Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

LIDL - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
5399 replies to this topic

#1117
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
13 miliarde de lei ti se pare ca sunt "asa-zis" consumerism? Mie mi se pare ca e consumerism in toata regula, nu e deloc "asa-zis".

Sunt 2,6 miliarde de euro. 1,2% din PIB (218 miliarde de euro), facut doar de Lidl (!)

Pai, mie nu mi se pare ca e redusa. Pur si simplu, nu au loc de cei deja prezenti.

Nici in alte tari nu sunt zeci de lanturi de magazine. Sunt cateva, pur si simplu, care-si impart clientela. Si ma gandesc la UK, de pilda, cu o populatie de peste 3 ori mai mare ca a noastra, are 4 lanturi mari si late care conteaza: Tesco si Asda (cu magazine de dimensiuni mari) si Lidl si Aldi.

Si UK ti se pare ca e o piata redusa?

Chestii gen Morrisson's, Mark & Spencer, Coop, Spar etc - nu le punem la socoteala.

Edited by cattavencu, 05 December 2021 - 12:16.


#1118
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

 cattavencu, on 05 decembrie 2021 - 11:41, said:

cifra de afaceri in 2020: 12,86 miliarde lei, comparativ cu 9,7 miliarde lei în 2019
profit net de 756 milioane lei (7,77%)

Daca impartim 756 de milioane la 365 de zile, rezulta un profit de 2.071.000 lei / zi

Acum sa luam amenda. 350.000 de lei reprezinta 17% din profitul pe o zi dintr-un an.

Io cred ca nu aveti nici cea mai mica idee pe ce picior mare, de fapt nu mare, IMENS traiesc hipermarketurile - evident, motivul fiind consumerismul romanilor.

Deseori ma uit la lumea de pe langa mine in magazin, cum cumpara toate cacaturile posibile si imposibile. Mai ales haine. Trentze. Tzoale.

Stirea este aici:

https://www.profit.r...retail-20228302

Ce e interesant e profitul lui Kaufland: la aproape aceeasi cifra de afaceri, profitul Kaufland este cu 28% (!!!) mai mare.
Asta adevereste urmatorul fapt:  Kaufland e mult mai scump ca Lidl.

Ce e si mai interesant, e ca mare parte din profitul Lidl e facut din non-branduri, adica din marcile lui de magazin.

Oricum, Lidl e sef la preturi la multe categorii. Cel putin pentru mine. 80% Lidl, 15% Penny, 5% Kaufland - cam astfel e defalcata zona mea de cumparaturi.
Nu am zis ca i-a bagat in faliment!Posted Image  M-am mirat doar de marimea amenziii, in conditiile in care alte firme prinse in offside au primit amenzi mult mai mici. eMag a luat echivalentul a 10.000 de euro, Altex tot atat, Cora amendata cu echivalentul a 24.000 de euro, Carrefour si Mega Image mult mai putin si ele, doar Lidl a spart norma la amenzi.Posted Image

#1119
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016

 cattavencu, on 05 decembrie 2021 - 12:02, said:

13 miliarde de lei ti se pare ca sunt "asa-zis" consumerism? Mie mi se pare ca e consumerism in toata regula, nu e deloc "asa-zis".
In Romania, Lidl a avut cifra de afaceri in 2020 aproximativ egala cu cat a avut si-n Ungaria. In conditiile in care Ungaria are cam jumatate din populatia Romaniei. Si sa tinem cont ca nici Ungaria nu e vreun stat foarte dezvoltat, diferenta la salariul mediu este de 150 euro in favoarea ungurilor. Insa diferenta reala se face la distributia salariilor si veniturilor raportate la populatie. In Romania, doar Bucurestiul si alte cateva orase mai rasarite (unde exista salarii mari - putere de cumparare) conteaza in comertul modern, la tara sunt aproape inexistente supermarketurile. La noi inca exista milioane de tarani care practica agricultura de subzistenta, cresc pasari si porci in curte, traiesc cu ce produc ei. Sunt exclusi din circuitul banilor, iar cu maruntisul pe care-l castiga vanzand branza, oua, cate un porc, e imposibil sa participe la consumerism.

Deci, asta cu consumerismul s-o lasam pentru altii, tari cu adevarat dezvoltate. La noi (poate) o sa fie un inceput timid de abia peste 10-15 ani.

#1120
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 cuculea, on 05 decembrie 2021 - 11:02, said:


Ma interseaza sa fie si ceva mai calitativ. Am mai avut doua de la alte firme , dupa cateva luni de folosire, ba nu mai curgea deloc sapun, ba curgea prea mult, apoi s au blocat de tot.

De la jumbo, tot ce am luat pana acum, in afara de vesela(cani, farfurii , pahare), mi s a parut de cea mai prosta calitate, marfa multa, ieftina si slab calitativa.

Eu am dispenserul din Jumbo de mai bine de 1 an. Funcționează perfect pana acum. Am folosit săpun lichid marca Teo, e puțin mai consistent fata de alte mărci (unele zici că-s îndoite cu apa).
Într-adevăr, produsele din Jumbo nu sunt cine știe ce, poate am avut eu noroc cu acest dispenser.


#1121
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

 Manasu, on 05 decembrie 2021 - 11:55, said:


Nu te lasa pacalit de cifrele alea. In realitate, piata romaneasca este destul de redusa. De aceea unele lanturi de supermarketuri nici nu vor inca sa intre in Romania.
https://www.zf.ro/co...icient-20235725
Asa-zisul consumerism al romanilor este - logic - limitat de veniturile mici.
E un fel a spune ca strugurii sunt acri. Au pierdut startul in Ro si acum nu mai pot intra decat printr-o preluare, iar potentialele tinte (cu model de business compatibil) sunt putine. Nu in ultimul rand, ratele anuale de crestere ale retailului alimentar de la noi fac piata locala atractiva pentru continuarea expansiunii jucatorilor prezenti si nu pentru planuri de retragere.

#1122
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Sambata trecuta, la Lidl Luna, am gasit iaurt Pilos la pahar mic cu 3,5% grasime produs de Fabrica de Lapte Brasov. Paharul era patrat. Pe acelasi raft, langa, am gasit acelasi iaurt, dar cu pahar rotund, produs de Mirdatod. In aceeasi zi am fost tot la Luna, dar iaurtul cu pahar patrat nu mai era deloc.

Absolut intamplator, a doua zi m-am uitat la un clip despre branza topita. Firma mentionata mai devreme aparea cu trei produse, si toate trei erau de calitate indoielnica.

#1123
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Eu am luat dispensoarele alea de sapun ce sunt acum in oferta lor, am luat doua, unul pentru baie altul pentru bucatarie.

Par ok, le am umplut deja cu sapaun lichid (protex, favoritul meu) si par ca functioneaza ok, sa vedem si pana cand . Pe cutie vad ca scrie ca au 3 ani garantie ...

#1124
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

 cuculea, on 07 decembrie 2021 - 11:58, said:

. Pe cutie vad ca scrie ca au 3 ani garantie ...

sa pastrezi bonul! peste 2 ani jumatate, te duci cu el la lidl si-ti iei banii inapoi daca s-a stricat sau iti dau altul nou daca este in oferta de moment .. ti-o spun din experienta placuta cu alte produse.

#1125
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Completare : fa și copie la acel bon, după câteva luni începe sa dispară scrisul de pe bonul original. Sau, dacă ai aplicația Lidl instalata, găsești acolo și bonul în format digital, dacă ai scanat aplicația atunci când ai cumpărat dispenserele.

#1126
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
A folosit cineva apa de gura Dentalux?

#1127
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021

 Puferiu_, on 11 decembrie 2021 - 10:13, said:

A folosit cineva apa de gura Dentalux?
Da, am folosit toate variantele. Cele verzi/albastre sunt cu alcool si nu le recomand, irita gingiile/lasa senzatia de gura uscata. Dar este si una de culoare roz/violet care este fara alcool. Aceea mi se pare buna, are un gust OK si nu lasa dupa o senzatie neplacuta. Problema este ca e varianta cred ca si cea mai populara, asa ca de multe ori nu e in stoc. Ca eficienta de curatare nu vad vreo diferenta in minus fata de altele mai scumpe.

#1128
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.11.2006
Cea fara alcool o foloseste baiatul, celelalte eu, prima e prea soft ptr. mine.
Sa nu uit, ieri dimineata am luat de la Lidl mai multe produse la oferta - unele cu cupon de activat, unele doar cu aplicatia. Surpriza, la casa nu a luat reducerea la ciocolata menaj si cacao (oferta week-end). Ii spusesem casieritei ca nu are cupon ciocolata, am vazut ca nu intra si am zis ca renunt. Deja scanase si cacao si tot nu intrase. S-a rezolvat (a aplicat un cod) si am vazut pe terminal reducere la ambele - cam aproape 10 lei total (erau 4x1leu+2x2.60lei).
Sa fie sanatosi clientii care nu se uita pe bon/afisaj, asa dai un ban in plus pe acelasi lucru.

Eram mai demult la Kaufland la serviciu clienti pentru o bagheta mare 1+1 care se incasase normal 2 buc. logic. Cat am stat acolo (mai erau vreo 2 in fata) am vazut cel putin 3 clienti voiosi cu baghete la fel. S-a rezolvat, a schimbat codul si gata. Insa restul au prins oferta doar teoretic.
A mai fost o oferta la Pepsi 2,5l, nu am luat nimic, era gol paletul, asta vineri. Luni era garla: luat-taxat la casa normal-serv. clienti -diferenta inapoi.
Te rezolva, nu e problema. Dar trebuie sa si observi greseala, daca arunci bonul sanatate.

Pana de vreun an la Lidl nu am avut probleme cu bonurile, chiar il laudam, acum sunt la max. 4-5 bonuri.
A gresi e omeneste, numai in defavoarea mea insa si cam des mi se pare Posted Image Posted Image

#1129
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Pot fi probleme cu bonurile si din cauza angajatilor. La magazinul Lidl unde merg eu de obicei, era o angajata cu capul in nori. De fiecare data cand nimeream la ea, gresea ceva. Dupa cateva astfel de experiente, am inceput sa evit casa la care era ea. Nu exagerez cand spun ca era de-o prostie crasa, odata chiar i-am atras atentia asupra a doua produse similare, dar cu preturi diferite...  a reusit sa le bata pe casa gresit. Au tinut-o cateva luni, pe urma cred ca au dat-o afara pentru ca era complet defazata.

#1130
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Parcă am mai povestit...
O dată au greșit în favoarea mea, la bere neagră.

Am atras atenția, a refăcut scanarea, ca să aflu acasă că tot a greșit, a pus mai puține beri, iar  🤭

Atunci am zis că Universul face dreptate, am lăsat lucrurile așa  😇

#1131
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Eu cred ca mai mult s-au incurcat cu aplicatia asta Lidl Plus. Nu toti clientii au telefoane destepte si nu toti clientii, posesori de telefoane destepte, stiu sa foloseasca cupoanele. Daca trecem peste pasii astia, ne lovim de faptul ca aplicatia nu functioneaza sau cupoanele nu sunt valabile.

#1132
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cum sunt periutele electrice de la ei? Am vazut ca sunt compatibile si cu rezerve oral-b in caz ca ale lor nu sunt ce trebuie.

Am avut 2 oral care dupa ani de utilizare au luat apa de curand (erau cu baterii AA deci putea fi facute facute chiar foarte etans) si daca sunt ok astea de la Lidl, as lua cateva.

Am vazut ca sunt 2 variante. Unele basic si altele cu senzor de presiune care te atentioneaza daca apesi prea tare.

Edited by underb, 20 December 2021 - 19:08.


#1133
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
@underb-ule
Eu am luat de la Lidl, sonică, nu cu cap rotativ, că nu îmi place.

Avea mai multe programe, vibrații diferite, încărcare prin inducție, prin dock", cutie cu accesorii... mișto".

Pînă am reușit să o scap pe gresie  😥
Acum aștept să mai intre iar pe stoc, pînă atunci manuela"  🤣

#1134
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
Oral B e 33 lei la emag, la lidl sunt mai ieftine?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

3 members, 0 guests, 0 anonymous users

-ina-, kalinka, tranzistor21

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate