nu as da banii aia pe 80 mp decat sa fie ultracentral si in bloc nou cu parcare subterana cu loc inclus....:)

Edited by flp014, 25 May 2018 - 15:55.


#16782
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
cu atat mai mult daca ai familie, iti cresti copilul in praful rural? no way
trotuare nema, se joaca cu copiii rromilor in camp

sau il cresti in bula de cristal, toata ziua du copilu ia copilu du copilu ia copilu, du nevasta ia nevasta daca are si ea masina poate nu o iei razna dar totusi cred ca m-as impusca sa stau atata in trafic
e o solutie numai pentru pensie sau remote work cand nu iesi din casa decat o data pe saptamana

#16783
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 RAKETA, on 25 mai 2018 - 16:06, said:

flp014 - Esti cam pretentios. Ce vrei tu ultracentral inseamna vreo 240.000 euro (cu pretul garajului inclus).
stiu ca la preturile din B nu ai nici o sansa. Spuneam ipotetic...

#16784
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
La mine in cartier au inceput sa faca un complex de case, P+1+M(dupa regulile existente), sunt la 120.000E, arata bine in poze, teren au mai putin, pana in 200mp de curte, cat sa parchezi 2 masini in fata casei si sa ai un gazon american.

Deocamdata sunt la fundatie. Sunt curioasa daca il vor lasa deschis sau ii vor face gard cu paznic, adica complex.
Mi se par mari taxele complexelor pentru un paznic si cateva frunze maturate de pe trotuar.

#16785
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 Flat, on 25 mai 2018 - 16:04, said:

cu atat mai mult daca ai familie, iti cresti copilul in praful rural? no way
trotuare nema, se joaca cu copiii rromilor in camp

sau il cresti in bula de cristal, toata ziua du copilu ia copilu du copilu ia copilu, du nevasta ia nevasta daca are si ea masina poate nu o iei razna dar totusi cred ca m-as impusca sa stau atata in trafic
e o solutie numai pentru pensie sau remote work cand nu iesi din casa decat o data pe saptamana
rural nu inseamna numai praf si rromi sa stii. Aveti pe langa B ceva zone curate si aerisite, nu mai vorbesc prin tara(ca doar nu se invarte tot topicul pe Bucuresti...)

#16786
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
praful rural e macar insotit de liniste. Ala din B e plin de noxe cancerigene si de zgomot infernal.
Dar aia care nu isi fac rost de pomi in 5 ani de cand s-au mutat sunt chitrosi, linie de pomi pe langa gard si ai rezolvat cu praful.

Attached File  IMG_20180524_080850_HDR.jpg   186.33K   46 downloads

uitati aici oameni care au case: https://forum.softpe...ontra-vantului/

Pentru peluza duzi si salcami. Daca ai rabdare si vrei miros si fructe, plantezi tei si nuci. Daca vre ifrumoas si iarna pui brazi Cu avantajul ca brazii ii poti planta si mai marisori.

Eu caut acum brazi albi, am vazut intr-o poza pe net, sunt o nebunie.

Edited by alexandrinabob, 25 May 2018 - 16:59.


#16787
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 flp014, on 25 mai 2018 - 16:41, said:


rural nu inseamna numai praf si rromi sa stii. Aveti pe langa B ceva zone curate si aerisite, nu mai vorbesc prin tara(ca doar nu se invarte tot topicul pe Bucuresti...)

Care-s alea?:)

 alexandrinabob, on 25 mai 2018 - 16:58, said:



Eu caut acum brazi albi, am vazut intr-o poza pe net, sunt o nebunie.

Mai sunt 6 luni și vine iarna.

#16788
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

 Flat, on 25 mai 2018 - 15:49, said:

indiferent cat ar fi terenul, si moka tot nu merita pentru ca faci naveta

eu as da 115k pe 3 camere vreo 80mp. pentru pozitionare. sa fiu semicentral sau pe-acolo, in detrimentul unei case in suburbii. tot ce e in afara centurii in bucuresti = cosmar, la tara, nu ai solutii de trafic si de transport public decent nu se poate vorbi deci exclus pentru cineva care lucreaza si socializeaza in bucuresti


Depinde unde, eu am inceput sa calculez in timp pana la munca/metroul care ma intereseaza nu in distanta
Am colegi care stau diagonal fata de munca, dar in oras, si sub 1 ora pana la munca nu prea...

Invers, am care stau "la tara" si ajung mai repede.

Edited by vlad1102, 26 May 2018 - 11:41.


#16789
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Evident, calculezi în timp. Dacă îți faci casa la Balotesti și lucrezi în Otopeni sau în nord pe la centura, e parfum.

Pe de alta parte, în oraș trebuie sa fii special sa faci mai mult de o ora, când ai atâtea opțiuni sa te poziționezi, relativ la metrou măcar. Da și tu exemplu colegilor cu diagonale, aia e tâmpenie

#16790
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 vlad1102, on 26 mai 2018 - 11:40, said:




Depinde unde, eu am inceput sa calculez in timp pana la munca/metroul care ma intereseaza nu in distanta
Am colegi care stau diagonal fata de munca, dar in oras, si sub 1 ora pana la munca nu prea...

Invers, am care stau "la tara" si ajung mai repede.

Da, poate merge, dar ce faci dacă ai puradei care trebuie sa meargă la școală?

Faci pe șoferul vreo câțiva ani, asta e. Sau scoți banii de o particulară, dacă există în zonă.
Pana la liceu merge taras-grapis, după aia e bine sa te asiguri ca ai salariu de ceo.😂

Edited by mihaigerard, 26 May 2018 - 12:54.


#16791
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
... Pozitionarea proprietarului fata de job este aproape imposibila , deoarece nu avem acelasi job lifetime. Se putea vorbi de asa ceva la modul serios in anii 70-80, poate, numai ca atunci nu prea se putea cumpara oriunde... ci numai unde decideau bosii de la partid.

Cunosc oameni care si-au luat 3 camere in Militari Residence (lucrau aproape de metrou Industriilor), iar dupa niste ani, s-au mutat cu joburile in Pipera. A fost, si este, superb... circa 2.5-3.5ore pe drum, zi de zi (dus-intors), fara drumurile pt copii/aprovizionare/etc.

Edited by alex1vasile, 26 May 2018 - 16:51.


#16792
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

 mihaigerard, on 26 mai 2018 - 12:53, said:

Da, poate merge, dar ce faci dacă ai puradei care trebuie sa meargă la școală?

Faci pe șoferul vreo câțiva ani, asta e. Sau scoți banii de o particulară, dacă există în zonă.
Pana la liceu merge taras-grapis, după aia e bine sa te asiguri ca ai salariu de ceo.��



Microbuz/Autobuz > 10 minute > Bucuresti > liceu, ura si la gara. (daca nu se dezvolta si Bucurestiul asta odata, sa includa mai multe dintre comunele periferice)
Asta cand nu prinde cu mine sau ma-sa, cu masina.

O problema mai mare ar fi cu gradinita/scoala primara, cele din sat pot fi praf...
Sunt plusuri si minusuri de ambele parti..

Edited by vlad1102, 26 May 2018 - 18:42.


#16793
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 alex1vasile, on 26 mai 2018 - 16:48, said:

... Pozitionarea proprietarului fata de job este aproape imposibila , deoarece nu avem acelasi job lifetime. Se putea vorbi de asa ceva la modul serios in anii 70-80, poate, numai ca atunci nu prea se putea cumpara oriunde... ci numai unde decideau bosii de la partid.

Cunosc oameni care si-au luat 3 camere in Militari Residence (lucrau aproape de metrou Industriilor), iar dupa niste ani, s-au mutat cu joburile in Pipera. A fost, si este, superb... circa 2.5-3.5ore pe drum, zi de zi (dus-intors), fara drumurile pt copii/aprovizionare/etc.

Se poate vorbi si in prezent de pozitionarea jobului langa casa. Totul e sa vrei. Oamenii de care vorbesti fie sunt disperati (au nevoie de acel job ca altul nu gasesc), fie prosti.
Poti sa schimbi jobul sau sa te muti. Sa petrci 3 ore pe zi doar ca sa mergi la job, e disperare sau prostie.
Acum, nimeni nu'i vinovat (la modul absolut), ca nu'si poate gasi un job aproape de casa si accepta la distanta, dar o astfel de situatie ar trebui sa fie temporara. Cateva luni, un an maxim. Trebuie sa faci ceva. Dar daca te resemnezi in asta e o prostie.
(otusi, fara sa duc la modul absolut judecata, ca gfiecare le stie pe ale lui, dar sa accepti un astfel de job la asa distanta, e iarasi o prostie. Te sinucizi.
Timp pierdut, oboseala etc si mai ales imposibilitatea, lipsa timpului sa'ti cauti in alta parte.
Eu cred ca limta decentei este la 45min, asta in ideea ca nu trebuie sa conduci. Daca trebuie sa conduci, maxim 30min. One way.
Fac diferenta asta, pt ca cele 45min, sunt pentru tine. Te poti focusa pe altceva in acel timp, de la ascultat muzica, relaxat (atat cat se poate), pana la citit carti sau studii usoare. Incerci sa folosesti acel timp, nu sa il pierzi. Daca trebuie sa conduci, 45min e deja f mult.
Personal, pentru fiecare 10min in plus peste distanta asta, as accepta doar daca ar veni cu cel putin 25% in plus la salariu.
Nu sunt vorbe mari sau de fanfaron, ci pur si simplu nu mi'ar da matematia, nu as gasi justificare. Sa petrec 1 ora pe zi, on way, as cere cel putin 50% in plus fata de un alt job ce ar fi sa spunem la 30-40min distanta.
Daca aia nu ar plati, f bine, sa caute pe altul ce sta mai aproape sau e dispus sa faca asa naveta

Edited by argentum, 26 May 2018 - 19:55.


#16794
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 vlad1102, on 26 mai 2018 - 18:41, said:





Microbuz/Autobuz > 10 minute > Bucuresti > liceu, ura si la gara. (daca nu se dezvolta si Bucurestiul asta odata, sa includa mai multe dintre comunele periferice)
Asta cand nu prinde cu mine sau ma-sa, cu masina.

O problema mai mare ar fi cu gradinita/scoala primara, cele din sat pot fi praf...
Sunt plusuri si minusuri de ambele parti..

Nu știu cine și-ar lăsa copiii cu microbuzele alea care fac naveta intre oraș și localitățile limitrofe.
Au fost și filmulețe la TV, no sir!!!:)))

Edited by mihaigerard, 26 May 2018 - 21:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate